Poniklec kvitne v marci až máji, ojedinele v júni aj v septembri

Mastná pokuta za poniklec

Už teraz je jasné, že tohtoročná zima u nás bude pravdepodobne najteplejšia v celej histórii merania. Prejavuje sa to aj na území Tatier, pri Svite už koncom februára spozorovali niekoľko poniklecov slovenských.

Vo vysokohorskom prostredí sa síce ešte nachádza sneh a pôda je premrznutá, no v podhorí sa už objavili prvé kvietky, ktoré pod vplyvom teplého februárového počasia vykvitli o niekoľko mesiacov skôr, ako je to bežné.

„Nájsť kvet ponikleca, ktorý pod Tatrami zvestuje príchod jari, sa nám vo februári doposiaľ nepodarilo,“ konštatovala botanička Správy TANAP-u Katarína Žlkovanová. Tieto rastlinky pokrývajú husté chĺpky, ktoré ich trocha chránia pred mrazmi. Kvietky sa otvárajú iba počas dňa, aj to len v čase, keď je vonku teplejšie slnečné počasie, na noc sa zatvárajú.

Poniklec je považovaný za posla jari. Foto: Správa TANAP-u, Peter Vravník.
Poniklec je považovaný za posla jari. Foto: Správa TANAP-u, Peter Vravník.

Podľa informácií Správy TANAP-u momentálny počet jedincov ani zďaleka nedosahuje stav, aký poznajú odborníci v bežnom termíne ich kvitnutia v tejto lokalite, teda koncom marca až začiatkom apríla, no pohľad na ne istotne poteší nielen oko botanika.

Poniklec slovenský je zákonom chránený, rastie hlavne na teplých trávnatých a krovinatých skalnatých stráňach. Je obľúbenou skalničkou aj v domácich záhradách. V prírode však pozor, pokuta v národných parkoch, prírodných rezerváciách, všade, kde platí tretí alebo piaty stupeň ochrany, sa v prípade jeho zberu či poškodenia môže vyšplhať až do výšky takmer 10-tisíc eur.

Poniklec kvitne v marci až máji, ojedinele v júni aj v septembri. Foto: Správa TANAP-u, Peter Vravník.
Poniklec kvitne v marci až máji, ojedinele v júni aj v septembri. Foto: Správa TANAP-u, Peter Vravník.

V týchto územiach je zakázané zbierať akékoľvek, aj nechránené rastliny. Poniklec slovenský je zaradený na zoznam ohrozených druhov rastlín, preto by mastná pokuta nemala byť jediným dôvodom, prečo nezbierať túto vzácnu rastlinu.

Poniklec slovenský, poniklec otvorený, poniklec veľkokvetý a poniklec prostredný sú druhy európskeho významu a sú zahrnuté do smernice o biotopoch. To znamená, že na ochranu týchto druhov musia byť vyhlásené osobitné územia ochrany.

Autor titulnej fotografie: Peter Vravník.