Letná búrka sa blíži k Tatrám

Čo robiť, keď nás zastihne búrka?

Búrka je jeden z najkrajších prírodných úkazov. Ale aj najnebezpečnejších, a to hlavne v horách. Čo robiť, keď vás na túre zastihnú hromy a blesky? Tu je niekoľko užitočných rád.

Horskí záchranári tvrdia, že zažiť búrku vo vysokohorskom prostredí je jedno z najväčších rizík, aké môže človek podstúpiť. Preto pripomínajú, aby si každý návštevník hôr pred túrou naštudoval, aké počasie ho čaká a prispôsobil sa tomu, a to nielen oblečením a výbavou, ale hlavne správaním. Najlepšie je búrku nezažiť, túru odložiť a rešpektovať výstrahy pred búrkami.

Búrka nad Lomnickým štítom
Búrka nad Lomnickým štítom. Autor fotografie: Zuzana Bezáková

Čo robiť, ak nás predsa len na túre búrka prekvapí? Najlepšie, čo sa dá urobiť, je nepokračovať ďalej, zísť do doliny, schovať sa do chaty či najbližšieho auta, radia krajnú možnosť horskí záchranári. Ak nás blesky zastihnú v horách, je už neskoro. Schovať sa pod strom by bola chyba, to neodporúčajú. Lepším úkrytom je miesto pod úrovňou terénu, napríklad priekopa. Držte sa pri zemi čo najnižšie.

Ak je niekde v blízkosti les, radšej treba do neho zájsť hlbšie, nepostávať na jeho okraji. Treba odložiť ďalej od seba kovové predmety, aj turistické palice či dáždnik, dať sa do podrepu na izolačnú podložku alebo hoci aj batoh. Ak ide o skupinku turistov, netreba sa držať pohromade, ale ďalej od seba. A tiež chrániť si sluch.

Ďalšie dôležité upozornenia:

 1. Na túru choďte skoro ráno, búrky sa zvyčajne sformujú popoludní.
 2. Keď sa dostanete do úkrytu (chaty, auta…), preventívne vypnite elektronické zariadenia.
 3. Nezdržiavajte sa pri vysokých stromoch, stožiaroch, kovových reťaziach, plotoch či zábradliach.
 4. Ak sa rozhodnete ukryť v previse alebo jaskyni, držte sa čo najďalej od vchodu a stien.
 5. Pri ústupe pred búrkou nerobte veľké kroky, ruky držte pri tele, aby ste minimalizovali riziko krokového rozpätia. Nebežte.
 6. Ak máte smolu na krupobitie, chráňte si povrch hlavy taškou, batohom, rozprestretou bundou alebo aspoň rukami.
 7. Nezdržiavajte sa pri vodných plochách, nekúpte sa počas búrky.
 8. Netelefonujte mobilom, ak ste na bicykli, zosadnite.
 9. Naučte svoje deti, ako sa majú počas búrky správať.
Nad Malou a Veľkou Studenou dolinou zúri búrka
Nad Malou a Veľkou Studenou dolinou zúri búrka. Autor fotografie: Pavol Lihoťan

Koľko máte času na uchýlenie sa do bezpečia? Zistite to tak, že počet sekúnd, ktoré uplynú od blesku po zvuk hromu vynásobíte 330-timi. Číslo je odvodené od toho, že zvuk sa šíri pomalšie, rýchlosťou 330 m/s. Ak je čas medzi bleskom a hromom nižší ako 5 sekúnd, hrozí veľké nebezpečenstvo a treba využiť každú šancu na úkryt.

Ako pomôcť ľuďom zasiahnutým bleskom? Blesk zriedka spôsobuje ťažké popáleniny, smrť nastáva, ako pripomínajú záchranári, zastavením srdca a dýchania. Ak je postihnutá osoba pri vedomí, pravdepodobnosť, že prežije, je vysoká. Pomoc preto treba poskytnúť čo najskôr.

 1. Zistíme stav životných funkcií, dýchanie a činnosť srdca.
 2. Okamžite privoláme pomoc a začneme s oživovaním.
 3. Potom ošetríme prípadné rany a popáleniny.
 4. Vykonáme protišokové opatrenia.
 5. Do príchodu záchranky, postihnutého človeka neustále oživujeme a sledujeme stav základných životných funkcií.

Autor titulnej fotografie: Ján Hlavčo

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Hlasujte za podcast roka

Hlasujte za náš podcast S BATOHOM CEZ HORY v ankete podcast roka 2024. Podcast sa venuje Tatrám a všetkým témam s nimi spojenými. Učíme mladších, ale i starších láske k horám, ktorá je dnes veľmi dôležitá. Podporte nás v tejto významnej ankete a ukážte spoločne celému Slovensku, že na Tatrách záleží. 

Ako môžete hlasovať?

 1. Navštívte stránku https://bit.ly/podcast_roka_hlasovanie
 2. V kategórii Miláčik hlasujte za podcast S batohom cez hory
 3. V ostatných kategóriách môžete/nemusíte hlasovať
 4. Vyplňte meno a e-mailovú adresu
 5. Potvrďte svoj hlas cez e-mail

Ďakujeme veľmi pekne!

Malý Dárius Rosa je veľký turista

Veľký malý turista vyšliapal na Kriváň a získal si srdcia ostatných turistov

Malý Dárius sa zapáčil návštevníkom našej facebookovej stránky. Je príkladom toho, ako možno dieťa odmala viesť k láske k horám, k pohybu a zdravému životnému štýlu.

Vraj už ako štvorročný mal jasný cieľ – Gerlach. Malý Dárius bol zatiaľ okrem Kriváňa na mnohých ďalších končiaroch Tatier – Chopku, Baranci, Sivom vrchu, Rysoch, Chabenci, Magurke a mnohých ďalších.

Na Kriváni bol vlani. Mal päť rokov a jeho veselá nálada, optimizmus a radosť z pohybu sa ostatným turistom ihneď zapáčili, čo dokladajú aj fotografie, ktoré jeho otec uverejnil na našej facebookovej stránke.

Otec svojho syna vie na túrach správne motivovať
Otec svojho syna vie na túrach správne motivovať. Autor fotografie: Jan Rosa

Samozrejme, svoje pocity si nenechali pre seba a spoluprácu dvoch „chlapov“, otca i syna v horách ihneď pochvalne okomentovali.

„Krásny chlapček a zodpovený ocino. Gratulujeme, nech to mladému vydrží a vyrastie z neho veľký horal,“ píše Renáta Legátová. „Tak to je frajer, super výkon,“ komentuje výstup na Kriváň Marek Záviš Závodský. „Děkujeme, samotní chlapi, tak máme alespoň ty hory,“ nechal sa počuť otec malého turistu Jan Rosa. „Môj obdiv, ste super dvojka,“ odpovedá Lukáš Fedorčák a Janette Kubačková.

Naši fanúšikovia okomentovali aj výkon Dáriusa. „Klobúk dolu, ja som mala tridsať rokov, keď som vyšla prvýkrát na Kriváň a mala som toho dosť,“ uvádza Peťka Hulinová Zelenčíková. „Všetky začiatky sú ťažké, no každý ďalší výstup krajší a krajší,“ kontruje Jozef Mak.

Dárius na Chabenci
Dárius na Chabenci. Autor fotografie: Jan Rosa

„Úžasný chalanisko,“ pridáva sa Kristína Gavaľová. „Šikula,“ nechá sa počuť Gabča Vítková i Květa Volfová. „Odpadla som, šikovný chalan,“ píše Denisa Soosová. „Až som sa zahanbila. Veď ja som sa na Kriváň bála ísť,“ zveruje sa Zuzana Šefčíková Bobčeková.

Marcela Dešková k tomu pridáva vlastnú skúsenosť. „My sme na Kriváni boli minulý rok koncom augusta. Dali sme si ho s manželom k päťdesiatke a najmladším členom našej výpravy bola vtedy 12-ročná dcéra, ktorá s nami tiež brázdi Tatry.“

Samozrejme, pochvalných vyznaní bolo omnoho viac. Každý ocenil optimizmus malého turistu a starostlivosť jeho otca. 

V prírode bol Dárius už odmala
V prírode bol Dárius už odmala. Autor fotografie: archív Jan Rosa

„Ja mám 41 a Dárius bude mať v decembri 7 rokov, obaja sme sa narodili v Čechách a teraz bývame na Liptove, pod Západnými Tatrami,“ zveruje sa otec šikovného turistu Jan Rosa, ktorého na Slovensko zaviedla láska k horám, k Tatrám obzvlášť.

Ako hovorí, v Tatrách bol s otcom prvý raz ako šestnásťročný, bývali vo vtedajšom Eurocampe pod Lomnickým štítom. A od toho času mal sen byť súčasťou toho všetkého, žiť v týchto horách, žiť s horami. Sen sa stal skutočnosťou, keď mal 37 rokov.

Na Kriváni
Na Kriváni. Autor fotografie: Jan Rosa

Medzitým Tatry i Fatry navštívil mnohokrát. A keď sa mu cnelo, kreslil si hory po stenách a pracoval na románe Nový druh – zabudnutý osud pastiera z Vysokých Tatier, ktorý v roku 2020 získal prvé miesto v súťaži Kniha Liptova.

Dáriuska do hôr berie najčastejšie ako môže, a už odmala. Začali v Beskydoch, Malých Karpatoch a prešli pár túr v predhorí Rakúskych Álp. A keď mal Dárius štyri roky, dostával zabrať viac. Aj čo sa týka prevýšenia, aj kilometrov.

Na Sivom vrchu bol Dárius už ako štvorročný
Na Sivom vrchu bol Dárius už ako štvorročný. Autor fotografie: archív Jan Rosa

„Ak sa mu nechcelo, sľúbil som mu nejakú odmenu. No z dosiahnutia cieľa mal vždy veľkú radosť. A tá bola zrazu viac ako iba „pamlsky“, ktoré dostával,“ zveruje sa otec. A dodáva: „Začal som ho motivovať mojou únavou. Keď nevládal, hral som, že aj ja. Ale že ešte chvíľku skúsim, keď sme sa už na to dali. Neskôr začal on používať moje slová, keď som hral akože unavené divadielko. Koľkokrát sa mi plakať chcelo z toho, akú psychiku má. Do života sa mu to bude hodiť,“ chváli syna.

A potom vymenúva, kde všade boli, na čo vyliezli a čo by ešte radi. Je to dlhý zoznam, ktorého položky chcú postupne „odfajknúť“. No Dárius nastupuje do školy, času bude čoraz menej.

Dárius v tričku, ktorý mu namaľoval otec
Dárius v tričku, ktorý mu namaľoval otec. Autor fotografie: Jan Rosa

„Našim hlavným cieľom je Gerlachovský štít, ktorého obrázok nosí Dárius na tričku. Ja ako horolezec mu to môžem umožniť, ale zatiaľ trénujeme „konvičku“, ako si Darík premenoval kondičku. Keď bude dobrá, pustíme sa časom na horolezecké chodníky,“ plánuje Jan Rosa.

Skúša hľadať najkrajšiu túru v zozname tých, ktoré už so synom absolvoval. „Každá má niečo do seba. Najviac si užívame, keď sme v horách sami. Ale podľa Daríka, ale aj mňa, je celkom pohodový a krásny výstup na Bystrú. Oproti Poludnici – malá, ale zákerná…,“ bilancuje.

A dodáva, že je vlastne jedno, kde so synom je, hlavne, že sú na ďalšej ceste k tatranským vrcholom.

Autor titulnej fotografie: Jan Rosa

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Hlasujte za podcast roka

Hlasujte za náš podcast S BATOHOM CEZ HORY v ankete podcast roka 2024. Podcast sa venuje Tatrám a všetkým témam s nimi spojenými. Učíme mladších, ale i starších láske k horám, ktorá je dnes veľmi dôležitá. Podporte nás v tejto významnej ankete a ukážte spoločne celému Slovensku, že na Tatrách záleží. 

Ako môžete hlasovať?

 1. Navštívte stránku https://bit.ly/podcast_roka_hlasovanie
 2. V kategórii Miláčik hlasujte za podcast S batohom cez hory
 3. V ostatných kategóriách môžete/nemusíte hlasovať
 4. Vyplňte meno a e-mailovú adresu
 5. Potvrďte svoj hlas cez e-mail

Ďakujeme veľmi pekne!

Dračia dolinka a Dračie sedlo pod ťažkým štítom, Vysokou a Dračím štítom

Českí horolezci sa precenili, spadli zo steny

Dračí štít má medzi horolezcami rešpekt. Je tomu šesť rokov, čo v priebehu jedného mesiaca zahynuli po páde z neho až traja ľudia. Minulú sobotu sa jeho tragická bilancia mohla rozrásť. Záchranári tam bojovali o život ďalších troch ľudí.

Súbežne niekoľko svedkov zavolalo v sobotu (8. júna) popoludní na dispečing Horskej záchrannej služby, že videli pád troch ľudí z jedného zo žľabov Dračieho štítu na snehové pole v Zlomiskovej doline. Minimálne jedna osoba na tom mala byť zle, padala niekoľko desiatok metrov.

Z priebehu záchranárskej akcie pod Dračím štítom
Z priebehu záchranárskej akcie pod Dračím štítom. Autor fotografie: archív HZS

„Zároveň bolo ohlásené uviaznutie dvoch českých horolezcov na skalnej polici, pričom žena mala utrpieť poranenie dolnej končatiny,“ uvádza portál Horskej záchrannej služby.

Horskí záchranári požiadali o súčinnosť posádku leteckých záchranárov z Popradu, ktorej sa podarilo v nepriaznivých poveternostných podmienkach, silnom nárazovom vetre v doline, vysadiť neďaleko zranenej osoby horského záchranára z oblastného strediska Vysoké Tatry.

„Záchranár na mieste ošetril a zateplil pacienta a do príchodu posádky VZZS spolu s náhodnými svedkami zabezpečil predlekársku pomoc zranenému,“ pokračuje portál.

Vrtuľník odváža zraneného horolezca
Vrtuľník odváža zraneného horolezca. Autor fotografie: archív HZS

Ďalší záchranári pokračovali k uviaznutým v stene pozemne. „Dvojici pomohli záchranári HZS dostať sa zo steny do bezpečia pomocou lanovej techniky. Pacient bol po ošetrení a zateplení transportovaný letecky do Starého Smokovca a následne do nemocnice na ďalšie ošetrenie,“ uvádza ďalej.

Horskí záchranári potom z terénu letecky, v súčinnosti s posádkou popradského vrtuľníka, vyprostili a transportovali aj zranenú Češku. Za pomoc pri záchrannej akcii ďakuje Horská záchranná služba svedkom udalosti, ktorí sa na mieste ochotne podieľali na poskytovaní prvej pomoci postihnutému.

Autor titulnej fotografie: Milan Mišík

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Hlasujte za podcast roka

Hlasujte za náš podcast S BATOHOM CEZ HORY v ankete podcast roka 2024. Podcast sa venuje Tatrám a všetkým témam s nimi spojenými. Učíme mladších, ale i starších láske k horám, ktorá je dnes veľmi dôležitá. Podporte nás v tejto významnej ankete a ukážte spoločne celému Slovensku, že na Tatrách záleží. 

Ako môžete hlasovať?

 1. Navštívte stránku https://bit.ly/podcast_roka_hlasovanie
 2. V kategórii Miláčik hlasujte za podcast S batohom cez hory
 3. V ostatných kategóriách môžete/nemusíte hlasovať
 4. Vyplňte meno a e-mailovú adresu
 5. Potvrďte svoj hlas cez e-mail

Ďakujeme veľmi pekne!

Sezóna sa v Tatrách začala aj pre cyklistov

Pozor! Zmena návštevného poriadku! Viete, kde môžu ísť psy?

Tatry sa otvorili letnej turistickej sezóne. Oproti minulým rokom návštevný poriadok v TANAP-e prináša niekoľko zmien. Zhrnuli sme ich.

S letnou sezónou vstúpili do Tatranského národného parku nové pravidlá. Ako uvádza správa TANAP-u, na pozitívne novinky sa môžu tešiť vyznávači turistiky, cyklistiky a geocatchingu, no zároveň musia počítať aj s novými obmedzeniami, ktoré ohraničuje návštevný poriadok.

Letnú sezónu návštevný poriadok predĺžil, začala sa o dva týždne skôr ako v minulých rokoch. Prestala platiť zimná uzávera, no úsek chodníka po červenej značke z Hrebienka k Rainerovej útulni ostáva pre zosun skál uzavretý.

„Stále tam trvá riziko vážneho ohrozenia života a zdravia. Ako obchádzku je možné použil zeleno značený dolný chodník cez Bílikovu chatu,“ uvádza Správa TANAP-u v Tatranskej Lomnici.

Jedným z najnavštevovanejších miest vo Vysokých Tatrách je Popradské pleso
Jedným z najnavštevovanejších miest vo Vysokých Tatrách je Popradské pleso. Autor fotografie: Peter Kubičár

Preštudovať si pohyb po národnom parku by si mali aj ľudia, ktorí radi so sebou na tatranského chodníky berú domácich miláčikov. Ich pohyb návštevný poriadok obmedzuje a je možný iba na vyhradených úsekoch chodníkov a na cestách so spevneným povrchom. So psom podľa týchto noviniek nie je možné vstupovať do vysokohorského prostredia, ani na väčšinu tatranských chát.

„Príkladom trasy, ktorú je možné absolvovať v sprievode psa, sú cesta zo zastávky Tatranskej elektrickej železnice Popradské Pleso na Popradské pleso, cesta z Tatranskej Polianky na Sliezsky dom, či z ústia Žiarskej doliny na Žiarsku chatu. Sprístupnený je aj chodník po modrej značke na Chatu pod Soliskom, ale využiť je možné aj trasy z Podbanského do Tichej, či Kôprovej doliny,“ spresňuje Správa TANAP-u s tým, že presné znenie tohto obmedzenia a mapy s vyznačenými lokalitami je možné nájsť na: www.tanap.sk/zvierata-v-tanap-e/.

Ak chcete zobrať do Tatier psa, pozrite si, kam s ním môžete
Ak chcete zobrať do Tatier psa, pozrite si, kam s ním môžete. Autor fotografie: Oli Ochkan

A teraz niečo k cyklistom. Ich poteší správa o predĺžení trasy v Bielovodskej doline, po novom cyklisti dostanú takmer ku táborisku na Poľane pod Vysokou. „V Kôprovej doline sa zase odvezú cyklisti až po prístrešok pod Garajovou dolinou. Celkove sa do zoznamu vyhradených miest pre cyklistiku dostalo do návštevného poriadku 22 lokalít od Oravíc po Tatranskú Javorinu,“ informuje správa národného parku.

Aj hľadači „kešiek“ dostali v Tatrách priestor a v aktuálnom návštevnom poriadku sa na nich myslelo. Pravidlá pre nich sú nastavené tak, aby sa mohli pohybovať po značených chodníkoch, náučných, či kúpeľných chodníkoch, ako i po cykloturistických trasách. „Samozrejme, povinnosť rešpektovať sezónnu uzáveru a ostatné pravidlá platí i pre nich,“ upresňujú aktuality správy TANAP-u. 

Spozornieť by mali aj vodáci. Pribudli pre nich vyhradené miesta. „Okrem dvoch miest na ikonickej Belej pribudol aj Studený potok na Orave. Splavovanie vodných tokov môžu podľa návštevného poriadku vykonávať len členovia turistických alebo športových organizácií so zameraním no vodnú turistiku alebo vodný slalom,“ uvádza sa v tatranských sezónnych novinkách. 

Pri Vyšnom Kopskom sedle
Pri Vyšnom Kopskom sedle. Autor fotografie: Vladimír Šterbák

Isteže, vymenovať vyčerpávajúco sme na tomto mieste nemohli. No návštevníci sa s nimi podrobnejšie môžu zoznámiť na webových stránkach Tatranského národného parku, kde je zverejnené úplné znenie návštevného poriadku aj s prílohami. A viac informácií získajú návštevníci aj v informačných kanceláriách národného parku na Štrbskom Plese a v Zuberci.  

Autor titulnej fotografie: Jaroslav Lepiš

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Hlasujte za podcast roka

Hlasujte za náš podcast S BATOHOM CEZ HORY v ankete podcast roka 2024. Podcast sa venuje Tatrám a všetkým témam s nimi spojenými. Učíme mladších, ale i starších láske k horám, ktorá je dnes veľmi dôležitá. Podporte nás v tejto významnej ankete a ukážte spoločne celému Slovensku, že na Tatrách záleží. 

Ako môžete hlasovať?

 1. Navštívte stránku https://bit.ly/podcast_roka_hlasovanie
 2. V kategórii Miláčik hlasujte za podcast S batohom cez hory
 3. V ostatných kategóriách môžete/nemusíte hlasovať
 4. Vyplňte meno a e-mailovú adresu
 5. Potvrďte svoj hlas cez e-mail

Ďakujeme veľmi pekne!

Jarné sčítanie kamzíkov bude v Tatrách skôr ako v minulom roku

Je v Tatrách viac, alebo menej kamzíkov ako v minulom roku?

 Odpoveď na túto otázku dá jarné sčítanie, ktoré sa v tomto týždni už začalo. A tradične, aj s odborníkmi na poľskej strane Tatier.

V tomto roku sa jarné sčítanie kamzíka vrchovského tatranského začína o niečo skôr ako po iné roky. Na príčine sú vysoké teploty a s tým spojené komplikácie pri pozorovaní kamzíkov ukrytých v skalách. Jarné čísla sú preto oproti tým jesenným značne podhodnotené.

Vzácny kamzík z Tatier, celosvetová rarita
Vzácny kamzík z Tatier, celosvetová rarita. Autor fotografie: Roman Ciblík

„Podnet na zmenu termínu sčítania na skorší sme dostali z poľskej strany, akceptujeme ho. V závislosti od počasia sa sčítavanie uskutočňuje už v prvom júnovom týždni,“ uvádza na portáli Tatranského národného parku zoologička jeho správy Erika Feriancová.

Pripomína tiež, že ide o pokračovanie dobrej spolupráce dvoch území pri ochrane biodiverzity, keďže príroda a divo žijúca zver nepozná hranice. Podmienky vhodné na prežitie týchto vzácnych zvierat a na ich rozmnožovanie sa snažia vytvárať na oboch stranách Tatier. Preto sa aj sčítanie kamzíčej zveri musí každý rok koordinovať, aby získané informácie mali zmysel.

Ako sa využívajú? Vo svojej práci sa nimi zaoberajú zoológovia a viaceré odborné pracoviská národného parku. Na ich základe sa snažia zabezpečiť také prostredie pre zvieratá, ktoré by nenarúšali prírodné procesy a umožnili ďalšie prosperovanie v chránenom území.

K akým výsledkom sa dospelo v minulom roku? Na slovenskej strane pri jarnom sčítaní zaznamenali 555 kamzíkov, z toho bolo 45 mláďat. Na poľskej strane Tatier to bolo 261 jedincov, z nich bolo 18 kamzíčat. Najviac jedincov kamzíka vrchovského tatranského sa podarilo narátať v Belianskych Tatrách, ktoré už tradične poskytujú zvieratám vhodné prostredie na život, bohatý zdroj potravy a pokoj, ktorý zabezpečuje celoročná uzávera.

Jarné sčítanie je náročnejšie, kamzíky sa pred teplom skrývajú v tieni skál

„Počas jarného obdobia vyvádzajú samice mláďatá do terénu a sú veľmi ostražité a zraniteľné zároveň. Preto aj kolegovia, ktorí sa na sčítaní v teréne zúčastnia, musia byť ohľaduplní k prírode a snažiť sa nezasiahnuť do prirodzeného správania kamzíkov. Aj táto aktivita je dôležitá, aby sme zabezpečili pre vzácne endemity dostatočne veľké lokality a prijali opatrenia na ich ochranu,“ informuje portál TANAP-u. 

Autor titulnej fotografie:  Roman Ciblík

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Hlasujte za podcast roka

Hlasujte za náš podcast S BATOHOM CEZ HORY v ankete podcast roka 2024. Podcast sa venuje Tatrám a všetkým témam s nimi spojenými. Učíme mladších, ale i starších láske k horám, ktorá je dnes veľmi dôležitá. Podporte nás v tejto významnej ankete a ukážte spoločne celému Slovensku, že na Tatrách záleží. 

Ako môžete hlasovať?

 1. Navštívte stránku https://bit.ly/podcast_roka_hlasovanie
 2. V kategórii Miláčik hlasujte za podcast S batohom cez hory
 3. V ostatných kategóriách môžete/nemusíte hlasovať
 4. Vyplňte meno a e-mailovú adresu
 5. Potvrďte svoj hlas cez e-mail

Ďakujeme veľmi pekne!

Havarovaný vrtuľník odstránia za pomoci leteckej techniky

Odstránia havarovaný vrtuľník zo susedstva Chaty pod Rysmi

Neďaleko Chaty pod Rysmi koncom mája havaroval vrtuľník. Prelet v najvyššom stupni ochrany TANAP-u nikto neoznámil. Odstránia ho pomocou leteckej techniky v najbližších dňoch.

Chata pod Rysmi (2 250 m), ktorá je najvyššie položenou vo Vysokých Tatrách, má momentálne neželaného suseda – vrak havarovaného vrtuľníka, ktorého posádka 25. mája nezvládla otáčací manéver a so strojom sa zrútila do šikmého svahu asi 150 metrov od chaty.

Posádka nezvládla otáčací manéver
Posádka nezvládla otáčací manéver. Autor fotografie: Viktor Beránek, Facebook

Ako uviedla TASR, vyšetrovanie udalosti stále prebieha, no havarovaný vrtuľník by mali z miesta nehody odstrániť v najbližších dňoch. „O likvidácii havarovaného vrtuľníka rozhoduje Letecký a námorný vyšetrovací útvar. Stane sa tak pomocou leteckej techniky v závislosti od poveternostných podmienok,“ uviedla pre agentúru hovorkyňa Správy Tatranského národného parku Nina Obžutová.

Hovorkyňa tiež potvrdila, že prelet v piatom, teda najvyššom stupni ochrany prírody, správe nikto neoznámil, hoci to patrí k povinnostiam žiadateľov. Ak sa let povolí, stane sa tak iba mimo obdobia ochrany kamzíka, čiže rodenia a vyvádzania mláďat. 

Autor titulnej fotografie:  Viktor Beránek, Facebook

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Hlasujte za podcast roka

Hlasujte za náš podcast S BATOHOM CEZ HORY v ankete podcast roka 2024. Podcast sa venuje Tatrám a všetkým témam s nimi spojenými. Učíme mladších, ale i starších láske k horám, ktorá je dnes veľmi dôležitá. Podporte nás v tejto významnej ankete a ukážte spoločne celému Slovensku, že na Tatrách záleží. 

Ako môžete hlasovať?

 1. Navštívte stránku https://bit.ly/podcast_roka_hlasovanie
 2. V kategórii Miláčik hlasujte za podcast S batohom cez hory
 3. V ostatných kategóriách môžete/nemusíte hlasovať
 4. Vyplňte meno a e-mailovú adresu
 5. Potvrďte svoj hlas cez e-mail

Ďakujeme veľmi pekne!

Pohľad na Liptovské kopy

Uzávera skončila, rešpektujte zákaz na Liptovské kopy

Rôzni autori sa sporia, či Liptovské kopy treba priradiť k Vysokým alebo Západným Tatrám? Či je Tichá dolina prvou alebo poslednou Vysokých Tatier? Možno je to dôležité pre geografické informácie, no turistom, ktorí upierajú oči na ich masív s cieľom dobyť ich,  stačí vedieť, že by si mali túto chuť nechať zájsť.

Liptovské kopy sú prísne chránené a dodnes nie sú turisticky voľne prístupné. Nevedú tade žiadne značkované turistické trasy, no pomerne veľa dobre vychodených chodníkov dáva tušiť, že po nich nekráčajú iba ochranári, lesníci či poľovníci, ale aj nebojácni dobrodruhovia, pre ktorých zákaz predstavuje rovno výzvu.

Skupina Liptovských kôp sú krásnym hrebeňom s parádnymi výhľadmi. Oddeľujú Kôprovú dolinu od Tichej doliny a bočné ramená vystupujúce z ich hlavného hrebeňa vytvárajú početné údolia.  Niektoré z nich vymodelovali lavíny.  Na Liptovských kopách, a to hlavne do Kôprovej doliny, často padajú lavíny. Pamätná je tá, ktorá spadla v marci 1956 a zmietla veľkú zalesnenú plochu, pričom sila prúdu zrazila k zemi aj stromy na protiľahlom svahu.

Doliny pod kopami sú krásne. Tvoria ich hlboké lesy. Ak nájdete odvahu vstúpiť do nich, uvidíte rozprávku. Krásne kvety, húštiny, kopa húb, stromy nevídaných tvarov a farieb, ale aj hodne medveďov. Ak vám to dovtedy nebude jasné, tam pochopíte, prečo je táto oblasť tak úzkostlivo chránená.

Kôprová dolina pri Kmeťovom vodopáde
Kôprová dolina pri Kmeťovom vodopáde. Autor fotografie: Andrea Olejníková

Slováci sa pre bázeň, ktorá je spájaná s týmto krásnym miestom Slovenska, veľmi nerozširujú o tom, ako sa možno na hrebeň Liptovských kôp dostať. Česi sa tým netrápia. Na rôznych turistických portáloch nájdete návody, ako na to, ako sa orientovať, ako to tam vyzerá a niekde sa aj čudujú, že „…proč tudy nevede žádna značka a proč se čas strácí blouděním…“. No, prečo asi…!

Skúsme si medzitým, čo dokrútime hlavou, povedať, ktoré hlavné končiare predstavujú Liptovské kopy. Sú nimi Tichý vrch (1 979 m), Zadná Garajova kopa (1 949 m), Malá Garajova kopa (1 929 m), Veľká Garajova kopa (1 969 m), Veľká kopa (2 059 m), Zadný Holý vrch (1 956 m), Predný Holý vrch (1 984 m), Krížna (2 039 m). Pod Liptovské kopy sa možno vydať od parkoviska Tri Studničky cez Kôprovú dolinu po modrej značke a Kobyliu dolinu po zelenej značke na sedlo Závory. Odtiaľ si treba premyslieť, či sa oplatí nerešpektovať zákaz vstup na vrcholy.

Liptovské kopy sú súčasťou Tatranského národného parku. Špeciálnu ochranu tohto územia zabezpečujú národné prírodné rezervácie Tichá a Kôprová dolina, ktoré sú bezzásahovou zónou a na celom území Liptovských kôp, vrátane vrcholov, sú obmedzené možnosti turistiky a nevedú na ne značené chodníky. Turisticky značené trasy sú iba po obvode ich masívu.

Autor titulnej fotografie:  Daniel Lugo

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Hlasujte za podcast roka

Hlasujte za náš podcast S BATOHOM CEZ HORY v ankete podcast roka 2024. Podcast sa venuje Tatrám a všetkým témam s nimi spojenými. Učíme mladších, ale i starších láske k horám, ktorá je dnes veľmi dôležitá. Podporte nás v tejto významnej ankete a ukážte spoločne celému Slovensku, že na Tatrách záleží. 

Ako môžete hlasovať?

 1. Navštívte stránku https://bit.ly/podcast_roka_hlasovanie
 2. V kategórii Miláčik hlasujte za podcast S batohom cez hory
 3. V ostatných kategóriách môžete/nemusíte hlasovať
 4. Vyplňte meno a e-mailovú adresu
 5. Potvrďte svoj hlas cez e-mail

Ďakujeme veľmi pekne!

Na Slovensku sa pripravuje sčítanie bocianov

Tušíte, koľko bocianov žije v Tatrách?

Možno sa to v tomto roku všetci dozvieme. Po desiatich rokoch sa na Slovensku chystá medzinárodné sčítanie bocianov. Jeho výsledky ukážu, ako rastie populácia tohto známeho operenca.

V minulom roku bolo na Slovensku zaevidovaných 1 456 obsadených bocianích hniezd. Najviac z tohto počtu pripadalo na Prešovský a Košický kraj. Do tohtoročného medzinárodného sčítania bocianov sa môže zapojiť ktokoľvek. Stačí pravidelne pozorovať bocianie hniezdo a zistené údaje zapisovať prostredníctvom webstránky bociany.sk.

Odborníci zo Štátnej ochrany prírody a krajiny SR odporúčajú, že ideálnym obdobím na pozorovanie je čas od 15. júna do 20. júla. A hoci bocian biely sa vyhýba zalesneným oblastiam, vyskytuje sa aj v podhorí Tatier a kto má záujem, môže sa zapojiť do vedeckého projektu sčítania tohto operenca.

Zastrešuje ho nemecká Naturschutzbund Deutschland v spolupráci s BirdLife International s cieľom získať prehľad o populačnom trende bocianov v Európe. Ako uviedla TASR, na Slovensku sa do sčítania zapája Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovakia predovšetkým prostredníctvom svojich členov, no spravodajcami môžu byť aj dobrovoľníci z radov verejnosti a odborní pracovníci správ národných parkov a chránených krajinných území.

O hniezdach bocianov na našom území sa všeobecne vie
O hniezdach bocianov na našom území sa všeobecne vie. Autor fotografie: Pixabay

Čo sa na stránku zapisuje? Úplne jednoduché údaje. Napríklad, kedy bociany prileteli na hniezdo, ak majú mláďatá, koľko ich je a podobne. Tlačová agentúra dodáva, že koncom júna budú ornitológovia na hniezdach krúžkovať mláďatá. Vtedy budú už dostatočne veľké, aby im krúžok z nohy neskĺzol. Pomáha to zistiť, kadiaľ bociany putujú, lebo údaje je možné odčítať aj pomocou ďalekohľadu.

Bociana bieleho u nás podľa informácií štátnej ochrany prírody možno pozorovať približne na 75 percentách plochy územia. Prevažná časť populácie hniezdi na objektoch, ktoré im vybudovali ľudia, ide o stĺpy elektrického vedenia, komíny, vysoké veže, či iné vyvýšené plochy, nevyhýbajú sa ani podložkám, ktoré sú umelo osadené. Iba málo bocianov hniezdi na stromoch v extravilánoch obcí. Preto by aj sčítanie malo byť jednoduchšie, lebo o hniezdení bocianích rodiniek sa všeobecne vie.

Autor titulnej fotografie:  Pixabay

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Hlasujte za podcast roka

Hlasujte za náš podcast S BATOHOM CEZ HORY v ankete podcast roka 2024. Podcast sa venuje Tatrám a všetkým témam s nimi spojenými. Učíme mladších, ale i starších láske k horám, ktorá je dnes veľmi dôležitá. Podporte nás v tejto významnej ankete a ukážte spoločne celému Slovensku, že na Tatrách záleží. 

Ako môžete hlasovať?

 1. Navštívte stránku https://bit.ly/podcast_roka_hlasovanie
 2. V kategórii Miláčik hlasujte za podcast S batohom cez hory
 3. V ostatných kategóriách môžete/nemusíte hlasovať
 4. Vyplňte meno a e-mailovú adresu
 5. Potvrďte svoj hlas cez e-mail

Ďakujeme veľmi pekne!

Ekologické toalety - víťaz architektonickej súťaže

Pozrite sa, ako bude vyzerať náhrada legendárnej latríny na Rysoch

Tatry s plnou vážnosťou vstupujú do novej etapy. Je ňou proces náhrady bežných toaliet na turisticky frekventovaných miestach za ekologické. Začalo ju zničenie legendárnej latríny pri Chate pod Rysmi a následná aktivita turistov z Hikemates.

To, čo v minulom roku načal Wolfgang, víchrica, ktorá zničila najfotogenickejšiu latrínu s fascinujúcim výhľadom vo Vysokých Tatrách, momentálne naberá iný vietor. Je ním proces náhrady bežných toaliet na frekventovaných miestach v Tatrách za ekologické.

Ikonická latrína pri Chate pod Rysmi
Ikonická latrína pri Chate pod Rysmi. Autor fotografie: Roman Hromadík
... a jej momentálna náhrada
... a jej momentálna náhrada. Autor fotografie: Jozef Kubáni

Na pilotnom projekte, ktorého výsledkom majú byť nové toalety pri Chate pod Rysmi, sa podieľajú  Hikemates, Slovenský horolezecký spolok JAMES, Klub slovenských turistov a Správa Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici. Podpísali spoločné memorandum o spolupráci a výstavbe s tým, že ak sa pilotný projekt osvedčí, bude ho možné využiť na iných miestach národného parku. Zároveň sa v ňom zaviazali aj k budúcej údržbe ekotoaliet. 

Chata pod Rysmi patrí medzi najnavštevovanejšie miesta vo Vysokých Tatrách. Drevená latrína s výhľadom do Mengusovskej doliny už dávno nevyhovovala potrebám turistického ruchu.

„Ľudia ju obdivovali, fotografovali si ju, ale už nemysleli na to, čo ostáva pod ňou a ako zložito sa potom exkrementy a iný hygienický odpad likvidujú. Nielen na tomto mieste, ale vlastne všade v blízkosti turistických chodníkov,“ povedal Patrik Pajta, predseda klubu Hikemates.

Ekologické toalety zvonku
Ekologické toalety zvonku. Autor fotografie: ô ateliér
Interiér navrhovaných toaliet
Interiér navrhovaných toaliet. Autor fotografie: ô ateliér

Iniciatíva klubu vyústila do architektonickej súťaže. Odborne ju zastrešovala spoločnosť Corwin, ktorá sa bude podieľať aj na vypracovaní projektovej dokumentácie. Do súťaže sa prihlásilo šesť ateliérov, za víťaza odborná porota vybrala návrh ateliéru ô. Autori návrhu sa inšpirovali áčkovými chatami Javorina, ktoré sa dodnes vyskytujú v každej horskej oblasti Slovenska.

„Známy tvar, množstvo spomienok, kontinuita prispôsobená náročným terénnym a klimatickým podmienkam, ale aj minimalizácia materiálu a flexibilita modulárneho systému s rôznymi materiálovými variáciami (drevo, oceľ, kameň, vegetačné strechy), využiteľné aj inde ako pod Rysmi, umožňujú efektívnu výstavbu a estetické začlenenie do okolia,“ to sú hlavné dôvody hodnotiteľov podporujúce výber víťazného návrhu.

Možná alternatíva ekologických toaliet
Možná alternatíva ekologických toaliet. Autor fotografie: ô ateliér

„Pri Chate pod Rysmi postavíme ekologické toalety s patentovaným riešením, ktoré je známe z mnohých horských oblastí Európy,“ dodal P. Pajta. „Majú viaceré výhody. Napríklad nenáročnú údržbu a udržateľné riešenie. Spočíva v tom, že tuhú časť exkrementov rozkladajú živé organizmy, trebárs dážďovky, iné červy či ďalšie živé organizmy, znižujú ich objem tak, ako je tomu u kompostérov.“

Pripomína, že technológia, ktorú dodáva francúzska spoločnosť Sanispgere, je už použitá na toaletách v Slovenskom raji. Pod Rysmi teda návštevníci nájdu niečo iné, ako sme v horách zvyknutí. No nepôjde iba o jednu stavbu.

„Vo výsledku má vzniknúť projektová dokumentácia pre modulárny dizajn toaliet prispôsobiteľný rozličným návštevným kapacitám a prostrediu. Dokumentácia bude poskytnutá bezplatne TANAP-u a správam iných národných parkov, aby ju mohli v prípade záujmu využiť, napríklad aj pri rôznych grantových výzvach,“ doplnil P. Pajta.

Ďalšia alternatíva ekologických toaliet
Ďalšia alternatíva ekologických toaliet. Autor fotografie: ô ateliér

Aktuálne je na rade fáza povoľovacích procesov a následne výstavba. Financovať sa bude z dvoch percent z daní a z darov partnerov projektu.

„Momentálne je veľmi ťažké odhadnúť, koľko budú toalety pod Rysmi stáť. V hrubom môže ísť o 70 až 100 tisíc eur, vrátane úhrady za práce v prípravnej fáze projektu, materiál a jeho prepravu,“ odhaduje P. Pajta.

No ubezpečuje, že nové ekologické toalety by mohli stáť pri chate do konca tohto roka. Ďalšie recyklácie pilotného projektu už budú, samozrejme, menej finančne náročné, pretože odpadnú náklady spojené s prípravnými fázami projektu a jeho spracovaním.  

Autor titulnej fotografie:  ô ateliér

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Hlasujte za podcast roka

Hlasujte za náš podcast S BATOHOM CEZ HORY v ankete podcast roka 2024. Podcast sa venuje Tatrám a všetkým témam s nimi spojenými. Učíme mladších, ale i starších láske k horám, ktorá je dnes veľmi dôležitá. Podporte nás v tejto významnej ankete a ukážte spoločne celému Slovensku, že na Tatrách záleží. 

Ako môžete hlasovať?

 1. Navštívte stránku https://bit.ly/podcast_roka_hlasovanie
 2. V kategórii Miláčik hlasujte za podcast S batohom cez hory
 3. V ostatných kategóriách môžete/nemusíte hlasovať
 4. Vyplňte meno a e-mailovú adresu
 5. Potvrďte svoj hlas cez e-mail

Ďakujeme veľmi pekne!

Divé zvieratá v tatranských osadách nie sú ničím výnimočným

Nedotýkajte sa mŕtvych zvierat, varuje TANAP

Opakuje sa to každý rok. Po zime vyhladované zvieratá prichádzajú až k obytným domom a najmä jelenia a srnčia zver tu nachádza dostatok potravy. Ako sa majú ľudia vtedy správať?

Divé zvieratá nie sú domáce zvieratá. A ak aj prídu do intravilánu tatranských osád, a to najmä jelenia a srnčia zver, ktorá sa tu bez predátorov cíti bezpečne a na upravených trávnikoch nachádza dostatok potravy, mali by sme vedieť, ako sa k nim správať.

Súbor pravidiel na takúto situáciu vypracovala Správa Tatranského národného parku v Tatranskej Lomnici (TANAP). Predovšetkým, netreba ich kŕmiť.  Ľudská strava zvieratám neprospieva, napasú sa toho, čo je pre nich prirodzené. Niektoré zložky potravy vhodnej pre ľudí im dokonca môžu spôsobiť ťažkosti.

Mali by sme sa naučiť, čo s chorým či mŕtvym zvieraťom v prírode môžeme či nemáme robiť
Mali by sme sa naučiť, čo s chorým či mŕtvym zvieraťom v prírode môžeme či nemáme robiť. Autor fotografie: archív TANAP

Ak zbadáte mláďa, nepribližujte sa k nemu. Samica ho môže mať iba odložené, má ho na dohľad a veľmi dobre vie, kde sa nachádza. Iba si od neho odbehla napásť sa, aby mala dostatok mlieka a k mláďaťu sa vráti. „Ak zviera vyplašíme, vystavujeme ho stresu a medzi kŕmením môže vzniknúť časová medzera, ktorá môže uškodiť matke, aj  mláďaťu,“ upozorňuje TANAP.

Nie vždy sa takýto stret človeka a mláďaťa skončí nevinne. Jelenice môžu byť agresívnejšie, je prirodzené, že samica si svoje mláďa chráni. Napriek tomu, že k takejto situácii môže dôjsť v centre osady, ide o divé zviera, ktoré sa správa tak ako vo svojom prirodzenom prostredí.

„Akýkoľvek ľudský zásah im spôsobuje stres, môžu byť agresívne a konanie človeka môže vyústiť aj do smrti zvieraťa,“ zdôrazňujú odborníci z národného parku s tým, že každé priblíženie k divokým zvieratám, je nebezpečné, lebo ich reakcie nemožno predvídať.

Stáva sa, že ľudia natrafia na zraneného či otraseného živočícha. Netreba sa ho dotýkať a už vôbec snažiť sa o jeho záchranu bez konzultácie s odborníkmi. Skúste zavolať na tel.: +421 911 485 280, tam vám poradia, ako postupovať a ak vyhodnotia, že si ho prídu vyzdvihnúť a umiestniť do rehabilitačnej stanice, urobia to.

Prítulnosť divého zvieraťa môže znamenať nebezpečenstvo
Prítulnosť divého zvieraťa môže znamenať nebezpečenstvo. Autor fotografie: Radka Fojtíková

Ako rozoznáte, že máte do činenia so zraneným živočíchom? Nespráva sa prirodzene, stráca plachosť, jeho úniková reakcia je značne znížená, možno má viditeľné zranenia, neprirodzené držanie tela, leží na zemi, vtáky nie sú schopné vzlietnuť, otrávené živočíchy majú napríklad zníženú koordináciu pohybov.

Odborníci z TANAP-u upozorňujú aj na možnosť, že natrafíte na mláďa – najmä vtákov. Malé operence sú zvedavé, skúšajú lietať a niekedy to nedopadne dobre. Ich rodičia sú o ne schopní postarať sa aj mimo hniezda, no ak sa záchrany takéhoto vtáčatká chopia ľudia, môžu spôsobiť opak – jeho úhyn.

Aj v takýchto prípadoch stačí rada odborníka, na ktorého sa treba obrátiť. Jednoduchým riešením je napríklad vyložiť mláďatko na najbližší konár či vyvýšené miesto, kde to nenájde predátor. A následne sledovať, či mu rodičia nosia potravu.

Rehabilitačná stanica TANAP-u
Rehabilitačná stanica TANAP-u. Autor fotografie: archív TANAP

Môže sa tiež stať, že turisti natrafia uhynuté zviera. „Netreba s ním manipulovať. Do prírody patrí a má svoje miesto v potravinovom reťazci,“ upozorňuje zoologička TANAP-u Erika Feriancová. Takto uhynuté zvieratá môžu byť použité napríklad na preparáciu, odoberú sa z nich vzorky. Oboje slúži vede a poznávaniu prírody.

Autor titulnej fotografie:  Ela Mrázková

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Hlasujte za podcast roka

Hlasujte za náš podcast S BATOHOM CEZ HORY v ankete podcast roka 2024. Podcast sa venuje Tatrám a všetkým témam s nimi spojenými. Učíme mladších, ale i starších láske k horám, ktorá je dnes veľmi dôležitá. Podporte nás v tejto významnej ankete a ukážte spoločne celému Slovensku, že na Tatrách záleží. 

Ako môžete hlasovať?

 1. Navštívte stránku https://bit.ly/podcast_roka_hlasovanie
 2. V kategórii Miláčik hlasujte za podcast S batohom cez hory
 3. V ostatných kategóriách môžete/nemusíte hlasovať
 4. Vyplňte meno a e-mailovú adresu
 5. Potvrďte svoj hlas cez e-mail

Ďakujeme veľmi pekne!