Počas víkendu bude v Tatrách pršať, náhradným program môže byť Noc múzeí a galérií

Cez víkend má v Tatrách pršať, poďte s nami na Noc múzeí a galérií

Ak budete v sobotu v blízkosti ktoréhokoľvek múzea či galérie, vedzte, že majú aj pre vás pripravený bohatý program. Noc múzeí a galérií otvorí dvere týchto inštitúcií aj inak ako bežne. Platí to aj o tatranských kultúrnych stánkoch.

Do tohto medzinárodného podujatia, ktoré prepojí s návštevníkmi viac ako 37 tisíc múzeí v 158 krajinách sveta, sa zapojí aj Podtatranské múzeum v Poprade. Ak nebudete mať lepší program, lebo má pršať, zájdite do tohto podtatranského mesta a nasajte atmosféru umenia, prepojenej s bohatým kultúrnom programom.

V Podtatranskom múzeu vás čakajú mnohé prekvapenia
V Podtatranskom múzeu vás čakajú mnohé prekvapenia. Autor fotografie: Jaroslav Kizek

V čase od 17. do 21. h sa v ňom prestriedajú nielen umelci, ale na prednáškach aj vedci, budú tu ukážky tradičných remesiel, tvorivé dielne pre deti či prehliadky expozícií a výstav s rozšíreným lektorským výkladom a atraktívna nočná prehliadka múzea. Plánujú tu vyhodnotiť aj súťaž o najautentickejšie havranie hniezdo. Návštevníkom bude k dispozícií nielen interiér, ale aj vonkajší areál múzea, remeselnícke dielne a amfiteáter.

Na návštevníkov je 18. mája pripravená aj Tatranská galéria v popradskej Elektrárni. Sprístupnia tu za dobrovoľné vstupné všetky výstavy, medzi nimi výstavu poľského súčasného umelca Marcina Berdyszaka, ale aj nášho Jana Hálu, ktorý časť svojho tvorivého života strávil vo Važci. Galéria ponúkne aj výstavu z vlastných zbierok, v ktorej predstavuje tvorbu osemdesiatky autorov. To všetko medzi 13. a 19. h.

V Tatranskej galérii pripravujú koncert
V Tatranskej galérii pripravujú koncert. Autor fotografie: archív Prešovský samosprávny kraj

Okrem toho od 15. h sa galéria na poldruha hodinu stane priestorom na tvorivé dielne príznačne nazvané Ekotvorivky a medzi 17. a 19. h je pripravený koncert s prekvapením.

Bohatý program pre malých aj veľkých má na sobotu pripravené aj Múzeum TANAP-u v Tatranskej Lomnici. Otvorené tu budú mať od 17. do 21. h. 

A isteže, počas dňa, ak vám to počasie dovolí, sa môžete prejsť po tatranských chodníkoch. No pozor, nad pásmom lesa bude ešte stále chladno, okolo nuly, a môže mrznúť. Nachádza sa tam súvislá snehová prikrývka, hrozí riziko pošmyknutia. Ešte stále treba so sebou zobrať zimnú výstroj. Platí to rovnako o Vysokých, ako aj Západných či Nízkych Tatrách. A ak nebude „iba“ zamračené, má pršať. Na výhľady zabudnite.

Autor titulnej fotografie: Ada Balúchová

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Máte radi Tatry? Pomôžte nám o nich povedať aj ľuďom v zahraničí. Prispejte na zbierku knihy o Tatrách v angličtine. Vyberte si jednu z atraktívnych odmien.

Malá Studená dolina

Do hôr si treba ešte aj teraz zobrať zimnú výstroj

Oproti minulému víkendu budú tentoraz Tatry zamračené a uplakané. Aj teploty sa znížia, stále platí, že na turistiku sa treba vybaviť kompletným zimným výstrojom.

Vysoké Tatry si počas nadchádzajúceho víkendu asi nedajú ujsť iba vytrvalci, ktorým nejaký ten dážď neprekáža. Až do nedele bude v horstve pršať. Horskí záchranári upozorňujú, že vo vyšších polohách je súvislá snehová prikrývka, preto varujú pred pošmyknutím. Skialpinizmus a horolezectvo už v týchto týždňoch návštevný poriadok TANAP-u nepovoľuje, turistom sa odporúča kompletná zimná výstroj.

Stále platí, že za Hrebienkom smerom do Studených dolín je na červenom značenom chodníku smerom k Rainerovej útulni strhnutá časť chodníka a hrozí ďalší zosuv. Obísť sa dá dolným chodníkom okolo Bilíkovej chaty. Modrý chodník v Pieninskom národnom parku z Lesnice cez sedlo Cerla do Červeného Kláštora je ťažko priechodný.

V Nízkych Tatrách sú niektoré turistické trasy pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi. Iba v Západných Tatrách v nedeľu zasvieti slniečko, no ak sa budete pohybovať na ich teritóriu, aj tu platí výstraha pred snehom vo vyšších polohách, ktorý je šmykľavý a hrozí riziko úrazu.

Zelený TZCH Svorad – Špania – Lomnô (Lomné) je zle značený, strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

Autor titulnej fotografie: Peter Kubičár

Máte radi Tatry? Pomôžte nám o nich povedať aj ľuďom v zahraničí. Prispejte na zbierku knihy o Tatrách v angličtine. Vyberte si jednu z atraktívnych odmien.

Malá Studená dolina

Na hory definitívne prichádza jar, víkend zaleje slnko

Na hory definitívne prichádza jar. Ak si Tatry chcete užiť v plnej paráde, naplánujte si túry na sobotu a nedeľu. Bude slnečno a plusové teploty aj vo vyšších polohách.

Od soboty a najmä od nedele sa začne výrazne otepľovať. Plusové teploty vzduchu budú počas dňa aj v najvyšších polohách Tatier. Jar ovládne veľhory, turisti sa môžu tešiť na krásny víkend.

Horská záchranná služba ale varuje, že vo vysokých polohách je ešte stále súvislá snehová pokrývka. Preto upozorňuje na zvýšené riziko pošmyknutia a odporúča kompletnú zimnú výstroj.

Stále platí obmedzenie vstupu na chodník za Hrebienkom smerom do Studených dolín, jeho časť je strhnutá a hrozí ďalší zosuv. Chata Plesnivec, hoci má obmedzenú prevádzku, bude počas víkendu otvorená.

V Západných Tatrách je zelený TZCH Svorad – Špania – Lomnô (Lomné) pre popadané stromy zle značený a má obmedzenú priechodnosť. Strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

Súvislá snehová pokrývka vo vysokých polohách je ešte stále charakteristická aj pre Nízke Tatry, preto horskí záchranári varujú pred rizikom pošmyknutia. Upozorňujú tiež turistov, že niektoré trasy boli pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi.

Autor titulnej fotografie: Peter Kubičár

Máte radi Tatry? Pomôžte nám o nich povedať aj ľuďom v zahraničí. Prispejte na zbierku knihy o Tatrách v angličtine. Vyberte si jednu z atraktívnych odmien.

Vodopády Studeného potoka

Tatry rozjasní slnko, bude aj lyžovačka

V minulých dňoch pripadlo v Tatrách 10 až 25 cm nového snehu, na turistiku treba kompletnú zimnú výstroj a hrozí mierne lavínové nebezpečenstvo. V Jasnej a Lomnickom sedle sa bude dať lyžovať.

Takýto je výhľad na víkend v Tatrách. Pohorie prežiari slnko a najmä v nedeľu bude veľmi teplo, v osadách približne 17 stupňov Celzia a nad pásmom lesa okolo nuly. Na svoje si prídu turisti, ale aj lyžiari.  Ochladenie v minulých dňoch a sneženie sa postaralo dobré podmienky na jarnú lyžovačku. Nízkotatranská Jasná ponúkne lyžiarom trasy na južnej strane Chopku, kde je ešte asi pol metra snehu a zo severu môžu využívať zjazdovky Predné a Zadné Dereše až po Kosodreviny.

Vo Vysokých Tatrách bude v prevádzke najvyššie položená zjazdovka v Lomnickom sedle, kde je viac ako meter snehu. K dispozícii budú lanovky z Tatranskej Lomnice na Skalnaté Pleso a visutá lanová dráha na Lomnický štít.

Za turistikou bude možné využiť aj pozemnú lanovku na Hrebienok a lanovku Solisko na Štrbskom Plese. Horská záchranná služba ale upozorňuje že na turistiku je potrebná kompletná zimná výstroj a od 15. apríla už platí jarná uzávera pre pohyb mimo chodníkov pre skialpinistov a horolezcov. Vyhlásená je výstraha pred miernym lavínovým nebezpečenstvom a prvý stupeň výstrahy pred snehom a ľadom. 

Lyžovačka v Lomnickom sedle
Lyžovačka v Lomnickom sedle. Autor fotografie: Iva Žiaková

Za Hrebienkom smerom do Studených dolín je na červenom TZCH strhnutá časť chodníka, vstup na neho je na vlastné riziko, no nebezpečnú časť je možné obísť spodným chodníkom okolo Bilíkovej chaty.

Aj v Západných Tatrách platí výstraha pred rizikom pošmyknutia na chodníkoch, treba zvýšiť opatrnosť. Zelený TZCH Svorad – Špania – Lomnô (Lomné) je zle značený, s obmedzenou priechodnosťou pre popadané stromy, strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

Turistom v Nízkych Tatrách je tiež adresovaná výstraha pred lavínami a pošmyknutím na chodníkoch najmä vo vyšších polohách. Niektoré turistické trasy boli pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi.

Autor titulnej fotografie: Ján Krchavý

Tatry počas víkendu pokryje sneh

Tatry počas víkendu prikryje nová biela perina

Počas víkendu sa do Tatier vráti zima a čerstvý sneh. Platiť bude mierne lavínové nebezpečenstvo, v celej oblasti pribudne snehová perina, chodníky budú pokryté ľadom, horskí záchranári vydali výstrahu pred pošmyknutím a úrazmi.

Dva predchádzajúce letné víkendy vymení v celej oblasti Tatier tentoraz nová aprílová biela perina a pokračovať bude chladnejšie počasie. Dole v osadách sa teploty budú pohybovať okolo nuly, nad pásmom lesa klesnú na mínus šesť, vo Vysokých Tatrách až na mínus trinásť stupňov Celzia.

Horská záchranná služba vydala výstrahu pred miernym, resp. malým lavínovým nebezpečenstvom, na chodníkoch sa bude držať ľad a čerstvý sneh, preto vyzýva aj k opatrnosti pri pohybe, keďže hrozí riziko pošmyknutia. Pripomína tiež potrebu kompletného zimného výstroja na túrach. V tomto týždni vstúpila do platnosti skialpinistická a horolezecká jarná uzávera. Športovci sa už nebudú môcť až o začiatku letnej sezóny pohybovať mimo turistických chodníkov.   

Autor titulnej fotografie: Darina Sloviaková

Pohľad na Belianske Tatry

Tatry budú návštevníkom priať, počas víkendu má byť júnové počasie

Návštevníkov Tatier čaká v predstihu ďalší letný víkend. Dnes a zajtra má končiare prežiariť slnko, v nedeľu sa zamračí, ale teploty budú ako v júni. V osadách okolo dvadsať, nad hranicou lesa od 5 do 10 stupňov Celzia.

Napriek tomuto výhľadu Horská záchranná služba upozorňuje, že na turistiku si treba zobrať kompletnú zimnú výstroj a hrozí aj mierne lavínové nebezpečenstvo. Stále platí, že Chatu Plesnivec prevádzkujú iba počas víkendov a hrozí ďalší zosuv chodníka z Hrebienka smerom na Rainerovu útulňu, preto je jeho používanie spojené s rizikom. Obísť sa dá spodným chodníkom okolo Bilíkovej chaty.

V Západných Tatrách horskí záchranári upozorňujú na tvrdý až zľadovatený povrch snehu v najvyšších polohách, čo sa spája s nebezpečenstvom úrazu. Zelený TZCH Svorad – Špania – Lomnô (Lomné) je zle značený, s obmedzenou priechodnosťou pre popadané stromy. Strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

Aj v Nízkych Tatrách je podľa horských záchranárov potrebná napriek príjemnému počasiu na turistike kompletná zimná výstroj. Upozorňujú tiež na ťažkú priechodnosť červeného turisticky značeného chodníka z Ludrovej na Salatín, a to pre popadané strom. Dávať pozor treba aj na to, že  niektoré turistické trasy boli pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi.

Autor titulnej fotografie: Adam Lacko

Do Tatier príde leto

V nedeľu príde do Tatier leto. Na teplomeroch môže byť až 19 stupňov Celzia

Ak sa predpovede meteorológov potvrdia, v nedeľu by malo prísť aj do Tatier leto. Teploty sa majú vyšplhať na úroveň 13 až 19 stupňov Celzia.

Dnes je v celej oblasti Tatier zamračené a bude aj v sobotu, ale v nedeľu sa má vyjasniť. Návštevníci veľhôr prežijú krásny slnečný deň. Dole v strediskách má byť 13 až 19 stupňov Celzia, v pásme nad 2 000 metrov nadmorskej výšky od 5 až do 8 stupňov Celzia.

Stredisko lavínovej prevencie vydalo výstrahu pred miernym lavínovým nebezpečenstvom a horskí záchranári napriek včasnému letnému dňu upozorňujú, že na turistiku je potrebná kompletná zimná výstroj.  Stále platí, že za Hrebienkom je strhnutá časť chodníka a hrozí tam ďalší zosuv, preto sa odporúča v smere na Rainerovu chatu využiť spodný chodník okolo Bilíkovej chaty.

Pre Západné Tatry platí, že povrch snehu je v najvyšších polohách tvrdý až zľadovatený, hrozia úrazy. Zelený turisticky značený chodník Svorad – Špania – Lomnô (Lomné) je zle značený, s obmedzenou priechodnosťou pre množstvo popadaných stromov. Strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

Obmedzenia budú mať turisti aj v Nízkych Tatrách. Pre množstvo popadaných stromov je ťažko priechodný červený TZCH z Ludrovej na Salatín. Horskí záchranári tiež upozorňujú turistov, že niektoré turistické trasy boli pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi.

Autor titulnej fotografie: Maroš Glevaňák

Víchrica v Tatrách

Najvyšší stupeň varovania pred silným vetrom

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal na dnešný deň tretí, najvyšší stupeň varovania pred silným vetrom na hrebeňoch s nadmorskou výškou nad 2000 metrov nad morom.

Tretí, najvyšší stupeň varovania pred silným vetrom sa týka pohorí Vysoké, Západné, Belianske a Nízke Tatry a najmä nadmorskej výšky nad 2000 metrov. Silný vietor dosiahne krátkodobo v nárazoch rýchlosť 160 – 180 kilometrov za hodinu, čo je mohutná víchrica až orkán.  Podľa hydrometeorológov je rýchlosť  vetra v tejto ročnej dobe a oblasti extrémne vysoká a predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Horskí záchranári preto dôrazne neodporúčajú pohyb v daných oblastiach.  

Autor titulnej fotografie: Ľubica Klasová

Tatry počas sviatočného víkendu

Výstrahy záchranárov na Veľkú noc

Počas sviatkov budeme aj v Tatrách zobliekať vetrovky. Má byť slnečno, teplo, vo Vysokých a Západných Tatrách mierne a v Nízkych Tatrách malé lavínové nebezpečenstvo. No fúkať má silný vietor, na ktorý si treba dávať pozor najmä na túrach.

Vo veľhorách nás čakajú krásne sviatky. Dnes sa síce slniečko miestami bude skrývať za oblakmi, ale postupne sa vyjasní a návštevníci Tatier si budú môcť užívať v osadách i kopcoch hrejivé lúče slnka. Stredisko lavínovej prevencie vyhlásilo výstrahu pred lavínovým nebezpečenstvom, no vo Vysokých a Západných Tatrách pôjde mierne a v Nízkych Tatrách malé lavínové nebezpečenstvo.

Na hrebeňoch hôr má fúkať búrlivý južný vietor rýchlosťou 25 metrov za sekundu. Horská záchranná služba upozorňuje turistov a skialpinistov, že povrch snehu v najvyšších polohách je tvrdý aj zľadovatený, preto hrozí nebezpečenstvo úrazu. A napriek tomu, že v kalendári je jar, v horách treba mať kompletnú zimnú výstroj.

Stále platí, že Chata Plesnivec je do júna čiastočne uzavretá, prevádzkujú ju iba počas víkendov. Za Hrebienkom je v smere na Rainerovu chatu strhnutá časť chodníka, hrozí tam ďalší zosuv, odporúča sa použiť spodný chodník okolo Bilíkovej chaty.  Modrý chodník v Pieninskom národnom parku z Lesnice cez sedlo Cerla do Červeného Kláštora je ťažko priechodný.

V Západných Tatrách je zelený turisticky značený chodník Svorad – Špania – Lomnô (Lomné) zle značený, s obmedzenou priechodnosťou pre popadané stromy, strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

Pre popadané stromy je ťažko priechodný aj turisticky značených chodník z Ludrovej na Salatín. Horskí záchranári tiež upozorňujú, že niektoré turistické trasy v Nízkych Tatrách boli pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi.

Autor titulnej fotografie: Mária Šafáriková Rajtárová

Inštalovanie fólií v osade Hliník

Migranti na tatranských cestách. Pozor na nich? Sú chránení!

Jarný ťah sa začal. Obojživelníky, ktoré migrujú na liahniská, ohrozuje cestná premávka. Frekventované úseky pretínajúce migračné trasy týchto živočíchov Správa TANAP-u zabezpečila zábranami na odchytávanie žiab.

Mnoho obojživelníkov každý rok hynie pod kolesami áut. Ich migračné trasy, ktorými smerujú na liahniská, pretínajú frekventované cesty. Preto strážcovia prírody zo Správy Tatranského národného parku v Tatranskej Lomnici v minulých dňoch inštalovali zábrany na odchytávanie žiab. „Snažia sa tak eliminovať straty na počtoch živočíchov, ktoré sú dôležitou súčasťou ekosystému,“ informuje TANAP.

Skokany hnedé pri párení
Skokany hnedé pri párení. Autor fotografie: TANAP

Strážcovia prírody inštalovali v minulých dňoch na Orave a Liptove pri cestách fólie, ktoré zabránia žabám pri prechode cez cestu. Odchytené živočíchy potom bezpečne prenesú k vodným plochám, kde nakladú vajíčka. V minulom týždni tak zabezpečili cestu v rámci liptovskej obce Bobrovník, v časti Hliník a v Bobrovci oproti malej vodnej nádrži na Jaloveckom potoku, ktorý miestni poznajú ako Baywatch.

Malá vodná nádrž na Jaloveckom potoku v Bobrovci - Baywatch
Malá vodná nádrž na Jaloveckom potoku v Bobrovci - Baywatch. Autor fotografie: TANAP

Správa TANAP-U ďalej informuje, že pribudli aj odchytávacie fólie na Zverovke na Orave a bol zabezpečený aj akvapark v Oraviciach. „Jemné zmysly tam totiž skokany hnedé navigujú do termálnych bazénov. Zhruba tristo metrov dlhá fólia by mala žaby ochrániť pred istou smrťou v horúcich vodách,“ uvádza TANAP.

Hotové zábrany na Zverovke
Hotové zábrany na Zverovke. Autor fotografie: TANAP

Autor titulnej fotografie: TANAP