Na Kôprovskom štíte. Foto: archív Ľuboslavy Cicoňovej.

Krásna turistka Ľubka sa fotí na tatranských štítoch v krojoch

Ísť na vysokohorskú túru v kroji je pre Ľuboslavu Cicoňovú zážitkom, ktorý ju napĺňa a podľa nej zapadá do tohto prostredia. Fotografie zo zdolaných štítov svedčia o tom, že nejde o jednorazovú záležitosť, prešla už asi všetky dostupné vysokotatranské vrchy. Začiatkom septembra sa jej podarilo vystúpiť aj na Gerlach. V rozhovore okrem iného vysvetľuje, prečo chodí po kopcoch v kroji, v čom je to iné ako turistické oblečenie, pripájame aj báseň, ktorú napísala počas výstupu na náš najvyšší štít.

Čo vás inšpirovalo k turistike v kroji a foteniu na štítoch? 
Neholdujem turistike dlho, len tretí rok, a minulý rok som si prvýkrát prešla všetky dostupné tatranské štíty. Som podporovateľka ženskejšieho oblečenia na ženách, takmer celoročne nosím šaty a sukne v práci aj doma, tak prečo nie aj na turistike. Fotenie prírody a hôr ma vždy veľmi napĺňalo, strávim hodiny triedením a úpravou fotiek z turistiky, takže sa mi to tak nejako v hlave pospájalo dokopy.

Prečo práve v kroji? 
Milujem folklór, naše slovenské tradície. Prirodzene mi skrsla myšlienka, že by som si mohla vyjsť na všetky dostupné štíty vo Vysokých Tatrách v ženskom odeve s folklórnymi prvkami, pretože mi celkovo chýba viac ženskosti v horách. Je to pekné aj na pohľad a mnoho ľudí ma zastavuje po ceste s pochvalou, ako to do tohto prostredia zapadá a ladí. 

Tancovali ste v súbore? 
Nie nikdy, aj keď som o tom vždy snívala, pri počúvaní našich ľudoviek mi vrie krv v žilách. No popri troch deťoch mi to nevychádzalo.

Na vrchole najvyššieho slovenského štítu. Foto: archív Ľuboslavy Cicoňovej.
Na vrchole najvyššieho slovenského štítu. Foto: archív Ľuboslavy Cicoňovej.

Chodíte do Vysokých Tatier, tak ich asi máte rada…
Milujem všetky naše pohoria, no Vysoké Tatry zvlášť. Strávili sme tam s bratom najkrajší detský vek, naša teta tam pracovala (konkrétne v Starom Smokovci) a chodili sme k nej na prázdniny. Tatry sú moja srdcovka. Vždy, keď sa tam vraciam, cítim akoby som prišla domov.

Aké sú to kroje, v ktorých chodíte do hôr?
Musím podotknúť, že sukňa a blúzka, ktoré mám, nie sú tradičný kroj. Je to len ľahšia verzia odevu s folkovými prvkami z obyčajnej bavlny, na sukni s modrotlačou. Tradičný kroj je oveľa zložitejší, obsahuje minimálne aj spodnicu a vrchnú zásterku, a je to viac zdobené. V tomto by sa mi už ťažšie kráčalo na turistike. No na margo lajblíka (konkrétne červený na titulnej fotke), ten je šitý presne podľa výskumu v obci Víťaz v regióne Šariš, no farebne boli u nás preferované tmavé farby. Červenú farbu som si navrhla sama.

Ako sa vám kráča po kopcoch v takomto oblečení?
Mám mnoho športového turistického oblečenia, no v tomto sa mi ide skvele. Ľudia sa ma to stále pýtajú. Je to vzdušné, ľahké, v žiadnom pohybe ma to neobmedzuje. Samozrejme, že na Gerlach by som v tom nešla, tam treba mať na sebe sedák. Mala som šťastie na dobré počasie, ak by pršalo, musela by som sa prezliecť, keďže bavlna rýchlo navlhne.

Po Gerlachovskom vystúpila Ľuboslava aj na Slavkovský štít. Foto: archív Ľuboslavy Cicoňovej.
Po Gerlachovskom vystúpila Ľuboslava aj na Slavkovský štít. Foto: archív Ľuboslavy Cicoňovej.

Máte so sebou nejaký tím ľudí?
Som v partii ľudí, s ktorými som sa dala dokopy len tento rok. No konkrétne na výstupy vo Vysokých Tatrách sme boli spolu len raz – na Východnej Vysokej. Všetky ostatné štíty som prešla sama, fotili ma náhodne vytipovaní turisti/turistky, vždy veľmi ochotne, veľakrát aj Poliaci. Je to dôkaz toho, že každý môže byť dobrý fotograf, len musí urobiť aspoň tisíc záberov . Fotené je to len mojím mobilom alebo som si pomáhala statívom na mobil a 360 stupňovou kamerou.

Kam plánujete vyjsť v budúcnosti?
Náš najvyšší vrch už mám za sebou, tak teraz ma čakajú snáď Alpy… Určite chcem ísť na nejakú trojtisícovku. Zároveň ma láka prejsť aj naše iné, pre bežného turistu nedostupné štíty. Chcem absolvovať k tomu potrebné úkony, aby som mohla zdolávať horolezecké terény. Ešte nemám prechodenú poľskú časť Tatier, aj to ma čaká v budúcnosti, snáď vždy so šťastnou cestou nadol.

Výhľad na Temnosmrečinské plesá. Foto: archív Ľuboslavy Cicoňovej.
Výhľad na Temnosmrečinské plesá. Foto: archív Ľuboslavy Cicoňovej.

Gerlach 5. 9. 2024
(keď sen sa stane skutočnosťou)
Kde sa človek spojí do celku?
Tam kde sa najprv rozbije na kúsky…
Človek hľadiaci na hôr velikosti
nachádza krásu v každej maličkosti.
Tam zaškrtíš všetkých temných hadov,
v búrlivom vetre utíšiš sám seba,
zrušíš všetky limity vlastnou hlavou.
Kráčajúc a lezúc na Gerlach…
vymažeš chmúrnosť z mysle,
vyliečiš zbytočný strach.
Poklonu vzdávaš prírode a sebe,
tam môžeš byť na kolenách.
Čo vzdialené zdalo sa… je nadosah…
čo narúšalo blízkosť je bezpečne vzdialené.
Hory spájajú, tvoria radosť,
dostávajú do prítomnosti,
mažú minulosť.
Srdce bije sprudšia, zrýchľuje sa dych.
Čas tu nehrá žiadnu rolu, rýchlo sa ide pomaly.
Po ceste zhodiť všetky kríže zo seba,
aby sa ukázal ten… týčiaci sa do neba.
Nesiem v sebe srdce slovanské, na sebe ženskosť…
nech ma nazývajú divným bláznom,
lež tento prívlastok je pre mňa cnosť.

Autor titulnej fotografie: archív Ľuboslavy Cicoňovej.

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Na vrchole Slavkovského štítu. Foto: Ľuboš Čerešňák.

Fotí kroje na štítoch

Dychberúca atmosféra Vysokých Tatier spojená so slovenským folklórom. Aj toto sa snaží vo svojich fotografiách zachytiť Ľuboš Čerešnák.

„Krajinárska fotografia má v Tatrách trošku obmedzenia. Človek, ktorý ide už tridsiaty krát na Kôprovský štít, tak tam nenafotí takmer nič iné ako ostatní. Rozmýšľal som, ako sa odlíšiť od iných autorov a priniesť niečo nové,“ hovorí o svojej motivácii fotograf zo Zvolena. Tatry sú jeho obľúbeným pohorím, chodí sem pravidelne skoro každý víkend, či už na turistiku alebo fotiť.

Na vrchole Kriváňa. Foto: Ľuboš Čerešňák.
Na vrchole Kriváňa. Foto: Ľuboš Čerešňák.

Ženy v slovenských krojoch, ale aj v iných šatách, fotografuje v rámci svojho projektu Krása na horách. Vznikol na základe inšpirácie zo zahraničia. „Začal som s tým pred dvomi rokmi. Ťažko sa mi zháňali modelky na tento druh fotenia, nie každý má na to, aby vyšliapal až hore na tatranské štíty,“ spomína Ľuboš Čerešňák. Touto cestou chce však pokračovať aj ďalej. Folklór má rád asi ako každý Slovák, pestrofarebnosť krojov spolu s atmosférou Vysokých Tatier vytvárajú neopakovateľné scenérie.

Na Rysoch. Foto: Ľuboš Čerešňák.
Na Rysoch. Foto: Ľuboš Čerešňák.

Príprava na takúto „misiu“ je podľa neho jednoduchá – požičanie kroja, dohodnutie miesta s modelkou, a potom už len dúfať, že počasie tam hore dovolí urobiť plánované zábery. Podľa facebookového profilu Ľuboš Čerešňák Photography už má za sebou 10 častí projektu Krása na horách. Fotil na vrchole Malého ľadového štítu, pri Zelenom plese, na Chopku, Rysoch, Slavkovskom štíte, Kriváni a ďalších miestach.

Na Slavkovskom štíte. Foto: Ľuboš Čerešňák.
Na Slavkovskom štíte. Foto: Ľuboš Čerešňák.
Pri Zelenom plese. Foto: Ľuboš Čerešňák.
Pri Zelenom plese. Foto: Ľuboš Čerešňák.
Na Chopku. Foto: Ľuboš Čerešňák.
Na Chopku. Foto: Ľuboš Čerešňák.
Na vrchu Satan. Foto: Ľuboš Čerešňák.
Na vrchu Satan. Foto: Ľuboš Čerešňák.

Autor titulnej fotografie:  Ľuboš Čerešňák.

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Slavkovský štít

Výstup na Slavkovský štít

Dĺžka trasy:

15 km

Trvanie:

7:15 hod

Prevýšenie:

↑↓ 1467 m

Bicykle/ kočíky:

nie / nie

Terén:

kamenisté a lesné chodníky, terén so sutinami

(Prešovský kraj, lokalita Starý Smokovec, okres Poprad)

Výstup na Slavkovský štít zo Starého Smokovca

Patrí medzi najvyššie tatranské štíty, na ktoré sa dá vystúpiť bez sprievodu horského vodcu. Stojí na konci rázsochy vybiehajúcej z hlavného vysokotatranského hrebeňa. Oddeľuje Velickú a Veľkú Studenú dolinu, jeho názov pochádza od obce Veľký Slavkov. Na vrchol Slavkovského štítu vedie zo Starého Smokovca modrá značka, hore by ste sa mali dostať za niečo viac ako 4 hodiny. Potešia vás nádherné výhľady na Veľkú Studenú dolinu a masív Prostredného hrotu.

Trasa na Slavkovský štít

Starý Smokovec –> Hrebienok –> Rázcestie pod Slavkovským štítom –> Slavkovská vyhliadka –> Kráľovský nos –> Sedlo pod nosom –> vrchol Slavkovského štítu a späť

Viacerí priaznivci turistiky označujú túto túru ako nekonečnú. Ide o celodenný pochod bez možnosti občerstvenia, po ceste nie je žiadna horská chata, preto si treba zobrať dostatočné zásoby vody a jedla. Na druhej strane, čakajú na vás neskutočné výhľady na Veľkú Studenú dolinu, Starolesnianske pleso, Sivé plesá a na ďalšie okolité kopce a horské jazerá. Východiskovým bodom je Starý Smokovec, najprv sa ide lesným chodníkom na Hrebienok, cestu ukazuje modrá značka. Po viac ako hodine sa dostanete k Rázcestiu pod Slavkovským štítom, odtiaľ pokračujete ešte stále lesným chodníkom ku Slavkovskej vyhliadke, kde je možnosť oddýchnuť si pred nasledujúcim stúpaním po kamennom chodníku. Postupujete ku Kráľovskému nosu a Sedlu pod Nosom. Pokým sa dostanete na samotný vrchol Slavkovského štítu, ktorý je označený krížom, prekonáte ešte dva kopce. Ak si chcete túto túru skrátiť, môžete sa vyviesť zo Starého Smokovca na Hrebienok pozemnou lanovkou.

Začiatok:

Starý Smokovec, stanica pozemnej lanovky

Koniec:

Starý Smokovec

Zaujímavosti:

V roku 1813 sa z vrcholu štítu zrútili do Veľkej Studenej doliny mohutné skalné bloky a kamenná sutina, ich zvyšky sa dajú vidieť dodnes. Podľa niektorých odhadov mohol byť Slavkovský štít dovtedy najvyšším vrchom Tatier.

Doprava:

Auto:

Starý Smokovec parkovisko  

Autobus:

Železničná stanica Starý Smokovec  

Vlak:

Autobusová stanica Starý Smokovec.  

Autori fotografií: Daniel Goldbach, Jakub Habran I Foto & Video, Ján Hlavčo, Mário Badík, 

Diskutuj s ostatnými turistami na túto tému v skupine Vysoké Tatry

O tejto túre sme už písali v článkoch

Tričká s feši dizajnom, ktoré sa neskutočne dobre nosia

Limitovaná edícia tatranských tričiek
Slavkovský štít z Priečneho sedla

Čo zbavilo Slavkovský štít výškového prvenstva a čo ho spája s Kráľovou hoľou?

Ilustračné foto: Slavkovský štít z Priečneho sedla. Zdroj foto: Depositphotos

Oba sú opradené množstvom legiend a povestí – Slavkovský štít bol vraj kedysi najvyšší v našich veľhorách, Kráľova hoľa spája tri regióny – Horehronie, Spiš a Liptov. Jeden vo Vysokých, druhá v Nízkych Tatrách patria medzi najvyššie a ponúkajú neskutočné výhľady na všetky svetové strany.

Na ich vrcholy oboch vedú značené turistické chodníky. Výstup na Slavkovský štít je náročnejší, mnohí ho považujú za nekonečný, ale asistenciu horského vodcu nepotrebujete. Na Kráľovu hoľu sa dostanete z viacerých obcí. Z Telgártu a Šumiaca je to najkratšie, čiže vhodné aj pre menej zdatných turistov, trasy z Liptova a Spiša vyžadujú lepšiu kondíciu a viac skúseností.

Vráťme sa ale k udalosti z roku 1813, keď sa z vrcholu Slavkovského štítu zrútili mohutné skalné bloky a kamenná suť, ich pozostatky je vo Veľkej Studenej doline vidieť dodnes. Od tej doby vedci i laická verejnosť diskutujú, či nebol práve tento štít dovtedy najvyšším vo Vysokých Tatrách. S povesťami iného druhu súvisí Kráľova hoľa. Ospievali ju mnohí básnici, viaže sa k nej veľa príbehov i jedna z najznámejších slovenských ľudových piesní.

Slavkovský štít sa spája aj s Veľkým Slavkovom. Podľa tejto obce dostal svoje pomenovanie a nachádza sa v nej aj najväčší rekreačný areál pod Tatrami s názvom APLEND Tatry Holiday Resort a ubytovaním v rodinných chatkách, domčekoch alebo apartmánoch.

Na úpätí tatranských veľhôr na vás čakajú športové ihriská, vonkajší bazén, plážový volejbal, sauna, aj ihrisko pre deti . Medzi zaujímavé aktivity patrí adventure golf, pri ktorom vám nuda rozhodne nehrozí. Hráte so skutočnými golfovými loptičkami a povrch ihriska je ako pri skutočnom golfe – nerovný terén, kopčeky, vodné plochy, piesok – všetko na umelej golfovej tráve, po ktorej sa hráči počas celej hry voľne pohybujú. Adventure golf je pre malých aj veľkých bez rozdielu veku, pri ktorej si rozvíjate sústredenie, trpezlivosť, odhad i súťaživosť, ale hlavne zažijete veľa zábavy.

Momentálne majú v areáli Tatry Holiday Resort vo Veľkom Slavkove na adventure golf zľavu -35 % v rámci benefitov MYAPLEND . Stačí sa registrovať na myaplend.com  a hneď si môžete užiť uvítacie bonusy a množstvo ďalších zliav v zariadeniach APLEND. Zaberie vám to asi minútu a všetky výhody môžete využívať ihneď