Lavíny si počkajú najmä na extrémnych lyžiarov

Pod Tromi Kopami lyžiarov lavína poriadne poobracala + VIDEO

Ilustračné foto:  archív Strediska lavínovej prevencie 

Žiarska dolina a jej okolie je pre skialpinistov pojem. Patrí k vyhľadávaným, tešia sa na prašan výhľady, športový zážitok. V sobotu tu padla lavína a mohlo sa to skončiť aj horšie.

Pod Tromi  Kopami v Západných Tatrách v sobotu v rôznom čase lyžovalo viac lyžiarov – bez problémov. No v Tatrách vždy platí opatrnosť. Nič a nikdy nezaručí, že tomu ďalšiemu lyžiarovi sa nestane nič. Adrenalínový zážitok, ktorý si nenaplánovali, počkal na dvojicu lyžiarov, ktorých ohrozila padajúca lavína. Našťastie, bez fatálnych dôsledkov. Nič vážne sa nestalo. Prežili, hoci oboch strhla lavína so sebou.

„Jedným z nich som bol ja,“ uvádza v našej FB skupine Tibor Maceasik. „Nie vlastnou vinou. Boli sme na druhom výšľape a nestihli sme zareagovať. Nebol čas na únik. Najväčším problémom boli lyže, ktoré nevypínajú, keď sú nastavené na šliapanie. Dosť mi to ponaťahovalo kolená a členky. Mohlo to dopadnúť aj horšie,“ dodal.

Stredisko lavínovej prevencie minulý týždeň varovalo pred možnosťou padania lavín. „Od pondelka k nám začal prúdiť vyšší tlak vzduchu a začalo sa vyjasňovať. Nastali tak krásne slnečné dni, ale aj poriadne mrazivé. S touto zmenou k nám prišiel aj veľmi silný vietor o sile víchrice. Bolo zaujímavé, že fúkalo prevažne z východného smeru. To celej lavínovej situácii poriadne zamiešalo karty,“ uvádza vo svojej správe.

V minulom týždni padli lavíny na viacerých miestach. Ako dokladá správa Strediska lavínovej prevencie, prvý incident zaznamenali v utorok v Malej studenej doline, v Mačacom kotle, ktorý vyúsťuje na hrebeň Pyšných štítov. Lyžiar, ktorý vyšliapal polovicu trasy na lyžiach a zvyšok na pešo, si pri zjazde uvoľnil doskovú lavínu.

„Našťastie, zastal pri odtrhu a nespadol dolu spolu s lavínou,“ bilancuje stredisko a opisuje nasledujúce prípady. „Ďalší incident sa stal pod Volou vežou, kde si jeden z trojice lyžiarov tiež odtrhol malú lavínu s podobným scenárom. O čosi dramatickejší scenár však mala štvrtková nehoda v Doline Zeleného plesa. Tu skupina troch skialpinistov vystúpila od chaty cez Fľašku do Veľkej Zmrzlej doliny. Tá bola v predchádzajúci deň prelyžovaná niekoľkými lyžiarmi. Ich smolou bolo, že pešo pokračovali po reťaziach smerom do Malej Zmrzlej doliny, kde si pod skalnou stenou, pravdepodobne v mieste, kde bolo naviate väčšie množstvo snehu, odtrhli doskovú lavínu, ktorá dvoch z nich strhla dolu. Jeden zastal tesne nad skalným prahom a druhý preletel skalnou stienkou a dopadol do Fľašky. Našťastie bez zranení.“

V lokalite sa v tom čase nachádzala skupina záchranárov Horskej záchrannej služby na kynologickom školení a jeden z nich pomohol skialpinistom bezpečne zostúpiť späť na chatu.

V bilancii je aj tragická nehoda. V stredu podvečer náhodný turista nahlásil nehybné telo pod Batizovskou próbou. Bola to obeť pádu doskovej lavíny. Turista bol na túre sám.  Nepriaznivé počasie, ktoré nasledovalo na druhý deň, ho mohlo skryť a Tatry by mali v štatistike o jedného nezvestného viac.

Úžasný výkon

Môže vyjsť na vrchol hôr človek s barlou? Odpoveď je tu

Foto:  Teresa Biedroň 

Ponúkame výber najzaujímavejších príspevkov v našej FB skupine Vysoké Tatry. Je sa na čo dívať, poučiť sa či inšpirovať. Tatry nie sú iba krásne, vytvárajú aj dôležité zázemie pre neuveriteľné výkony či zvláštnosti.

Náš top prispievateľ Martin Krajíček nám poslal zostrih vysokotatranských zážitkov z roku 2023. Žasneme nielen my, ale aj návštevníci našej FB skupiny, ktorí pridávajú uznanlivé komentáre. Klobúk dole pred majstrami výstupov a autormi videí.

Ozubnicová železnica v zime. Je zaujímavé vidieť, ako prekonávať zasneženú trať a mizne pod obzorom. Pripomeňme, že premáva na trati Štrba – Štrbské Pleso a jej rekonštrukcia priniesla na trať nové hybridné vozne – Bradavica, Vysoká, Stredohrot, Kostolík a Ganek, teda názvy menej známych štítov Vysokých Tatier.

Naozaj obdivuhodný výkon. Bez jednej nohy na vrcholy hôr! Naozaj je to statočné srdce, ako avizuje video a fotografie Teres Biedroň. V našej FB skupine sa stretlo s veľmi pozitívnym ohlasom. Keď sa chce a nechýba odhodlanie či podpora, všetko sa dá. Držíme palce, nech vždy vyhráva chuť do života.

Michal Kališ zaostril na zvieratá, ktoré strácajú plachosť a neboja sa prísť až do tatranskej obytnej zóny. Ako napríklad vidíme zo záberov urobených v Tatranskej Lomnici. Lane, niekedy srnky, ba aj jelene strácajú plachosť a vyhľadávajú potravu aj v blízkostí ľudí. No ako varujú zoológovia, aj keď prejavujú prítulnosť, netreba sa k nim približovať a pokúšať sa ich pohladkať. Neočakávane sa v nich môžu prebudiť inštinkty, ktoré povedú aj k útokom. 

Piotr Peper uverejnil fragmenty výstupu na Gerlach, ktorý so svojou partiou turistov zdolal 8. januára minulého roku. Extrémny výkon doplnil zaujímavými pohľadmi z vrcholu najvyššieho vysokotatranského štítu, ktoré urobil pri východe slnka.

Ľuboš Čerešňák uverejnil niekoľko záberov na čarovnú Andrejcovú. Úchvatné! Hore vyšiel v čase, keď tatranské doliny a osady sužovali vytrvalé dažde. Od 1 200 metrov nadmorskej výšky bol už iný svet. Snehová perina urobila divy so scenériou okolia útulne.