Spálená dolina je ako stvorená na skialpové výlety. Pozor však na zvýšené lavínové nebezpečenstvo. Noste vždy lavínovú výbavu.

S napadaným snehom sa zvyšuje riziko lavín

Po období chudobnom na sneh, kedy boli lyžiarske strediská aj vo vyšších polohách nútené zasnežovať umelým snehom, sa situácia od víkendu zmenila. Podmienky na lyžovanie sú v súčasnosti veľmi dobré. Cez víkend ešte trčali na viacerých svahoch v Tatrách skaly a kosodrevina, teraz to už neplatí.

 

Väčší pozor si treba dať v otvorenom teréne. Týka sa to hlavne skialpinistov, ktorí vyhľadávajú jazdu na neupravených svahoch na miestach, kde bežných lyžiarov nestretnú. Množstvo nového snehu však v súčasnosti zvyšuje lavínové nebezpečenstvo. V neupravenom teréne, mimo zjazdovky, platí, že čím je svah strmší, tým je riziko lavíny vyššie.

FOTO: Radka Zimková

Sneh je previaty vetrom, nie je rovnomerne rozmiestnený, už pri malom zaťažení sa môžu uvoľňovať doskové lavíny. Akýkoľvek terén mimo udržiavanej lyžiarskej zjazdovky je preto potenciálne nebezpečný. Odborníci radia po výdatnom snežení počkať dva až tri dni, kým si sneh „sadne“ a toto riziko sa zníži.

V pondelok 31. januára bol vo Vysokých a Západných Tatrách vyhlásený tretí stupeň lavínového nebezpečenstva. Znamená to, že pohyb vo vysokohorskom teréne sa neodporúča. Skialpinistov môže okrem veľkého lavínového rizika ohroziť aj hmla a silný vietor, ktorý sa v horách dokáže zmeniť na víchricu. Pohyb vo vysokohorskom prostredí silno nedoporučovala aj Horská záchranná služba.

Mierne lavínové nebezpečenstvo platí aj v oblasti Nízkych Tatier. Aj tu pribudlo okolo 30 centimetrov nového snehu, ktorý je nerovnomerne rozmiestnený. Môže vytvárať preveje a prípadní turisti ho budú len ťažko zdolávať.

Ak sa pohybujete v neupravenom vysokohorskom teréne, treba mať so sebou základnú lavínovú výbavu – lopatku, sondu, lavínový vyhľadávač. Bez nej je pohyb nebezpečný, nevedeli by ste nikomu pomôcť, a takisto by nevedeli pomôcť vám. Ak máte so sebou lavínový vyhľadávač, nemajte blízko neho mobilný telefón, lebo by sa signály mohli čiastočne rušiť. Pred každou túrou zvážte podmienky, výstrahy, predpoveď počasia a svoju momentálnu kondíciu. Preceňovať schopnosti a odhad sa nevypláca, svedčia o tom aj nedávne tragické prípady spojené s uvoľnením lavín vo Vysokých Tatrách.

Vo Vysokých a Západných Tatrách je vyhlásený tretí stupeň lavínového nebezpečenstva. Pohyb vo vysokohorskom teréne sa neodporúča.

Pohyb vo vysokohorskom teréne sa neodporúča

Vo Vysokých a Západných Tatrách je vyhlásený tretí stupeň lavínového nebezpečenstva. Pohyb vo vysokohorskom teréne sa neodporúča.

Aj dnes sa na horách očakáva hmla a silný vietor, ktorý krátkodobo v nárazoch môže dosiahnuť až silu víchrice. Vo Vysokých Tatrách pripadlo od 10 do 35 cm nového snehu, ktorý je na peší pohyb veľmi náročný. Na hrebeňoch sa vytvorili preveje, Horská záchranná služba pohyb vo vysokohorskom teréne dôrazne neodporúča. Podobné odporúčanie, vrátane upozornenia na nový sneh, hmly a silný vietor, platí aj pre Západné Tatry.

V Nízkych Tatrách naďalej platí mierne lavínové nebezpečenstvo. No aj tu treba rátať s hmlou a silným vetrom, ktorý sa miestami môže meniť na víchricu. Pripadlo od 10 do 25 cm nového snehu, ktorý sa prípadným turistom bude iba veľmi ťažko zdolávať. Preto aj v tejto oblasti platí odporúčanie vysokohorský terén pri športových aktivitách radšej vynechať. Na hrebeňoch sú preveje a hrozí pád lavín.

V Tatrách hlásia silný vietor až víchricu. Buďte opatrní a sledujte predpoveď počasia.

V Tatrách fúka silný vietor, miestami až víchrica

Horská záchranná služba upozorňuje v našich veľhorách na mierne lavínové nebezpečenstvo, no dnes sa očakáva silný vietor, miestami až víchrica.

V nedeľu padla lavína medzi prvým a druhým Groszovým ľadopádom vo Veľkej Studenej doline a zasypala dvoch horolezcov, tretí prežil. A hoci je vo Vysokých, Západných a Nízkych Tatrách vyhlásené iba mierne lavínové nebezpečenstvo, pri pohybe v horskom teréne nie je opatrnosti niky dosť. 

Vo Vysokých Tatrách v nižších a stredných polohách je na chodníkoch poľadovica, na hrebeňoch sa vytvorili preveje. No ako upozorňuje Horská záchranná služba, v lesoch je suchý prachovitý sneh, náročný na pohyb, čo tiež môže byť príčinou pádu a zranenia.

Podobná situácia je aj v Západných Tatrách a Nízkych Tatrách, aj tam si treba túru dobre naplánovať, vrátane vybavenia,  a vyhýbať sa nebezpečenstvu pošmyknutia.

Lavínová nehoda pod Groszovým ľadopádom vo Vysokých Tatrách.

Pod Groszovým ľadopádom padla lavína, zabila dvoch horolezcov

Pád lavíny pod Groszovým ľadopádom nahlásil včera večer poľský horolezec. On prežil, jeho dvaja spolulezci nie.

Poliak nahlásil pád lavíny 30. januára 2023 večer. Lokalizoval ju medzi prvým a druhým Groszovým ľadopádom. Bol sčasti zasypaný, ale nemal informáciu o svojich dvoch spolulezcoch.

 

Takto opisuje začiatok záchrannej akcie na svojej stránke Horská záchranná služba. Záchranári prišli k miestu lavíny na snežných skútroch a ihneď začali prehľadávať lavínisko. Pomocou vyhľadávača lokalizovali obidvoch horolezcov, no tí už neboli nažive. Pomohli aj horolezcovi, ktorý im pád lavíny nahlásil a zostúpili s ním do Starého Smokovca. Telá nebohých boli podľa informácii Horskej záchrannej služby tiež transportované a odovzdané polícii a obhliadajúcemu lekárovi.  

Krásne výhľady zo Západných Tatier z vrcholu Plačlivô. Skialpová sezóna je v plnom prúde.

Skialp na víkend? Čo napríklad Plačlivé

Skialpinistická túra je dobrým tipom na dni voľna, napríklad na Plačlivé (alebo aj Plačlivô). Ide o vrch na centrálnom hrebeni Západných Tatier, pripomína pyramídu a uvidíte ho už zďaleka. Na jeho vrchole je križovatka viacerých turistických ciest a poskytuje výhľady na Ostrý Roháč, Volovec, Smutnú dolinu alebo Roháčske plesá. A tie výhľady sú doslova dychberúce.

Začíname na parkovisku v ústí Žiarskej doliny. Počas prvých piatich kilometrov na nás čaká mierne stúpanie, asi päť kilometrov po Žiarsku chatu. Tu je príležitosť oddýchnuť si a občerstviť sa pred náročnejšou časťou výstupu. Ak bol doteraz terén upravený ratrakom alebo prešliapaný od iných skialpinistov, teraz už ide o neupravený povrch. Mierny sklon kopca sa postupne zvyšuje až do 30 stupňov. Strmšie úseky sa striedajú s miernejšími.

FOTO: Ján Ruček

Ak ste boli na Plačlivom v lete, teraz pôjdete prakticky po tej istej trase. Vo vyšších polohách sa stráca aj kosodrevina, ale otvárajú na výhľady na celé okolie. Najvyšším vrchom doliny je Baranec, uvidíte ho dokonale. Vidno už aj vrchol Plačlivého, zdá sa, že to už nie je až tak ďaleko, ale pred záverečným výstupom ešte treba načrieť do svojich síl.

Po strmšom stúpaní sa dostanete na plošinu Žiarskeho sedla, je to miesto, kde začína „útok“ na vrchol. O výhľadoch sme už v tomto článku písali, netreba ich preto znova spomínať. Ak je dobré počasie a viditeľnosť, sú neskutočné. Západné verzus Vysoké Tatry? Do ktorej skupiny obdivovateľov výhľadov patríte?

Na vrchol je to ešte asi polhodinka alebo 208 výškových metrov a hlavnú časť tejto vysokohorskej túry budete mať za sebou. Keď si pozriete Liptov, Oravu, časť Vysokých a Západných Tatier, je na rade zjazd. Svah je široký, prerušovaný skalami, ale je dosť priestoru na manévre, hlavne v dolnej časti. Hrozí však nebezpečenstvo lavín, najviac asi na pravej strane nad rázcestím pod Homôlkou. Sklon svahu je 30 až 40 stupňov, tí, ktorí si to vyskúšali hovoria o výbornej lyžovačke. Celkový zážitok z tejto už trochu náročnejšej skialpovej túry závisí od počasia, kvality a množstva snehu. Nezabudnite na lavínový výstroj, v prípade potreby aj na mačky a cepín.

Bežkovanie v Nízkych Tatrách je zážitok. Krásne bežkárske trasy v okolí Chopku. Jasná a bežky sú skvelá voľba.

V Jasnej si prídu na svoje aj bežkári

V našom najznámejšom centre zjazdového lyžovania majú miesto pre svoju obľúbenú aktivitu aj vyznávači bielej stopy. Po vianočnom a novoročnom období, ktoré bolo u nás bez snehu aj v mnohých horských polohách, sa fanúšikovia tohto druhu lyžovania nemusia obávať, v Demänovskej doline sú na bežkovanie v súčasnosti ideálne podmienky.

V lokalite Jasná – Zadné vody sú udržiavané bežkárske trasy v celkovej dĺžke 3 kilometre. Najdlhší je červený Športový okruh, ktorý meria 2 300 metrov. Modrý okruh je má 2 000 metrov, nazývajú ho Turistický, a väčšinou kopíruje červenú trasu. Na okruhoch prekonáte prevýšenie 92 metrov. Nachádza sa tu aj zelená cesta, takzvaná Chaletová spojka, dlhá 700 metrov, ktorá vás privedie k spomínaným dvom bežkárskym okruhom z lokality Otupné. K začiatku zelenej spojky sa dá dostať po zjazdových trasách, ktoré nie sú vo svojich spodných častiach veľmi strmé.

Na okruhoch v nadmorskej výške 1 200 m n. m. sa nachádza len prírodný sneh, takže garancia bežkovania tu je až do skorej jari. Stopy upravujú ratrakom, vstup je bezplatný, môžete však podporiť údržbu tratí dobrovoľným príspevkom. K bežeckým trasám, ktoré nie sú náročné a sú vhodné aj pre rodiny s deťmi, sa dostanete z parkoviska na ceste pod Tromi vodami.

Bežkári, pre ktorých je trojkilometrový okruh málo, majú v tejto časti Nízkych Tatier k dispozícii známu Bielu púť dlhú takmer 30 kilometrov. Je to trasa aj pre peších turistov s nádhernými prírodnými scenériami.

Bežecké lyžovanie je stále populárne ako alternatíva k zjazdovému lyžovaniu a skialpinizmu. Práve na bežkách máme dostatok času vychutnať si prírodné krásy okolo seba. V Nízkych Tatrách je toho na obdivovanie naozaj dosť, hlavne počas pekného zimného počasia je zasnežená scenéria okolitých lúk, lesov a kopcov doslova rozprávková.

Riziko lavín v Nízkych Tatrách. Lavínová predpoveď.

Riziko lavín v Tatrách sa výrazne znížilo

Nebezpečenstvo lavín sa zmiernilo. Pre Nízke Tatry znížila Horská záchranná služba stupeň lavínového nebezpečenstva na dvojku. Výstraha pred poľadovicou na chodníkoch platí aj naďalej.

Foto: Vladimír Šterbák

V celej oblasti Tatier, vrátane Nízkych Tatier, platí dnes mierne lavínové nebezpečenstvo. Ale turisti, lyžiari či skialpinisti musia rátať s množstvom čerstvo napadaného snehu a v nižších a stredných polohách s poľadovicou na chodníkoch. Návštevníkom hôr sa odporúča denne sledovať vývoj počasia a výstrahy horských záchranárov.  V minulom týždni napadlo v Nízkych Tatrách 40 až 70 cm nového snehu, vo Vysokých Tatrách 30 až 50 cm nového snehu, čo privítali najmä lyžiari v tatranských lyžiarskych strediskách, no pre návštevníkov hôr pohybujúcich sa vo voľnom teréne a na chodníkoch môže pošmyknutie, pády či strata orientácie znamenať riziko ohrozenia života.

Lavínová predpoveď v Tatrách.

Nový sneh je radosť, ale aj riziko

Horská záchranná služba zmiernila v časti oblasti Tatier výstrahu pred lavínami na druhý stupeň. Hrozí až na výnimky mierne lavínové nebezpečenstvo. Nový sneh ale zvýšil možnosť pádu lavín vo vysokých polohách.

Foto: Vladimír Šterbák

Najmä vo Vysokých a Nízkych Tatrách treba športové aktivity plánovať zodpovedne. Vo vysokých polohách pohoria platí naďalej zvýšené lavínové nebezpečenstvo. A v nižších polohách je na chodníkoch poľadovica. Veľa nového snehu vytvorilo na hrebeňoch preveje, ktoré hrozia odtrhnutím.

Horská záchranná služba ďalej upozorňuje, že pre množstvo popadaných stromov sú v Nízkych Tatrách ťažko priechodné: červený turisticky značený chodník (TZCH) od Širokej doliny smerom na Peknú vyhliadku, červený TZCH z Ludrovej na Salatín. Platí tiež, že niektoré turistické trasy boli pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi.

V Západných Tatrách je vyhlásené mierne lavínové nebezpečenstvo. No návštevníci by mali brať do úvahy upozornenie horských záchranárov, že zelený  TZCH Svorad – Špania – Lomnô (Lomné) a zelený TZCH Prosečné – Dol. Borovianky je zle značený, s obmedzenou priechodnosťou pre množstvo popadaných stromov a zarastanie krami. Strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

Vysoké Tatry

V Nízkych Tatrách platí štvrtý stupeň lavínového nebezpečenstva

Pred víkendom Horská záchranná služba varuje – v Nízkych Tatrách vyhlásila veľké lavínové nebezpečenstvo. Pri plánovaní športových aktivít v horách netreba riskovať.

Foto: Vladimír Šterbák

V pohorí Nízkych Tatier sa následkom nového snehu vytvorili podmienky pre veľké lavínové nebezpečenstvo. Jeho stupeň horskí záchranári ohodnotili až na štvorku z päťstupňovej medzinárodnej stupnice. V nižších a stredných polohách je na chodníkoch poľadovica a na hrebeňoch sa vytvorili preveje, ktoré sa môžu uvoľniť.

 

Vo Vysokých a Západných Tatrách platí tretí stupeň, teda zvýšené lavínové nebezpečenstvo. Nový sneh vytvoril pre turistov, lyžiarov a skialpinistov rizikovú situáciu. Musia rátať s poľadovicou na chodníkoch a tiež s rizikom odtrhnutia snehu z vytvorených prevejov na hrebeňoch.

Vysoké Tatry

Pribudol sneh, platí výstraha pred lavínami

V celej oblasti Tatier napadlo veľa nového snehu. Turisti, lyžiari a skialpinisti by mali byť opatrní. Horskí záchranári vyhlásili tretí stupeň lavínového nebezpečenstva.

Foto: Monika Kuzevičová

Zvýšené lavínové nebezpečenstvo platí rovnako pre Vysoké, Západné, ale aj Nízke Tatry. V nižších a stredných polohách je na chodníkoch poľadovica, na hrebeňoch sa vytvorili následkom nového snehu preveje, ktoré hrozia uvoľnením a pádmi lavín. Turistom, lyžiarom a skialpinistom, ale aj ostatným návštevníkom našich veľhôr sa odporúča, aby pred športovými aktivitami sledovali denný vývoj počasia a varovaní, ktoré sa pravidelne aktualizujú a riadili sa pokynmi Horskej záchrannej služby.