Maroš Glevaňák

Na chodníkoch je vlhko, hrozí zvýšené riziko pokĺznutia

Na víkend predpovedajú meteorológovia pre celú oblasť Tatier dážď a zamračenú oblohu. Horskí záchranári upozorňujú, že na tienistých miestach horstva sa drží celodenná vlhkosť, hrozí riziko pokĺznutia.

Napriek výhľadu daždivého počasia sa mnohí fanúšikovia vysokohorskej turistiky odhodlávajú využiť posledné dni Mariánskeho leta na realizáciu svojich turistických a cykloturistických plánov a chcú do Tatier pricestovať. Pre nich je určená výstraha Horskej záchrannej služby, ktorá na svojej webovej stránke upozorňuje, že na tienistých miestach horstva sa drží celodenná vlhkosť, preto odporúčajú adekvátnu obuv do mokrého prostredia. A nielen to, aj hodnú dávku opatrnosti, keďže hrozí zvýšené riziko pokĺznutia a následného pádu.

Záchranárska akcia v masíve Baraních rohov.

Do batohov si tentoraz zbaľte aj veľkú dávku opatrnosti

Ak pôjdete v týchto dňoch do Tatier, pripravte sa na zmeny počasia, prehánky a nebezpečné chodníky. Aj v pondelok (18. 9.) pomáhali horskí záchranári turistovi, ktorý spadol v exponovanom

teréne pri zostupe zo sedla medzi masívom Baraních rohov. 

Horská záchranná služba na dnes nevydala žiadne mimoriadne výstrahy, no platí, že v najbližších dňoch bude v celej oblasti Tatier premenlivé počasie s početnými zrážkami a ak sa vydáte na turistické chodníky, treba si do sebou zobrať nielen vhodné oblečenie a obuv, ale aj veľkú dávku opatrnosti.

Stať sa môže všeličo a niekedy je k nešťastiu s nepríjemnými následkami naozaj veľmi blízko. V pondelok (18. 9.) pomáhali horskí záchranári slovenskému turistovi, ktorý sa pošmykol pri zostupovaní zo sedla v masíve Baraních rokov. Ako uvádza webová stránka Horskej záchrannej služby, muž si pádom spôsobil poranenie hlavy a početné povrchové poranenia. Na miesto bola vyslaná posádka Vrtulníkovej záchrannej zdravotnej služby z Popradu, ktorá do terénu transportovala aj dvoch horských záchranárov. Muža po ošetrení odviezli do popradskej nemocnice.

Ak plánujete v najbližších dňoch túry a športový relax v Tatrách, treba zobrať do úvahy, že prielom Dunajca v Pieninách je síce otvorený, ale na chodníku prebiehajú dokončovacie práce. Horskí záchranári na svojej stránke tiež vystríhajú pred prechodom zeleného TZCH Svorad – Špania – Lomnô (Lomné), ktorý je zle značený a má pre množstvo popadaných stromov obmedzenú priechodnosť.  Podľa stránky HZS strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

Pre Nízke Tatry platí upozornenie, že v dôsledku množstva popadaných stromov sú ťažko priechodné červený TZCH od Širokej doliny smerom na Peknú vyhliadku, červený TZCH z Ludrovej na Salatín.

Viac informácií o počasí i výstrahách pre turistov treba hľadať na stránke Horskej záchrannej služby.

Ilustračné foto: HZS

V nedeľu boli záchranári v Tatrách v nepretržitej akcii, poľský paraglajdista neprežil

Takýto deň si horskí záchranári dlho nepamätajú. V nedeľu (10. 9.) mali prácu vo viacerých horstvách, no v Tatrách išlo o nepretržitú akciu.

V nedeľu 10. septembra bolo na celom Slovensku krásne, priaznivé víkendové počasie predpovedali meteorológovia už niekoľko dní vopred, a tak sa do hôr vybralo mnoho turistov, horolezcov či paraglajdistov. Pre niektorých z nich ale ich ralaxačné či športové plány nedopadli najlepšie. Hovorí o tom aj štatistika Horskej záchrannej služby (na ilustračnom zábere HZS jeden z nedeľných zásahov horských a leteckých záchranárov), ktorá na svojej webovej stránke konštatuje, že najmä vo Vysokých Tatrách išlo o záchranársky veľmi vyťažený deň. Skonštatovali, že v našich veľhorách boli v pernamentnej akcii a jednotlivé záchranárske výjazdy sa navzájom prelínali.

Začalo sa to pádom poľského paraglajdistu

Pripomeňme niektoré z nich. Podľa spomínanej stránky sa všetko začalo pádom poľského paraglajdistu, ktorý z nezistených príčin nekontrolovateľne spadol blízko Gerlachovského kotla. Zraneniam na mieste podľahol. V mieste zasahovali horskí i leteckí záchranári. Tých požiadali aj o pomoc aj pre 51-ročného poľského turistu, ktorých schádzal z Ganku do Zlomiskovej doliny. „Poranil si dolnú končatinu a nebol schopný samostatného pohybu,“ uvádza stránka Horskej záchrannej služby.  

Pomoc privolali turistovi na Chate pri Zelenom plese

Pokračuje ďalej, že pomoc potreboval aj český turista so zlomeným členkom, ktorý sa nachádzal na Chate pri Zelenom plese. Záchranárov tam poslali po zemi, zraneného turistu ošetrili a transportovali ho do bezpečia služobným terénnym vozidlom.

Nedeľná záchranárska anabáza vo Vysokých Tatrách pokračovala pomocou slovenskému paraglajdistovi, ktorý sa počas núdzového pristávania zachytil o strom a spadol neďaleko Novej Polianky pri Ceste slobody. Okrem horských záchranárov v nemu smerovala aj posádka Rýchlej zdravotnej pomoci. Spoločne mu ošetrili pravdepodobnú zlomeninu dolnej končatiny a zdravotní záchranári ho odtransportovali do nemocnice.

Pri viacerých zásahoch kooperovali s posádkami Rýchlej zdravotnej pomoci

V nemocnici skončila aj 26-ročná slovenská turistka, ktorá si spôsobila luxáciu lakťového kĺbu. Nachádzala sa pod Sliezskym domom, rodina jej pomohla dostať sa k nemu a tam ju zobrali do opatery horskí záchranári. Terénnym vozidlom ju po ošetrení a zafixovaní odviezli do Tatranskej Polianky, kde zranenú prevzala posádka RZP.

Vymenovávanie zásahov horských záchranárov sa týmto nekončí. Ako ďalej uvádza webová stránka Horskej záchrannej služby, ďalšie tiesňové volanie prišlo spod Zbojníckej chaty. „Slovenský turista sa sťažoval na bolesti na hrudníku, bol vyčerpaný a ťažko dýchal. Na pomoc mu smerovala posádka leteckých záchranárov,“ citujeme zo spomínanej stránky.

Paraglajdisti vyrábali záchranárom vrásky

Paraglajdisti v spomínanú nedeľu prehĺbili záchranárom vrásky opakovane, dokonca aj svojím nedisciplinovaným správaním, keď krúžili vo vzduchu aj napriek upozorneniam, aby opustili vzdušný priestor, keďže hrozilo riziko stretu so záchranárskym vrtuľníkom. Toto sa mohlo stať aj pri záchrane poľskej paraglajdistky, ktorá sa vážne zranila pod Skalnatým plesom. Poranila si chrbticu a rebrá. Ihneď sa k nej vybrali dvaja záchranári HZS, ktorí boli počas svojho voľna v blízkosti pádu a zároveň k nej smeroval aj záchranársky vrtuľník.

Kým ju ale stihol odovzdať v nemocnici, už jeho posádka dostala ďalšiu úlohu – pomôcť trojici poľských horolezcov. „Nedokázali pokračovať v hrebeňovej túre Martinovka a nachádzali sa v oblasti Lavínového štítu. Dve ženy a jedného muža horskí záchranári v spolupráci s leteckými evakuovali k Sliezskemu domu,“ uvádza stránka Horskej záchrannej služby, ktorá v ten deň zmapovala aj zásahy v iných slovenských horstvách.

Do hôr si treba zobrať aj zdravý rozum

Keďže krásne jesenné počasie trvá a zrejme sa naše veľhory zaplnia turistami a horskými športovcami aj nasledujúci víkend, je dobré pripomenúť, že okrem turistickej výbavy, občerstvenia a tekutín je veľmi vhodné „pribaliť si“ do hôr aj zdravý rozum, odhad svojich síl a vhodné poistenie. Nešťastným náhodám sa zrejme nedá úplne vyhnúť, ale možno ich zredukovať väčšou pokorou voči horám, nad ktorými nie je možné vždy zvíťaziť.     

Na trase cez Tri kopy sa uvoľnila skala

Trasa cez Tri kopy je opäť bezpečná, uvoľnené skaly odstránili

Horskí záchranári aktualizovali svoju výstrahu týkajúcu sa trasy cez Tri kopy v Západných Tatrách. Turistický chodník je opäť priechodný.

Vo štvrtok popoludní (7. 9. 2023) nahlásili turisti prechádzajúci turisticky značenou trasou cez Tri Kopy, že v exponovanom úseku chodníka zabezpečenom reťazami došlo k uvoľneniu skaly, ktorá sa zachytila o kotvenie reťaze a ohrozuje bezpečnosť turistov.

Ako uviedla na svojej stránke Horská záchranná služba, o súčinnosť záchranári zo Západných Tatier požiadali Letku MV SR, jej posádka na palube vrtuľníka dopravila na miesto dvoch záchranárov HZS aj s materiálom potrebným na odstránenie nebezpečnej skaly. „Následne záchranári po zabezpečení miesta skalu uvoľnili,“ uvádza stránka.

No zároveň upozornili, že na mieste sa nachádzali aj ďalšie voľné skaly, u ktorých hrozilo uvoľnenie. Dnes aktualizovali túto výstrahu, turistický chodník cez Tri kopy je už opäť priechodný. 

Jolanta Augustynská

Krásne a slnečno. Len aby bolo kam stúpiť

Nič nepoteší návštevníka Tatier momentálne viac ako pohľad na predpoveď počasia. Až do konca týždňa má byť v celej oblasti našich veľhôr krásne a slnečno. Výstrahy si dali voľno.

Horská záchranná služba nevydala pre Vysoké Tatry žiadnu výstrahu. Je slnečno a do konca týždňa žeravý kotúč zatiahne obláčik iba občas. Kto si nechal dovolenku na tieto prvé septembrové dni, zdá sa, že vyhral. No aj napriek tomu platí, že na túry radšej štartujeme skoro ráno, nezabúdame na tekutiny a občerstvenie a aj teplejšie oblečenie, lebo vysoko v horách býva chladnejšie. A v Tatrách bude „tesnejšie“. Priaznivé počasie bude chcieť na pobyt v horách využiť viac návštevníkov.  

Pri plánovaní túr v Západných Tatrách treba akceptovať, že zelený TZCH Svorad – Špania – Lomnô (Lomné) je zle značený, záchranári upozorňujú na jeho obmedzenú priechodnosť, ktorá je spojená s množstvom popadaných stromov a zarastanie krami. Strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

V Nízkych Tatrách sú pre množstvo popadaných stromov ťažko priechodné: červený TZCH od Širokej doliny smerom na Peknú vyhliadku, červený TZCH z Ludrovej na Salatín. Horská záchranná služba informuje, že niektoré turistické trasy boli pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi.

Záver prázdnin v Tatrách

Dážď asi pokazí záver prázdnin v Tatrách

Predĺžený víkend v Tatrách by bol výborným finále prázdnin, no Horská záchranná služba upozorňuje, že bude pršať, preto treba každú túru vhodne naplánovať.

Vo Vysokých Tatrách bude pršať až do soboty, v Západných Tatrách slniečko na pár hodín vykukne v piatok a v Nízkych Tatrách si miestami turisti užijú jeho lúče v sobotu. Dnes by sa v našich veľhorách mohli vyskytnúť aj búrky spojené s prudkým lejakom, krúpami a nárazmi vetra. Preto treba v horách veľmi zodpovedne plánovať nástup na tatranské chodníky, dĺžku túry, výkonnosť a vhodné oblečenie.

A najmä opatrnosť je na mieste. Včera si napríklad v závere Tichej doliny vážne zranila tvár i ruku cyklistka, ku ktorej privolali pomoc záchranárov zo Západných Tatier. Aj zranenie členka či chodidla, čo sa ľahko stane po daždi na šmykľavých chodníkoch, môže znepríjemniť pobyt v horách. Takúto skúsenosť majú za sebou český turista a litovská turistka, ku ktorým v pondelok privolali pomoc na Zamkovského chatu, lebo pre bolesti nemohli pokračovať v túre samostatne.

Renáta Kanderová

Záchranári upozorňujú na riziko precenenia síl na horských túrach

Tatry budú počas nadchádzajúceho víkendu, hádam iba s výnimkou soboty, prežiarené slnkom. Očakáva sa návštevnícky pretlak. Horskí záchranári preto varujú pred rizikami precenenia výkonnosti, nevoľnosťou a kolapsami z tepla.

Iba v tomto týždni vyrazila Horská záchranná služba k 62-ročnej nemeckej turistke na Zamkovského chatu, ktorá si počas túry zranila členok. Na južnej strane Nízkych Tatier v exponovanom teréne pomáhali dvom štvorkolkárom, ktorých zachytil strom. V Západných Tatrách hľadali 69-ročnú turistku, ktorá sa nevrátila z hrebeňovej túry, našli ju v blízkosti Roháčskeho vodopádu. Zo Zamkovského chaty volali o pomoc pre turistku z Litvy, ktorá si zranila členov a pre 69-ročnú Poľku s úrazom predlaktia. A včera riešili nevoľnosť turistu pri Reinerovej chate, ktorý nedokázal samostatne pokračovať.

Horskí záchranári preto upozorňujú na nevyhnutnosť poistenia v horách, dôkladné plánovanie túr so skorým začiatkom a návratom za svetla, upozorňujú na zásoby vody, ktoré treba mať v batohoch, na vhodnú obuv a oblečenie, keďže počasie v horách sa môže meniť. A najmä na precenenie síl, ktoré má v horách inú dimenziu ako kdekoľvek inde.

V celej oblasti Tatier meteorológovia na tento víkend predpovedajú slnko a iba v sobotu sa obloha mierne zatiahne. Upozornenia záchranárov smerujú najmä k Dunajcu, chodník tamojšie prielomu je síce otvorený, ale stále tam prebiehajú dokončovacie práce. V Západných Tatrách si treba dať pozor na zelený TZCH Svorad – Špania – Lomnô (Lomné), ktorý je zle značený a s obmedzenou priechodnosťou pre popadané stromy. Strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

V Nízkych Tatrách smeruje výstraha horských záchranárov na ťažkú priechodnosť červeného TZCH od Širokej doliny smerom na Peknú vyhliadku, červeného TZCH z Ludrovej na Salatín. Dôvodom sú popadané stromy.

Tragický pád turistky

Tatrám pribudla ďalšia obeť. Pád zo Skriniarok neprežila slovenská turistka

Do hôr chodíme oddychovať, relaxovať, za priateľmi i prekonávať svoje limity. Nechceme tam zomierať. A predsa sa to stalo. Včerajší pád 58-ročnej turistky z hrebeňa Skriniarok skončil tragicky.

Pád turistky nahlásili náhodní svedkovia krátko po poludní v nedeľu 20. augusta. Videli, ako sa rúti z hrebeňa Skriniarok smerom na juh. Skúšali s ňou nadviazať kontakt, no nepodarilo sa. Horskí záchranári ihneď začali zo záchrannou akciou.

O súčinnosť požiadali posádku Vrtulníkovej záchrannej zdravotnej služby, ktorá z heliportu v Žiari vyzdvihla na palubu záchranára HZS a spoločne sa vydali smerom k nahlásenému pádu. Ako informuje portál HZS, záchranár a lekárka VZZS boli pomocou navijaka vysadení na miesto nehody. No 58-ročnej turistke, ktorá padala 200 metrov dole strmým skalným terénom, už nedokázali pomôcť. Jej zranenia neboli zlučiteľné so životom. Príčinu pádu HZS neuvádza.

Nešťastie tentoraz chodilo aj po horách a vo Vysokých Tatrách si vyžiadalo ďalšiu obeť. Sme v poslednej dekáde druhého augustového mesiaca a na jeho konci nás čaká niekoľko voľných dní, ktoré si mnohí  nás zvyknú zlučovať do súvislej dovolenky. Tatry budú praskať vo švíkoch a nešťastia nemusí sadnúť iba na toho druhého.

Pamätajme si, že na turistické chodníky by sme nemali vyjsť sami. Ak sa chystáme do nebezpečnejšieho terénu, treba, aby sme svoj úmysel nahlásili na chate, v hoteli, známym. Môže to zachrániť život. Na túry vychádzame dobre vybavení, obutí a so zásobou vody. Počasie sa vie v horách s nami pohrať, a to najskôr vyzerá ako nevinný turistický plán, sa môže zmeniť na poriadnu drámu. Najlepšie je na túru sa vybrať skôr ráno, aby sme cieľ dosiahli v čase, keď sa vieme bezpečne vrátiť.

Tatry počas víkendu

Za turistami, ktorí potrebujú pomôcť, vyrazia aj na bicykloch

Horskí záchranári od tohto týždňa používajú aj elektrobicykle. Do svojej flotily ich dostali celkom 33 a budú ich okrem iného používať aj na prístup k zraneným v miestach, kde je pohyb autom komplikovaný.

Možno sa im zídu už tento víkend. Do Tatier sa chystajú tisíce turistov, hoci predpoveď počasia neveští nič dobrého. Dnes a zajtra majú mraky slnko často zastierať, v Západných Tatrách sa predpovedá súvislý dážď a v nedeľu mraky zahalia celú oblasť Tatier. Horskí záchranári varujú pred pravdepodobnosťou výskytu búrok spojených aj s prudkým lejakom či nárazmi vetra a krúpami. Pred plánovaním túr si preto treba rozmyslieť, na ako dlho vyrazíte z miesta svojho pobytu a samozrejmosťou by mala byť dobrá výbava do dažďa a zimy. 

Rovnako treba zobrať do úvahy, niektoré chodníky v Západných či Nízkych Tatrách sú horšie priechodné, je tam množstvo popadaných stromov – napríklad zelený TZCH Svorad – Špania – Lomnô alebo červený TZCH od Širokej doliny smerom na Peknú vyhliadku, červený TZCH z Ludrovej na Salatín.

Tatry budú počas víkendu priať turistike

Konečne je slnečno, ale chodníky sú podmočené a blatisté

Od tretej júlovej dekády návštevníkom Tatier počasie neprialo. Tento víkend si už ale prídu na svoje. Nad horstvom bude konečne svietiť slnko a zmiernili sa aj výstrahy Horskej záchrannej služby.

Horskí záchranári ale turistov upozorňujú, že v celých Tatrách sú po intenzívnych dažďoch z minulých dní turistické chodníky podmočené a blatisté. Odporúčajú teplé oblečenie a pevnú obuv a pri pohybe na nich zvýšiť opatrnosť a najmä, nepreceniť sily. Iba včera zasahovali záchranári pri niekoľkých prípadoch nevoľnosti pod a na Hrebienku, ale riešili aj vyčerpanosť a následný pád turistu na Tatranskej magistrále medzi Hrebienkom a Sliezskym domom. O pomoc požiadala aj rodina, ktorej sa neohlásil otec, ten sa mal nachádzať v okolí Slavkovskej vyhliadky. Aj tento prípad sa skončil šťastne.

Ak plánujete túry do Tatier, majte na mysli aj zmeny počasia. Kým v Nízkych a Západných Tatrách bude až do konca víkendu slnečno, vo Vysokých Tatrách sa v nedeľu zamračí a meteorológovia predpovedajú súvislý dážď. Na stránke Horskej záchrannej služby by ste si mali naštudovať aj informácie o ťažšej priechodnosti chodníkov v Západných a Nízkych Tatrách, ktoré sú zavalené popadanými stromami a zarastené kríkmi.