Horskí záchranári majú aj dnes pokračovať po pátraní po turistovi

Záchranári ratovali aj turistov, ktorí nevideli, kam zostupujú

Víkendové nepriaznivé počasie turistov potrápilo, no v tomto týždni im zatiaľ praje. Napriek tomu horskí záchranári upozorňujú na viaceré rizika jesenných túr – medzi nim aj opatrnosť, nepreceňovanie vlastných síl a vybavenie svetelným zdrojom.

Avizovaná nepriaznivá predpoveď počasia mnohých neodradila a aj napriek tomu sa turisti vybrali počas víkendu skúšať svoje sily do veľhôr. Výsledkom boli aj viaceré pátračky či zásahy horských záchranárov.

Záchranársku akciu začali už v sobotu

Napríklad už v sobotu večer (23. 9.) požiadali poľskí záchranári o pomoc pri pátraní (hore ilustračné foto: HZS) po nezvestnom 50-ročnom turistovi, ktorý mal schádzať sám z Ľadového štítu a po vážnom úraze dolnej končatiny nedokázal v zostupe pokračovať a nebol schopný sám udať svoju presnú polohu. Ako uvádza stránka Horskej záchrannej služby, z našej strany mu na pomoc vyrazilo trinásť profesionálnych i dobrovoľných horských záchranárov so psom.

„Po mužovi  pátrali v zlom počasí a silnom vetre do skorých ranných hodín v juhovýchodnej stene štítu smerom ku Spišským plesám a Téryho chate,“ konštatuje HZS na svojej stránke.

Ráno v nedeľu striedala túto skupinu záchranárov ďalšia skupina aj s dronom. S ním sa, podľa informácií záchranárov, podarilo preletieť oblasť Sedielka, Malého Ľadového štítu aj Baranieho sedla – no bez úspechu.

Pre prevládajúce nepriaznivé počasie nemohla byť do pátrania nasadená letecká technika, preto záchranári pokračovali v súčinnosti s poľskými kolegami v hľadaní nezvestného turistu pozemne, no počasie im nedovolili akciu zavŕšiť s pozitívnym výsledkom.

V pondelok záchranárom pomáhal aj vrtuľník

Do terénu nastúpili aj v pondelok (25. 9.) od skorých ranných hodín aj s vrtuľníkom Letky Ministerstva vnútra SR a dvoma pátracími dronmi, prehľadávali oblasti Širokej veže, Sedielka, Ľadových štítov, Snehového štítu smerom do Malej Studenej doliny a Javorovej doliny. Večer akciu prerušili s rozhodnutím pokračovať v nej v utorok (26. 9).  

Túry treba skončiť za svetla, upozorňujú záchranári

Viac šťastia mala v nedeľu dvojica slovenských turistov, ktorí, ako uvádzajú horskí záchranári, uviazla v dôsledku vyčerpania pod Bránou vo Veľkej Studenej doline. Nedokázala bezpečne zostupovať aj preto, že im chýbal svetelný zdroj. Pomohli im dvaja záchranári, ktorí turistov po poskytnutí základnej pomoci odprevadili na Rainerovu útulňu a neskôr do Starého Smokovca.

Práve v súvislosti s touto záchranárskou akciou HZS upozorňuje, aby v jesennom období návštevníci hôr nezabudli mať pri sebe svetelný zdroj, ktorý im umožní lepšiu orientáciu v šere a po zotmení, a najmä ich vyzýva, aby návrat zo svojich túr nielen plánovali, ale aj uskutočnili ešte za svetla.

Maroš Glevaňák

Na chodníkoch je vlhko, hrozí zvýšené riziko pokĺznutia

Na víkend predpovedajú meteorológovia pre celú oblasť Tatier dážď a zamračenú oblohu. Horskí záchranári upozorňujú, že na tienistých miestach horstva sa drží celodenná vlhkosť, hrozí riziko pokĺznutia.

Napriek výhľadu daždivého počasia sa mnohí fanúšikovia vysokohorskej turistiky odhodlávajú využiť posledné dni Mariánskeho leta na realizáciu svojich turistických a cykloturistických plánov a chcú do Tatier pricestovať. Pre nich je určená výstraha Horskej záchrannej služby, ktorá na svojej webovej stránke upozorňuje, že na tienistých miestach horstva sa drží celodenná vlhkosť, preto odporúčajú adekvátnu obuv do mokrého prostredia. A nielen to, aj hodnú dávku opatrnosti, keďže hrozí zvýšené riziko pokĺznutia a následného pádu.

Záchranárska akcia v masíve Baraních rohov.

Do batohov si tentoraz zbaľte aj veľkú dávku opatrnosti

Ak pôjdete v týchto dňoch do Tatier, pripravte sa na zmeny počasia, prehánky a nebezpečné chodníky. Aj v pondelok (18. 9.) pomáhali horskí záchranári turistovi, ktorý spadol v exponovanom

teréne pri zostupe zo sedla medzi masívom Baraních rohov. 

Horská záchranná služba na dnes nevydala žiadne mimoriadne výstrahy, no platí, že v najbližších dňoch bude v celej oblasti Tatier premenlivé počasie s početnými zrážkami a ak sa vydáte na turistické chodníky, treba si do sebou zobrať nielen vhodné oblečenie a obuv, ale aj veľkú dávku opatrnosti.

Stať sa môže všeličo a niekedy je k nešťastiu s nepríjemnými následkami naozaj veľmi blízko. V pondelok (18. 9.) pomáhali horskí záchranári slovenskému turistovi, ktorý sa pošmykol pri zostupovaní zo sedla v masíve Baraních rokov. Ako uvádza webová stránka Horskej záchrannej služby, muž si pádom spôsobil poranenie hlavy a početné povrchové poranenia. Na miesto bola vyslaná posádka Vrtulníkovej záchrannej zdravotnej služby z Popradu, ktorá do terénu transportovala aj dvoch horských záchranárov. Muža po ošetrení odviezli do popradskej nemocnice.

Ak plánujete v najbližších dňoch túry a športový relax v Tatrách, treba zobrať do úvahy, že prielom Dunajca v Pieninách je síce otvorený, ale na chodníku prebiehajú dokončovacie práce. Horskí záchranári na svojej stránke tiež vystríhajú pred prechodom zeleného TZCH Svorad – Špania – Lomnô (Lomné), ktorý je zle značený a má pre množstvo popadaných stromov obmedzenú priechodnosť.  Podľa stránky HZS strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

Pre Nízke Tatry platí upozornenie, že v dôsledku množstva popadaných stromov sú ťažko priechodné červený TZCH od Širokej doliny smerom na Peknú vyhliadku, červený TZCH z Ludrovej na Salatín.

Viac informácií o počasí i výstrahách pre turistov treba hľadať na stránke Horskej záchrannej služby.

Ligotavá hladina Štrbského plesa

Viete, koľko turistov navštívi Vysoké Tatry?

Foto: Depositphotos

Minulý rok sa v regióne Vysokých Tatier ubytovalo 513-tisíc ľudí. Toto číslo ukazuje, že počet záujemcov o návštevu našich veľhôr dlhodobo narastá. Opäť je tu veľa možností vychutnať si aktívny oddych v prírode, zábavu i kultúrne podujatia.

Ak by sme sa pozreli na počet návštevníkov v Tatranskom národnom parku počas jedného dňa, podľa sčítania zo 16. augusta 2023 navštívilo túto prírodnú rezerváciu peši alebo na bicykli celkovo 27 216 ľudí. Najviac ich smerovalo na Hrebienok, ktorý obhájil vlaňajšie prvenstvo. Stálicou na druhom mieste je Popradské pleso.
Medzi najnavštevovanejšie časti Vysokých Tatier patrí tradične aj Štrbské pleso. Počas meraného augustového dňa vyviezla sedačka zo Štrbského plesa na Solisko 1 499 pasažierov, ďalších 197 turistov sa vybralo nahor po svojich.
Toto horské jazero je aj východiskovým bodom pre viacero vysokohorských túr – na Rysy, Popradské pleso, do Mlynickej doliny, Mengusovskej doliny, k vodopádu Skok, ale aj na Kôprovský štít či Kriváň. Je to zároveň jediné pleso v Tatrách, kde sa môžete v lete člnkovať a z vodnej hladiny si vychutnávať prírodnú scenériu. V letných mesiacoch sa na hladine odrážajú siluety okolitých stromov a tatranských štítov. V zime je pleso zamrznuté až tak, že sa dá po ňom kráčať, dokonca tu v roku 2010 hrali konské pólo.

Štrbské pleso má aj svojho malého brata
Málokto však vie, že Štrbské pleso má aj svojho menšieho príbuzného, nájdete ho v lesoch hneď vedľa známejšieho jazera. Nové Štrbské pleso vybudovali ako umelú hrádzu a malo byť súčasťou luxusného hotelového komplexu. Dnes už je to regulárne jazero hlboké na niektorých miestach aj 10 metrov. Vyznačuje sa tým, že je husto zarastené rašelinou a treba ho pravidelne čistiť. Napriek tomu sa v jeho vode dobre darí rôznym druhom rýb.
So svojím väčším bratom nemá Nové Štrbské pleso veľa spoločných znakov, ale výhľady na okolitú scenériu tatranských štítov však ponúka rovnaké. Dostanete sa k nemu po chodníku lesom od stanice električiek pomedzi Hotel Ovruč a Lake Resort alebo odbočíte z hlavnej prístupovej cesty. Výhľady na toto jazero a tatranskú panorámu si môžete vychutnať aj priamo z hotela Lake Resort, ktorého najväčším bonusom je jeho poloha, priamo na brehu Nového Štrbského plesa a len dve minúty od železničnej stanice, v zime dve minúty od zastávky skibusu. Z izby či terasy máte upokojujúci výhľad priamo na vodnú hladinu.

K pobytu v Lake Resort sa viažu viaceré benefity. Inšpirujte sa na myaplend.com, kde nájdete množstvo tipov a zliav, ktoré vám spríjemnia pobyt v Tatrách za každého počasia.
Ak ešte nie ste členom, zaregistrujte sa na myaplend.com, a hneď si môžete užiť uvítacie bonusy a množstvo ďalších zliav v zariadeniach APLEND. Zaberie vám to asi minútu a všetky výhody môžete využívať ihneď.

Pohľad na rozprávkové Velické pleso

TATRY NA 3: Na Velickom plese by mohli natáčať aj rozprávku

Foto: Anna Stankovičová

Jeho trblietavá hladina pripomína jazero z rozprávkových filmov. Možno v sebe ukrýva nejaký zázrak, v každom prípade, Velické pleso je najväčším plesom Velickej doliny a hneď pri ňom sa nachádza známy Sliezsky dom. Už to je dôvod ísť sa sem pozrieť, absolvovať typickú tatranskú túru, ktorú radia k stredne náročným.

K Velickému plesu sa dá dostať po niekoľkých trasách. Napríklad z Tatranskej polianky po zelenej značke za necelé dve hodiny, približne rovnako dlho to trvá z Hrebienka po červenej. Vyrážame z Tatranskej polianky, na Sliezsky dom odtiaľto vedie aj asfaltová cesta, ktorú využívajú hlavne cykloturisti, dokonca vás do tohto horského hotela môže odviezť aj taxík.
My si však chceme užiť skutočnú turistiku, preto sme asfaltku opustili a ideme lesným chodníkom. Miestami vidíme len stromy, inokedy máme možnosť vychutnávať si výhľad na tatranské štíty. Asi po hodine sme opäť chvíľu na spomínanej asfaltovej ceste. Trochu sme si posedeli v drevenom altánku pri Rázcestí Velický most a pokračujeme už trochu viac do kopca po kamennom a lesnom chodníku, typickom pre Vysoké Tatry.

Výhľad na Gerlachovský štít asi nikdy neomrzí, je to tak aj teraz. Máme ho doslova pred sebou. Párkrát križujeme lesný potok cez drevené mostíky, z Rázcestia Velická poľana už vidíme Sliezsky dom akoby bol celkom blízko. Trvalo nám však asi štvrťhodinu, kým sme sa k nemu hore kopcom vyštverali. Tento cieľ našej cesty je zároveň východiskovým bodom pre viacero vysokohorských turistických túr, napríklad na Východnú Vysokú, Poľský hrebeň alebo cez sedlo Prielom na Zbojnícku chatu.
Ostávame na mieste, fotíme okolitú prírodu, samozrejme, nesmú chýbať selfíčka. Po dostatočnom vychutnaní atmosféry a obídení okolo horského jazera sme sa pozreli aj k 15 metrov vysokému Velickému vodopádu. Ak k nemu chcete ísť, máte čas už len do konca októbra, pretože počas zimnej uzávery je pre turistov neprístupný.

Naspäť ideme po tej istej trase, stále sa nemôžeme nasýtiť výhľadov na prírodnú scenériu. Dole na asfaltovej ceste si pozeráme nohy, ruky, aj iné miesta na tele, či si náhodou nenesieme so sebou nemilého hosťa v podobe kliešťa. Dávno sú preč časy, keď tieto parazity v Tatrách neboli. V súčasnej dobe sú bežnou súčasťou tatranskej prírody, hlavne v nižších polohách.
Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde môžeš absolvovať kedykoľvek, najlepšie v zimnom období, ktoré je čo nevidieť tu. Zdravotná poisťovňa Dôvera prepláca svojim poistencom dobrovoľné očkovanie aj proti tomuto nebezpečnému ochoreniu.
Viac informácií nájdeš na:
https://www.dovera.sk/poistenec/benefity/zdravie/prispejeme-vam-na-dobrovolne-ockovanie

Ilustračné foto: HZS

V nedeľu boli záchranári v Tatrách v nepretržitej akcii, poľský paraglajdista neprežil

Takýto deň si horskí záchranári dlho nepamätajú. V nedeľu (10. 9.) mali prácu vo viacerých horstvách, no v Tatrách išlo o nepretržitú akciu.

V nedeľu 10. septembra bolo na celom Slovensku krásne, priaznivé víkendové počasie predpovedali meteorológovia už niekoľko dní vopred, a tak sa do hôr vybralo mnoho turistov, horolezcov či paraglajdistov. Pre niektorých z nich ale ich ralaxačné či športové plány nedopadli najlepšie. Hovorí o tom aj štatistika Horskej záchrannej služby (na ilustračnom zábere HZS jeden z nedeľných zásahov horských a leteckých záchranárov), ktorá na svojej webovej stránke konštatuje, že najmä vo Vysokých Tatrách išlo o záchranársky veľmi vyťažený deň. Skonštatovali, že v našich veľhorách boli v pernamentnej akcii a jednotlivé záchranárske výjazdy sa navzájom prelínali.

Začalo sa to pádom poľského paraglajdistu

Pripomeňme niektoré z nich. Podľa spomínanej stránky sa všetko začalo pádom poľského paraglajdistu, ktorý z nezistených príčin nekontrolovateľne spadol blízko Gerlachovského kotla. Zraneniam na mieste podľahol. V mieste zasahovali horskí i leteckí záchranári. Tých požiadali aj o pomoc aj pre 51-ročného poľského turistu, ktorých schádzal z Ganku do Zlomiskovej doliny. „Poranil si dolnú končatinu a nebol schopný samostatného pohybu,“ uvádza stránka Horskej záchrannej služby.  

Pomoc privolali turistovi na Chate pri Zelenom plese

Pokračuje ďalej, že pomoc potreboval aj český turista so zlomeným členkom, ktorý sa nachádzal na Chate pri Zelenom plese. Záchranárov tam poslali po zemi, zraneného turistu ošetrili a transportovali ho do bezpečia služobným terénnym vozidlom.

Nedeľná záchranárska anabáza vo Vysokých Tatrách pokračovala pomocou slovenskému paraglajdistovi, ktorý sa počas núdzového pristávania zachytil o strom a spadol neďaleko Novej Polianky pri Ceste slobody. Okrem horských záchranárov v nemu smerovala aj posádka Rýchlej zdravotnej pomoci. Spoločne mu ošetrili pravdepodobnú zlomeninu dolnej končatiny a zdravotní záchranári ho odtransportovali do nemocnice.

Pri viacerých zásahoch kooperovali s posádkami Rýchlej zdravotnej pomoci

V nemocnici skončila aj 26-ročná slovenská turistka, ktorá si spôsobila luxáciu lakťového kĺbu. Nachádzala sa pod Sliezskym domom, rodina jej pomohla dostať sa k nemu a tam ju zobrali do opatery horskí záchranári. Terénnym vozidlom ju po ošetrení a zafixovaní odviezli do Tatranskej Polianky, kde zranenú prevzala posádka RZP.

Vymenovávanie zásahov horských záchranárov sa týmto nekončí. Ako ďalej uvádza webová stránka Horskej záchrannej služby, ďalšie tiesňové volanie prišlo spod Zbojníckej chaty. „Slovenský turista sa sťažoval na bolesti na hrudníku, bol vyčerpaný a ťažko dýchal. Na pomoc mu smerovala posádka leteckých záchranárov,“ citujeme zo spomínanej stránky.

Paraglajdisti vyrábali záchranárom vrásky

Paraglajdisti v spomínanú nedeľu prehĺbili záchranárom vrásky opakovane, dokonca aj svojím nedisciplinovaným správaním, keď krúžili vo vzduchu aj napriek upozorneniam, aby opustili vzdušný priestor, keďže hrozilo riziko stretu so záchranárskym vrtuľníkom. Toto sa mohlo stať aj pri záchrane poľskej paraglajdistky, ktorá sa vážne zranila pod Skalnatým plesom. Poranila si chrbticu a rebrá. Ihneď sa k nej vybrali dvaja záchranári HZS, ktorí boli počas svojho voľna v blízkosti pádu a zároveň k nej smeroval aj záchranársky vrtuľník.

Kým ju ale stihol odovzdať v nemocnici, už jeho posádka dostala ďalšiu úlohu – pomôcť trojici poľských horolezcov. „Nedokázali pokračovať v hrebeňovej túre Martinovka a nachádzali sa v oblasti Lavínového štítu. Dve ženy a jedného muža horskí záchranári v spolupráci s leteckými evakuovali k Sliezskemu domu,“ uvádza stránka Horskej záchrannej služby, ktorá v ten deň zmapovala aj zásahy v iných slovenských horstvách.

Do hôr si treba zobrať aj zdravý rozum

Keďže krásne jesenné počasie trvá a zrejme sa naše veľhory zaplnia turistami a horskými športovcami aj nasledujúci víkend, je dobré pripomenúť, že okrem turistickej výbavy, občerstvenia a tekutín je veľmi vhodné „pribaliť si“ do hôr aj zdravý rozum, odhad svojich síl a vhodné poistenie. Nešťastným náhodám sa zrejme nedá úplne vyhnúť, ale možno ich zredukovať väčšou pokorou voči horám, nad ktorými nie je možné vždy zvíťaziť.     

Na trase cez Tri kopy sa uvoľnila skala

Trasa cez Tri kopy je opäť bezpečná, uvoľnené skaly odstránili

Horskí záchranári aktualizovali svoju výstrahu týkajúcu sa trasy cez Tri kopy v Západných Tatrách. Turistický chodník je opäť priechodný.

Vo štvrtok popoludní (7. 9. 2023) nahlásili turisti prechádzajúci turisticky značenou trasou cez Tri Kopy, že v exponovanom úseku chodníka zabezpečenom reťazami došlo k uvoľneniu skaly, ktorá sa zachytila o kotvenie reťaze a ohrozuje bezpečnosť turistov.

Ako uviedla na svojej stránke Horská záchranná služba, o súčinnosť záchranári zo Západných Tatier požiadali Letku MV SR, jej posádka na palube vrtuľníka dopravila na miesto dvoch záchranárov HZS aj s materiálom potrebným na odstránenie nebezpečnej skaly. „Následne záchranári po zabezpečení miesta skalu uvoľnili,“ uvádza stránka.

No zároveň upozornili, že na mieste sa nachádzali aj ďalšie voľné skaly, u ktorých hrozilo uvoľnenie. Dnes aktualizovali túto výstrahu, turistický chodník cez Tri kopy je už opäť priechodný. 

Jolanta Augustynská

Krásne a slnečno. Len aby bolo kam stúpiť

Nič nepoteší návštevníka Tatier momentálne viac ako pohľad na predpoveď počasia. Až do konca týždňa má byť v celej oblasti našich veľhôr krásne a slnečno. Výstrahy si dali voľno.

Horská záchranná služba nevydala pre Vysoké Tatry žiadnu výstrahu. Je slnečno a do konca týždňa žeravý kotúč zatiahne obláčik iba občas. Kto si nechal dovolenku na tieto prvé septembrové dni, zdá sa, že vyhral. No aj napriek tomu platí, že na túry radšej štartujeme skoro ráno, nezabúdame na tekutiny a občerstvenie a aj teplejšie oblečenie, lebo vysoko v horách býva chladnejšie. A v Tatrách bude „tesnejšie“. Priaznivé počasie bude chcieť na pobyt v horách využiť viac návštevníkov.  

Pri plánovaní túr v Západných Tatrách treba akceptovať, že zelený TZCH Svorad – Špania – Lomnô (Lomné) je zle značený, záchranári upozorňujú na jeho obmedzenú priechodnosť, ktorá je spojená s množstvom popadaných stromov a zarastanie krami. Strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

V Nízkych Tatrách sú pre množstvo popadaných stromov ťažko priechodné: červený TZCH od Širokej doliny smerom na Peknú vyhliadku, červený TZCH z Ludrovej na Salatín. Horská záchranná služba informuje, že niektoré turistické trasy boli pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi.

Záver prázdnin v Tatrách

Dážď asi pokazí záver prázdnin v Tatrách

Predĺžený víkend v Tatrách by bol výborným finále prázdnin, no Horská záchranná služba upozorňuje, že bude pršať, preto treba každú túru vhodne naplánovať.

Vo Vysokých Tatrách bude pršať až do soboty, v Západných Tatrách slniečko na pár hodín vykukne v piatok a v Nízkych Tatrách si miestami turisti užijú jeho lúče v sobotu. Dnes by sa v našich veľhorách mohli vyskytnúť aj búrky spojené s prudkým lejakom, krúpami a nárazmi vetra. Preto treba v horách veľmi zodpovedne plánovať nástup na tatranské chodníky, dĺžku túry, výkonnosť a vhodné oblečenie.

A najmä opatrnosť je na mieste. Včera si napríklad v závere Tichej doliny vážne zranila tvár i ruku cyklistka, ku ktorej privolali pomoc záchranárov zo Západných Tatier. Aj zranenie členka či chodidla, čo sa ľahko stane po daždi na šmykľavých chodníkoch, môže znepríjemniť pobyt v horách. Takúto skúsenosť majú za sebou český turista a litovská turistka, ku ktorým v pondelok privolali pomoc na Zamkovského chatu, lebo pre bolesti nemohli pokračovať v túre samostatne.

Renáta Kanderová

Záchranári upozorňujú na riziko precenenia síl na horských túrach

Tatry budú počas nadchádzajúceho víkendu, hádam iba s výnimkou soboty, prežiarené slnkom. Očakáva sa návštevnícky pretlak. Horskí záchranári preto varujú pred rizikami precenenia výkonnosti, nevoľnosťou a kolapsami z tepla.

Iba v tomto týždni vyrazila Horská záchranná služba k 62-ročnej nemeckej turistke na Zamkovského chatu, ktorá si počas túry zranila členok. Na južnej strane Nízkych Tatier v exponovanom teréne pomáhali dvom štvorkolkárom, ktorých zachytil strom. V Západných Tatrách hľadali 69-ročnú turistku, ktorá sa nevrátila z hrebeňovej túry, našli ju v blízkosti Roháčskeho vodopádu. Zo Zamkovského chaty volali o pomoc pre turistku z Litvy, ktorá si zranila členov a pre 69-ročnú Poľku s úrazom predlaktia. A včera riešili nevoľnosť turistu pri Reinerovej chate, ktorý nedokázal samostatne pokračovať.

Horskí záchranári preto upozorňujú na nevyhnutnosť poistenia v horách, dôkladné plánovanie túr so skorým začiatkom a návratom za svetla, upozorňujú na zásoby vody, ktoré treba mať v batohoch, na vhodnú obuv a oblečenie, keďže počasie v horách sa môže meniť. A najmä na precenenie síl, ktoré má v horách inú dimenziu ako kdekoľvek inde.

V celej oblasti Tatier meteorológovia na tento víkend predpovedajú slnko a iba v sobotu sa obloha mierne zatiahne. Upozornenia záchranárov smerujú najmä k Dunajcu, chodník tamojšie prielomu je síce otvorený, ale stále tam prebiehajú dokončovacie práce. V Západných Tatrách si treba dať pozor na zelený TZCH Svorad – Špania – Lomnô (Lomné), ktorý je zle značený a s obmedzenou priechodnosťou pre popadané stromy. Strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

V Nízkych Tatrách smeruje výstraha horských záchranárov na ťažkú priechodnosť červeného TZCH od Širokej doliny smerom na Peknú vyhliadku, červeného TZCH z Ludrovej na Salatín. Dôvodom sú popadané stromy.