Záchranársky pes Ajax hľadá živých v ruinách domov v Turecku

Vyznamenanie Statočné psie srdce pre záchranárskeho psa Ajaxa

Šesťročný nemecký ovčiak Ajax psovoda Júliusa Janigu z Horskej záchrannej služby SR získal titul Statočné psie srdce 2023. V aktuálnom ročníku ankety prestížne české ocenenie mimoriadne dostali aj reprezentanti slovenského horského záchranárstva.

Anketu Statočné psie srdce vyhlasuje nezisková organizácia Animaleye v spolupráci so záchranárskym magazínom Rescue report. Ceny odovzdali tento utorok v Kaiserštejnskom paláci na Malej Strane v Prahe, v tomto ročníku mimoriadne v kategórii Záchranný čin služobných a záchranárskych psov aj pre reprezentantov slovenského horského záchranárstva.

Vlčiak Ajax so svojím psovodom Júliusom Janigom nie je slovenskej verejnosti neznámy.  Nemecký ovčiak z tímu záchranárov Horskej záchrannej služby SR zo strediska Donovaly sa zúčastňuje na mnohých záchranárskych akciách v slovenských horách, Tatry nevynímajúc. No titul Statočné psie srdce 2023 získal predovšetkým za svoje pôsobenie v rámci pätnásťčlenného slovenského USAR tímu, ktorý bol poslaný na pomoc do juhovýchodného Turecka, ktoré vlani začiatkom roka zasiahlo silné zemetrasenie.

Záchranársky pes Ajax a jeho psovod Július Janiga
Záchranársky pes Ajax a jeho psovod Július Janiga. Autor fotografie: archív JJ

Organizátori ankety vo svojom zdôvodnení uvádzajú, že Ajax so svojím psovodom v priebehu šesťdenného pátrania spali iba štyri hodiny denne, inak pracovali v ťažkých podmienkach takmer nepretržite. Vyhľadávanie preživších komplikovala nielen rozľahlosť sutín, ale aj veľké teplotné rozdiely, v noci osemstupňový mráz, počas dňa aj pätnásť stupňov nad nulou.

I napriek tomu sa zohranej dvojici podaril záchranný čin, ktorý si zaslúži uznanie. Na tretí deň dostali informáciu, že v troskách jedného zavaleného domu zachytili ľudský hlas. Vstúpiť do neho bolo veľmi nebezpečné, lebo na dve dolné podlažia sa zosunuli tri horné, situácia bola veľmi riziková. Preto do skuliny poslali Ajaxa, ten začal po chvíli štekať. Jeho psovod sa vtesnal do trosiek a stihol zbadať, že pes sa prepadá sklenenou stenou. Neutrpel zranenie, ale začal intenzívne hrabať, čo naznačovalo, že dole je niekto živý.

Príbeh pokračoval spoluprácou so slovenskými hasičmi, ktorí echolokátorom potvrdili, že dole sú uväznení obyvatelia domu. Vyslobodenie potom prevzal francúzsky ťažký USAR, ktorý pomocou špeciálnej vyprosťovacej techniky vyslobodil päť ľudí. 

Július Janiga ocenenie preberá z rúk Petra Kozáka, vedúceho Odboru služobnej kynológie a hipológie ČR
Július Janiga ocenenie preberá z rúk Petra Kozáka, vedúceho Odboru služobnej kynológie a hipológie ČR. Autor fotografie: archív JJ

Neuveriteľné pracovné nasadenie Júliusa Janigu a Ajaxa v Turecku pokračovalo na inom mieste a keď prechádzali uličkou medzi dvoma zrútenými domami, Ajax sa zastavil, odbehol k okienku nad zemou a začal štekať. Pôvodne vysoký dom sa zosunul na dve spodné podlažia, z jeho hlbín začul psovod búchanie tehlou o panel. Niekto uväznený tak reagoval na štekot psa. Spolu so slovenskými hasičmi a miestnymi dobrovoľníkmi sa im z trosiek domu podarilo zachrániť matku s malým dievčatkom.

Celkovo si tak Ajax so svojím psovodom, profesionálnym horským záchranárom Júliusom Janigom pripísali na svoje záchranárske konto sedem ľudí. Na štvrtý deň záchranných prác sa ešte potvrdil nález štyroch osôb vypátraných nemeckým ovčiakom Hectorom ďalšieho slovenského záchranára Jakuba Filipka. V záchranárskom tíme v Turecku pracovalo spoločne až päť príslušníkov Horskej záchrannej služby.

Prestížne ocenenie sa v Čechách udeľovalo už po štrnásty raz
Prestížne ocenenie sa v Čechách udeľovalo už po štrnásty raz. Autor fotografie: archív JJ

„Ocenenie je uznaním a úspechom  celej kynológie Horskej záchrannej služby,“ hovorí o prestížnej cene, ktorá sa v Prahe udeľovala už po štrnásty raz, na stránke Horskej záchrannej služby Július Janiga.

Autor titulnej fotografie: archív JJ