Na hrebeň Predného Soliska

Na hrebeň Predného Soliska

Nenáročná túra vo Vysokých Tatrách, zvládnem ju za pol dňa a odnesiem si dojmy z nádherných výhľadov. Takéto požiadavky spĺňa napríklad Predné Solisko. Je to dobre prístupná dvojtisícovka, populárna v letnom i zimnom období.

Cesta vedie najprv popod lanovku k Chate pod Soliskom, potom pokračuje výstupom na vrchol. Začíname na Štrbskom plese, napojíme sa na turistický chodník na hrebeni značený modrou značkou. Po lesnom, neskôr kamennom chodníku sa dostaneme asi za hodinu a pol k Chate pod Soliskom. Ideme po Soliskovom hrebeni, po pravej strane je sedačková lanovka. Tu už prichádza stúpanie po strmom kamenistom svahu niekoľkými serpentínami, trvať by malo asi 40 minút.

Predné Solisko je témou tretieho podcastu novej série S batohom cez hory. Dvojica mladých turistov Vladko a Tánička sa tiež vybrala po hrebeni až na vrchol a cestou sa dozvedela veľa nových vecí. Napríklad o názve kopca, ktorý má pôvod v tom, že v minulosti tu bolo solisko pre kravy a ovce, ktoré pásli v Mlynickej a Furkotskej doline. Neskôr sa toto meno prenieslo na celý hrebeň. Alebo, že prvý vlek v Tatrách bol práve na juhovýchodnom svahu Predného Soliska, do prevádzky ho spustili v roku 1943.

Zaujímavosťou možno je aj to, že ide o najvyšší celoročne voľne dostupný vrchol na Slovensku. Jeho najväčšou ozdobou sú určite výhľady. Keď je dobrá viditeľnosť, môžete obdivovať Furkotskú a Mlynickú dolinu, prekrásny vodopád Skok, Štrbský štít, Satan, Kriváň, Štrbské pleso a široké okolie. V zime a na jar nezabudnite na základnú zimnú výbavu do hôr – mačky a turistický cepín, ide hlavne o bezpečnosť.

Na vrchole Predného Soliska postavili v roku 2013 drevený kríž, ktorý pripomína desiate výročie prestavby Chaty pod Soliskom. Vysoký je tri metre, vyrobili ho z dreva červeného smreka. Je na ňom poznačená nadmorská výška štítu a jeho názov.

Počas cesty späť môžete pri Chate pod Soliskom odbočiť na chodník do Furkotskej doliny, potom sa napojíte na Tatranskú magistrálu vedúcu naspäť na Štrbské pleso. Prípadne sa môžete vrátiť späť po tej istej trase