Zamkovského chata

Zamka je obľúbený cieľ turistov, no svojmu staviteľovi veľa šťastia nepriniesla + SÚŤAŽ

Návštevníci Vysokých Tatier si Zamkovského chatu obľúbili pre jej dostupnosť a malebnosť. Je jedinou, ktorej v našich veľhorách šéfuje žena. Momentálna rekonštrukcia jej má vrátiť pôvodný vzhľad, no turisti tu aj dnes nájdu základné občerstvenie a zázemie na oddych.

Na konci článku nájdete súťaž o tričko s medveďom tatranským.

Horská chata, ktorá sa nachádza v ústí Malej Studenej doliny a blízko populárneho Hrebienka, má pohnutú históriu. Postavil ju Štefan Zamkovský v rokoch 1942 – 1943, bol to známy horozelec a horský vodca, pracoval aj ako horský nosič na Téryho a Zbojníckej chate. Počas druhej svetovej vojny bola chata útočiskom pre partizánov, prenasledovaných i politických väzňov.

Po vojne si ju návštevníci Vysokých Tatier veľmi obľúbili pre jej malebnosť i polohu, keďže stojí na križovatke turistických chodníkov na Téryho chatu a Skalnaté pleso. Pre svoju ľahkú dostupnosť je cieľom aj rodín s malými deťmi a turistov, ktorí v Tatrách uprednostňujú ľahšie túry.

No svojmu majiteľovi nepriniesla veľa šťastia. Štefan Zamkovský, ktorý ju aj prevádzkoval so svojou manželkou Ľudmilou, zažil znárodnenie a ako „kapitalista“ musel z nej po roku 1952 aj s rodinou odísť. Síce iba neďaleko – na Bílikovu chatu, no po krátkom čase ho režim odohnal aj z nej. S rodinou sa tento levočský rodák usadil na Počúvadle v Banskej Štiavnici, kde utrápený v roku 1961 zomrel. Mal iba 53 rokov.

Zamkovského chata

Zamkovského chata pred rekonštrukciou. // Foto: Iva Šimo Mikulcová

Jeho chatu prevzal do správy Slovakotour, premenovali ju na Chatu kpt. Nálepku – po vojakovi a účastníkovi protifašistického odboja, ktorý nemal k Vysokým Tatrám žiaden vzťah. Návštevníci Tatier ale na jej pôvodného majiteľa nezabudli. Chatu po svojom nazývali aj naďalej Zamok, čo sa používa aj dnes. Po nežnej revolúcii ju vrátili dedičom Štefana Zamkovského a tí ju prenajali. Najskôr ju spravoval Ladislav Kulanga, potom Jana Kalinčíková, ktorá je od roku 2003 jej majiteľkou.

Hoci na chate boli v predchádzajúcich rokoch urobené viaceré rekonštrukcie, tá rozsiahla sa deje až teraz – už štvrtý rok. Po nej najpopulárnejšia chata vo Vysokých Tatrách, ktorú palivom i potravinami sčasti zásobujú horskí nosiči, a ktorej interiér množstvom fotografií nostalgicky spomína na svojho staviteľa, nadobudne pôvodný vzhľad, no jej prevádzke i komfortu návštevníkov budú pomáhať už moderné technológie.  

K rekonštrukcii majiteľka pristúpila veľmi citlivo. V jej prvej časti sa riešila technická a environmentálna prevádzka chaty. Vymenili tu kotol na tuhé palivo za ekologický paletkový, ale aj technológiu čistiarne odpadových vôd – v lete jej prevádzku zabezpečuje malá vodná elektráreň, v zime dieselagreát, ktorý nabíja moderná akumulátorová batéria. Úpravu pitnej vody má na starosti technológia ultrafialového žiarenia. Druhá časť rekonštrukcie je spojená s prestavbou jedálne, ubytovacej zóny a verejných toaliet.  

Výnimočnosť celej rekonštrukcie znásobuje aj fakt, že všetok stavebný odpad musia stavbári dobre zabaliť, potom ho odváža vrtuľník. Tak káže poriadok Tatranského národného parku.

Napriek stavebného ruchu je ale chata v prevádzke, poskytuje občerstvenie i zázemie pre oddych návštevníkov. Preto neváhajte, a nevynechajte ju zo svojich prázdninových plánov. Chata je prístupná celoročne. Najľahšie sa k nej dostanete zo Starého Smokovca po červenej značke na Hrebienok, čo trvá asi 40 minút. Môžete využiť aj pozemnú lanovku (premáva celoročne v 30-minútových intervaloch), ňou sa na Hrebienok dostanete za 7 minút. Z Hrebienka na  Zamkovského chatu dorazíte pohodlne po červenej značke asi za hodinu a desať minút.

Zamkovského chata

Zamkovského chata kedysi. 

Najskôr prídete magistrálou na rázcestie nad Rainerovou chatou, potom je k Zamku už iba hodinka. Chodníkom zostúpime k Studenému potoku, nasleduje jemný „stupák“ k Obrovskému vodopádu a odtiaľ sa tiahlou serpentínou dostaneme až ku rázcestiu pri Zamkovského chate. Z chodníka je výhľad na Slavkovský štít, Veľkú a Malú Studenú dolinu.

Paráda výlet! Vezmite na neho aj deti. Túra vedie pekným a pestrým prostredím, ktoré zaujme aj najmenších turistov. Ak budete mať chuť a kondíciu, môžete využiť polohu Zamkovského chaty, ktorá je lokalizovaná na frekventovaných turistických trasách, a pokračovať na Téryho chatu v Malej Studenej doline, alebo na Skalnatú chatu na Skalnaté pleso.   

Na Zamkovského chatu si môžete si vybrať aj inú trasu, dlhšiu, s prevýšením 549 m. Ide o chodník z Tatranskej Lesnej najskôr po žltej, potom zelenej a červenej značke cez dolinu a Vodopády Studeného potoka. Trasa Tatranská Lesná – Vodopády Studeného potoka – Rainerova chata – nad Rainerovou chatou – Zamkovského chata vám môže trvať 2,5 hodiny.

tričko s medveďom tatranským

Zapojte sa do súťaže o tričko s medveďom tatranským, ktoré poznáte z nášho e-shopu (predávame v pánskej aj dámskej verzii). Článok vyššie je venovaný Zamkovského chata a jej vzniku, preto aj súťažná otázka bude práve o tejto vysokohorskej chate. Vyberte správnu odpoveď z ponúkaných možností v súťažnom formulári. Zo správnych odpovedí žrebujeme už v pondelok 21.08.2023 . Šťastný výherca/výherkyňa získa 1 originálne tričko v ľubovoľnej veľkosti. Výhercu budeme kontaktovať po uskutočnení žrebovania na zadaný e-mail.

SÚŤAŽ

Sledujte nás na našich sociálnych sieťach pre viac podobných súťaží o atraktívne ceny.

    Súťaž o originálne tričko


    kamzik_vrchovsky

    Tipnite si, koľko žije kamzíkov v Tatrách!

    Počty kamzičej zveri v Tatrách klesajú. O príčinách sa zatiaľ nepolemizuje. V rokoch 2014 až 2017 sa počty z jarného sčítania kamzičej zveri hýbali nad tisíckou. Za posledné roky populácia kamzíka vrchovského tatranského pod túto hranicu klesla. 

    Na konci článku nájdete súťaž o tričko „Naše Tatry“ s kamzíkom vrchovským.

    Slovenskí a poľskí zoológovia pred pár dňami vyhodnotili výsledky pravidelného jarného sčítania kamzíka vrchovského tatranského, ktoré koncom júna organizujú na obidvoch stranách národných parkov Tatier. Ukázalo sa, že dobrovoľníci počas sčítania kamzičej zveri zahliadli iba 63 tohtoročných mláďat. Znamená to, že populácia tatranského endemitu mierne poklesla.

    Počítanie sprevádzalo dusno, kamzíky to prinútilo hľadať úkryt pred teplom už v ranných hodinách. Sčítajúci to mali preto omnoho ťažšie, zvieratá neboli dobre viditeľné.

    „Nie je to iba teplom, populáciu máme s najväčšou pravdepodobnosťou ozaj nižšiu. Za posledné roky sa na jar nevieme dostať cez hranicu tisíc jedincov. Očakávali sme ale, že populačná krivka oproti rekordu mierne poklesne. O príčinách je momentálne ešte predčasne hovoriť,“ uviedla Erika Feriancová, zoologička Správy Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici, ktorá pravidelné spočítanie kamzičej zveri zastrešuje.

    kamzík vrchovský

    Populácia tatranského kamzíka mierne poklesla, je pod tisíckou. // Foto: Marcel Tobis

    A teraz k výsledkom. Na slovenskej strane Tatier zaznamenali presne 555 kamzíkov, z toho 45 tohtoročných mláďat. U našich severných susedov videli 261 jedincov, z nich bolo 18 kamzíčat. Najväčšie čriedy sa už tradične nachádzali v Belianskych Tatrách, je tam bohatá ponuka potravy pre kamzíky a pokoj, ktorý zabezpečuje uzávera vzácnej lokality.

    Jedinečné kamzíky rátajú v TANAP-e dva razy do roka – na jar a na jeseň. Jarné sčítavanie sa sústreďuje najmä na prírastky mláďat, jesenné zase na početnosť kmeňových stavov pred zimou. V TANAP-e sa tak získava prehľad o tom, ako sa populácia endemického druhu vyvíja.

    Sčítavanie kamzíkov má aj príchuť dobrodružstva a velkých otáznikov spojených s výsledkom. Kým pred desiatimi rokmi napočítali v našich veľhorách 963 kamzíkov, v rokoch 2014 až 2017 sa počty z jarného sčítania kamzíčej zveri hýbali nad tisíckou.

    Pár slov k rekordom. Ten jarný si držia ročníky 2014 a 2016, keď v teréne napočítali zhodne po 1 232 kamzíkov. Rok 2018, ako uvádza správa TANAP-u, priniesol do štatistík 989 jedincov, ten nasledujúci 950, o ďalší rok to bolo 972 kamzíkov.

    kamzik vrchovský na snehu

    Na snehových poliach sa kamzíky sčítavajú lepšie. // Foto: Marcel Mitura 

    No bez oficiálnych výsledkov skončili jarné sčítania vlani i predvlani, keď sa zvieratá najprv ukrývali pred sparnom a o rok neskôr zver skryli pred očami sčítajúcich hmly. Absolútny rekord spomedzi inventúr si stále drží jeseň 2018, keď v TANAP-e zahliadli celkovo 1 431 kamzíkov. Naopak, najnižšie stavy zaznamenali koncom 90. rokov minulého storočia, keď sa počty narátaných kamzíkov pohybovali okolo kritickej hranice dvesto jedincov.

    KAMZIK_TRICKO

    Zapojte sa do súťaže o tričko s kamzíkom vrchovským „Naše Tatry“, ktoré poznáte z nášho e-shopu (predávame v pánskej aj dámskej verzii). Stačí ak si prečítate článok vyššie, zapojíte kúsok matematického myslenia a vyberiete správnu odpoveď z ponúkaných možností v súťažnom formulári. Zo správnych odpovedí žrebujeme už v piatok 14.07.2023 . Šťastný výherca/výherkyňa získa 1 originálne tričko v ľubovoľnej veľkosti. Výhercu budeme kontaktovať po uskutočnení žrebovania na zadaný e-mail.

     

    SÚŤAŽ UZATVORENÁ

     správna odpoveď 816
    Z 286 odpovedí súťažiacich zapojených do súťaže bol náhodne vyžrebovaný šťastný výherca – Veronika  (i***s195@g***l.com), ktorého sme kontaktovali do e-mailu. Gratulujeme k výhre!

    Sledujte nás na našich sociálnych sieťach pre viac podobných súťaží o atraktívne ceny.

      Súťaž o originálne tričko


      Tánička, Vladko a Jaro v nahrávacom štúdiu

      Podpor nás! Aj S BATOHOM CEZ HORY môže byť podcastom roka!

      Hory sú našou srdcovkou, o tom niet pochýb. Dôkazom je aj podcast S batohom cez hory, ktorý učí láske k prírode nielen deti a má za sebou už 35 častí.

      K turistovi a knihomoľovi Vladkovi sa pridala Tánička, ktorej záleží na tom, aby naše lesy a lúky zostali čisté aj pre nasledujúce generácie. Hlavným obsahom podcastu je okrem zábavy rozvíjať v deťoch i dospelých pozitívny vzťah k horám, v našom prípade hovoríme o Tatrách, nielen Vysokých, ale aj Nízkych, Západných a Belianskych.

      Robíme to preto, aby sme hovorili o prírode, aktívnom pohybe v nej a priblížili zaujímavé miesta i príbehy – obľúbené aj menej známe, ktoré stoja za to. Okrem toho je dnes viac ako dôležité nielen viesť diskusiu, ale aj konať v súvislosti s ochranou životného prostredia.

      Počúvaš nás? Alebo je čas, aby si nás objavil, prípadne trochu podporil? Hoď nám svoj hlas v ankete Podcast roka 2023.

      Ako na to?

      Klikni na stránku https://podcastroka2023.sk/hlasovanie/

      Stlač HLASOVAŤ

      Do rámčeka v kategórii MILÁČIK Absolútny víťaz podcastu roka napíš S batohom cez hory.

      Môžeš alebo nemusíš zahlasovať aj v ostatných kategóriách podcastov.

      Nakoniec vyplň svoje meno, priezvisko, e-mail a okrem podpory našej práce hráš o atraktívne ceny.

      ĎAKUJEME!