Botanická záhrada Správy Tatranského národného parku v Tatranskej Lomnici ukončila svoju letnú sezónu. Svoje brány otvorí v máji budúceho roku.
Tento rok Expozíciu tatranskej prírody, ako znie jej oficiálny názov, navštívilo od jej otvorenia 8. mája 13 tisíc návštevníkov. Rozprestiera na ploche 3,2 hektára a nájdete v nej viac ako 300 druhov vysokohorskej flóry. Ponúka možnosť spoznať vzácne a ohrozené druhy tatranskej kveteny i dreviny a poprechádzať sa medzi alpínami s rastlinstvom vápencových a aj silikátových podkladov.
Návštevníkov bolo za jej bránami o 346 menej ako vlani, ale veľký úspech zaznamenal predaj sadeníc z vlastnej produkcie botanickej záhrady. V ponuke bolo 88 druhov sadeníc, domov do vlastných skaliek si návštevníci odniesli 3 289 kusov sadeníc, ale aj 169 sadeníc tatranských drevín a takmer stovku semien.
Najväčšej pozornosti záhradkárov sa tešil plesnivec alpínsky, horec Clusiov, dryádka osemlupienková či lomikameň metlinatý. Zaujali sadenice astry alpínskej a žltohlava najvyššieho a z drevín borovica limba, borovica horská a jedľa biela.
„Máme veľmi pozitívnu spätnú väzbu od návštevníkov. Oceňovali najmä upravené prostredie a starostlivosť oň. Pochvaľovali si pokoj, ticho, oddychovú atmosféru záhrady,“ bilancuje leto v expozícii jej vedúca Jana Černická. Dodáva, že pre pracovníkov záhrady je to povzbudenie do ďalšej práce.
Ako uvádza tlačová správa Tatranského národného parku, návštevná sezóna v botanickej záhrade sa síce skončila, ale práce v jej exteriéri pokračujú. „Kým zem stuhne mrazom a prikryje ju sneh, budú mať zamestnanci plné ruky práce so zazimovaním expozície, aby prežila tatranskú zimu a na jar opäť bola pripravená privítať návštevníkov v plnej kráse.“
V minulom roku oslávila Expozícia tatranskej prírody v Tatranskej Lomnici jubilejných tridsať rokov trvania. Budovať sa začala v roku 1989, jej prvá časť bola sprístupnená v roku 1993. Každý rok potom sa následne rozširovala a dobudovávala. Záhrada je jedným z tatranských unikátov, nič podobné na Slovensku neexistuje a jej významným benefitom je aj to, že krásu tatranských rastlín si môžu pozrieť na jednom mieste aj tí, ktorým vek, kondícia či zdravotný stav nedovolí túlať sa po vysokohorských chodníkoch. Naplánujte si jej návštevu opäť od mája budúceho roku. V máji a júni je najkrajšia, kvitne v nej najviac kvetov.
Autor titulnej fotografie: archív TANAP-u
Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.