V Tatrách bolo vlani 4 milióny návštevníkov

Návštevnosti Tatier kraľujú Slováci, vlani región dosiahol viaceré rekordy

Z regiónu Vysoké Tatry prišla dobrá správa. Veľhory sú obľúbené, počet prenocovaní rastie a hoci sa ešte nedobehli predpandemické čísla návštevnosti, v tomto roku by sa mohli chýbajúce 2 percentá sklzu prekonať.

Portál Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Regiónu Vysoké Tatry uverejnil priaznivé ukazovatele rozvoja turistického ruchu v našich veľhorách. Podľa údajov Štatistického úradu SR sa v roku 2023 ubytovalo v regióne Vysoké Tatry viac ako 802 tisíc návštevníkov.

 V porovnaní s rokom 2019, ktorý sa používa na porovnávanie s predpandemickým obdobím, to bolo o 2 percentá menej. Spolu s jednodňovými návštevníkmi dosiahla celková návštevnosť takmer 4 milióny ľudí, čo predstavuje rekordný záujem o Vysoké Tatry.

S rodinou na sánkovačke
S rodinou na sánkovačke. Aj toto vyžitie ponúkajú Tatry. Autor fotografie: Pixabay

Riaditeľka OOCR Regiónu Vysoké Tatry Lucia Blašková je optimistická. „Pri ďalšom narastajúcom počte ubytovaní a návštevníkov, ktoré registrujeme už teraz počas prebiehajúcej zimnej sezóny, výsledok z roku 2019 nie je nedosiahnuteľný. Prajú nám najmä pretrvávajúce dobré podmienky pre lyžovanie pri aktuálnej snehovej kríze a tradičná atraktívna celoročná ponuka našej turistickej destinácie,“  uvádza na spomínanom portáli.

Dodáva tiež, že rok 2024 je pre región výzvou prepísať rekordy vo Vysokých Tatrách. Niektoré sa pritom dosiahli už v minulom roku. Došlo napríklad k historicky najvyššiemu počtu ubytovaných Slovákov od roku 2019 – viac ako 580 tisíc.

 V porovnaní s rokom 2017 bol zaznamenaný aj 20-percentný nárast počtu Poliakov v našich Tatrách. Znovu nás objavili turisti z Litvy a Rumunska – 15-percentný nárast. V Tatrách sa ubytovalo viac ako 28-tisíc turistov z Maďarska a opäť začala stúpať návštevnosť z krajín Beneluxu, zo severu Európy, z Veľkej Británie, USA a vracajú sa k nám i klienti z Ázie.

 „Pokles klientov zatiaľ pretrváva u Nemcov, turistov z Izraela, pochopiteľne aj z Ukrajiny a iných európskych krajín, najmä z juhu Európy, pre ktorých nie je Slovensko prvá voľba,“ uvádza na portáli OOCR riaditeľka.

Téryho chata
Téryho chata - obľúbená aj v zime. Autor fotografie: Radomír Bernát

Priznáva tiež, že odliv klientov nesúvisí iba s bežne uvádzaným argumentom, že turisti sa nevedia po pandémii nabažiť ciest k moru, ale aj s tým, že pred ňou v OOCR venovali viac aktivít propagácii Tatier najmä v Izraeli, Veľkej Británii, krajinách Beneluxu či v Škandinávii, preto sa hodlajú na tie trhy vrátiť.

Napomôžu tomu aj údaje o národnosti návštevníkov Tatier, ktorým kraľujú Slováci. Po nich sú Tatry najpopulárnejšie pre Čechov, Poliakov, Maďarov, Nemcov, turistov z Ukrajiny, Litvy, Izraela, Veľkej Británie a prvú desiatku národností medzi tatranskými návštevníkmi uzatvárajú turisti z USA a Rumunska.  Nielen do ich krajín chcú v OOCR nasmerovať marketing propagujúci naše veľhory.  

Autor titulnej fotografie: Magda Gajdošová