zamkovskeho chata

Z Hrebienka po červenej značke k nádhernej tatranskej chate

Ilustračné foto: Zamkovskeho chata, autor fotografie: Lucia Szabová

Legendárna Rainerka má svoju atmosféru, aj svoj vek, asi nie je deň, aby sa tam niekto nezastavil. Možno len počas extrémne nepriaznivého počasia. My však máme dobré počasie, nie je chladno, ani veľmi teplo – presne ako má byť na túru.

Keď už sme tu, a máme chuť pokračovať, poďme sa pozrieť aj na Zamkovského chatu. Vraj ju teraz rekonštruujú, ale je otvorená. Sú to necelé dva kilometre, čiže príjemná prechádzka. Na Rázcestí pod Húpačkami sme odbočili doprava na Tatranskú magistrálu. Tento chodník by nás mal doviezť až k Zamke, ako túto chatu volajú turisti.

„Tešili sme sa na Obrovský vodopád, vždy sa naň teším, keď tadeto idem. Ten vodný poprašok, ktorý zasahuje až na chodník, mám veľmi rada,“ prezradila Radka a doplnila, že už na tomto mieste sme si otvorili Zlatý Bažant RADLER 0,0% CITRÓN, ktorý sme si chceli dať až pred cieľom cesty. Pri vodopáde sme sa zdržali trochu dlhšie, ale nikomu to neprekáža. Prestávky si robíme aj počas sledovania okolitej prírody, hneď pri chodníku sú skaly, z ktorých vidíme tatranské štíty, aj v diaľke voľnú krajinu.

zamkovskeho chata

Zamkovskeho chata / autor fotografie: Jana Strmeňová

Na Zamkovského chate panuje čulý turistický, ale aj pracovný ruch. Vidieť zmeny, ktoré budú môcť návštevníci čoskoro využiť. My si dávame jedlo pod prístreškom, dokonca sme vytiahli karty a zahrali si niekoľko partií. Dobre sa tu sedí, ale čaká nás zostup späť do Starého Smokovca.

Smerom dole to ide celkom rýchlo. Opäť míňame Obrovský vodopád, tentoraz však bez prestávky. Na Rázcestí nad Húpačkami pokračujeme rovno, čiže obchádzame Rainerovu chatu. Tento chodník nás dovedie až na Hrebienok, kde sa napojíme na cestu, ktorou sme išli aj nahor. Práve tu je čas na ďalší Zlatý Bažant Radler 0,0% CITRÓN, ktorý osvieži a dodá energiu pred koncom túry.

K autu v Starom Smokovci prichádzame akoby oddýchnutí napriek tomu, že máme v nohách viac ako 10 kilometrov v členitom teréne. Tatranská príroda, vzduch a slnko sa opäť raz postarali o doplnenie hlavne psychickej energie, ktorú budeme v nasledujúcom týždni potrebovať.

Rainerova chata

Viete, ktorá chata je vo Vysokých Tatrách najstaršia? My sme sa tam s parťákmi vybrali!

Ilustračné foto: Rainerova útulňa, autor fotografie: Milan Vass

Po náročnom pracovnom týždni by to chcelo niečo jednoduchšie. V partii sme sa zhodli, že o Rainerovej útulni toho vieme veľa, ale nikto z nás na nej už dlhšie nebol. Cieľ je teda jasný – ideme na príjemnú túru, niektorí by ju označili skôr za prechádzku, na túto najstaršiu a zároveň najmenšiu chatu na slovenskej strane Vysokých Tatier.

Už ráno panuje dobrá nálada, asi preto, že je pekné letné počasie a nečaká nás nič náročné. Vyrážame zo Starého Smokovca. „Na internete písali, že turistický chodník na Hrebienok je dosť frekventovaný. Mali pravdu, presvedčili sme sa o tom na vlastné oči,“ podelila sa o zážitok z cesty Gabika.

Z Hrebienka pokračujeme po červenej značke. Ani sme sa nenazdali, a sme na rázcestí nad Rainerovou útulňou. Je to skutočná križovatka turistických chodníkov, študujeme, kam by sme sa mohli vybrať nabudúce. Na Skalnaté pleso sú to odtiaľto dve hodiny, k Chate pri Zelenom plese by sme sa dostali za štyri a trištvrte hodiny, k Veľkému Bielemu plesu to trvá ešte o polhodinu viac.

Naším cieľom je však Rainerova chata, píšu, že by sme pri nej mali byť o 20 minút. Nikam sa neponáhľame, vychutnávame si horský vzduch a osviežujúci Zlatý Bažant Radler 0,0% TMAVÝ CITRÓN, ktorý sa na túto príležitosť dokonale hodí.

Rainerova útulňa

Rainerova útulňa / autor fotografie: Dušan Švec

Pribudlo trochu viac oblakov a vieme, ako je to v Tatrách so zmenami počasia, ale zatiaľ je všetko v poriadku. Pokračujeme k Bilíkovej chate. Výhľady na okolitú krajinu sú neskutočné, vidíme poriadne ďaleko, až na Nízke Tatry. Pokračujeme po kamenistom chodníku, pohľad na divú horskú bystrinu, tak typickú pre vysokotatranskú prírodu, je ako balzam na dušu. Peggy chvíľu uvažovala, či nepôjde vyskúšať, aká je voda, ale radšej sme ju udržali pri sebe.

Samozrejme, že sme si nenechali ujsť ani vodopády Studeného potoka. To, čo hovorila Gabika o frekventovanom chodníku na Hrebienok, platí aj tu. Možno ešte viac. Neuberá nám to však na zážitku, fotíme sa sólovo aj v skupinkách, točíme videá, a potom už máme len jeden cieľ – Rainerovu útulňu.

Ako vždy, sú tu turisti, niektorí sedia alebo stoja vonku, občerstvujú sa, iní obzerajú zaujímavosti v interiéri. My sme si tiež dali niečo malé na zjedenie a Zlatý Bažant Radler 0,0% TMAVÝ CITRÓN, ktorý v tom teple padol vhod. Drevená socha sediaceho horského nosiča, je nádherná, zaujme asi každého návštevníka a dokonale dotvára prostredie. Fotíme si ju a vychutnávame okolitú prírodnú scenériu.

Zo zásahu Horskej záchrannej služby

Záchrana pre Poliakov prišla v poslednej možnej chvíli

V pondelok 26. júna si horskí záchranári vo Vysokých Tatrách zaknihovali tri zásahy. K poľským horolezcom sa dostali v poslednej možnej chvíli. Pohorie už zahaľovala hustnúca hmla.

 Poďme ale po poriadku.  Včera popoludní Horskú záchrannú službu požiadali o pomoc pre slovenských horolezcov, ktorým sa pri zlaňovaní zaseklo lano a nedokázali samostatne zostúpiť. Troch záchranárov zobrala na palubu Letka ministerstva vnútra a nasmerovali si to na Voliu vežu. Pomocou lanovej techniky, ako uvádza stránka HZS, horolezcov vyprostili zo steny a následne boli všetci letecky transportovaní na heliport v Starom Smokovci.

Vzápätí prišla prosba o pomoc pre českého horolezca. Zranil ho padajúci kameň, utrpel poranenie chrbta. Nachádzal sa tiež pod Volovou vežou. HZS požiadala o súčinnosť posádku Vrtulníkovej záchrannej zdravotnej služby, tá letela so záchranárom do Mengusovskej doliny. Horolezca na mieste ošetrili a transportovali do Starého Smokovca, kde ho odovzdali privolanej posádke RZP na prevoz do nemocnice.

Večer sa v Tatrách odohrala dráma, ktorá nemusela mať  šťastný koniec. O pomoc požiadali poľskí horolezci, ktorí uviazli pod Zadným Gerlachom. Ako upresňuje webová stránka HZS, mali v úmysle prejsť „Martinovku“ na Gerlachovský štít. Letka záchrannej zdravotnej služby spolu s horskými záchranármi im na pomoc letela v poslednej možnej chvíli. Nad veľhorami sa začala rozprestierať hmla, ktorá znásobila riziko zásahu pre všetkých, ktorí sa na ňom podieľali. Za pomoci palubného navijaka záchranári horolezcov vyprostili a transportovali ich k Batizovskému plesu, odkiaľ pokračovali so záchranou pozemne. 

Vodopády Studeného potoka

Vodopády Studeného potoka – miesto, kde mágia visí vo vzduchu + SÚŤAŽ

FOTO: Katka Bartalová Kovařová

Na túre zo Starého Smokovca smerom na Rainerovu či Bilíkovu chatu si nenechajte ujsť pohľad na vodopády Studeného potoka. Je to jedna z najkrajších a celkom ľahko dostupných tatranských atraktivít. Zo Starého Smokovca sa sem dostanete za približne hodinu a pol, pokojne aj s menšími deťmi.

Vodopády sú najmohutnejšie na jar, keď sa topí sneh a poriadne ich zásobuje vodou, ale aj v teplom letnom období je pohľad na ne veľkým zážitkom. Nachádzajú sa v jednej z najkrajších dolín Vysokých Tatier – Veľkej Studenej doline. Silný zvuk padajúcej vody a oblaky jemnej vodnej hmly dodávajú miestu nádhernú, až tajomnú atmosféru.

Dostať sa sem je celkom jednoduché. Zo Starého Smokovca po turistickom chodníku údolím Veľkej Studenej doliny až na Hrebienok. Už tu si môžete vychutnať nádherné výhľady na okolité vrchy a lesy. Na Hrebienok sa dá vyviesť pozemnou lanovkou alebo ísť pešo. Ďalej ideme po zelenej značke k Bilíkovej chate kde pokračujeme ďalej. Na Rázcestí nad Dlhým vodopádom zídeme trochu nižšie, aby sme si mohli tento vodopád pozrieť.

Pokračujeme k pôsobivému Veľkému vodopádu, vysokému asi 20 metrov, potom okolo kaskád Studenovodského potoka k Rainerovej chate. Tá má niekoľko naj, je to najstaršia chata vo Vysokých Tatrách, a zároveň je najmenšou turistickou chatou na slovenskej strane Vysokých Tatier. Kúsok od nej je križovatka turistických chodníkov.

Od Rainerky je to asi polhodina k Zamkovského chate. Po ceste je odmenou pohľad na Obrovský vodopád. Potom sa buď vrátime naspäť na Hrebienok po červenej značke alebo môžeme pokračovať v túre na Téryho chatu alebo Skalnaté pleso. Ak sa rozhodnete vrátiť, zo Zamkovského chaty späť do Starého Smokovca okolo Rainerovej chaty cez Hrebienok by ste to mali zvládnuť aj s deťmi za necelé dve hodiny.

Po túre dobre padne oddych a zábava, napríklad vo vodnom svete. V AquaCity v Poprade môžete teraz v rámci vernostného systému MYAPLEND využiť zľavu 15 % na vstupné. Prázdniny sú pred nami a s nimi veľa možností vidieť a zažiť čo najviac. O našich veľhorách to platí dvojnásobne. S vernostným systémom MYAPLEND máte navyše výhody v podobe rôznych zliav a benefitov, ako napríklad uvítacie bonusy v ubytovacích zariadeniach a reštauráciách siete APLEND. Medzi obľúbené z nich patrí Vila Beatrice v Tatranskej Lomnici s moderným zariadením a nádhernými výhľadmi na okolité tatranské štíty, ktoré vás dostanú.

Registrácia do vernostného systému na myaplend.com vám zaberie asi minútu a môžete využívať širokú škálu benefitov. Nie je to len ubytovanie, ale aj ďalšie výhody, či ste prišli do Tatier len na jeden deň s deťmi alebo na dlhší pobyt vyčistiť si hlavu od každodenných starostí.

SÚŤAŽ: Ak sa zaregistrujete na webe www.myaplend.com do 30.6. ste v žrebovaní o trojdňovú dovolenku v Tatrách s wellness aj s vyzdvihnutím vyhliadkovým lietadlom a ďalšie zaujímavé ceny. Viac info nájdete na webe MYAPLEND.