Tatry počas víkendu

Víkend vo veľhorách nebude príjemný, dnes treba rátať s víchricou

Lyžiarske svahy a turistické chodníky zaleje dážď. Víkend v našich veľhorách nebude príjemný. Dnes má v polohách nad 1 500 m fúkať vietor so silou víchrice.

Počas tohto víkendu bude najlepšie zaliezť s knihou v ruke do pohodlného kresla a pod dekou sa začítať do príbehov. V celej oblasti Tatier má dnes a zajtra pršať a aj v nedeľu bude obloha pokrytá mračnami. Horská záchranná služba vyhlásila výstrahu pred miernym lavínovým nebezpečenstvom, silným vetrom, snehom a ľadom. Dnes sa na horách v polohách nad 1 500 m očakáva výskyt vetra, ktorý krátkodobo v nárazoch dosiahne rýchlosť 110 – 135 km/h, čo je sila víchrice.

Horskí záchranári upozorňujú, že povrch snehu aj na turistických chodníkoch vo vyšších polohách je na mnohých miestach tvrdý až zľadovatený, hrozí nebezpečenstvo úrazu. Preto je potrebná kompletná zimná výstroj.

Autor titulnej fotografie: Ivan Navih

Počasie v Tatrách

Tatranské chodníky pokrýva ľad, ale víkend bude zaliaty slnkom

Víkendoví návštevníci sa môžu tešiť. Privítajú ich slnkom zaliate Tatry. Dnes a zajtra bude aj vo vyšších polohách teplo, v nedeľu sa mierne ochladí. Budú platiť výstrahy pred miernym lavínovým nebezpečenstvom, snehom a ľadom.

Po lejakoch z minulého víkendu a začiatkom tohto týždňa sa počasie ustálilo, no tatranské chodníky – najmä vo vyšších polohách – budú na povrchu zľadovatené. Horská záchranná služba varuje pred nebezpečenstvom úrazu a upozorňuje, že na túru si treba zobrať kompletnú zimnú výstroj.

Stále platí, že Chata Plesnivec je otvorená iba počas víkendov, že chodník medzi Hrebienkom a Rainerovou útulňou je nebezpečný, lebo sa zrútila jeho časť a že modrý chodník v Pieninskom národnom parku z Lesnice cez sedlo Cerla do Červeného Kláštora je ťažko priechodný. 

Výstrahy platia aj pre Západné Tatry a aj v tejto oblasti je potrebné vychutnávať si turistiku s kompletným zimným vystrojením a veľmi opatrne, lebo povrch chodníkov je tvrdý až zľadovatený, hrozia úrazy. Horskí záchranári tiež upozorňujú, že zelený TZCH Svorad – Špania – Lomnô (Lomné) je zle značený, s obmedzenou priechodnosťou pre popadané stromy. Strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

Aj turistika v Nízkych Tatrách má svoje obmedzenia. To hlavné sa vo výstrahách HZS spomína hlavne v súvislosti s nebezpečenstvom úrazu na zľadovatených chodníkoch. Ale platí aj upozornenie na ťažkú priechodnosť červeného TZCH z Ludrovej na Salatín, a tiež na to, že niektoré turistické trasy v pohorí boli pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi. 

Autor titulnej fotografie: Danka Búzová

Snežné psy 2024

Snežné psy 2024: Pod Lomničákom bude exkimácky víkend

Ilustračné foto: Stanislav Madzin

Budú vyhrabávať ľudí spod snehu, zažijú expedíciu od pólu k pólu, uvidia psíky súťažiť, zahrajú si lavínové hry. Toto a ešte mnoho ďalších atrakcií zažijú návštevníci tradičného podujatia Snežné psy 2024 v Tatranskej Lomnici už počas tohto víkendu.

Pod rozprávkovým Lomnickým štítom rozohrajú už počas tejto soboty a nedele (10. a 11. februára) svojho hry i povinnosti snežné psy. Jedinečné podujatie, ktoré sa každý rok teší veľkému návštevníckemu záujmu, sa uskutoční priam v Tatranskej Lomnici v areáli Maxilandu vedľa Apresski baru.  

Snežné psy 2024

Ilustračné foto: Stanislav Madzin

A aký bude eskimácky víkend zábavy pod Lomničákom? Plný zábavy, súťaží, atrakcií pre deti i dospelých, a to všetko v spoločnosti najlepších priateľov človeka. Vtiahnu vás do športového zápolenia, ale aj života na severnom póle. Pripravené sú rozprávky, vystúpenia psíkov, lavínové hry, expedičné výpravy do zákutí ľadovej krajiny a tiež výprava od póla k pólu so zábavnými úlohami.

Veľkou atrakciou dvojdňového podujatia bude aj ukážka horských záchranárov, ktorí pošlú lavínové psy priamo do akcie. So svojimi psovodmi sa budú snažiť vypátrať a následne aj oslobodiť „obeť“, ktorá uviazla pod lavínou. Príďte sa presvedčiť, či sa im to podarí.  V Tatranskej Lomnici vás čaká naozaj zaujímavý víkend.

Počasie ovplyvní športové aktivity v Tatrách

Tatry počas víkendu zaleje dážď, športové aktivity poznačí vietor a ľad

Ilustračné foto: Andrea

Ak počas víkendu plánujete športové aktivity v Tatrách, treba sa pripraviť na dážď. Pršať bude v celej oblasti, vyhlásené je aj mierne lavínové nebezpečenstvo a horskí záchranári varujú pred silným vetrom, snehom a ľadom.

Už dnes – v piatok 9. 2., sa na horách očakáva výskyt vetra, ktorý krátkodobo v nárazoch dosiahne rýchlosť až 135 km/h, teda silu víchrice. V celej oblasti Tatier hrozí na chodníkoch nebezpečenstvo úrazu, lebo povrch snehu je tvrdý až zľadovatený. Ak sa rozhodnete pre turistiku, nevyhnutná je kompletná zimná výstroj.

Varovanie platí aj na víkendové dni, keď sa vo Vysokých, Západných i Nízkych Tatrách navyše aj rozprší.  Ako uvádza Horská záchranná služba na svojom webovom portáli, platiť bude mierne lavínové nebezpečenstvo a aktuálne sú aj výstrahy pred vetrom a ľadom.  

V Tatrách bude víchrica.

Postaviť sa orkánu čelom určite nie je dobrý nápad

Ilustračné foto:  Eva Danišová

Vyjsť dnes v Tatrách nad hranicu lesa, sa rovná vedomému hazardu so životom. Takýto plán si treba nechať na dni, keď sa počasie upokojí. Postaviť sa čelom orkánu, lebo o veľmi silnom vetre je reč, určite nie je dobrý nápad.

Začínajúci víkend prichádza s vážnymi varovaniami Horskej záchrannej služby. Pre celú oblasť Tatier platia výstrahy zvýšeného lavínového nebezpečenstva, silného vetra tretieho stupňa, snehu a ľadu.

Vo vysokých polohách nad 1 800 m sa dnes očakáva výskyt mimoriadne silného vetra, ten krátkodobo v nárazoch dosiahne rýchlosť  110 – 120 km/h, čo je mohutná víchrica až orkán.

„Po oteplení a následnom ochladení je povrch snehu na mnohých miestach tvrdý až zľadovatený, čo znamená nebezpečenstvo úrazu,“ varuje Horská záchranná služba na svojej webovej stránke. Okrem toho pripomína, že prevádzka Chaty Plesnivec je obmedzená iba na víkendy a vo Vysokých Tatrách stále platí, že riziko úrazu trvá na chodníku medzi Hrebienkom a Rainerovou chatou, ktorý sa v jednej časti zosunul. Dá sa obísť spodným chodníkom na Bílikovu chatu. 

Netreba riskovať, v Tatrách nebude vľúdne počasie

Ilustračné foto:  Jozef Kubáni

Modrý chodník v Pieninskom národnom parku z Lesnice cez sedlo Cerla do Červeného Kláštora je ťažko priechodný, a stále to platí. Vo Vysokých Tatrách má v piatok a sobotu snežiť a najmä v sobotu sa výrazne ochladí. Lúče slnka pozlátia veľhory až v nedeľu, príjemne bude v osadách, vo vyšších polohách sa treba pripraviť na zimu.

Výstrahy pred silným vetrom, snehom a ľadom i lavínami platia aj pre Západné a Nízke Tatry. Varovania horských záchranárov treba brať vážne. V sobotu sa aj tu výrazne ochladí a v Západných Tatrách, rovnako ako vo Vysokých, bude v piatok a sobotu snežiť. Slnko nad končiarmi vyjde až v nedeľu.

Nízke Tatry budú mať slnka viac – v piatok i nedeľu, no v sobotu aj tu pribudne dávka nového snehu. Stále platí, že  pre popadané stromy sú ťažko priechodné: červený TZCH z Ludrovej na Salatín. Ani GPS súradnice sa nemusia zhodovať s mapovými podkladmi. Niektoré trasy v Nízkych Tatrách boli pre schodnosť pozmenené.

Viera Legerská, vierka@cezhory.sk

Počas víkendu bude v Tatrách super počasie

V sobotu má Tatry zaliať slnko, platí výstraha pred lavínovým nebezpečenstvom

Ilustračné foto:  Maroš Glevaňák

Celý lyžiarsky svet bude upierať tento víkend oči na Jasnú a ukazuje sa, že svahy Nízkych Tatier by mohlo zaliať slnko. No bude aj poriadne prituhovať.

Platí to aj o Vysokých a Západných Tatrách, horskí záchranári  vydali pre celú oblasť Tatier výstrahu pred zvýšeným lavínovým nebezpečenstvom a silným vetrom. Dnes má byť zamračené, v Západných a Nízkych Tatrách meteorológovia predpovedajú dokonca dážď. Výrazne sa oteplí, čo pri túrach neveští nič dobrého. Treba pamätať na kompletný zimný výstroj a opatrnosť pri pohybe na chodníkoch najmä nad pásmom kosodreviny.

V piatok sa v celej oblasti výrazne ochladí a ochladzovanie bude pokračovať aj v sobotu. No kým v Západných Tatrách aj nasneží, vo Vysokých a Nízkych Tatrách sa obloha iba zamračí. V sobotu by ale malo celé Tatry zaliať slnko, čo platí aj na nedeľu. Víkend vyzerá, čo sa týka počasia, optimisticky.

Stále platí, že nad pásmom kosodreviny je povrch snehu miestami tvrdý až zľadovatený, čo môže pri nedostatku opatrnosti na túrach priniesť úraz. Zopakovať si treba, že Chata Plesnivec poskytuje základný servis iba počas víkendov, chodník z Hrebienka na Rainerovu chatu je pre zosuv uzatvorený a v Pieninskom národnom parku je ťažko priechodný modrý chodník z Lenice cez sedlo Cerla do Červeného Kláštora.    

V Západných Tatrách je zelený TZCH Svorad – Špania – Lomnô (Lomné) zle značený a platí na ňom obmedzenie priechodu, a to pre popadané stromy. HSZ tiež upozorňuje na mostíky v  Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline, ktoré sú strhnuté a v zlom technickom stave.

Ak by ste si aj napriek pretekom svetového pohára predsa len vybrali na športové vyžitie Nízke Tatry, horskí záchranári tu avizujú mierne lavínové nebezpečenstvo, upozorňujú na silný vietor, sneh a ľad na chodníkoch. 

Zimná scenéria Vysokých Tatier

Víkendové Tatry? Prežiari ich slnko, zabieli sneh, zafúka víchrica

Ilustračné foto:  Alenka Tomanová

Ak sa vyberiete do Tatier dnes a v sobotu, bude vám priať počasie. Hory prežiari slnko, no platí v nich výstraha pred miernym lavínovým nebezpečenstvom a silným vetrom. V nedeľu bude vo veľhorách snežiť.

Počasiu treba prispôsobiť všetky aktivity. Dnes sa nad pásmom lesa očakáva vietor, ktorý miestami naberie silu víchrice. Ak plánujete turistiku alebo skialp, aj pre vás platí výstraha horských záchranárov, že nad pásmom kosodreviny je povrch snehu miestami tvrdý, vyfúkaný, zľadovatený, čo znamená, že každá neopatrnosť môže skončiť úrazom. Odporúča sa mať kompletný zimný výstroj.

Horská záchranná služba pripomína, že Chata Plesnivec je do júna čiastočne uzavretá, no počas víkendov poskytuje základný servis. Za Hrebienkom stále platí, že chodník na Rainerovu chatu je nebezpečný, hrozí ďalší zosuv skál. Dá sa obísť spodným chodníkom okolo Bilíkovej chaty. V Pieninskom národnom parku je modrý chodník z Lesnice cez sedlo Cerla do Červeného Kláštora ťažko priechodný.

Výstraha pred miernym lavínovým nebezpečenstvom, silným vetrom a snehom a ľadom platí aj pre oblasť Západných Tatier. Príjemné počasie, ktoré sa v strediskách bude pohybovať okolo mínus tri až mínus dva stupne Celzia, láka k športovaniu, no návštevníkov treba upozorniť že vo výške okolo 2 500 metrov nad morom bude až mínus štrnásť stupňov, čo do nedele klesne iba minimálne. Hore pre ľad hrozí vyššie nebezpečenstvo úrazu.

V Nízkych Tatrách bude nad pásmom lesa fúkať tiež poriadne a štípať bude aj mráz. Nad pásmom lesa bude okolo mínus jedenásť. Ak chcete lyžovanie vymeniť za turistiku a skialp, horskí záchranári dôrazne pripomínajú, že bez kompletnej zimnej výbavy neodporúčajú víkendovať ani v Nízkych Tatrách.

Na Hrebienku

Turistov a lyžiarov štípe mráz, treba sa pripraviť aj na silný vietor

Ilustračné foto: Ľuboš Popovič

Konečne je nad končiarmi slnečno. No citeľne sa ochladilo a lyžiarov a turistov dnes v Tatrách štípe mráz.  Treba sa pripraviť aj na silný vietor. Horskí záchranári vystríhajú pred miernym lavínovým nebezpečenstvom.

Dnes je v Tatrách krásna zima a ak ste v našich veľhorách na dovolenke, slniečka si užijete aj v stredu. Vo všetkých strediskách sú teploty pod nulou, nad pásmom lesa klesli vo Vysokých Tatrách až na mínus 12 stupňov Celzia a v Nízkych Tatrách na mínus osem.

Vo štvrtok sa teplota vyšplhá k nule a mierne nad nulu a zamračí sa. Dnes sa na horách nad 1 500 m očakáva výskyt vetra, ktorý krátkodobo v nárazoch dosiahne rýchlosť až 135 km/h.

Horská záchranná služba vyhlásila výstrahu pred miernym lavínovým nebezpečenstvom, silným vetrom, snehom a ľadom. Ten sa nachádza na turistických chodníkoch nad pásmom kosodreviny a každá neopatrnosť môže znamenať nepríjemný úraz. Preto si na turistiku treba zobrať kompletný zimný výstroj.

Modry chodnik v Pieninskom národnom parku z Lesnice cez Cerlu do Červeného Klaštora je tažko priechodný.  Vyhnúť sa treba aj spojnici Hrebienok – Rainerova chata, časť chodníka poškodil zosuv skál.

Darina Sloviaková

Záchranári varujú pred ľadom a snehom na turistických chodníkoch

Ilustračné foto: Darina Sloviaková

Finále prázdnin  bude v Tatrách poznačené výstrahami pred lavínami, silným vetrom a snehom a ľadom na chodníkoch i zjazdovkách. V sobotu a v nedeľu pribudne nová snehová perina.

Horská záchranná služba pred nadchádzajúcim víkendom vyhlásila výstrahu pred zvýšeným lavínovým nebezpečenstvom, silným vetrom a upozorňuje tiež na sneh a ľad na turistických chodníkoch a lyžiarskych zjazdovkách, ktoré môžu byť zdrojom úrazov. Očakáva sa aj výskyt vetra, ktorý môže miestami a krátkodobo dosiahnuť až rýchlosť 110 až 135 m/s, čo je už sila víchrice.

V sobotu a nedeľu sa má nad Tatrami rozprestrieť nová snehová perina. Snežiť bude vo Vysokých i Západných Tatrách, v nedeľu sa zrážky v Nízkych Tatrách zmenia na dážď.  Teploty sa v strediskách  budú pohybovať v plusových hodnotách tesne nad nulou, resp. až do mínus štyroch stupňov Celzia.

Nad pásmom kosodreviny bude chladnejšie, sneh je tam na povrchu chodníkov  miestami tvrdý vyfúkaný zľadovatený, čo predstavuje nebezpečenstvo úrazu.

Aj vzhľadom na očakávaný vývoj počasia Horská záchranná služba odporúča, aby si návštevníci veľhôr zobrali na turistiku kompletný zimný výstroj. Na svojej stránke uvádza tiež, že chata Plesnivec je čiastočne uzatvorená, jej prevádzka sa zúžila na víkendy. Horskí záchranári vystríhajú tiež pred vstupom na chodník z Hrebienka na Rainerovu chatu, jedna jeho časť je strhnutá a hrozí ďalší zosuv. Odporúčajú obchádzku spodným chodník okolo Bilíkovej chaty. Ťažko priechodný je tiež modrý chodník v Pieninskom národnom parku z Lesnice cez Cerlu do Červeného Kláštora.

V Západných Tatrách  je zle značený a ťažko priechodný zelený TZCH Svorad – Špania – Lomnô (Lomné)  a strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

V severných žľaboch centrálneho hrebeňa Nízkych Tatier  sa nachádza množstvo nestabilného snehu a hrozí tu zvýšené nebezpečenstvo lavín. Pre popadané stromy  sú ťažko priechodné: červený TZCH z Ludrovej na Salatín.

Juraj Surgoš

Športové plány treba v Tatrách prispôsobiť víchrici i riziku lavín

Ilustračné foto: Juraj Surgoš

Tatry budú usmoklené, s mokrým snehom a ľadom na zjazdovkách a turistických chodníkoch. Prázdninujúce rodiny musia rátať s miernym lavínovým nebezpečenstvom, ale aj silným vetrom.

Takmer do konca tohto týždňa budú Tatry zamračené a dovolenkujúci návštevníci veľhôr nezažijú slnko, ale zamračenú oblohu, občas sneh a dážď. Horskí záchranári vyhlásili výstrahu pre miernym lavínovým nebezpečenstvom a silným vetrom. Najmä dnes – v utorok 2. januára – sa na horách očakáva miestami výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo rýchlosť až 135 km/h, čo je už sila víchrice.

Turisti a skialpinisti by mali svoje športové plány prispôsobiť tomuto počasiu. Potrebný je kompletný zimný výstroj, lebo nad pásmom kosodreviny je povrch snehu tvrdý a vyfúkaný, každá neopatrnosť znamená riziko úrazu. Stále platí, že Chata Plesnivec je čiastočné uzatvorená, základný servis poskytuje iba počas víkendov. Zakázaný je aj prechod po chodníku z Hrebienka na Rainerovu chatu, kde došlo pred časom k zosunu skál.   

Horskí záchranári upozorňujú, že v Západných Tatrách je zelený TZCH Svorad – Špania – Lomnô (Lomné) zle značený, s obmedzenou priechodnosťou. Strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

V Nízkych Tatrách má v stredu a štvrtok snežiť, platia výstrahy pred miernym lavínovým nebezpečenstvom a silným vetrom, ktorý miestami naberie silu víchrice. V severných žľaboch centrálneho hrebeňa Nízkych Tatier sa nachádza veľké množstvo nafúkaného nestabilného snehu, tu hrozí až zvýšené nebezpečenstvo lavín.