Podcenenie kondície, prípravy, pitného režimu a horského prostredia a vyčerpanie. Aj takto by sa dali v skratke zhrnúť príčiny, pre ktoré sa do terénu musia vybrať horskí záchranári. V ostatných dňoch volaní na tiesňovú linku bolo z týchto dôvodov niekoľko.
Napríklad včera, 30. júla, šestnásťročná dievčina nezvládla na trojkolke zákrutu na ceste pod Štartom. Pri páde utrpela úraz hlavy s amnéziou. Po poskytnutí prvotnej zdravotnej starostlivosti ju transportovali do Tatranskej Lomnice a odovzdali posádke Rýchlej zdravotnej pomoci. Prázdninový zážitok, ktorý mohol dopadnúť aj horšie.
Z južnej strany Nízkych Tatier prišla včera podvečer žiadosť o pomoc pre šesťdesiatročnú slovenskú turistku. „Poranila si koleno a nedokázala pokračovať ďalej,“ uvádza portál Horskej záchrannej služby. Bola na turistickom chodníku na Kosodrevine. Záchranári jej ošetrili a zafixovali končatinu a transportovali na Srdiečko, kde bola ubytovaná.
Skúsenosť z horského prostredia budú mať po pondelku aj matka s dcérou, ktoré zišli z modrého turistického chodníka pod Slavkovským nosom do skalnatého terénu. Dvojica nebola schopná vrátiť sa na značkový chodník. Záchranári sa ich pokúšali lokalizovať aj dronom, no silný, nárazový vietor úspech tohto pokusu zmaril. Vyčerpané turistky našli po zotmení, záchranári ich odprevadili do Starého Smokovca, odkiaľ pokračovali samostatne.
Súbežne s touto akciou riešili v pondelok horskí záchranári aj pomoc pre dvoch poľských turistov. „Pri zostupe z poľskej strany prešli pod Veľkým Mengusovským štítom na slovenskú stranu, ale mimo turistický chodník. Tu zablúdili a uviazli v teréne nad Veľkým Hincovým plesom,“ uvádza portál Horskej záchrannej služby.
Ako pokračuje ďalej, okrem slovenských záchranárov boli Poliaci v kontakte aj s poľskými z TOPR-u, ktorým poskytli lokalizačné údaje. Na pomoc vyrazil záchranársky tím z Oblastného strediska Vysoké Tatry a pomocou lanovej techniky turistov dostali v noci do bezpečného chodeckého terénu. Spolu zišli na Popradské pleso, odtiaľ ich zviezli do Starého Smokovca.
Do tretice záchranári v ten istý deň zasahovali vo večerných hodinách aj pod Velickou poľanou. Z turistického chodníka tam zišla a zablúdila dvojica francúzskych turistov. „Záchranárom poskytli svoje lokalizačnú údaje, no nemali svetelný zdroj a boli slabo oblečení,“ konštatuje portál Horskej záchrannej služby. Zateplili ich, vyšli s nimi k Sliezskemu domu a transportovali do Starého Smokovca, kde sa Francúzi rozhodli pokračovať sami.
No a v závere minulého víkendu požiadala o pomoc aj dvojica českých turistov. Zišla zo žltého turistického chodníka vedúceho spod vrchu Smrek do Žiarskeho sedla. Boli vyčerpaní, došli im zásoby, blížil sa dážď a hmla. Stačilo im doplniť tekutiny, čo záchranári HZS zo Západných Tatier na mieste urobili. Dostali aj energetické tyčinky a mohli pokračovať v ceste. V sprievode záchranárov zostúpili ku Žiarskej chate, terénne auto ich odviezlo do údolia a tam už mohli pokračovať samostatne.
Všetky tieto prípady spája spoločné. Je to podcenenie kondície, prípravy, pitného režimu a horského prostredia a vyčerpanie. Preto pripájame niekoľko rád, ktorými sa je dobré pred cestou do hôr riadiť.
Predovšetkým, pred odchodom si treba zistiť predpoveď počasia a sebakriticky zhodnotiť svoju fyzickú kondíciu a podľa nej vybrať trasu. Preceňovanie ambícií a nevyplatí. Vhodné je aj preskúšať sa z čítania z mapy, znalostí značiek a dobré je aj stiahnuť si do telefónu aplikáciu HZS s GPS navigáciou. Dôležité je oblečenie a racionálne zbalený batoh. Zabudnúť netreba na nepremokavú bundu a nohavice, krém s UV filtrom, slnečné okuliare, dostatok ľahko stráviteľného jedla a pitia a vrecko na odpadky. A samozrejme telefón s nabitou batériou.
Niekto z tvojich blízkych by mal vedieť, akú trasu chceš absolvovať. Platí to najmä o prípade, že sa do hôr chystáš ísť sólo. Ak trasu zmeníš, treba to oznámiť na najbližšej chate. Najlepšie je vyraziť na túru skoro ráno, návrat plánuj do zotmenia. Akceptuj tabule, na ktorých sú zákazy a riaď sa nimi. Pohybuj sa s čo najväčšou opatrnosťou, nikdy nevieš, kde ti môže cestu skrížiť pád, úraz, blúdenie a jeho dôsledky. Nie je vhodné preceňovať sa a v prípade, ak pociťuješ únavu a cieľ je ďaleko, radšej sa treba vrátiť, alebo prehodnotiť náhradné, kratšie varianty trasy.
Autor titulnej fotografie: HZS
Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.