Andrej Meško

Jesenná turistika v Tatrách, ktorá vám vyrazí dych

Zdolať dvojtisícovku, to už môže niečo znamenať, je to skúsenosť, aj téma na rozhovor s kamarátmi. Naším dnešným tipom je očarujúci vrch Volovec – dvojtisícovka, meria presne 2 063 m n. m. Môžeme povedať, že jeho poloha je ideálna. Kopíruje slovensko-poľskú hranicu a patrí medzi obľúbenú zastávku pre tých, ktorí prechádzajú časťou Roháčov na Ostrý Roháč a Plačlivé.

Foto: Andrej Meško

Z jeho najvyšších častí máte nádherné, doslova panoramatické, výhľady, asi najkrajšie v Západných Tatrách. Ak je dobrá viditeľnosť, tak okrem štítov Vysokých Tatier môžete vidieť Baranec, Plačlivé, Ostrý Roháč, Kasprový vrch, ale aj Brestovú s Roháčskymi plesami. Prechod Roháčmi, ale aj samotný výstup na Volovec, nie sú úplne jednoduché túry, treba mať kondíciu. Začíname od Chaty Zverovka približne hodinu a pol Roháčskou dolinou po asfaltovej ceste. Je to len mierne stúpanie, spestriť si ho môžeme pohľadom na neopakovateľnú panorámu Roháčov pred nami alebo pozorovaním lavínových dráh, ktoré zľava zasahujú niekedy až k ceste.

Pri Ťatliakovom plese končí červená značka, prejdeme na zelenú, ktorá odbočuje doľava. Tu už prichádza stúpanie v serpentínach, asi za trištvrte hodinu vyjdeme do pásma kosodreviny a potom do sedla Zábrať. Ak sa tešíte na výhľady, tak už tu máte možnosť vychutnať si ich plným dúškom. Pred stúpaním na Rákoň si môžete dať krátku prestávku. Je to príjemný výstup, postupne sa dostaneme na hrebeň, ktorý tvorí hranicu medzi Slovenskom a Poľskom. Tu už sú výhľady doslova dychberúce, na dohľad je aj vrchol Volovca. Treba však absolvovať ešte poriadny „stupák“ a odmena stojí za to. Túra sa dá predĺžiť na Ostrý Roháč či Plačlivé alebo sa vrátiť späť po rovnakej trase na Zverovku.

Vedeli ste, že Roháče sú súčasťou Tatranského národného parku? Pozostávajú zo 14 vrcholov, z ktorých 10 je vyšších ako 2 000 m n. m. Aj Baníkovské sedlo má výšku prekračujúcu túto hranicu. Volovec spolu s ostatnými štítmi lemujú Roháčsku dolinu. Najvyšším vrchom je tu Baníkov, nasledujú Volovec so svojím susedom Ostrým Roháčom. Práve Volovec je spomedzi svojich susedov najľahšie prístupným kopcom. Na rozdiel od ostatných je pokrytý zeleňou a kosodrevinou. Prístup je po bezpečnom chodníku bez náročných skalných prekážok.