Jarné sčítanie kamzíkov bude v Tatrách skôr ako v minulom roku

Je v Tatrách viac, alebo menej kamzíkov ako v minulom roku?

 Odpoveď na túto otázku dá jarné sčítanie, ktoré sa v tomto týždni už začalo. A tradične, aj s odborníkmi na poľskej strane Tatier.

V tomto roku sa jarné sčítanie kamzíka vrchovského tatranského začína o niečo skôr ako po iné roky. Na príčine sú vysoké teploty a s tým spojené komplikácie pri pozorovaní kamzíkov ukrytých v skalách. Jarné čísla sú preto oproti tým jesenným značne podhodnotené.

Vzácny kamzík z Tatier, celosvetová rarita
Vzácny kamzík z Tatier, celosvetová rarita. Autor fotografie: Roman Ciblík

„Podnet na zmenu termínu sčítania na skorší sme dostali z poľskej strany, akceptujeme ho. V závislosti od počasia sa sčítavanie uskutočňuje už v prvom júnovom týždni,“ uvádza na portáli Tatranského národného parku zoologička jeho správy Erika Feriancová.

Pripomína tiež, že ide o pokračovanie dobrej spolupráce dvoch území pri ochrane biodiverzity, keďže príroda a divo žijúca zver nepozná hranice. Podmienky vhodné na prežitie týchto vzácnych zvierat a na ich rozmnožovanie sa snažia vytvárať na oboch stranách Tatier. Preto sa aj sčítanie kamzíčej zveri musí každý rok koordinovať, aby získané informácie mali zmysel.

Ako sa využívajú? Vo svojej práci sa nimi zaoberajú zoológovia a viaceré odborné pracoviská národného parku. Na ich základe sa snažia zabezpečiť také prostredie pre zvieratá, ktoré by nenarúšali prírodné procesy a umožnili ďalšie prosperovanie v chránenom území.

K akým výsledkom sa dospelo v minulom roku? Na slovenskej strane pri jarnom sčítaní zaznamenali 555 kamzíkov, z toho bolo 45 mláďat. Na poľskej strane Tatier to bolo 261 jedincov, z nich bolo 18 kamzíčat. Najviac jedincov kamzíka vrchovského tatranského sa podarilo narátať v Belianskych Tatrách, ktoré už tradične poskytujú zvieratám vhodné prostredie na život, bohatý zdroj potravy a pokoj, ktorý zabezpečuje celoročná uzávera.

Jarné sčítanie je náročnejšie, kamzíky sa pred teplom skrývajú v tieni skál

„Počas jarného obdobia vyvádzajú samice mláďatá do terénu a sú veľmi ostražité a zraniteľné zároveň. Preto aj kolegovia, ktorí sa na sčítaní v teréne zúčastnia, musia byť ohľaduplní k prírode a snažiť sa nezasiahnuť do prirodzeného správania kamzíkov. Aj táto aktivita je dôležitá, aby sme zabezpečili pre vzácne endemity dostatočne veľké lokality a prijali opatrenia na ich ochranu,“ informuje portál TANAP-u. 

Autor titulnej fotografie:  Roman Ciblík

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Hlasujte za podcast roka

Hlasujte za náš podcast S BATOHOM CEZ HORY v ankete podcast roka 2024. Podcast sa venuje Tatrám a všetkým témam s nimi spojenými. Učíme mladších, ale i starších láske k horám, ktorá je dnes veľmi dôležitá. Podporte nás v tejto významnej ankete a ukážte spoločne celému Slovensku, že na Tatrách záleží. 

Ako môžete hlasovať?

  1. Navštívte stránku https://bit.ly/podcast_roka_hlasovanie
  2. V kategórii Miláčik hlasujte za podcast S batohom cez hory
  3. V ostatných kategóriách môžete/nemusíte hlasovať
  4. Vyplňte meno a e-mailovú adresu
  5. Potvrďte svoj hlas cez e-mail

Ďakujeme veľmi pekne!

Jesenné sčítanie kamzíkov vo Vysokých Tatrách

V Tatrách bude zimovať minimálne 926 kamzíkov

Foto: Správa Tatranského národného parku.

Na slovenskej strane narátali 659 jedincov, Poliaci do hárkov zapísali 267 kamzíkov.

Ráno 7. novembra 2023 vyrazila do tatranských dolín stovka sčítajúcich, väčšinu z nich tvorili pracovníci Správy TANAP-u, do terénu sa však pridali aj zamestnanci Horskej záchrannej služby, Lesov mesta Kežmarok, Lesov mesta Spišská Belá, ako i členovia dobrovoľnej stráže prírody a Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny, zástupcovia neštátnych vlastníkov lesa a ďalší dobrovoľníci. Monitoring populácie endemického druhu bol na severnej strane Tatier v réžii pracovníkov poľského Tatrzańského Parku Narodoweho.

„Príroda nám dopriala dobré podmienky na rátanie, zrána síce v nižších polohách pršalo, ale dážď následne ustal a pretrhali sa aj hmly. Kamzíky boli na snehu dobre viditeľné, zdržiavali sa prevažne na miestach, kde bolo snehu menej, pretože tam si dokázali jednoduchšie vyhrabať potravu,“ vraví Erika Feriancová, zoologička Správy Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici.

V sčítacej aplikácii do konca dňa pribudlo spolu 926 kamzíkov, z toho 659 na slovenskej a 267 na poľskej strane Tatier. „Môžeme jednoznačne aj tento rok konštatovať, že populácia kamzíka je uspokojivá. Samozrejme, boli by sme radšej, keby sme narátané počty mali minimálne nad hranicou tisíc jedincov, ale napriek tomu neevidujeme radikálny pokles kamzíkov,“ zhodnotila Feriancová.
Vlani na jeseň napočítali v celých Tatrách spolu 1 222 jedincov. Správa TANAP-u ráta kamzíky dvakrát ročne, vždy na jar a na jeseň. Jarné spočítanie sa zameriava na prírastky mláďat, jesenné zasa mapuje stav populácie kamzíka vrchovského tatranského pred zimou.
Zdroj: Správa Tatranského národného parku.