Uhynutá medvedica v Javorovej doline

Stretnutie dvoch medveďov skončilo smrťou jedného z nich

Uhynutá medvedica zrejme unikala pred samcom. Našli ju v oblasti Javorovej doliny.

Jeden zo strážcov Tatranského národného parku (TANAP) našiel v minulých dňoch v oblasti Javorovej doliny vo Vysokých Tatrách uhynutú medvedicu. Bezvládne telo šelmy ležalo vo vyschnutom koryte lavínového žľabu pod Muráňom.  Upozornil na neho prenikavý zápach a krúžiace krkavce.

Podľa webstránky TANAP-u medvedica ležala v nadmorskej výške približne 1 600 metrov, jej vek odhadli na päť rokov, pracovníci národného parku zistili tiež, že približne dvesto metrov nad nálezom sa nachádzali kusy srsti, ktoré nasvedčovali tomu, že tam došlo k vzájomnému stretu dvoch medveďov. Medvedica podľa nich zrejme unikala pred samcom, ktorý sa s ňou snažil spáriť, keďže práve v týchto týždňoch je obdobie medvedej ruje.

Zdroj z Tatranského národného parku pokračuje informáciou, že hlava medvedice skončila v laboratóriu Výskumnej stanice a Múzea TANAP-u v Tatranskej Lomnici, kde už odobrali vzorky na analýzy. Lebka uhynutej medvedice ostane súčasťou depozitára.

 

 

Pohľad na Rysoch

Na Rysy, Kriváň či do Kôprovej doliny. Blíži sa otvorenie vysokohorských chodníkov

FOTO: Petra Tichá

Asi každý správny turista vie, že uzávera vysokohorských chodníkov v Tatrách trvajúca sedem a pol mesiaca sa vo štvrtok 15. júna skončí. Opäť budeme môcť ísť napríklad na Rysy od rázcestia nad Žabím potokom, na Kriváň od horárne Tri studničky či do Tichej alebo Kôprovej doliny.

Po spomínanom termíne určite stúpne počet turistov v našich veľhorách. Ako na jeseň pred uzavretím 1. novembra, ani teraz po otvorení si mnohí nenechajú ujsť príležitosť vybrať sa do Tatier, napríklad na spomínané Rysy. K netradičným zážitkom môže patriť aj túra s horským sprievodcom mimo značených trás, napríklad výstup na Končistú, ktorú si môžete užiť výhodnejšie vďaka MYAPLEND.

Medzi miesta, ktoré boli v rámci uzávery neprístupné, patria vyššie položené chodníky, sedlá a štíty hôr, kde treba nechať priestor rôznym prírodným procesom dôležitým pre zachovanie života a biodiverzity v našich horách. Okrem medveďov sa ukladajú na zimný spánok i svište. Kamzíky zas majú v novembri ruju. Na jar potom potrebujú zvieratá pokoj na vyvedenie mláďat.

Turisti si môžu v júni užívať vo vysokohorskom prostredí skoro letné slnečné dni s dobrou viditeľnosťou. Ocenia ju hlavne pri výhľadoch na scenérie štítov alebo z kopcov do dolín.

A ak vám aj počas dovolenky zaprší, niet sa čoho báť. V Tatrách máte pestrú ponuku programu pre vás a vaše deti. Skúste tento čas využiť na návštevu atrakcií, aquaparkov, prípadne si vychutnať oddych vo wellnesse. Dobrým tipom, ako popri tom niečo ušetriť sú aktuálne benefity MYAPLEND – mladší členovia rodiny určite ocenia 20 % zľavu na vstup do Tricklandie v Starom Smokovci, do Kvantaria na Hrebienku, Galérie Tatry Pedal Planet v Novej Polianke či Poliankova v Tatranskej Polianke.

Určite všetkých poteší 15 % zľava na vstup do AquaCity Poprad. Páry, ale aj ostatní návštevníci, sa tu môžu tešiť na saunový svet. Milovníkom dobrého jedla padne vhod zvýhodnené menu vo všetkých reštauráciách APLEND.

Pobyt v našich veľhorách stojí za to a mali by sme si ho vychutnať tak, aby sme si odniesli len pekné spomienky. Ak chcete mať ako prví tie najaktuálnejšie tipy na zľavy a výlety v Tatrách, zaregistrujte sa do vernostného systému MYAPLEND  a vyberajte z množstva benefitov a špeciálnych výhod. Spolu s otvorením chodníkov už pripravujú veľkú súťaž a vďaka registrácii v MYAPLEND o nej budete vedieť medzi prvými.

 

 

Jar na Chate pri Zelenom plese.

Je Zelené pleso skutočne zelené kvôli smaragdom?

FOTO: Petra Tichá

Je to jeden z najobľúbenejších turistických cieľov v Tatrách. Meno vraj dostalo podľa zelených škvŕn na jeho dne, údajne sú to smaragdy, čo je ale isté, už na prvý pohľad si ho nemôžete pomýliť.

Atmosféra vo Vysokých Tatrách je každý deň iná, platí to aj pri tomto ľadovcovom jazere v najvýchodnejšej vysokotatranskej doline. Na jeho južnej strane vidieť Malý Kežmarský štít, na západnej sa vypína Jastrabia veža, neskutočné sú aj výhľady na Veľkú Svišťovku, Predné a Zadné Jatky i Bujačí vrch. Ak fotografujete, budete mať nekonečné množstvo podnetov na dobré fotky.

Z autobusovej zastávky Biela voda sa dostanete k Zelenému plesu asi za štyri hodiny. Vyjsť sa dá aj z Tatranských Matliarov či Tatranskej Lomnice. Napriek trochu dlhšiemu času sa dá táto túra zaradiť medzi menej náročné. Začína sa miernym stúpaním, les sa asi po dvoch hodinách zmení na kosodrevinu, výhľady na Belianske Tatry či hladinu Zeleného plesa sú doslova balzamom na dušu.

Od Zeleného plesa sa dá ísť ďalej k Veľkému Bielemu plesu, je to asi polhodina. Naspäť potom po modrej značke späť na zastávku Biela voda alebo do Tatranskej Lomnice či Tatranských Matliarov. Čo sa týka jedla a ubytovania, vo všetkých APLEND zariadeniach v Tatranskej Lomnici, Starom a Novom Smokovci môžete využiť pri Letnom pobytovom balíku 25% zľavu na polpenziu. Zakúpiť si ho môžete do 11. júna, takže už naozaj niet na čo čakať.

Ak plánujete navštíviť Tatry ešte počas jari, skúste akciu 3+1 noc zadarmo, ktorá platí vo vybraných zariadeniach APLEND až do 15. júna. Zaregistrovať sa dá jednoducho na myaplend.com a vyberať z bohatého balíka výhod.

Registrácia na myaplend.com vám zaberie asi minútu a môžete využívať širokú škálu benefitov. Užite si Tatry počas celého roka a za každého počasia s výhodnými cenami na ubytovanie, zábavu, atrakcie či relax alebo chutnú tatranskú gastronómiu.

Kapustnica vo Vysokých Tatrách.

Gastro turistika: Aj vám po túre v Tatrách chutí viac?

FOTO: Reštaurácia Koliba Kamzík

Naše veľhory sa po zimnom období prebúdzajú k novému životu a ponúkajú stále viac farieb. Lúky v nižších polohách začínajú kvitnúť, svoj vzhľad menia aj lesy. Jarná túra v takomto prostredí je určite zážitkom.

Koliba Kamzík

Vysokohorské chodníky sú do polovice júna uzavreté, ale možností na turistiku po bezpečných trasách je oveľa viac. Kontrast farebnej prírody s okolitými ešte bielymi štítmi je v tomto období nádherný. Rovnako dôležité je aj jedlo a nápoje, ktoré si zoberiete so sebou, prípadne naplánujete po turistickom pochode. V Tatrách nájdete mnoho typov reštaurácií, od tradičných horských chatiek s miestnymi špecialitami až po elegantné reštaurácie s vynikajúcimi gurmánskymi jedlami.

My sme sa po ceste z Hrebienka do Starého Smokovca zastavili v Kolibe Kamzík. Tradičný slovenský drevený interiér pôsobí útulne, na stoloch majú obrúsky s modrotlačou, vo vázach malé kvietky. Teraz na jar sa už dá počas slnečných dní v pohode posedieť aj na krytej terase, ktorá tiež dýcha teplom horskej chalupy. Zaujala nás aj originálna drevená podlaha, ktorá dodáva priestoru tú pravú atmosféru. V takomto interiéri asi nemôžu ponúkať iné ako tradičné slovenské špeciality.

Vybrali sme si na ochutnávku dve jedlá: Zemiakové placky s trhaným morčacím mäsom a Kamzík Tanier plný slovenských tradičných špecialít, ktorý sme mali aj so zvýhodnenou cenou vďaka MYAPLEND menu. Jedlá nám servírovali na tradičných modrých tanieroch a chuťovo sme boli veľmi spokojní. Sladkou bodkou za výborným obedom bola vanilková zmrzlina, ktorej dávame 10 z 10. bodov. Musíme uznať, že Koliba Kamzík určite stojí za vašu pozornosť. A ak máte radi ľudovú muziku, vraj sa máte zastaviť v Kolibe Kamzík v piatok a sobotu po 17-tej, vtedy tam vyhráva živá Cigánska muzika.

Reštaurácia Olívia

Podobné skúsenosti sme mali v Tatranskej Lomnici, konkrétne v Olívia Restaurant, ktorá sa nachádza na prízemí Hotela Kukučka. Vo vnútri pôsobí ako moderná horská chata, interiér v sebe spája pohodlie a pocit, ktorý sa vám bude spájať s Tatrami aj po návrate domov. Doplnky sa taktiež spájajú s tatranskou prírodou, najmä s majestátnymi jeleňmi a v interiéri prevládajú celkovo zemité farby. Personál je veľmi priateľský. Z ponuky sa dajú vybrať jedlá z rôznych druhov mäsa, rýb, nechýba množstvo zeleniny, ak nedáte dopustiť na dezerty, ste na správnom mieste. V kuchyni pripravujú jedlá z čerstvých surovín, sú celkom kreatívni, radosť sa pozerať na ponuku.

My sme neodolali jeleniemu steaku na šípkovej omáčke s ďumbierom a opečenou karlovarskou knedľou a grilovanému steaku z tuniaka v parmezánovo-sézamovej kruste podávaný na kukuričnom pyré s teryaki omáčkou. K jedlu sa výborne hodil pohár kvalitného vína, ale vybrať si môžete aj zo širokej ponuky špeciálnych siežich limonád. Obe z týchto reštaurácií majú na internete aj priaznivé recenzie od viacerých foodblogerov, čo sa potvrdilo aj nám. A ak sa zaregistrujete na www.myaplend.com, máte možnosť využiť zvýhodnené ceny vo viacerých tatranských reštauráciách.

Chata pro Zelenom plese.

Dobehni si po zľavy v Tatrách!

FOTO: Vladimír Šterbák

Predlžujúce sa jarné dni stále viac lákajú do prírody. Ak ide o tatranskú prírodu, zážitky sú o to silnejšie. Vysokohorské chodníky sú síce až do polovice júna uzavreté, ale množstvo výletov či túr si môžete naplánovať už teraz. Ak uvažujete nad letným pobytom v horách, ešte stále sa dá vyberať z rôznych predsezónnych a first minute ponúk. Napríklad členovia vernostného systému MYAPLEND majú možnosť využiť ponuku First Minute leto so zľavami až do 20 % na pobyty v termínoch od 15. júna až do 4. septembra.

Tatry holiday Park

Vysoké Tatry majú množstvo zákutí a svoje obľúbené tatranské miesto si tu nájde naozaj každý. S ubytovaním v Kolibe Kamzík, v najstaršej tatranskej osade Starom Smokovci, to budete mať blízko, či sa vyberiete na Hrebienok, Štrbské pleso alebo do Tatranskej Lomnice. Poctivé slovenské špeciality ocenia aj tí, ktorí sa budú vracať z vysokohorskej túry.

Medzi obľúbené miesta s veľkým výberom tipov na aktívny oddych patrí Štrbské pleso. Na svoje si tu prídu tí, ktorí majú v pláne dať si priadne do tela, ale aj tí, ktorí si chcú len oddýchnuť od bežnej rutiny. Asi najväčšou klasikou je prechádzka okolo jazera. Okrem príjemne stráveného voľného času sa z náučných tabúľ po ceste dozviete aj informácie o jeho histórii, faune a flóre.

Koliba Kamzík

Okrem turistiky ponúkajú Tatry aj relax a zábavu. Ak  sa chystáte do Tatranskej Lomnice, v Hoteli Lujza Major majú zvýhodnenú polpenziu na leto, wellness aj raňajky. Priaznivci aktívneho oddychu, ale aj oddychové typy môžu skúsiť Tatry Holiday Resort vo Veľkom Slavkove. Je tu priestor a vybavenie na rôzne športové aktivity, bazén, fínska sauna i oddychová zóna.

Už teraz máte možnosť prekvapiť členov rodiny či priateľov a zobrať ich do AquaCity Poprad. Radosť bude o to väčšia, že môžete s MYAPLEND ušetriť 15 % na vstupnom. Dobehnite si aj vy po zľavy, kliknite na myaplend.com. Registrácia je bezplatná a úplne jednoduchá, zaberie vám menej ako jednu minútu.  Hneď po registrácii máte prístup k výhodám a je len na vás, aké benefity či zľavy využijete.

Hotel Lujza Major

MYAPLEND nie je len o ubytovaní a reštauráciách, ale aj o množstve výhod, vďaka ktorým zažijete neopakovateľné chvíle v Tatrách.

 

Drevená socha tatranského horského nosiča

Horskí nosiči patria k Tatrám aj v 21. storočí

FOTO: Jozef Navajo Rapant

Technika a technológie idú v súčasnosti míľovými krokmi dopredu. Veľké vzdialenosti prekonávame v rekordne krátkom čase, vo viacerých odboroch a priemyselných odvetviach nám pomáha umelá inteligencia, informácie, ktoré potrebujeme, získame takmer okamžite. Aj v tomto svete, kde mnohé remeslá už dávno zanikli, stále existujú tatranskí horskí nosiči a ich práca je dôležitá. Nejde len o nejaký druh folklóru.

Náplň ich práce je pritom približne taká istá ako bola v druhej polovici 19. storočia, kedy začali prví nosiči vo Vysokých Tatrách pomáhať turistom a prepravovať tovar. S rozmachom turistického ruchu pribúdali vysokohorské chaty, na ktoré bolo treba nosiť tovar a materiál. Svoju úlohu zohral aj Uhorský karpatský spolok, ktorý vznikol v roku 1873, a umožnil sprístupnenie tatranských dolín verejnosti.

Horskí nosiči sa postupne stali dôležitou súčasťou miestneho hospodárstva, okrem toho dokážu poradiť turistom, dokonca, ak je to potrebné, aj sa zapojiť do záchranných akcií. Dnes sú stále neodmysliteľnou súčasťou našich veľhôr. Ak niektorého z nich stretnete na túre, spravte mu miesto na chodníku, aby mohol plynulo prejsť. S nákladom, ktorý nesú do kopca, treba vážiť každý krok a neplytvať energiou.

Pre mnohých návštevníkov Tatier je stretnutie s nosičom silným zážitkom. Tiež ste potom rozmýšľali, koľko by ste toho dokázali vyniesť niekam na chatu vy? Nech je vaša odpoveď akákoľvek, táto práca vyžaduje vynikajúcu fyzickú kondíciu i mentálne silného človeka. V roku 2018 zapísali horské nosičstvo do Zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska.

Medzi známych nosičov v období po druhej svetovej vojne patril Ondrej Hudáček z obce Lendak, ale aj jeho žena Mária, ktorá sa po štyridsiatke stala profesionálnou nosičkou. Rekordérom je Laco Kulanga, ktorý v roku 1993 vyniesol na Zamkovského chatu náklad vážiaci 207,5 kilogramu. Legendou je aj Viktor Beránek z Chaty pod Rysmi, v roku 2004 sem vyniesol náklad vážiaci 122 kilogramov (zdroj: sk.wikipedia.org). Nosiči si každý rok merajú svoje schopnosti na niekoľkých súťažiach, najznámejšia je Sherpa rallye.

Ich služby dnes využíva šesť tatranských chát (Chata pod Rysmi, Téryho chata, Zamkovského chata, Zbojnícka chata, Skalnatá chata, Rainerova chata) počas všetkých ročných období, nezriedka aj vo veľmi zlom počasí. Horské nosičstvo mnohí považujú za svoje poslanie a často aj zmysel života.

Lyžovačka v Tatrách.

Na Veľkú noc vymeňte bicykel za lyže

FOTO: Daniela Pitoňáková

Aj keď v kalendári už máme jar, do Tatier sa vrátilo zimné počasie. Minulý týždeň tu nasnežilo 20 centimetrov nového snehu, na celý veľkonočný týždeň hlásia mínusové nočné teploty a cez deň len kúsok nad nulou. To znamená, že počas Veľkej noci nás čakajú vo Vysokých i Nízkych Tatrách skvelé podmienky na lyžovačku.

Ak ste už vytiahli bicykel a lyže odložili do pivnice či garáže, je čas vybrať ich späť a využiť snehové podmienky v našich veľhorách. Veľká noc na lyžiach má svoje čaro a snežiť by malo aj týždeň po nej, preto niet na čo čakať. Veríme, že ste sa ešte nenabažili pohybu na lyžiach, pretože Tatry ponúkajú stále veľa príležitostí.

Okrem dobrých snehových podmienok máte možnosť získať aj skipasy za super ceny a s MyAplend vernostným systémom navyše aj množstvo benefitov na zážitky v Tatrách. Užite si aktívny pohyb a výhľady na okolitú scenériu štítov a dolín. Na takmer 25 kilometroch zjazdoviek si vyberú nielen skúsení lyžiari, ale aj začiatočníci a rodiny s deťmi. Najvyššie položená tatranská osada Štrbské pleso ponúka vo svojom blízkom okolí svahy Predného Soliska s traťami pre pokročilých i tých menej zdatných vyznávačov lyžovania.

K skvelej lyžovačke neoddeliteľne patrí aj zaslúžený oddych a kvalitné služby. Po tom, ako si dáte poriadne do tela dobre padne wellness a pohodlie v príjemnom prostredí. Hneď pri Novom Štrbskom plese nájdete Hotel Ovruč, ktorého wellness môžu využiť aj hostia z blízkych apartmánov Lake Resort

Vyberte sa na Veľkú noc do Tatier a zmeňte každodennú realitu za zasneženú rozprávkovú scenériu našich veľhôr. Navyše s vernostným programom MyAplend na vás čaká množstvo výhod. Stačí sa zaregistrovať na myaplend.com získate možnosti využívania rôznych zliav a benefitov. Nie je tu žiadna viazanosť ani podmienky. Je len na vás, aké benefity či akcie využijete.

Tatranská Lesná, stavitelia penziónov si ani nemohli vybrať lepšie

Tatranská Lesná, stavitelia penziónov si ani nemohli vybrať lepšie

FOTO: Vladimír Šterbak

Tatranská Lesná je osada, ktorá sa vyvinula. Jej územie pôvodne patrilo obci Stará Lesná, no keď na ňom vyrástlo niekoľko hotelov, penziónov a ozdravovní, nové zoskupenie budov bolo v roku 1930 vyhlásené za osadu Tatranská Lesná.

Tatranská Lesná leží pri Ceste slobody, medzi Horným Smokovcom a Tatranskou Lomnicou. Je situovaná poniže ústia Studenej doliny a po jej východnom okraji tečie Studený potok.  Prví investori si ani nemohli vybrať lepšie miesto.

Základom osady bol hotel Carpathia, otvorili ho s veľkou slávou v roku 1928. Dal ho postaviť hostinský z Matejoviec Armin Eichner a po vzájomnej dohode časť jeho kapacity obsadzovala miestna skupina Turistického spolku priateľov prírody z Matejoviec. Po druhej svetovej vojne podobne ako iné stavby vo Vysokých Tatrách neušiel svojmu osudu. Znárodnili ho, zmenili na odborársku zotavovňu Karpatia, no od začiatku deväťdesiatych rokov opäť ako penzión slúži voľnému cestovnému ruchu.

Podobný príbeh mala aj ozdravovňa Detský raj, ktorej majiteľom bol lekár Ladislav Jurecký. Ako uvádza stránka Nostalgické Tatry, išlo o reprezentačnú trianglovú stavbu, prvú svojho druhu vo Vysokých Tatrách. Deti mali v izbách slnko celý deň. Objekt doteraz patrí deťom ako medzinárodná škola v prírode, Prešovský samosprávny kraj v roku 2018 do jeho rekonštrukcie vložil viac ako 1,4 milióna eur. 

Poďme ešte späť o pár desaťročí. Spomínaný lekár Ladislav Jurecký prezval aj nedokončený Rothov penzión, nazval ho Sanitas a v roku 1931 v ňom inicioval liečbu hltanu, nosných a ušných chorôb detí. Konfiškácia v roku 1946 ho zmenila na odborársku ozdravovňu Úderník. V roku 1990 ho nazvali Marína a po privatizácii o šesť rokov neskôr dostal meno Echo a je k dispozícii návštevníkom Vysokých Tatier.  Podobnú cestu dejinami majú za sebou aj penzióny pôvodne nazvané Erika či Bohémia, ale aj mnohé iné. Bývala Bohémia má dodnes na priečelí ľudové výjavy.

Po zmene režimu v roku 1989 sa Tatranská Lesná postupne menila na príjemné miesto dovoleniek, oddychu, čerpania síl. Má vynikajúcu polohu a dobrý prístup k Vodopádom Studeného potoka, Rainerovej či Bilikovej chate, do Smokovcov či na Hrebienok a odtiaľ na množstvo nenáročných i vysokohorských túr. Neďaleko osady sa nachádza Olympijský les, ktorý vznikol z iniciatívy športovcov po prírodnej katastrofe vo Vysokých Tatrách v novembri 2004.

Ak máte radi technické pamiatky, respektíve stavby, ktoré reprezentujú ľudský um a šikovnosť, choďte si pozrieť meniareň železničnej elektrickej trate. Nájdete ju v smere na Smokovce. Ako uvádza Oskár Mažgút na stránke Infoglobe, meniareň bola vysokonapäťovým vedením spojená s popradskou parnou elektrárňou a slúžila na vyrovnávanie prúdových výkyvov a ako náhradný zdroj energie. Jej pričinením vlaky pri výpadkoch elektriny dokázali prísť do staníc. Dnes budova chátra.

Tatranské osady - Tatranská Štrba má korunu: ozubnicovú železnicu

Tatranská Štrba má korunu: ozubnicovú železnicu

FOTO: Adam Kováč

Do Tatier je možné dostať sa mnohými cestami, no najlepšie je to cez Tatranskú Štrbu. Návštevníci veľhôr vedia, že ide o najviac vyhľadávaný bod s dobrou infraštruktúrou. Jeho korunou je ozubnicová železnica.

Ak je Tatranská Štrba dnes známa zubačkou, tak treba pripomenúť, že má aj výhodnú cestnú a železničnú infraštruktúru a aj letecké pripojenie cez neďaleké letisko v Poprade. Ale nebolo to vždy tak. Význam osade, ktorá je dnes súčasťou Štrby, dala v minulom storočí príprava na blížiace sa Majstrovstvá sveta v severských lyžiarskych disciplínach v roku 1970 a ešte sto rokov predtým, v roku 1871, dokončenie Košicko-bohumínskej trate so zastávkou Štrba – stanica (doplníme, že najvyššie položenou na Slovensku), ktorá otvorila svetu Štrbské Pleso s jeho klimatickými kúpeľmi a rozvíjajúcim sa turistickým ruchom.

Tatranská Štrba je od Štrby vzdialená asi 15 km. Nachádza sa na hranici Spiša a Liptova, na úpätí Vysokých Tatier. Vznik osady má logiku práve v spomínanej železničnej trati. Dopravný uzol, ktorým sa  Štrba – stanica, stala a ktorá urobila Vysoké Tatry prístupnejšími pre návštevníkov, motivoval aj zmenu zásobovania Štrbského Plesa. Konské povozy a furmanky už v roku 1896 nahradila trať Štrba – Štrbské Pleso a parná ozubená dráha. A práve v jej východiskovom bode sa sformovala osada.

Hochwald – také bolo najskôr meno stanice v dnešnej Tatranskej Štrbe. Ako pripomína stránka obce, vybudovali ju v roku 1880. Bola to hrazdená stavba, stála na opačnej strane ako terajšia stanica a ponad trať vtedy viedol viadukt. Na Štrbu ju premenovali neskôr. Až v tridsiatych rokoch minulého storočia postavili dnešnú budovu stanice. A v čase príprav majstrovstiev sveta v klasickom lyžovaní parnú, ktorej pri doprave návštevníkov vypomáhali neskôr aj autobusy,  nahradila elektrická ozubená dráha.

Ako uvádza stránka Železníc SR, v roku 2019 sa začalo s rekonštrukciou stanice v Štrbe, pribudol nový eskalátor a výťah, čo sprístupnilo Tatry aj imobilným cestujúcim. V roku 2020 – po päťdesiatich rokoch prevádzky – legendárna zubačka prestala premávať, no už vo februári 2022 po rekonštrukcii celej trate vyšlo na ňu päť nových súprav, ktoré na 5-kilometrovej trati na Štrbské Pleso prekonávajú stúpanie z 900 na 1 350 m n. m.   

Vráťme sa ale k osade. V roku 1960, ako pripomína stránka obce, po územnej reorganizácii štátnej správy, pripadla Tatranská Štrba obci Štrba. Predtým bola súčasťou mesta Vysoké Tatry. Kým najskôr sa rozvíjala ako rekreačná osada, v rokoch pred spomínanými majstrovstvami sveta pribudli do jej ponuky benzínová pumpa, autocamping (vzdialený 8 km od Štrbského Plesa), sídlisko  Lieskovec a mnohé služby, ktoré sa orientujú na cestovný ruch, motoristov a turistov, čo z Tatranskej Štrby urobilo modernú podhorskú osadu zaznačenú v plánoch mnohých návštevníkov. Dnes sa v jej blízkosti nachádza aj chatová lokalita Lieskovec – Pálenica.

Tatranská Štrba potvrdzuje polohou a službami svoj význam východiska do západnej časti Vysokých Tatier. Turistickí sprievodcovia uvádzajú, že vytvára podmienky rovnako pre letné turistické možnosti ako aj pre zimnú lyžovačku. V lete je možné absolvovať mnohé náročné i menej náročné turistické trasy alebo cyklotrasy v blízkosti osady. Nepriaznivé počasie možno využiť na návštevu Važeckej jaskyne. Blízko je aj Veveričí ľanový park či člnkovanie na Štrbskom plese. 

Počas zimy sú k dispozícii blízke areály – Areál snov na Štrbskom Plese, ale aj bežecké trasy v okolí Tatranskej Štrby. Pekná lyžovačka je i v Lopušnej doline či v Liptovskej Tepličke.

lyzovačka v tatrách

TIP AKO USĚTRIŤ NA JARNEJ LYŽOVAČKE V TATRÁCH

FOTO: Vicktor Belicak

Lyžovačka vo Vysokých Tatrách je veľkým zážitkom aj v jarných mesiacoch. Fanúšikom tohto športu asi netreba radiť, že na odloženie výstroja do pivnice či garáže majú ešte čas. Lyžiarske svahy v našich veľhorách sú stále v prevádzke. Vyberte si Lomnické sedlo, Tatranskú Lomnicu, Predné Solisko či Štrbské pleso.

Okrem športového vyžitia na lyžiach a skialpoch na vás čakajú aj neopakovateľné výhľady na okolité scenérie. Štrbské pleso je výnimočné nielen svojou polohou a podmienkami, ktoré ponúka lyžiarom až do apríla, ale aj širokou ponukou služieb pre návštevníkov. Z hotela Ovruč to máte pár minút k železničnej stanici a asi 10 minút peši k Štrbskému plesu. Ubytovaní lyžiari majú možnosť uložiť si svoj výstroj v hotelovej lyžiarni.  Túto výhodu môžu využiť aj hostia blízkeho hotela Lake Resort, ktorý sa nachádza priamo na brehu Nového Štrbského plesa.

K ubytovaniu v pokojnom prostredí blízko lyžiarskych stredísk a turistických chodníkov sa hodí možnosť využiť pri lyžovaní nejakú výhodnejšiu cenu. Skúste sa pozrieť na myaplend.com a vyberte si z množstva ponúkaných benefitov. Napríklad zľavy na skipasy až do 35 percent, ktoré platia do 16. apríla. Pobyt sa dá rezervovať rovno aj s výhodným 2 až 6-dňovým skipasom.

Registrácia je jednoduchá a zaberie vám asi jednu minútu. Dostanete sa do komunity klientov, ktorá využíva špeciálne výhody v Tatrách, či už na pobyty v zariadeniach Aplend, zvýhodnené ceny v reštauráciách Koliba Kamzík, Olívia Restaurant či Salaš a množstvo ďalších výhod. Nie je tu žiadna viazanosť ani ďalšie podmienky. Je len na vás, aké zľavy a kde využijete.

Napríklad akciu 3+1 noc zadarmo, ktorá platí pre členov MyAplend až do polovice júna. Vybrať si môžete zo zariadení v Tatranskej Lomnici (Hotel Lujza Major, Vila Júlia, Vila Magnólia), Starom Smokovci (Koliba Kamzík) a vo Veľkom Slavkove (Tatry Holiday Resort).

Ak sa už neviete dočkať letnej dovolenky, pozrite si First Minute ponuku so zľavou 20 % na pobyty od 5 nocí v termínoch 15. 6. až 4. 9. 2023. Starosti si nemusíte robiť ani s vymýšľaním programu pre malých i väčších členov rodiny. Zľavy 20 % na zábavu v Tatrách máte zaručené v prevádzkach Kvantárium, Poliankovo, Tricklandia, Dobrá hračka, AquaCity a ďalších.

Kliknite na myaplend.com a užívajte si bohatý balík výhod, ktoré vám prináša členstvo v komunite spokojných klientov.