Vo Vysokých Tatrách iba na jednom mieste, v Nízkych Tatrách na viacerých. No stanovanie a bivakovanie má svoje podmienky a každý z národných parkov jeho okolnosti upravuje vo svojom návštevnom poriadku.
Poďme ale po poriadku. Návštevný poriadok Tatranského národného parku uvádza, že stanovať a bivakovať na jeho území možno iba v lokalite Táborisko pod Vysokou v Bielovodskej doline. Dokument presne upravuje aj obdobie, kedy sa to dá. Ide o čas od 1. júna do 31. októbra a od 15. decembra do 15. apríla nasledujúceho roka, a to len v rámci viac dní trvajúceho skialpinistického alebo horolezeckého prechodu.
V táborisku nie je možné zakladať otvorený ohniskový oheň, použité môžu byť iba kempingové variče.
Iné táborisko sa v návštevnom poriadku TANAP-u neuvádza. No znalci tatranskej turistiky poznajú ešte jedno povolené táborisko. Nachádza sa pred chatovou osadou Bobrovecká Vápenica na podhorí Západných Tatier pred ústim do Jaloveckej doliny, vyhradilo ho Urbárske pozemkové spoločenstvo Bobrovec.
Nízke Tatry majú viac možností na táborenie. Turisti ich využívajú hlavne počas prechodu hrebeňovkou pohoria. Majú až osem možností. Tu sú:
- Predné sedlo – modrá turisticky značená trasa (TZT), 2610
- V sedle Andrejcová pri útulni – červená TZT 0801
- Sedlo Priehyba – červená TZT 0801
- Sedlo Ramža pri útulni – červená TZT 0801
- Sedlo Čertovica (pod chatou HZS alebo za objektom motorestu Čertovica)
- Ďurková v prípade naplnenia kapacity útulne – modrá TZT 2639, zelená TZT 5609
- Osada Magurka pri turistickej chate na Panskej lúke
- Hriadeľské sedlo – červená TZT 0801
Všetky oficiálne táboriská majú, samozrejme, svoj prevádzkový poriadok. Ak si v nich potrebujete rozložiť stan, treba sa s ním oboznámiť.
Autor titulnej fotografie: Mirka Lulkovičová
Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.