Aktuálne počasie v Tatrách

Za zvýšené lavínové nebezpečenstvo môže otepľovanie

Horskí záchranári  vydali výstrahu pred zvýšeným lavínovým nebezpečenstvom v celej oblasti Tatier. Z dvojky sa zvýšilo na trojku. Spôsobilo ho otepľovanie.

Naše veľhory môžu byť v týchto dňoch pre nepoučiteľných návštevníkov nebezpečné. Momentálne platí tretí stupeň lavínového nebezpečenstva a horskí záchranári odporúčajú pohyb v horskom teréne iba s turistickými mačkami, paličkami alebo cepínom.

Hlavným lavínovým problémom je v Tatrách teraz mokrý sneh. Pretrvávajúce teplo spôsobilo, že snehová prikrývka sa premočila, čo znížilo jej súdržnosť. Najbližšie dni nebude mrznúť ani v noci, preto bude lavínové nebezpečenstvo pretrvávať. Najviac opatrní by mali byť tí návštevníci Tatier, ktorí sa budú pohybovať na južných a slnečných svahoch.

 

Skalnatá chata

Skalnatá chata je chatou príbehov

FOTO: Vladimír Ambróz

A asi je to pravda. S každou chatou sa spája množstvo historiek a príbehov, táto však stojí na svojom mieste už skoro 180 rokov a pôsobili tu viaceré osobnosti spojené s našimi veľhorami. Stačí spomenúť legendárneho vysokohorského chatára a nosiča Laca Kulangu, ktorý nosil zásoby a vybavenie na chaty viac ako polstoročie.

Tento kráľ tatranských nosičov zniesol zo Skalnatej chaty na stanicu Štart náklad ťažký 211 kilogramov, čo sa považuje za nosičský rekord. Chatu nájdete v strede Skalnatej doliny, vedie okolo nej známa turistická trasa Tatranská magistrála. Turisti poznajú typický nenápadný tvar Skalnatej chaty, akoby chcela splynúť s okolitou prírodou, kameňmi a balvanmi okolo. Idú tadeto turistické chodníky k Skalnatému plesu, Malej a Veľkej Studenej doline i k Zelenému plesu.

Päť minút od chaty je stanica sedačkovej lanovky z Tatranskej Lomnice. Je to aj miesto, odkiaľ sa môžete vyviezť na Lomnický štít, ale túto jazdu si treba dopredu rezervovať. Okolo prechádza aj najvyššie položená a najdlhšia tatranská zjazdovka z Lomnického sedla do Tatranskej Lomnice, meria 12 kilometrov. Vysokohorské turistické chodníky v Tatrách sú do polovice júna uzavreté, na Skalnatú chatu sa však dostanete celoročne.

Ak chcete ráno vyraziť z domu a večer sa vrátiť, je to dobrý tip. Zaparkovať sa dá v Tatranskej Lomnici na verejnom parkovisku pri stanici lanovky na Skalnaté pleso. Potom záleží na vás, či sa vyveziete lanovkou alebo absolvujete trasu peši. Z Tatranskej Lomnice by ste to mali po zelenej značke zvládnuť za necelé štyri hodiny. Ak sa rozhodnete pre lanovku, budete párkrát prestupovať, ale dá sa takto vyviesť až k Skalnatému plesu, odkiaľ je to na Skalnatú chatu už len asi 10 minút.

Ak vyrazíte zo Starého Smokovca, na Skalnaté pleso sa dostanete po červenej značke. Najprv na Hrebienok, odtiaľ na Zamkovského chatu a potom po magistrále.

Pri Skalnatej chate je terasa, kde si môžete oddýchnuť a vychutnať neskutočné výhľady na okolitú krajinu. Vzhľadom na to, že výstup sem sa považuje za stredne náročnú túru, vyhľadávajú ju všetky vekové kategórie, pokojne môžete vyraziť aj s deťmi. Pre skúsených turistov je východiskovým bodom na ďalšie túry.

Nízke Tatry: Odmäk a následné ochladenie zmenili chodníky na klzisko

Do hôr s cepínom a turistickými mačkami

Teplé jarné počasie láka turistov do našich veľhôr. Stále v nich ale platí mierne lavínové nebezpečenstvo a horskí záchranári odporúčajú mať vo výbave turistické mačky, paličky alebo cepín.

Ak sa chystáte v týchto dňoch do Tatier, pribaľte si so sebou aj turistické mačky, paličky alebo cepín. Oceníte to na túrach aj po značených chodníkoch. Horská záchranná služba dôrazne neodporúča vo Vysokých Tatrách používať v zimnom období úsek chodníka – magistrály rázcestie Trigan – Popradské pleso (červená značka), namiesto neho odporúča bezpečnú alternatívu zelený turisticky značený chodník (TCHZ). Na hrebeňoch Vysokých Tatier sa vytvorili preveje.

V celej oblasti Tatier je stále vyhlásené mierne lavínové nebezpečenstvo. Turistom dávajú záchranári do pozornosti informáciu, že v Západných Tatrách je zelený TZCH Svorad – Špania – Lomnô (Lomné) a zelený TZCH Prosečné – Dolina Borovianky  zle značený a treba rátať pre popadané stromy s obmedzenou priechodnosťou. Strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

V Nízkych Tatrách sú pre popadané stromy ťažko priechodné: červený TZCH od Širokej doliny smerom na Peknú vyhliadku, červený TZCH z Ludrovej na Salatín. Horskí záchranári ďalej upozorňujú turistov, že niektoré turistické trasy boli pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi.

Tatranské osady - Tatranská Štrba má korunu: ozubnicovú železnicu

Tatranské osady – Tatranská Štrba má korunu: ozubnicovú železnicu

FOTO: Adam Kováč

Do Tatier je možné dostať sa mnohými cestami, no najlepšie je to cez Tatranskú Štrbu. Návštevníci veľhôr vedia, že ide o najviac vyhľadávaný bod s dobrou infraštruktúrou. Jeho korunou je ozubnicová železnica.

Ak je Tatranská Štrba dnes známa zubačkou, tak treba pripomenúť, že má aj výhodnú cestnú a železničnú infraštruktúru a aj letecké pripojenie cez neďaleké letisko v Poprade. Ale nebolo to vždy tak. Význam osade, ktorá je dnes súčasťou Štrby, dala v minulom storočí príprava na blížiace sa Majstrovstvá sveta v severských lyžiarskych disciplínach v roku 1970 a ešte sto rokov predtým, v roku 1871, dokončenie Košicko-bohumínskej trate so zastávkou Štrba – stanica (doplníme, že najvyššie položenou na Slovensku), ktorá otvorila svetu Štrbské Pleso s jeho klimatickými kúpeľmi a rozvíjajúcim sa turistickým ruchom.

Tatranská Štrba je od Štrby vzdialená asi 15 km. Nachádza sa na hranici Spiša a Liptova, na úpätí Vysokých Tatier. Vznik osady má logiku práve v spomínanej železničnej trati. Dopravný uzol, ktorým sa  Štrba – stanica, stala a ktorá urobila Vysoké Tatry prístupnejšími pre návštevníkov, motivoval aj zmenu zásobovania Štrbského Plesa. Konské povozy a furmanky už v roku 1896 nahradila trať Štrba – Štrbské Pleso a parná ozubená dráha. A práve v jej východiskovom bode sa sformovala osada.

Hochwald – také bolo najskôr meno stanice v dnešnej Tatranskej Štrbe. Ako pripomína stránka obce, vybudovali ju v roku 1880. Bola to hrazdená stavba, stála na opačnej strane ako terajšia stanica a ponad trať vtedy viedol viadukt. Na Štrbu ju premenovali neskôr. Až v tridsiatych rokoch minulého storočia postavili dnešnú budovu stanice. A v čase príprav majstrovstiev sveta v klasickom lyžovaní parnú, ktorej pri doprave návštevníkov vypomáhali neskôr aj autobusy,  nahradila elektrická ozubená dráha.

Ako uvádza stránka Železníc SR, v roku 2019 sa začalo s rekonštrukciou stanice v Štrbe, pribudol nový eskalátor a výťah, čo sprístupnilo Tatry aj imobilným cestujúcim. V roku 2020 – po päťdesiatich rokoch prevádzky – legendárna zubačka prestala premávať, no už vo februári 2022 po rekonštrukcii celej trate vyšlo na ňu päť nových súprav, ktoré na 5-kilometrovej trati na Štrbské Pleso prekonávajú stúpanie z 900 na 1 350 m n. m.   

Vráťme sa ale k osade. V roku 1960, ako pripomína stránka obce, po územnej reorganizácii štátnej správy, pripadla Tatranská Štrba obci Štrba. Predtým bola súčasťou mesta Vysoké Tatry. Kým najskôr sa rozvíjala ako rekreačná osada, v rokoch pred spomínanými majstrovstvami sveta pribudli do jej ponuky benzínová pumpa, autocamping (vzdialený 8 km od Štrbského Plesa), sídlisko  Lieskovec a mnohé služby, ktoré sa orientujú na cestovný ruch, motoristov a turistov, čo z Tatranskej Štrby urobilo modernú podhorskú osadu zaznačenú v plánoch mnohých návštevníkov. Dnes sa v jej blízkosti nachádza aj chatová lokalita Lieskovec – Pálenica.

Tatranská Štrba potvrdzuje polohou a službami svoj význam východiska do západnej časti Vysokých Tatier. Turistickí sprievodcovia uvádzajú, že vytvára podmienky rovnako pre letné turistické možnosti ako aj pre zimnú lyžovačku. V lete je možné absolvovať mnohé náročné i menej náročné turistické trasy alebo cyklotrasy v blízkosti osady. Nepriaznivé počasie možno využiť na návštevu Važeckej jaskyne. Blízko je aj Veveričí ľanový park či člnkovanie na Štrbskom plese. 

Počas zimy sú k dispozícii blízke areály – Areál snov na Štrbskom Plese, ale aj bežecké trasy v okolí Tatranskej Štrby. Pekná lyžovačka je i v Lopušnej doline či v Liptovskej Tepličke.

Z Ďurkovej uvidíte niekoľko pohorí

Z Ďurkovej uvidíte niekoľko pohorí

FOTO: Ján Hablak

Pri tipoch na skialpinistické trasy sa tentoraz presunieme zo Západných do Nízkych Tatier. Konkrétne na vrch Ďurková nad obcou Jasenie asi 20 kilometrov severozápadne od Brezna. Pri peknom počasí a dobrej viditeľnosti si z nej môžete naplno vychutnať kruhový výhľad, okrem okolitých Nízkych Tatier aj na Západné Tatry, Chočské vrchy, Oravskú Maguru, Veľkú i Malú Fatru, ale aj na Veporské a Štiavnické vrchy.

Východiskovým bodom skialpovej trasy je osada Magurka, ktorá je súčasťou obce Partizánska Ľupča v okrese Liptovský Mikuláš, a dá sa v nej zaparkovať. Pri doprave sem upozorníme na skutočnosť, že autobusom sa do osady nedostanete. Treba ísť autom z Partizánskej Ľupče alebo Liptovskej Lúžnej po nie veľmi kvalitnej ceste. Na druhej strane je výhodou, že tu nestretnete „masy“ turistov.

Spodná časť výstupu ide lesom, ktorý postupne redne. Treba dať pozor na vyčnievajúce konáre a korene, o ktoré sa dá potknúť. Následný výšľap na hrebeň po modrej značke je dosť strmý, počas troch kilometrov prekonáte 600 výškových metrov, ku jeho koncu sa napojíte na žltú značku na Zámostskú hoľu.

Z nej je to už len mierne stúpanie po červenej na vrchol. Známa útulňa Ďurková je odtiaľto asi 100 výškových metrov pod hrebeňom, dá sa tam po ceste odbočiť a občerstviť sa. Zjazd späť do osady Magurka nie je z hľadiska lavín veľmi nebezpečný. Nie je však vhodný pre úplných začiatočníkov, nachádza sa v neupravenom teréne, ktorý môže byť v jarných mesiacoch zľadovatený.

Pri zjazde ideme najprv po hrebeni s miernym sklonom, smerom na sever vojdeme postupne do lesa a späť do osady. Ostatné žľaby z Ďurkovej smerom do doliny Viedenka sú oveľa nebezpečnejšie, čo sa týka lavín. Celá trasa tam aj späť meria 8 kilometrov, má prevýšenie 790 metrov, zvládnuť by ste ju mali za tri hodiny. Potrebná je lavínová výbava, ak to podmienky vyžadujú, treba si zobrať mačky a cepín. Aj v tomto prípade nezabudnite sledovať aktuálnu predpoveď počasia a lavínovú situáciu.

Neobyčajným Lesom medzi Plesom a plesom

Neobyčajným Lesom medzi Plesom a plesom

Vo štvrtom pokračovaní podcastovej série S batohom cez hory sa dvojica mladých turistov a milovníkov prírody Vladko a Tánička vybrali spoznávať náučný chodník medzi osadou Štrbské pleso a jazerom Popradské pleso. Jeho názov je Lesom medzi Plesom a plesom, našich mladých podcasterov trochu potrápila jeho výslovnosť, ale vyrovnali sa s tým s úsmevom na tvári.

Ešte predtým, ako vyrazili na cestu, porozprávali sa o najväčšom tatranskom strašiakovi, ktorým je snehová lavína. Aj túto zimu si zobrala v Tatrách niekoľko životov, preto treba o nej vedieť čo najviac. Nepodceňovať snehovú pokrývku a predpoveď počasia ani v jarnom období a nezabúdať na správny lavínový výstroj.

Po tomto úvode sa dvojica rozhovorila o svojej ceste k náučnému chodníku, ktorý je dlhý štyri kilometre a je vhodným tipom na výlet pre rodiny s deťmi. Vladko ako známy knihomoľ ocenil množstvo informácií na 14 informačných tabuliach, vďaka ktorým zažil neobyčajnú hodinu a pol nielen prírodopisu. Hneď z prvej tabule s názvom Les sa prihovára sa dozvedel, aké druhy drevín v ňom rastú. A z ďalšej dôležité informácie o tom, že les nie sú len stromy. Je to bezodpadový systém, a my by sme ho nemali za žiadnych okolností znečisťovať.

Tánička s ním jednoznačne súhlasila, pretože ona je na znečisťovanie prírody zvlášť citlivá. Presvedčila nás o tom už v prvých dieloch novej série podcastov, a inak tomu nebude ani v ďalších. Mladí turisti sa postupne dostali na miesto zvané Trigan. Vladko vysvetlil, že je to balvanovitá moréna, ktorú vytvoril pred mnohými rokmi ľadovec. Vedeli ste, že pred 10-tisíc rokmi vládli Tatrám ľadovce? Napríklad ten v Mlynickej doline bol hrubý až 150 metrov a dlhý asi osem kilometrov. V susednej Mengusovskej doline bol vraj ešte väčší.

Potom, po ceste kamenistým chodníkom niekedy aj vysoko nad dolinou sa museli naši turisti pozerať lepšie pod nohy. Opäť prišla reč na tému nebezpečenstva lavín v Tatrách. Dokonca aj tej, čo pred päťdesiatimi rokmi zasiahla študentov, ktorí boli na lyžiarskom zájazde. Na konci trasy ešte prešli po drevenom mostíku ponad Hlinský potok a boli pri Popradskom plese. Mladých turistov zaujala aj lezecká stienka na rohu horského hotela, pár krokov od Majláthovej chaty.

Poučný, ale aj zaujímavý výlet po Náučnom chodníku zo Štrbského plesa na Popradské môžete absolvovať s Táničkou a Vladkom v podcaste na stránke Cez hory a vo všetkých podcastových aplikáciách.

lyzovačka v tatrách

TIP AKO USĚTRIŤ NA JARNEJ LYŽOVAČKE V TATRÁCH

FOTO: Vicktor Belicak

Lyžovačka vo Vysokých Tatrách je veľkým zážitkom aj v jarných mesiacoch. Fanúšikom tohto športu asi netreba radiť, že na odloženie výstroja do pivnice či garáže majú ešte čas. Lyžiarske svahy v našich veľhorách sú stále v prevádzke. Vyberte si Lomnické sedlo, Tatranskú Lomnicu, Predné Solisko či Štrbské pleso.

Okrem športového vyžitia na lyžiach a skialpoch na vás čakajú aj neopakovateľné výhľady na okolité scenérie. Štrbské pleso je výnimočné nielen svojou polohou a podmienkami, ktoré ponúka lyžiarom až do apríla, ale aj širokou ponukou služieb pre návštevníkov. Z hotela Ovruč to máte pár minút k železničnej stanici a asi 10 minút peši k Štrbskému plesu. Ubytovaní lyžiari majú možnosť uložiť si svoj výstroj v hotelovej lyžiarni.  Túto výhodu môžu využiť aj hostia blízkeho hotela Lake Resort, ktorý sa nachádza priamo na brehu Nového Štrbského plesa.

K ubytovaniu v pokojnom prostredí blízko lyžiarskych stredísk a turistických chodníkov sa hodí možnosť využiť pri lyžovaní nejakú výhodnejšiu cenu. Skúste sa pozrieť na myaplend.com a vyberte si z množstva ponúkaných benefitov. Napríklad zľavy na skipasy až do 35 percent, ktoré platia do 16. apríla. Pobyt sa dá rezervovať rovno aj s výhodným 2 až 6-dňovým skipasom.

Registrácia je jednoduchá a zaberie vám asi jednu minútu. Dostanete sa do komunity klientov, ktorá využíva špeciálne výhody v Tatrách, či už na pobyty v zariadeniach Aplend, zvýhodnené ceny v reštauráciách Koliba Kamzík, Olívia Restaurant či Salaš a množstvo ďalších výhod. Nie je tu žiadna viazanosť ani ďalšie podmienky. Je len na vás, aké zľavy a kde využijete.

Napríklad akciu 3+1 noc zadarmo, ktorá platí pre členov MyAplend až do polovice júna. Vybrať si môžete zo zariadení v Tatranskej Lomnici (Hotel Lujza Major, Vila Júlia, Vila Magnólia), Starom Smokovci (Koliba Kamzík) a vo Veľkom Slavkove (Tatry Holiday Resort).

Ak sa už neviete dočkať letnej dovolenky, pozrite si First Minute ponuku so zľavou 20 % na pobyty od 5 nocí v termínoch 15. 6. až 4. 9. 2023. Starosti si nemusíte robiť ani s vymýšľaním programu pre malých i väčších členov rodiny. Zľavy 20 % na zábavu v Tatrách máte zaručené v prevádzkach Kvantárium, Poliankovo, Tricklandia, Dobrá hračka, AquaCity a ďalších.

Kliknite na myaplend.com a užívajte si bohatý balík výhod, ktoré vám prináša členstvo v komunite spokojných klientov.

Nízke Tatry: Odmäk a následné ochladenie zmenili chodníky na klzisko

Nízke Tatry: Odmäk a následné ochladenie zmenili chodníky na klzisko

Chodníky v celej oblasti Tatier sú po predchádzajúcom odmäku a ochladení zamrznuté a šmykľavé. Iba miestami je na povrchu nový sneh. Na túry si treba pribaliť turistické mačky, paličky alebo cepín. Takto znie aktuálne odporučenie Horskej záchrannej služby.
V našich najvyšších horách trvá mierne lavínové nebezpečenstvo a Horská záchranná služba dôrazne odporúča zobrať si do terénu zimnú výbavu. Chodníky sú totiž po tohtotýždňovom odmäku a následnom ochladení pokryté ľadom. Hrozí pošmyknutie. Hrebene sú sfúkané do tvrdého až ľadového podkladu.

Horskí záchranári obzvlášť upozorňujú návštevníkov Nízkych Tatier, že vo freeride zónach a žľaboch sa striedajú zľadovatené úseky s nafúkanými snehovými vankúšmi, ktoré môžu predstavovať zvýšené nebezpečenstvo pre lyžiarov a snoubordistov. Odporúčajú preto dôkladne zvážiť pohyb v takomto teréne.

Hrubá kopa cez Lúčne sedlo, to je príjemný výstup

Hrubá kopa cez Lúčne sedlo, to je príjemný výstup

FOTO: Dominik Lačný

Skialpinistická sezóna trvá, vo Vysokých, Nízkych i Západných Tatrách je na tuleních pásoch stále kam ísť. Práve začínajúca jar je pre tento druh aktivity v horách najlepším obdobím.

Naším dnešným tipom je Hrubá kopa v Západných Tatrách. Ide o neupravený voľný terén, v jarných mesiacoch môže byť zľadovatený. Výstup cez Lúčne sedlo je však ľahšou a častejšie využívanou verziou cesty. Od Žiarskej chaty je to asi štyri kilometre s prevýšením 840 metrov, hore by ste sa mali dostať za tri až štyri hodiny. Medzi odporúčané vybavenie patria skialpové mačky (haršajzne), čakan i lavínová výbava.

Z ústia Žiarskej doliny ideme smerom na Žiarsku chatu, čo je asi päť kilometrov. Potom je výstup po zelenej značke náročnejší, terén je neupravený, postupne sa zvyšuje sklon stúpania. Asi pol kilometra nad chatou sa cesta rozdeľuje. My ideme doľava do oblasti Veľkých Závratov, kde je aj Hrubá kopa. Už tu sa nám otvoria výhľady na tieto kopce.

Nasleduje strmšie stúpanie v pásme nízkych stromov a kosodreviny. Tento úsek býva vyjazdený, s bubnami, tvrdý, treba použiť skialpové mačky a dávať pozor na oproti idúcich lyžiarov. Postupne sa dostaneme do lokality zvanej Terasa a nad ňou potom doľava k meteorologickej stanici. Odtiaľto traverzujeme popod svahy Prostredného grúňa na Tri kopy smerom do Lúčneho sedla. Tento úsek je nebezpečný aj pre možnosť výskytu lavín, preto treba byť ostražitý.

Zo sedla je to do cieľa cesty už len asi 200 výškových metrov. Hore môže byť tvrdý alebo vyfúkaný sneh, preto je často treba nasadiť mačky a ísť peši s lyžami na batohu. Vrchol na severnej strane susedí s areálom Zelená dolina na Oravskej časti. Zhora je výhľad na scenériu Západných Tatier, Liptovskú a Oravskú kotlinu.

Dole ideme tou istou trasou, ako sme vyšli hore. Pozor na vietor, inak je tento zjazd pomerne jednoduchý. Skúsenejší lyžiari to môžu vziať cez Madajov žľab. Je to južne orientovaný, široký a strmý svah, na jar s ťažkým mokrým snehom.

Napadlo do tridsať centimetrov nového snehu, ale nafúkaného je viac

Napadlo do tridsať centimetrov nového snehu, ale nafúkaného je viac

FOTO: Vladimír Šterbák

V celej oblasti Tatier je v týchto dňoch drsnejšie počasie. Nový i nafúkaný sneh sťažuje pohyb v horskom teréne, pridáva sa k tomu chladný vietor. Do batohov si treba pribaliť turistické mačky i cepín.

Vo Vysokých, Západných i Nízkych Tatrách pribudlo po poslednom snežení od 10 do 30 centimetrov nového snehu, no nafúkaného je miestami viac, preto s tým treba v teréne rátať. Pohyb v ňom je náročný, treba si pribaliť zimnú výbavu a stále platí tretí stupeň lavínového nebezpečenstva. Miestami sú chodníky vyfúkané do tvrdých ľadových úsekov. Na hrebeňoch sa očakáva výskyt vetra s rýchlosťou viac ako 20 m/s, v nárazoch aj viac. V Západných Tatrách a Nízkych Tatrách  je hrebeň sfúkaný do tvrdého až ľadového podkladu.

V Nízkych Tatrách Horská záchranná služba upozorňuje najmä na potrebu dobre si naplánovať túry. Pre množstvo popadaných stromov sú ťažko priechodné: červený turisticky značený chodník (TZCH) od Širokej doliny smerom na Peknú vyhliadku, červený TZCH z Ludrovej na Salatín. Niektoréturistické trasy boli pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi.