Ilustračné foto: Pixabay

Zjazdári už lyžovačku zažili. Sú pripravené stopy aj pre bežkárov?

Ilustračné foto:  Pixabay

Zimná lyžiarska sezóna vo Vysokých Tatrách sa rozbieha. Prvých lyžiarov lanovky a vleky už vyviezli. Majú sa už na svoj čas pripravovať aj bežkári? Aj o tom hovoríme s odborným referentom pre šport mesta Vysoké Tatry Petrom Véghom.

Koľko kilometrov bežeckých tratí je vo Vysokých Tatrách? A aká je ich dĺžka v blízkom okolí tatranských stredísk?

V regióne Vysoké Tatry si môžete počas zimnej sezóny vyskúšať viac ako 75 km upravovaných bežeckých tratí. Najväčším strediskom bežeckého lyžovania je Štrbské Pleso. Ponúka 8 profesionálne upravovaných bežeckých okruhov v dĺžke od 0,7 do 5 km. Areál bežeckého lyžovania je vďaka umelému zasnežovaniu možné využívať počas celej zimnej sezóny. Strediská Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a ich okolie ponúkajú spolu 42 km bežeckých tratí v dĺžke od 0,4 do16 km.  

Odborný referent pre šport mesta Vysoké Tatry Peter Végh. Foto: archív PV

Rozdeľme si ich podľa náročnosti. Kde a aká je dĺžka tratí pre športových, kondične zdatnejších bežcov?

Na Štrbskom Plese je takouto Šprintérska trať (1,6 km), Andelova trať (2 km), potom trasa Okolo slepého plesa (2,5 km) a všetky tri, ktoré vedú do Furkotskej doliny. V Tatranskej Lomnici sa ako stredne náročné vnímajú Hlboká (2,7 km) a Kolbisko (2,4 km). V Starom Smokovci bežkári za takéto považujú trasy Nový Smokovec – Vyšné Hágy a späť (16 km), Tatranská Polianka – Okruh (2 km) a Nová Polianka – Okruh (2 km).

A aký výber majú vo Vysokých Tatrách rodiny s deťmi? Ktoré trate by ste im predovšetkým odporúčali?     

Pre rodiny s deťmi sú vhodné trasy v Tatranskej Lomnici na Kolbisku a Starolesnianskych lúkach a vo Vyšných Hágoch na futbalovom ihrisku pri škole. Ide o kratšie trasy s rovinatým profilom, prípadne len s malým prevýšením.

Niektoré bežecké trasy sú určené aj na rôzne súťaže. Ak si chcete na nich zašportovať, treba si vopred zistiť informácie, či sa váš plán dá zrealizovať. Foto: archív mesta VT

Bežkári si dnes vyberajú aj podľa toho, ktoré trasy sú určené pre klasický štýl a ktoré pre tzv. korčuliarsky. Viete tatranskú bežkársku ponuku rozdeliť podľa týchto kritérií?

Na všetky trasy v stredisku Štrbské Pleso budú môcť vybehnúť vyznávači oboch štýlov. Podobne je tomu na všetkých trasách v Tatranskej Lomnici s výnimkou Starolesnianskych lúk – na nich bude klasická stopa. Z vymenovaných trás v Starom Smokovci je aj pre korčuliarov určená trasa z Nového Smokovca do Vyšných Hágov a Tatranská Polianka – Okruh.

Lyžiarska sezóna v Tatrách ešte iba štartuje. Dá sa odhadnúť, kedy si budú môcť bežkári naplánovať prvé kilometre v stope? A kde

Vo Vysokých Tatrách nemáme umelo zasnežované bežkárske areály, preto sa ťažko dá predvídať, kedy sa presne sezóna začne. Obvykle to býva začiatkom januára.

Čo treba na to, aby sa sezóna v Tatrách pre bežkárov začala v celom zábere?

Bežkárska sezóna je u nás závislá od prírodného snehu, takže, samozrejme, počasie bude hrať kľúčovú rolu.

Bude mať tohtoročná bežkárska sezóna oproti minulej nejaké novinky?

Najväčšou novinkou je spoplatnený bežecký areál na Štrbskom Plese. Obec Štrba zverejnení podrobné informácie o procese výberu a fungovania areálu spolu s cenníkom. Ďalšou novinkou je zasnežovanie vybraných trás v strediskách Tatranská Lomnica a Starý Smokovec a nová bežecká trasa: Tatranská Lomnica – Tatranská Kotlina. Už v jesenných mesiacoch začali prípravy na vylepšení bežkárskych trás v Novej Polianke a máme aj  dlhodobejšiu víziu ďalšieho rozvoja bežeckého lyžovania vo Vysokých Tatrách, ktorú budeme postupne napĺňať.

Časť bežkárov uprednostňuje samotu a turistické tempo. Aj pre nich majú Vysoké Tatry dostatok bežeckých možností. Foto: archív mesta VT

Bežkári sa radi prejdú aj po neupravených trasách. Ktoré by ste im odporúčali?

Všetko záleží od množstva prírodného snehu. Ak budú dobré podmienky, tých možností na lúkach a turistických chodníkoch je na bežecké lyžovanie neúrekom.

A vy osobne, máte nejakú svoju obľúbenú? Favorita, ktorého odporúčate svojim známym, priateľom, začiatočníkom…? Prečo práve tento výber?

Začiatočníkom by som určite odporúčal Kolbisko v Tatranskej Lomnici a veľmi pekné bežkovanie je na Starolesnianskych lúkach, ktoré ponúkajú nádherné výhľady na štíty Tatier a sú ľahko dostupné aj z Tatranskej Lomnice.

Markéta Hanáková

Návštevný poriadok: Horolezci si musia osvojiť dátumy i lokality so stopkou

Ilustračné foto: Markéta Hanáková

Viac ako šesť rokov trvala príprava nového návštevného poriadku Tatranského národného parku. Je výsledkom kompromisu medzi záujmami ochrany prírody a požiadavkami záujmových skupín, ktoré národný park využívajú. Medzi nimi aj horolezcov.

Podľa nového návštevného poriadku sa môžu horolezci svojmu športu venovať na celom území národného parku okrem lokalít, ktorých zoznam a mapa sú uvedené v jeho prílohách.

Má dvanásť položiek a medzi „zakázanými“ lokalitami je napríklad Masív Širokej až po predné Javorové sedlo, Rovienky, Svišťová dolina (okrem Zamrznutého kotla), Žabia Bielovodská dolina, vrátane priľahlých svahov, Kolová dolina so všetkými priľahlými kotlami a stenami, Čierna Javorová dolina, Belianske Tatry, okrem kameňolomu pri Tatranskej Kotline, ale aj Huncovská kotlinka, Slavkovská dolinka, Štôlska dolina, oblasť Kriváňa so všetkými priľahlými hrebeňmi a dolinami, no aj Západné Tatry, okrem areálu Vápenka v Zuberci.

 Ilustračné foto: Eduard Kuro Lipták 

K tomuto zoznamu treba priradiť aj ďalšie obmedzenia – časové. Na vyhradených miestach možno do stien vstupovať od 1. júna do 31. októbra a v zimnej sezóne od 15. decembra do 15. apríla. Ale aj tento časový priestor má svoje výnimky. Opäť súvisia s dátumami.

V mesiacoch od 1. júna do 15. apríla nasledujúceho roku sa horolezci majú vyhýbať viacerým lokalitám. Patria k nim Stena pod Skokom, Veža pod Skokom, Soliskový hrebeň, Predné Solisko, Štrbské Solisko, na ktoré sa vychádza zo Štrbského Plesa, od Popradského plesa to je Ostrva, Ihla v Patrii, Volia veža, Žabí kôň, Ošarpance, od Sliezskeho domu ide o Gerlachovský štít, Granátovú stenu, v východiskového miesta Zbojnícka chata ide o Malý a Veľký Kostol, Streleckú vežu, Malý Ostrý štít, Ostrý štít, Širokú vežu, južnú stenu Javorového štítu, od Zamkovského chaty a Téryho chaty ide o Veľkú Lomnickú vežu, Malú Žltú stenu, Žltú stenu, Malý Ľadový štít, Ľadový štít, Baranie rohy, Mačaciu vežu, Západnú Lomnicu, od Skalnatého plesa je to Huncovský štít a južná stena Kežmarského štítu a nakoniec od Chaty pri Zelenom plese je horolezecká stopka v spomínanom časovom rozmedzí pre Malý Kežmarský štít, Čierny štít, Belasú vežu, južné steny Kopiniakov, Jastrabiu vežu, Žeruchové veže, Kozí štít a Koziu kôpku.

Vyratúvaniu ešte nie je koniec. Dátumy 1. november – 20. február nasledujúceho roku ohraničujú ďalší horolezecký zákaz. Týka sa lokality Tisovka v Bielovodskej doline, východiskom pre nástup je modro značený turistický chodník.

Nákova Končistej. Foto: Peter Leitman

Nový návštevný poriadok umožňuje horolezcom vstupovať do vysokohorského prostredia aj mimo turistických a náučných chodníkov, ak potrebujú nastúpiť na horolezeckú túru, no zároveň by mali používať existujúce zvykové výstupové i zostupové trasy.

Horolezectvo vyššej i nižšej obtiažnosti môžu vykonávať iba vtedy, ak sa vopred zaregistujú na webovom sídle Správy TANAP-u. Horolezectvo nižšej obtiažnosti si vyžaduje aj platné povolenie o absolvovaní výcviku. Obidve skupiny horolezcov potrebujú okrem preukazu totožnosti aj platný preukaz svojho národného  horolezeckého zväzu.

Dôležitý je aj čas nástupu do horolezeckého terénu a zostupu z neho. V letnej sezóne je dôležitá denná doba, v mesiacoch od 1. novembra do 15. apríla nasledujúceho roku ide o časový rozsah piata ranná hodina a devätnásta večerná. A ešte jeden zákaz, ktorý platí aj pre horolezcov – do horolezeckého terénu si nesmú so sebou zobrať zviera.

Na vrchole Rysov

V zime na Rysy? Dá sa to – z poľskej strany Tatier

Na vrchole Rysov. Ilustračné foto: Lukáš Mojto

Tatranské národné parky na Slovensku a v Poľsku majú niekoľko odlišností. K základným patrí vyberanie vstupného v Poľsku a neplatí tu zimná uzávera chodníkov. Takže sa z tejto strany dá vyjsť v zime aj na vrchol Rysov (2 503 m).

Chata pod Rysmi je jedinou vo Vysokých Tatrách, ktorá sa v zime zatvára. Pre chodník, ktorý k nej vedie, platí zimná uzávera. Z poľskej strany tento zákaz neplatí, a kto si trúfa, môže na Rysy vyjsť aj v zime. No upozorňujeme, že aj v lete je to fyzicky náročný výkon, trasa je strmšia ako u nás od Popradského plesa a zabezpečená reťazami. O to viac to platí pre zimu.

Na vrchole Rysov je slovensko-poľská hranica. Pas vám netreba. Ilustračné foto: Martin Dodrv 

Tento tip je určený iba pre skúsených turistov

Ak sa nerozhodnete pre horského vodcu, ktorý vie, ako na to, tento tip na túru je určený iba pre skúsenejších turistov s veľmi dobrou kondíciou. Dôležité je dobré počasie, zimná výbava a správne načasovanie. V lete trvá výstup na Rysy z Lysej Poľany cez Morské oko viac ako šesť hodín, v zime sa čas výstupu môže ešte natiahnuť.

Vyraziť preto treba ráno ešte za tmy. „Masovka“ to nebude, výstup na Rysy v snehu si vyberajú iba tí zdatní turisti.

Začať treba od poľskej Lysej Poľany

K Morskému oku sa najrýchlejšie dostanete od poľskej Lysej Poľany, ktorá susedí so slovenskou Tatranskou Javorinou, sú prepojené asfaltkou, v Lysej Poľane je záchytné parkovisko.

Odtiaľ vedie červenou značená turistická trasa až na vrchol Rysov. Pri parkovisku vás vyzvú na zaplatenie poplatku za vstup do národného parku. Ak si chcete skrátiť i vylepšiť monotónnu cestu k Morskému oku, môžete využiť konský povoz.

Čakajte poriadne stúpanie, ktoré istia reťaze

Z Morského oka stúpa chodník k Čiernemu plesu (Czarny Staw) a odtiaľ je už iba kúsok k prvým reťaziam. No ten kúsok je fyzicky náročný pre veľké stúpanie. Začína adrenalín, ktorý sa tesne pod vrcholom ešte zdramatizuje. V lete je to preto, že sa tu pohybuje veľa turistov, zima zase kladie nástrahy v podobe rizika pošmyknutia.

Ale pocit, že ste hore, nič nevynahradí. Ak vychytíte dobré počasie, vychutnáte si výhľady na veľkú časť Vysokých Tatier na slovenskej i poľskej strane. Najmä tá poľská je úchvatná, vo výhľade „nezavadzujú“ žiadne pohoria.

Výhľady z Rysov, ktoré vám nikto nevezme.  Ilustračné foto: Jozef Faso Juriga

Náročný výstup na Rysy, ktorý je najvyšším vrcholom Poľska, spolu so zostupom trvá okolo 12 hodín. Treba mať prilbu, zimnú turistickú výbavu – mačky a cepín, dostatok tekutín a občerstvenie. A tiež počkať, kým bude sneh pevnejší a rátať aj s možnosťou lavín. Sledovať treba výstrahy Poľskej tatranskej horskej služby (TOPR – Tatrzanskie Ochotnicze Potogowie Ratunkowe).

Sánkovanie v Tatrách

Berte sánky aj do Tatier. Zisťovali sme, kde sa dá sánkovať

Ilustračné foto: Pixabay

Tatry a sánkovanie? Prečo nie, veď nie každý je lyžiar a pobyt vo veľhorách si treba spestriť. No pravdou je, že terénov na sánkovačku nie veľa a treba ich hľadať.

Jedinou oficiálnou sánkarskou dráhou je trať z Hrebienka do Starého Smokovca. Sánkovačku si na nej môžete užiť už od dnes – prvého decembra, keď sa začína sánkarská sezóna. Jazdu na nej ovplyvňujú poveternostné podmienky, takže sánkarské plány si treba overiť na internetovej stránke (Vysoké Tatry Hory zážitkov), ale momentálne je vo Vysokých Tatrách snehu dosť. Jazdu na 2,5 kilometra dlhej trati si môžete vychutnávať denne od 8. do 16.30 h.

Na sánkovanie z Hrebienka mnohí nedajú dopustiť. Spustili ho prvého decembra, na Vianoce pribudne aj nočné sánkovanie. Ilustračné foto: Peter Medveď 

Je vhodná aj pre menej skúsených sánkarov, jej sklon je mierny. Na štart sa môžete vybrať dvojako – buď po vlastných zo Starého Smokovca na Hrebienok, k dispozícii je chodník pre chodcov i chodník pre sánky. V takomto prípade máte atrakciu zadarmo, ale nachodíte sa. Alebo sa na Hrebienok vyveziete lanovkou.

Na výber je niekoľko typov lístkov

„V takomto prípade máte na výber viaceré lístky, ktorých cena je odstupňovaná podľa toho, koľko času chcete pri sánkovaní stráviť,“ informuje Miroslava Stašáková, ktorá má na starosti obchod so športovými potrebami Tatry Motion v Starom Smokovci. V ňom je možné si sánky aj požičať. Výhodnejšie sú podľa nej lístky, ktoré kombinujú požičanie sánok a jazdu na lanovke.

Nočné sánkovanie sa začne na Vianoce

Mnohí návštevníci sa tešia aj na legendárne nočné sánkovanie z Hrebienka. Otvoriť by sa malo 26. decembra a až do Silvestra bude možné túto atrakciu zažiť každý večer. Od nového roku, ako informuje M. Stašáková, bude možné si večerné sánkovanie na osvetlenej dráhe užiť v utorky, piatky a soboty, a to od 19. do 21. h.

„Dôležité je, aby záujemcovia prišli do požičovne sánok už okolo pol siedmej, aby sme ich vedeli v pohode obslúžiť a aby stihli aj odchod prvej jazdy pozemnej lanovky,“ pripomína M. Stašáková. Na sánkovačku sú vypravované štyri jazdy, posledná o 20.30 h.

Návštevný poriadok TANAP-u sánkovanie nespomína

„V iných strediskách Vysokých Tatier oficiálne kopce na sánkovanie nie sú. Nespomína ich ani nový návštevný poriadok Tatranského národného parku, ktorý začne platiť od polovice decembra,“ hovorí  odborný referent pre šport mesta Vysoké Tatry Peter Végh.

Niektorí si vyberú sánkovanie po túre. Aj to sa vo Vysokých Tatrách dá. Ilustračné foto: Pixabay

Návštevníci si informácie o sánkovaní posúvajú aj  na sociálnych sieťach

Na sociálnych sieťach si návštevníci Tatier posúvajú informácie o sánkovačke zo Sliezskeho domu do Tatranskej Polianky dlhej 7 km. Ale ide o cestu, ktorú bežne využívajú aj turisti, záchranárske i zásobovacie vozidlá, zjazd je na vlastné riziko. Na sánkovanie môžete využiť aj kopce v stredisku Podbanské či Tatranská Lomnica, Jakubkovu lúku v Starom Smokovci, znalci odporúčajú aj túru k chatám pri Zelenom plese či Plesnivec a tamojšiu sánkovačku. Dokonca vám v blízkych strediskách či hoteloch požičajú sánky, aby ste si sneh mohli užiť, ale ide o neoficiálne trate.

Deťom môžete sánkovačkou urobiť radosť v hociktorom stredisku, kde nájdete vhodný kopec. No nenechajte ich bez dozoru, a hlavne, nekrižujte pri sánkovaní či prístupe na kopec bežecké či zjazdárske trate.

O sánkovačke v Nízkych Tatrách s hovoria legendy

Platí to aj pre Nízke Tatry. Rodiny majú v Jasnej až tri detské parky – Lúčky, Biela Púť a Krupcova, kde sa dá aj sánkovať. Veľmi obľúbená je aj prírodná sánkarská dráha v rezorte Hilton Jasná. Má dĺžku 80 m, je osvetlená, sánkovať sa na nej dá až do 22. h. Podmienkou sú, samozrejme, dobré snehové podmienky. Aj v Jasnej nájdete mnoho možností na požičanie sánok.  

Pri Štrbskom plese

V sobotu dážď, v nedeľu nový sneh a bude citeľne chladnejšie

Pre celú oblasť Tatier vyhlásila Horská záchranná služba mierne lavínové nebezpečenstvo. Počasie sa cez víkend prudko zmení. Kým dnes sa v strediskách teploty pohybujú v plusových hodnotách, v nedeľu udrú mrazy.

Dnes je v Tatrách vcelku príjemné počasie, ktoré pri túrach ovplyvňuje iba výstraha mierneho lavínového nebezpečenstva. Zajtra sa ale rozprší, ak plánujete výlet, musíte rátať s dažďom, rozmočeným, miestami zľadovateným terénom na turistických chodníkoch. Takže si to vyžaduje zimnú výbavu. V nedeľu sa zase rozsneží a poriadne prituhne. Vo Vysokých Tatrách v pásme okolo 2 500 m nad morom bude mínus 14 až mínus 15 stupňov Celzia, v strediskách sa teploty budú pohybovať okolo mínus 4 stupne Celzia.  

Ilustračné foto: Eva Danišová

Skialpinistická túra Furkotskou dolinou

Návštevný poriadok: Skialpinisti sa musia zaregistrovať

Foto: Eduard Kuro Lipták

Skialpinisti sa musia pred túrou zaregistrovať, mať platný preukaz svojho národného horolezeckého zväzu a tento šport môžu vykonávať iba na miestach vyhradených pre horolezectvo a zimnú turistiku. Toto je v pravidlách nového návštevného poriadku TANAP-u.

Nový návštevný poriadok Tatranského národného parku sa venuje aj skialpinizmu a určuje podmienky pre jeho vykonávanie. Začne platiť od 15. decembra, teda od času, kedy začína sezóna aj skialpinistom, ktorá trvá štyri mesiace a končí sa 15. apríla nasledujúceho roku.

Smer – Priečne sedlo. Na niektoré skialpinistickétúry sa odporúča horský vodca. Foto: Eduard Kuro Lipták 

Skialpinisti môžu svoje túry vykonávať na miestach vyhradených pre horolezectvo a pre zimnú turistiku. Zoznam týchto miest a mapami je uvedený v prílohách nového návštevného poriadku. Pravidlá skialpinizmu tiež určujú, že športovci síce môžu do vysokohorského prostredia vstupovať aj mimo turistického či náučného chodníka, ale iba za účelom nástupu na skialpinistickú túru, pričom pre prístup k terénu vhodnému na skialpinizmus musia použiť najkratšiu trasu od najbližšieho chodníka, a to čo najšetrnejšie k prírode.

Hádam netreba zdôrazňovať, že tento šport možno vykonávať iba vtedy, ak je terén pokrytý dostatočnou snehovou pokrývkou a na túry sa dá vystupovať iba z chodníkov, na ktoré sa nevzťahuje zimná uzávera, resp. z areálov a koridorov určených pre zimnú turistiku národného parku.  

Túra v Žiarskej doline. Krása, zážitok. Foto: Vilém Neuman

Dôležité je pred túrou zaregistrovať sa, čo sa dá online na webovom sídle Správy TANAP-u (www.tanap.sk), kde nájdu aj potrebné pokyny. Predpokladá sa, samozrejme, že majú skialpinistickú výstroj a výzbroj, poznajú skialpinistický terén a poznajú detaily naplánovanej túry. Skialpinisti sú tiež povinní preukázať sa platným preukazom totožnosti a platným preukazom svojho národného horolezeckého zväzu.  Túru si treba vždy dôkladne neplánovať s ohľadom na obtiažnosť a kondíciu, lebo nový návštevný poriadok ukladá povinnosť nastúpiť na ňu, pohybovať sa v skialpinistickom teréne a zostúpiť z neho v čase od 5. do 19. h.

A ešte jedna dôležitá okolnosť nového návštevného poriadku – skialpinista nemôže na miesta vyhradené pre skialpinizmus vstupovať v sprievode zvieraťa.

Zdroj: Správa TANAP so sídlom v Tatranskej Lomnici

V Tatrách hrozia lavíny, turistika je riskantná

V Tatrách hrozia lavíny, chodníky sú pod snehom

V celej oblasti Tatier dnes sneží a nový sneh sa bude sypať z oblohy aj v stredu a vo štvrtok. Výnimkou sú Západné Tatry, kde má byť v stredu polooblačno, no práve tam bude platiť zvýšené lavínové nebezpečenstvo.

Horská záchranná služba v upozorneniach na dnešný deň vystriedala tri z možných piatich stupňov lavínového nebezpečenstva. Vo Vysokých Tatrách je vyhlásené mierne, v Západných Tatrách zvýšené a v Nízkych Tatrách malé lavínové nebezpečenstvo. Na všetkých chodníkoch veľhôr sa nachádza súvislá vrstva nového snehu a bude ho v najbližších dňoch iba pribúdať. Ako upozorňujú horskí záchranári, hrozí riziko pošmyknutia, preto treba pri návšteve hôr nezabúdať na zimnú turistickú výstroj.

Stále platí, že za Hrebienkom je strhnutá časť chodníka, na Rainerovu chatu sa preto vyberte obchádzkou spodným chodníkom okolo Bilíkovej chaty. Rovnako horskí záchranári upozorňujú na zvýšenú hrozbu lavín v severných žľaboch centrálneho hrebeňa Nízkych Tatier, kde sa nachádza veľké množstvo nafúkaného nestabilného snehu a hrozí tu zvýšené nebezpečenstvo lavín.

Ilustračné foto: Ivan Navihh

Kam podľa nového návštevného poriadku nesmú domáce zvieratá

Návštevný poriadok: Psi dostali červenú. Kam nesmú?

Ilustračné foto: Pixabay

Tatranský národný park má nový návštevný poriadok. Po viac ako šiestich rokoch jeho tvorby  je na svete strategický dokument, ktorý určuje nové pravidlá pohybu návštevníkov v najstaršom národnom parku na Slovensku. Má niekoľko noviniek, medzi nimi aj obmedzenie vstupu psov a iných spoločenských zvierat.

Nový návštevný poriadok Tatranského národného parku (TANAP) odzrkadľuje kompromis medzi záujmami ochrany prírody a požiadavkami rôznych záujmových skupín, ktoré využívajú jeho územie. Kľúčový dokument, ktorý začne platiť v polovici decembra, okrem iného obmedzuje aj pohyb psov a iných zvierat vo vysokohorskom prostredí.

Pred túrou v Tatranskom národnom parku si bude treba podrobne naštudovať, kam pes nemôže. Samozrejme, to pre prípad, že mu tiež chcete dožičiť  trochu horského vzduchu. Ilustračné foto: Lenka Jakubíková  

Pohybovať sa môžu iba v spoločnosti návštevníkov parku, a to len mimo lokalít s výskytom svištích kolónií, lokalít so stálou prítomnosťou kamzičích čried a lokalít výskytu veľkých šeliem i ďalších vzácnych a ohrozených druhov živočíchov.

Nový návštevný poriadok v jednej zo svojich príloh obsahuje aj zoznam lokalít a príslušných turistických chodníkov na území národného parku, kam nie je možné vstupovať v sprievode zvierat. Má 65 položiek, obsahujú presný názov chodníka, jeho číslo a farbu jeho značenia. V niektorých prípadoch ide o celú trasu chodníkov, v časti položiek sú zákazom označené iba ich niektoré úseky. V teréne budú pre lepšiu orientáciu presne označené.  

Stopku dostali domáce zvieratá napríklad pre chodníky v Bielovodskej či Javorovej doline, v Doline Bielej vody kežmarskej, Malej a Veľkej Studenej doline, Skalnatej doline, Slavkovskej či Velickej alebo Mengusovskej doline, ale aj vo Furkotskej, Važeckej, Belianskej doline, na niektorých trasách  Tatranskej magistrály, no aj Kôprovej či Tichej doliny, ďalej v Žiarskej doline, Salatínskej a Roháčskej doline, na hlavnom hrebeni Západných Tatier, ale aj na mnohých ďalších návštevnícky atraktívnych miestach národného parku.

Tatranské zvieratá potrebujú nielen v zime trochu viac pokoja. Ilustračné foto: Eva Szücs

Odporúča sa naštudovať si pri plánovaní tatranských výletov so zvieratami trasy, kam nemôžu vstúpiť. Dôvodom, okrem pokoja pre vzácne tatranské živočíchy, je aj ochrana domácich zvierat a návštevníkov  pred možnou nákazou, vyprovokovaním útokov a podobne.  

„Na jednej strane sme sa síce úspešne dopracovali k finálnej podobe návštevného poriadku, avšak ani zďaleka nie sme na konci. Práve naopak. Pred nami je množstvo mravčej práce, ktorá by mala viesť k tomu, že si tieto pravidlá postupne osvojí každý návštevník nášho najstaršieho národného parku. Aj preto sa budeme snažiť byť prvý rok voči návštevníkom tolerantní a dúfame, že takisto aj oni budú mať pochopenie voči nám pri zavádzaní pravidiel,“ konštatuje Peter Spitzkopf, námestník riaditeľa Správy TANAP-u so sídlom v Tatranskej Lomnici.

Zdroj: Správa TANAP so sídlom v Tatranskej Lomnici

Starý Smokovec

7 dôvodov, prečo budete najstaršiu tatranskú osadu milovať aj vy

Titulná fotografia:  Eva Danišová

Núdzu o krásne výhľady, turistické chodníky rôznych náročností či možnosti relaxu a zábavy v nej mať nebudete. Najstaršia tatranská osada je dnes obľúbeným miestom, z ktorého turisti začínajú svoje dobrodružstvá. Viete, o akom mieste hovoríme? Správne, reč je o Starom Smokovci.

  1. Celoročne dostupné trasy

Rodinná túra môže byť zážitkom za každého počasia. Zvlášť v zime majú Tatry rozprávkovú atmosféru. Jednou z „klasík“, ktorú zvládne každý, je trasa zo Starého Smokovca na Hrebienok. Ide sa po asfaltovej ceste, takže pokojne zoberte aj menšie deti v kočíku. Začína sa pri dolnej stanici pozemnej lanovky, potom po červenej značke, do cieľa sú to asi tri kilometre. Keď už ste na Hrebienku, nenechajte si ujsť príležitosť pozrieť si Vodopády Studeného potoka medzi Hrebienkom a Bilíkovou chatou.

  1. Kúsok britskej kráľovskej rodiny v Tatrách

Už v týchto dňoch môžete obdivovať aj známy Tatranský ľadový dóm. Tento rok i s monumentálnou stavbou Westminsterského opátstva na počesť 15. výročia návštevy britskej kráľovnej Alžbety II. na Slovensku a vo Vysokých Tatrách. Každý, kto tento rok ľadový dom navštívi, má šancu odniesť si jednu z pamätných guľôčok Tatranského ľadového dómu.

  1. Neokúsiť miestnu kuchyňu by bol hriech

Na jedlo sa môžete zastaviť v známej Kolibe Kamzík. Ich tradičné jedlá sú z domácich surovín a majú vlastnú výrobu pirôh, rezancov, mrveničky, špeciálnych druhov pečiva mnoho iného. A ak ešte nepočuli o legendárnej parenej buchte z Koliby Kamzík, tak šikovne utekajte ochutnať. 

  1. Kreslenie svetlom zaujme aj deti

Prekvapením pre deti, ale aj dospelých, môže byť návšteva Kvantaria na Hrebienku. Je to galéria svetla ponúkajúca multimediálnu prehliadku vrátane laserovej šou či kreslenia svetlom, ale dozviete sa tu viac aj o niektorých fyzikálnych záhadách.

  1. Starý Smokovec z inej perspektívy

Chcete spoznať Starý Smokovec z inej perspektívy? Potom sa vyberte na Peknú vyhliadku. Ide o nenáročnú túru, ku ktorej vedie krížová cesta s najvyššie položenou kalváriou v strednej Európe. Cestou nevynechajte ani liečivý prameň Smokovecká kyselka. Kvalita vody z prameňa je pozorovaná a je vhodná na pitie, no nie je určená na dlhodobú konzumáciu.

  1. Byť verný Tatrám sa oplatí

Ak počasie nie je priaznivé, prekvapte deti napríklad návštevou Tricklandie a vychutnajte si množstvo optických ilúzií. Navyše, teraz máte možnosť v rámci programu benefitov MYAPLEND využiť zľavu 20 % na vstup. Taký istý benefit sa dá uplatniť v detskej interaktívnej galérii Dobrá hračka v Tatranskej Lomnici, digitálnej galérii Poliankovo v Tatranskej Polianke či v spomínanej interaktívnej galérii svetla Kvantarium na Hrebienku.

  1. Deň naviac zadarmo

Ak ešte plánujete pobyt v jeseni v Tatrách a ste členom MYAPLEND, stále máte možnosť využiť až do 10. decembra akciu 3+1 noc zadarmo vo vybraných zariadeniach – Koliba Kamzík v Starom Smokovci, Resort Beatrice, HotelLujza Major v Tatranskej Lomnici a Tatry Holiday Resort vo Veľkom Slavkove.

Foto: Darina Sloviaková

Veľhory sa prikryjú novou bielou perinou, na túrach zbytočne neriskujte

Podľa predpovede počasia nás tento víkend v Tatrách čaká ozajstná zima. S výnimkou Nízkych Tatier bude od dnešného dňa v celej oblasti snežiť a v nedeľu dosiahnu teploty v pásme nad 2 500 m až mínus 19 stupňov Celzia.

Vysoké a Západné Tatry sa začnú od dnešného dňa zaobaľovať do novej snehovej periny, v Nízkych Tatrách zasneží v sobotu. Pre celú oblasť Tatier je vyhlásené mierne lavínové nebezpečenstvo a výstraha prvého stupňa pred silným vetrom. Na hrebeňoch bude podľa informácie Horskej záchrannej služby fúkať silný severozápadný vietor, ktorý v nárazoch presiahne rýchlosť 20 m/s. Ak sa predsa len rozhodnete pre túru, rátajte s tým, že približne od 1 200 metrov nad morom je na chodníkoch súvislá vrstva zľadovatelého snehu, kde hrozí riziko pošmyknutia. Pevná obuv, turistické mačky, paličky alebo cepín sú nevyhnutnosťou.

Horská záchranná služba ďalej upozorňuje, že chodník z Hrebienka na Rainerovu chatu je pre zosuv uzavretý, obísť toto miesto je možné chodníkom na Bílikovu chatu. Zelený TZCH Svorad – Špania – Lomnô (Lomné) v Západných Tatrách je zle značený, s obmedzenou priechodnosťou pre popadané stromy, strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

Nebezpečné sú aj severné žľaby centrálneho hrebeňa Nízkych Tatier, kde sa nachádza veľké množstvo nafúkaného nestabilného snehu a podľa horských záchranárov hrozí zvýšené nebezpečenstvo lavín.