Horolezec a extrémny bežec Rastislav Dalecký v dokumente filmára Rastislava Hatiara tvrdí, že chôdza naboso zlepšuje pohyblivosť aparátu, svalstvo i šľachy. Podľa neho je človek aj menej chorý, keď chodí bosky po horách. A je krásne dotýkať sa nohami zeme a snehu.
Jeho meno a jeho štýl lezenia a chôdze sa nedávno dostali do popredia v súvislosti so správou, ktorá bola uverejnená v slovenských a poľských médiách, a síce že poľský zberač nevšedných rekordov Wojciech Sobierajski vystúpil ako prvý na svete na Gerlachovský štít bosý.
Ako sa ukázalo, bolo to zbytočne veľké vyhlásenie a Poliak si mal dať tú námahu a zistiť si fakty. Tie si zistil redaktor Televízie JOJ Jozef Kubáni a v reportáži oslovil Rasťa Daleckého, ktorý mu povedal, že na Gerlachu bol bosý už štyri razy. Prvý výstup v roku 2015 sa mu ale neráta, lebo počas zostupu sa pri Batizovskom plese obul. A potom bol naboso na Gerlachovskom štíte ešte tri razy, dvakrát sám a tretíkrát v roku 2021 so spolubežkyňou Veronikou, ktorá Jozefovi Kubánimu povedala aj to, že pre Rasťa Daleckého to nebol jediný štít, na ktorý sa vybral bosky. Bol aj na Lomničáku, Vysokej a niekoľkých ďalších štítoch.
Jeho výkony sú tatranskej horolezeckej verejnosti známe, preto ihneď po tvrdení Poliaka, že dosiahol ďalší rekord (18. júla) sa na našej strane Tatier zdvihla vlna kritiky na velikášske vyhlásenia Wojciecha Sobierajského. Extrémny športovec sa s poľskou vlajkou v ruke pochválil síce zaujímavým výkonom, ale zďaleka nie jediným v našej histórii.
„Nemôže niekto vyhlasovať niečo, ak si dobre nezistí fakty. Neurobil som to ani ja, lebo neviem, kto predo mnou na Gerlach tiež vyšiel bosý,“ odkazuje Poliakovi v reportáži J. Kubániho Rastislav Dalecký.
Poliak sa ale nedal, svojim fanúšikom odkázal, že má svoj výstup zdokumentovaný z troch rôznych kamier a doposiaľ nenašiel žiadny zdokumentovaný prípad výstupu naboso na Gerlach pred ním. A že sa teraz nechce hrať na detektíva, či výstup bol prvý alebo druhý, pre neho je dôležité, že vyšiel na Gerlachovský štít bosky.
V súvislosti s touto témou sa na našej FB stránke sformovala aj diskusia o tom, či je, alebo nie, chôdza naboso zdravá. Nechajme bokom extrémy a trénovaných ľudí, ktorí si ich môžu dovoliť, a pozrime sa na to, čím je chodenie bosky prospešné. Ako uvádza eduworld.sk, odborníci majú na to rôzne názory.
Zhodujú sa ale, že chôdza naboso určite pozitívne prospieva na znižovanie stresu, pôsobí protizápalovo a pomáha pri ťažkostiach so spánkom. Precvičuje chodidlo, zlepšuje jeho citlivosť a pozitívne vplýva na senzomotoriku a koordináciu. Naboso sú chodidlá uvoľnené, človek zapojí do pohybu drobné svaly a kosti, dôjde k masáži reflexných bodov chodidiel, čo prospieva zdraviu, teda zdravým cievam, chrbtici, chodidlám i psychike, ale aj imunitnému systému a pomáha to aj otužovaniu studených nôh.
No máme aj pár upozornení, kedy nie je vhodné chodiť bosky. Odborníci upozorňujú najmä starších ľudí, aby to vo vyššom veku neskúšali, pretože na bosé chodenie sa noha musí prispôsobiť, čo s vekom ide ťažšie a môže to privodiť zdravotné problémy. Bosky sa neodporúča chodiť po parketách, dlažbe či koberci a už vôbec nie po asfalte, ak nie ste zvyknutí. „Odmenou“ môže byť noha zodratá do krvi, rany sú otvorenými dverami pre baktérie, ktoré sa ťažko liečia. Platí to hlavne o diabetikoch.
Naopak, odporúča sa chodiť naboso na pláži, po drobných kamienkoch alebo po tráve, čo je prospešné najmä deťom ako prevencia proti plochým nohám.
A teraz pár rád pre tých, ktorí chcú s chôdzou naboso začať. Určite sa to neodporúča naraz, chodidlo treba zaťažovať postupne. Dlhé trasy sa neodporúčajú, rovnako ako ignorovanie hoci aj malej bolesti chodidiel. Hrozia únavové zlomeniny v dolných končatinách a vysoké je i riziko zápalu mäkkých tkanív na chodidle. Privodiť si môžete aj zápal Achillovej šľachy. Chodenie naboso môže odhaliť aj skryté ochorenia, ktoré by sa používaním topánok nerozvinuli – pätové ostrohy, prediabetes, artróza kĺbov dolných končatín a iné.
Začať treba chôdzou po mäkkej zemi a tráve tak 20 minút denne, radí eduworld.sk. Doma sa neobúvajte, zabudnite na papuče a pre lepšie prekrvenie a otuženie treba skúsiť minútu kráčať po snehu alebo šliapať studenú vodu.
Autor titulnej fotografie: Mirka Fabuľová
Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.