Porápači vychádzajúci zo Štrbského plesa

Na dne tatranských plies opäť našli aj stavebný odpad

Foto: Správa Tatranského národného parku.

Akcia Čisté vody napísala svoj tridsiaty ročník. Štrbské, Nové Štrbské, Popradské a Velické pleso sa podarilo v piatok 13. októbra odbremeniť od 104 kilogramov odpadu. Potápači nachádzajú aj po dekádach ich každoročného čistenia stavebný odpad i drobné smeti po turistoch.

Do vôd štyroch plies sa dnes zanorilo a bezpečne sa z nich aj vynorilo 56 dobrovoľníkov z radov potápačov, ktorí sa rozhodli pomôcť tatranským plesám a pokúsiť sa z nich dostať čo najviac odpadu. Ráno sa skupina rozdelila na štyri tímy a poobede, po bezpečných ponoroch, mohli organizátori bilancovať.

V Štrbskom plese našlo 29 potápačov spolu 12,8 kíl odpadu. Pre porovnanie, vlani sa tu zanorilo 22 dobrovoľníkov, tí spod hladiny vylovili smeti, ktoré dokopy vážili až 82,5 kilogramov. Najúspešnejší bol tandem zo Žiliny, dvojica na breh priniesla 4,7 kíl odpadkov, medzi ktorými sa našli použité plienky i dámska hygienická vložka, fľaše od šampusu a poháre na víno, obaly zo sladkostí či stavebný odpad. Pre Nové Štrbské pleso sa rozhodli ôsmi potápači a pomohli tak zbaviť jeho vody nepatričností s váhou 5,2 kilogramu, najúspešnejšia dvojica vyniesla jeden a pol kilogramu vrátane dlhej drevenej laty.

Štrnásti potápači odbremenili Popradské pleso od sedemdesiatich kíl odpadu, z toho jednému z nich sa podarilo prispieť až 23 kilogramami. Hmotnosťou prevažoval stavebný odpad, nechýbali obaly od jedla a z dna plesa sa podarilo vytiahnuť dokonca aj dron, ktorý zrejme nabral nesprávny kurz a skončil pod vodou. Oproti minulému roku mala táto lokalita silný záťah, keďže vlani trinásti dobrovoľníci vylovili 16 kíl neporiadku.

Velické pleso dnes ostalo v réžii piatich freediverov, ktorí sa zanárajú bez fliaš a pod hladinou sa spoliehajú na vlastný nádych. Do šestnástich kíl odpadkov zarátali i zhrdzavený krompáč, päťhaliernik z roku 1972 a, samozrejme, nechýbal stavebný odpad. Ako najúspešnejšiu tu zapísali dámu freediverku, ktorej sa podarilo nájsť jedenásť kilogramov smetí.

Výsledné číslo 104 sa takmer vyrovnalo minuloročným 112 kilogramom. Čisté vody za tridsať rokov pomohli odbremeniť tatranské plesá celkovo od 7 315 kíl odpadkov, potápači absolvovali spolu 2001 ponorov. „Aj po troch dekádach čistenia plies sa zdá až neuveriteľné, že ešte stále nachádzame pozostatky stavebného odpadu. Zároveň potápači vylovili už tradične aj drobné smeti ako kelímky, fľaše, konzervy a igelitové vrecúška.

Zarmucujúce je, že v prípade Štrbského plesa našli potápači najviac odpadkov v okolí lavičiek a aj v roku 2023 chodí po národnom parku množstvo ľudí, ktorí dokážu bez mihnutia oka vyhodiť odpad priamo do plesa,“ konštatuje Peter Spitzkopf, koordinátor Čistých vôd a námestník riaditeľa Správy Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici, ktorá je organizátorom akcie.

Pôvodne mali potápači čistiť i zatopený lom v popradskej Kvetnici, nakoniec však, tak ako vlani, uprednostnili tatranské plesá.

Akcia Čisté vody je súčasťou 38. Medzinárodného festivalu potápačských filmov. Na Štrbskom Plese porota rozhodne aj o Grand Prix, ktorú si vyslúži najlepší film spod vodnej hladiny, diváci spoznajú aj meno TOP fotografa. Zajtrajšok v rámci festivalu prinesie i vyhodnotenie najúspešnejších účastníkov akcie Čisté vody 2023.
Zdroj: Správa Tatranského národného parku

Potápači pri čistení tatranského plesa

Čisté vody štartujú už svoj tridsiaty ročník

Foto: Správa Tatranského národného parku.

V rámci jubilejných Čistých vôd sa potápači ponorili v piatok 13. októbra do štyroch plies Tatier i do kameňolomu v popradskej Kvetnici. Odpadkov na ich dne nachádzajú čoraz menej, aj po troch dekádach je však čo vyťahovať.

Desiatky dobrovoľníkov v neoprénoch a suchých oblekoch sa hneď zrána rozišli smerom na Popradské, Velické, Štrbské, Nové Štrbské pleso i do popradskej mestskej časti Kvetnica. Týchto mužov i ženy spája spoločná vášeň – potápanie – a najmä chuť priložiť ruku k čistejšej tatranskej prírode. Za ostatné tri desaťročia oni a ich predchodcovia vďaka akcii Čisté vody zbavili svet pod hladinou 7 203 kilogramov odpadkov. Potrebovali na to presne 1 945 ponorov.

„Nás teší v prvom rade to, že smetí v plesách z roka na rok ubúda. Vo Velickom plese nachádzame v poslednom období minimum odpadu. Veríme, že tento pozitívny trend budeme môcť potvrdiť aj po piatkovej akcii,“ vyjadril sa Peter Spitzkopf, koordinátor Čistých vôd a námestník riaditeľa Správy Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici. Práve Správa TANAP-u zastrešuje Čisté vody, ktoré sú mladšou sestrou Čistých hôr, tieto dve podujatia spolu tvoria tandem prospešných a osvetových akcií s dlhoročnou tradíciou.

Počin Správy TANAP-u si všimli aj tvorcovia programu Voda spieva, ten počas štyroch septembrových nedieľ plnil hlavný vysielací čas v slovenskej verejnoprávnej televízii. Projekt vzdával hold ľuďom, samosprávam a organizáciám, ktoré chránia vzácne bohatstvo našej krajiny – vodu.
Už tradične sú Čisté vody súčasťou Medzinárodného festivalu potápačských filmov, jeho 38. ročník odštartoval súbežne s Čistými vodami na Štrbskom Plese. Do soboty večera ponúkol festival fotografie a filmy spod vodnej hladiny, spomedzi súťažných snímok porota vyberie filmársky počin, ktorý získa Grand Prix, ako i TOP fotografa.

Zdroj: Správa Tatranského národného parku

Marián Béreš Photograph

Láka mnohých turistov. Obdobie častých inverzií sa blíži

Foto: Marián Béreš Photography

Slnečné svetlo počas jesenného obdobia v spojení s magickými tatranskými výhľadmi dotvára nezabudnuteľný zážitok. Práve preto sa mnohí tešia na túry v tomto ročnom období.

Prispievajú k tomu aj stromy a rastliny, ktoré postupne menia farby, a tak máte z túry celkom iný zážitok ako v letnom období. Na jeseň je dôležité vyraziť na túru včas, pretože slnko zapadá čoraz skôr. Určite to však vyváži fenomén s názvom babie leto – práve v tomto období si môžete v horách užiť pekné teplé dni bez dažďa, dokonca aj bez veterného počasia. 

Odmenou vám bude jedinečný výhľad s inverziou, ktorú máte možnosť zažiť na horách najčastejšie z celého roka. Počas tohto javu teplota vzduchu s pribúdajúcou výškou neklesá, ale, naopak, stúpa. Ak ste na nejakom štíte, máte pod sebou akoby perinu z oblakov a užívate si teplejší vzduch ako je o stovky metrov nižšie.

Náš tajný TIP: K jesennému výjazdu do Vysokých Tatier odporúčame Hotel Lujza Major, útulné ubytovanie v srdci Tatranskej Lomnice. Pretože okrem vynikajúcej polohy a skvelej ceny ponúka aj bohaté raňajky a počas celej jesene aj noc navyše, vďaka akcii 3+1 NOC ZADARMO k pobytom až do 10. decembra. A čo viac, za jesenné pobyty získate do vášho MYAPLEND konta až dvojnásobok bodov. 

Členom MYAPLEND  sa môžete stať ZADARMO behom 1 minútky. Stačí sa registrovať na www.myaplend.com a okrem zliav do Tatier získate aj štartovací bonus 200 bodov na vašu najbližšiu rezerváciu pobytu v zariadeniach APLEND a zľavovú poukážku v hodnote 5 eur do reštaurácií APLEND, ktorú vám poskytnú pri príchode na recepcii.

Tak čo? Navnadili sme vás na jesenné dobrodružstvo v Tatrách?

Ligotavá hladina Štrbského plesa

Viete, koľko turistov navštívi Vysoké Tatry?

Foto: Depositphotos

Minulý rok sa v regióne Vysokých Tatier ubytovalo 513-tisíc ľudí. Toto číslo ukazuje, že počet záujemcov o návštevu našich veľhôr dlhodobo narastá. Opäť je tu veľa možností vychutnať si aktívny oddych v prírode, zábavu i kultúrne podujatia.

Ak by sme sa pozreli na počet návštevníkov v Tatranskom národnom parku počas jedného dňa, podľa sčítania zo 16. augusta 2023 navštívilo túto prírodnú rezerváciu peši alebo na bicykli celkovo 27 216 ľudí. Najviac ich smerovalo na Hrebienok, ktorý obhájil vlaňajšie prvenstvo. Stálicou na druhom mieste je Popradské pleso.
Medzi najnavštevovanejšie časti Vysokých Tatier patrí tradične aj Štrbské pleso. Počas meraného augustového dňa vyviezla sedačka zo Štrbského plesa na Solisko 1 499 pasažierov, ďalších 197 turistov sa vybralo nahor po svojich.
Toto horské jazero je aj východiskovým bodom pre viacero vysokohorských túr – na Rysy, Popradské pleso, do Mlynickej doliny, Mengusovskej doliny, k vodopádu Skok, ale aj na Kôprovský štít či Kriváň. Je to zároveň jediné pleso v Tatrách, kde sa môžete v lete člnkovať a z vodnej hladiny si vychutnávať prírodnú scenériu. V letných mesiacoch sa na hladine odrážajú siluety okolitých stromov a tatranských štítov. V zime je pleso zamrznuté až tak, že sa dá po ňom kráčať, dokonca tu v roku 2010 hrali konské pólo.

Štrbské pleso má aj svojho malého brata
Málokto však vie, že Štrbské pleso má aj svojho menšieho príbuzného, nájdete ho v lesoch hneď vedľa známejšieho jazera. Nové Štrbské pleso vybudovali ako umelú hrádzu a malo byť súčasťou luxusného hotelového komplexu. Dnes už je to regulárne jazero hlboké na niektorých miestach aj 10 metrov. Vyznačuje sa tým, že je husto zarastené rašelinou a treba ho pravidelne čistiť. Napriek tomu sa v jeho vode dobre darí rôznym druhom rýb.
So svojím väčším bratom nemá Nové Štrbské pleso veľa spoločných znakov, ale výhľady na okolitú scenériu tatranských štítov však ponúka rovnaké. Dostanete sa k nemu po chodníku lesom od stanice električiek pomedzi Hotel Ovruč a Lake Resort alebo odbočíte z hlavnej prístupovej cesty. Výhľady na toto jazero a tatranskú panorámu si môžete vychutnať aj priamo z hotela Lake Resort, ktorého najväčším bonusom je jeho poloha, priamo na brehu Nového Štrbského plesa a len dve minúty od železničnej stanice, v zime dve minúty od zastávky skibusu. Z izby či terasy máte upokojujúci výhľad priamo na vodnú hladinu.

K pobytu v Lake Resort sa viažu viaceré benefity. Inšpirujte sa na myaplend.com, kde nájdete množstvo tipov a zliav, ktoré vám spríjemnia pobyt v Tatrách za každého počasia.
Ak ešte nie ste členom, zaregistrujte sa na myaplend.com, a hneď si môžete užiť uvítacie bonusy a množstvo ďalších zliav v zariadeniach APLEND. Zaberie vám to asi minútu a všetky výhody môžete využívať ihneď.

Jar na Chate pri Zelenom plese.

Je Zelené pleso skutočne zelené kvôli smaragdom?

FOTO: Petra Tichá

Je to jeden z najobľúbenejších turistických cieľov v Tatrách. Meno vraj dostalo podľa zelených škvŕn na jeho dne, údajne sú to smaragdy, čo je ale isté, už na prvý pohľad si ho nemôžete pomýliť.

Atmosféra vo Vysokých Tatrách je každý deň iná, platí to aj pri tomto ľadovcovom jazere v najvýchodnejšej vysokotatranskej doline. Na jeho južnej strane vidieť Malý Kežmarský štít, na západnej sa vypína Jastrabia veža, neskutočné sú aj výhľady na Veľkú Svišťovku, Predné a Zadné Jatky i Bujačí vrch. Ak fotografujete, budete mať nekonečné množstvo podnetov na dobré fotky.

Z autobusovej zastávky Biela voda sa dostanete k Zelenému plesu asi za štyri hodiny. Vyjsť sa dá aj z Tatranských Matliarov či Tatranskej Lomnice. Napriek trochu dlhšiemu času sa dá táto túra zaradiť medzi menej náročné. Začína sa miernym stúpaním, les sa asi po dvoch hodinách zmení na kosodrevinu, výhľady na Belianske Tatry či hladinu Zeleného plesa sú doslova balzamom na dušu.

Od Zeleného plesa sa dá ísť ďalej k Veľkému Bielemu plesu, je to asi polhodina. Naspäť potom po modrej značke späť na zastávku Biela voda alebo do Tatranskej Lomnice či Tatranských Matliarov. Čo sa týka jedla a ubytovania, vo všetkých APLEND zariadeniach v Tatranskej Lomnici, Starom a Novom Smokovci môžete využiť pri Letnom pobytovom balíku 25% zľavu na polpenziu. Zakúpiť si ho môžete do 11. júna, takže už naozaj niet na čo čakať.

Ak plánujete navštíviť Tatry ešte počas jari, skúste akciu 3+1 noc zadarmo, ktorá platí vo vybraných zariadeniach APLEND až do 15. júna. Zaregistrovať sa dá jednoducho na myaplend.com a vyberať z bohatého balíka výhod.

Registrácia na myaplend.com vám zaberie asi minútu a môžete využívať širokú škálu benefitov. Užite si Tatry počas celého roka a za každého počasia s výhodnými cenami na ubytovanie, zábavu, atrakcie či relax alebo chutnú tatranskú gastronómiu.

Kapustnica vo Vysokých Tatrách.

Gastro turistika: Aj vám po túre v Tatrách chutí viac?

FOTO: Reštaurácia Koliba Kamzík

Naše veľhory sa po zimnom období prebúdzajú k novému životu a ponúkajú stále viac farieb. Lúky v nižších polohách začínajú kvitnúť, svoj vzhľad menia aj lesy. Jarná túra v takomto prostredí je určite zážitkom.

Koliba Kamzík

Vysokohorské chodníky sú do polovice júna uzavreté, ale možností na turistiku po bezpečných trasách je oveľa viac. Kontrast farebnej prírody s okolitými ešte bielymi štítmi je v tomto období nádherný. Rovnako dôležité je aj jedlo a nápoje, ktoré si zoberiete so sebou, prípadne naplánujete po turistickom pochode. V Tatrách nájdete mnoho typov reštaurácií, od tradičných horských chatiek s miestnymi špecialitami až po elegantné reštaurácie s vynikajúcimi gurmánskymi jedlami.

My sme sa po ceste z Hrebienka do Starého Smokovca zastavili v Kolibe Kamzík. Tradičný slovenský drevený interiér pôsobí útulne, na stoloch majú obrúsky s modrotlačou, vo vázach malé kvietky. Teraz na jar sa už dá počas slnečných dní v pohode posedieť aj na krytej terase, ktorá tiež dýcha teplom horskej chalupy. Zaujala nás aj originálna drevená podlaha, ktorá dodáva priestoru tú pravú atmosféru. V takomto interiéri asi nemôžu ponúkať iné ako tradičné slovenské špeciality.

Vybrali sme si na ochutnávku dve jedlá: Zemiakové placky s trhaným morčacím mäsom a Kamzík Tanier plný slovenských tradičných špecialít, ktorý sme mali aj so zvýhodnenou cenou vďaka MYAPLEND menu. Jedlá nám servírovali na tradičných modrých tanieroch a chuťovo sme boli veľmi spokojní. Sladkou bodkou za výborným obedom bola vanilková zmrzlina, ktorej dávame 10 z 10. bodov. Musíme uznať, že Koliba Kamzík určite stojí za vašu pozornosť. A ak máte radi ľudovú muziku, vraj sa máte zastaviť v Kolibe Kamzík v piatok a sobotu po 17-tej, vtedy tam vyhráva živá Cigánska muzika.

Reštaurácia Olívia

Podobné skúsenosti sme mali v Tatranskej Lomnici, konkrétne v Olívia Restaurant, ktorá sa nachádza na prízemí Hotela Kukučka. Vo vnútri pôsobí ako moderná horská chata, interiér v sebe spája pohodlie a pocit, ktorý sa vám bude spájať s Tatrami aj po návrate domov. Doplnky sa taktiež spájajú s tatranskou prírodou, najmä s majestátnymi jeleňmi a v interiéri prevládajú celkovo zemité farby. Personál je veľmi priateľský. Z ponuky sa dajú vybrať jedlá z rôznych druhov mäsa, rýb, nechýba množstvo zeleniny, ak nedáte dopustiť na dezerty, ste na správnom mieste. V kuchyni pripravujú jedlá z čerstvých surovín, sú celkom kreatívni, radosť sa pozerať na ponuku.

My sme neodolali jeleniemu steaku na šípkovej omáčke s ďumbierom a opečenou karlovarskou knedľou a grilovanému steaku z tuniaka v parmezánovo-sézamovej kruste podávaný na kukuričnom pyré s teryaki omáčkou. K jedlu sa výborne hodil pohár kvalitného vína, ale vybrať si môžete aj zo širokej ponuky špeciálnych siežich limonád. Obe z týchto reštaurácií majú na internete aj priaznivé recenzie od viacerých foodblogerov, čo sa potvrdilo aj nám. A ak sa zaregistrujete na www.myaplend.com, máte možnosť využiť zvýhodnené ceny vo viacerých tatranských reštauráciách.

Chata pro Zelenom plese.

Dobehni si po zľavy v Tatrách!

FOTO: Vladimír Šterbák

Predlžujúce sa jarné dni stále viac lákajú do prírody. Ak ide o tatranskú prírodu, zážitky sú o to silnejšie. Vysokohorské chodníky sú síce až do polovice júna uzavreté, ale množstvo výletov či túr si môžete naplánovať už teraz. Ak uvažujete nad letným pobytom v horách, ešte stále sa dá vyberať z rôznych predsezónnych a first minute ponúk. Napríklad členovia vernostného systému MYAPLEND majú možnosť využiť ponuku First Minute leto so zľavami až do 20 % na pobyty v termínoch od 15. júna až do 4. septembra.

Tatry holiday Park

Vysoké Tatry majú množstvo zákutí a svoje obľúbené tatranské miesto si tu nájde naozaj každý. S ubytovaním v Kolibe Kamzík, v najstaršej tatranskej osade Starom Smokovci, to budete mať blízko, či sa vyberiete na Hrebienok, Štrbské pleso alebo do Tatranskej Lomnice. Poctivé slovenské špeciality ocenia aj tí, ktorí sa budú vracať z vysokohorskej túry.

Medzi obľúbené miesta s veľkým výberom tipov na aktívny oddych patrí Štrbské pleso. Na svoje si tu prídu tí, ktorí majú v pláne dať si priadne do tela, ale aj tí, ktorí si chcú len oddýchnuť od bežnej rutiny. Asi najväčšou klasikou je prechádzka okolo jazera. Okrem príjemne stráveného voľného času sa z náučných tabúľ po ceste dozviete aj informácie o jeho histórii, faune a flóre.

Koliba Kamzík

Okrem turistiky ponúkajú Tatry aj relax a zábavu. Ak  sa chystáte do Tatranskej Lomnice, v Hoteli Lujza Major majú zvýhodnenú polpenziu na leto, wellness aj raňajky. Priaznivci aktívneho oddychu, ale aj oddychové typy môžu skúsiť Tatry Holiday Resort vo Veľkom Slavkove. Je tu priestor a vybavenie na rôzne športové aktivity, bazén, fínska sauna i oddychová zóna.

Už teraz máte možnosť prekvapiť členov rodiny či priateľov a zobrať ich do AquaCity Poprad. Radosť bude o to väčšia, že môžete s MYAPLEND ušetriť 15 % na vstupnom. Dobehnite si aj vy po zľavy, kliknite na myaplend.com. Registrácia je bezplatná a úplne jednoduchá, zaberie vám menej ako jednu minútu.  Hneď po registrácii máte prístup k výhodám a je len na vás, aké benefity či zľavy využijete.

Hotel Lujza Major

MYAPLEND nie je len o ubytovaní a reštauráciách, ale aj o množstve výhod, vďaka ktorým zažijete neopakovateľné chvíle v Tatrách.

 

Drevená socha tatranského horského nosiča

Horskí nosiči patria k Tatrám aj v 21. storočí

FOTO: Jozef Navajo Rapant

Technika a technológie idú v súčasnosti míľovými krokmi dopredu. Veľké vzdialenosti prekonávame v rekordne krátkom čase, vo viacerých odboroch a priemyselných odvetviach nám pomáha umelá inteligencia, informácie, ktoré potrebujeme, získame takmer okamžite. Aj v tomto svete, kde mnohé remeslá už dávno zanikli, stále existujú tatranskí horskí nosiči a ich práca je dôležitá. Nejde len o nejaký druh folklóru.

Náplň ich práce je pritom približne taká istá ako bola v druhej polovici 19. storočia, kedy začali prví nosiči vo Vysokých Tatrách pomáhať turistom a prepravovať tovar. S rozmachom turistického ruchu pribúdali vysokohorské chaty, na ktoré bolo treba nosiť tovar a materiál. Svoju úlohu zohral aj Uhorský karpatský spolok, ktorý vznikol v roku 1873, a umožnil sprístupnenie tatranských dolín verejnosti.

Horskí nosiči sa postupne stali dôležitou súčasťou miestneho hospodárstva, okrem toho dokážu poradiť turistom, dokonca, ak je to potrebné, aj sa zapojiť do záchranných akcií. Dnes sú stále neodmysliteľnou súčasťou našich veľhôr. Ak niektorého z nich stretnete na túre, spravte mu miesto na chodníku, aby mohol plynulo prejsť. S nákladom, ktorý nesú do kopca, treba vážiť každý krok a neplytvať energiou.

Pre mnohých návštevníkov Tatier je stretnutie s nosičom silným zážitkom. Tiež ste potom rozmýšľali, koľko by ste toho dokázali vyniesť niekam na chatu vy? Nech je vaša odpoveď akákoľvek, táto práca vyžaduje vynikajúcu fyzickú kondíciu i mentálne silného človeka. V roku 2018 zapísali horské nosičstvo do Zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska.

Medzi známych nosičov v období po druhej svetovej vojne patril Ondrej Hudáček z obce Lendak, ale aj jeho žena Mária, ktorá sa po štyridsiatke stala profesionálnou nosičkou. Rekordérom je Laco Kulanga, ktorý v roku 1993 vyniesol na Zamkovského chatu náklad vážiaci 207,5 kilogramu. Legendou je aj Viktor Beránek z Chaty pod Rysmi, v roku 2004 sem vyniesol náklad vážiaci 122 kilogramov (zdroj: sk.wikipedia.org). Nosiči si každý rok merajú svoje schopnosti na niekoľkých súťažiach, najznámejšia je Sherpa rallye.

Ich služby dnes využíva šesť tatranských chát (Chata pod Rysmi, Téryho chata, Zamkovského chata, Zbojnícka chata, Skalnatá chata, Rainerova chata) počas všetkých ročných období, nezriedka aj vo veľmi zlom počasí. Horské nosičstvo mnohí považujú za svoje poslanie a často aj zmysel života.

Lyžovačka v Tatrách.

Na Veľkú noc vymeňte bicykel za lyže

FOTO: Daniela Pitoňáková

Aj keď v kalendári už máme jar, do Tatier sa vrátilo zimné počasie. Minulý týždeň tu nasnežilo 20 centimetrov nového snehu, na celý veľkonočný týždeň hlásia mínusové nočné teploty a cez deň len kúsok nad nulou. To znamená, že počas Veľkej noci nás čakajú vo Vysokých i Nízkych Tatrách skvelé podmienky na lyžovačku.

Ak ste už vytiahli bicykel a lyže odložili do pivnice či garáže, je čas vybrať ich späť a využiť snehové podmienky v našich veľhorách. Veľká noc na lyžiach má svoje čaro a snežiť by malo aj týždeň po nej, preto niet na čo čakať. Veríme, že ste sa ešte nenabažili pohybu na lyžiach, pretože Tatry ponúkajú stále veľa príležitostí.

Okrem dobrých snehových podmienok máte možnosť získať aj skipasy za super ceny a s MyAplend vernostným systémom navyše aj množstvo benefitov na zážitky v Tatrách. Užite si aktívny pohyb a výhľady na okolitú scenériu štítov a dolín. Na takmer 25 kilometroch zjazdoviek si vyberú nielen skúsení lyžiari, ale aj začiatočníci a rodiny s deťmi. Najvyššie položená tatranská osada Štrbské pleso ponúka vo svojom blízkom okolí svahy Predného Soliska s traťami pre pokročilých i tých menej zdatných vyznávačov lyžovania.

K skvelej lyžovačke neoddeliteľne patrí aj zaslúžený oddych a kvalitné služby. Po tom, ako si dáte poriadne do tela dobre padne wellness a pohodlie v príjemnom prostredí. Hneď pri Novom Štrbskom plese nájdete Hotel Ovruč, ktorého wellness môžu využiť aj hostia z blízkych apartmánov Lake Resort

Vyberte sa na Veľkú noc do Tatier a zmeňte každodennú realitu za zasneženú rozprávkovú scenériu našich veľhôr. Navyše s vernostným programom MyAplend na vás čaká množstvo výhod. Stačí sa zaregistrovať na myaplend.com získate možnosti využívania rôznych zliav a benefitov. Nie je tu žiadna viazanosť ani podmienky. Je len na vás, aké benefity či akcie využijete.

Neobyčajným Lesom medzi Plesom a plesom

Neobyčajným Lesom medzi Plesom a plesom

Vo štvrtom pokračovaní podcastovej série S batohom cez hory sa dvojica mladých turistov a milovníkov prírody Vladko a Tánička vybrali spoznávať náučný chodník medzi osadou Štrbské pleso a jazerom Popradské pleso. Jeho názov je Lesom medzi Plesom a plesom, našich mladých podcasterov trochu potrápila jeho výslovnosť, ale vyrovnali sa s tým s úsmevom na tvári.

Ešte predtým, ako vyrazili na cestu, porozprávali sa o najväčšom tatranskom strašiakovi, ktorým je snehová lavína. Aj túto zimu si zobrala v Tatrách niekoľko životov, preto treba o nej vedieť čo najviac. Nepodceňovať snehovú pokrývku a predpoveď počasia ani v jarnom období a nezabúdať na správny lavínový výstroj.

Po tomto úvode sa dvojica rozhovorila o svojej ceste k náučnému chodníku, ktorý je dlhý štyri kilometre a je vhodným tipom na výlet pre rodiny s deťmi. Vladko ako známy knihomoľ ocenil množstvo informácií na 14 informačných tabuliach, vďaka ktorým zažil neobyčajnú hodinu a pol nielen prírodopisu. Hneď z prvej tabule s názvom Les sa prihovára sa dozvedel, aké druhy drevín v ňom rastú. A z ďalšej dôležité informácie o tom, že les nie sú len stromy. Je to bezodpadový systém, a my by sme ho nemali za žiadnych okolností znečisťovať.

Tánička s ním jednoznačne súhlasila, pretože ona je na znečisťovanie prírody zvlášť citlivá. Presvedčila nás o tom už v prvých dieloch novej série podcastov, a inak tomu nebude ani v ďalších. Mladí turisti sa postupne dostali na miesto zvané Trigan. Vladko vysvetlil, že je to balvanovitá moréna, ktorú vytvoril pred mnohými rokmi ľadovec. Vedeli ste, že pred 10-tisíc rokmi vládli Tatrám ľadovce? Napríklad ten v Mlynickej doline bol hrubý až 150 metrov a dlhý asi osem kilometrov. V susednej Mengusovskej doline bol vraj ešte väčší.

Potom, po ceste kamenistým chodníkom niekedy aj vysoko nad dolinou sa museli naši turisti pozerať lepšie pod nohy. Opäť prišla reč na tému nebezpečenstva lavín v Tatrách. Dokonca aj tej, čo pred päťdesiatimi rokmi zasiahla študentov, ktorí boli na lyžiarskom zájazde. Na konci trasy ešte prešli po drevenom mostíku ponad Hlinský potok a boli pri Popradskom plese. Mladých turistov zaujala aj lezecká stienka na rohu horského hotela, pár krokov od Majláthovej chaty.

Poučný, ale aj zaujímavý výlet po Náučnom chodníku zo Štrbského plesa na Popradské môžete absolvovať s Táničkou a Vladkom v podcaste na stránke Cez hory a vo všetkých podcastových aplikáciách.