Napadlo do tridsať centimetrov nového snehu, ale nafúkaného je viac

Napadlo do tridsať centimetrov nového snehu, ale nafúkaného je viac

FOTO: Vladimír Šterbák

V celej oblasti Tatier je v týchto dňoch drsnejšie počasie. Nový i nafúkaný sneh sťažuje pohyb v horskom teréne, pridáva sa k tomu chladný vietor. Do batohov si treba pribaliť turistické mačky i cepín.

Vo Vysokých, Západných i Nízkych Tatrách pribudlo po poslednom snežení od 10 do 30 centimetrov nového snehu, no nafúkaného je miestami viac, preto s tým treba v teréne rátať. Pohyb v ňom je náročný, treba si pribaliť zimnú výbavu a stále platí tretí stupeň lavínového nebezpečenstva. Miestami sú chodníky vyfúkané do tvrdých ľadových úsekov. Na hrebeňoch sa očakáva výskyt vetra s rýchlosťou viac ako 20 m/s, v nárazoch aj viac. V Západných Tatrách a Nízkych Tatrách  je hrebeň sfúkaný do tvrdého až ľadového podkladu.

V Nízkych Tatrách Horská záchranná služba upozorňuje najmä na potrebu dobre si naplánovať túry. Pre množstvo popadaných stromov sú ťažko priechodné: červený turisticky značený chodník (TZCH) od Širokej doliny smerom na Peknú vyhliadku, červený TZCH z Ludrovej na Salatín. Niektoréturistické trasy boli pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi.

Sneh sťažuje pohyb v teréne, chce to mačky i cepín

Sneh sťažuje pohyb v teréne, chce to mačky i cepín

FOTO: Peter Tobis

V Tatrách napadlo od 10 do 30 centimetrov nového snehu. Horská záchranná služba odporúča zobrať si na túry turistické mačky i cepín.

Horskí záchranári upozorňujú, že pohyb v teréne je náročný aj pre zdatných turistov. Napadlo tu od 10 do 30 centimetrov nového snehu a nafúkaného je miestami omnoho viac. V celej oblasti Tatier platí tretí stupeň lavínového nebezpečenstva. Dôrazne neodporúčajú vo Vysokých Tatrách používať v zimnom období úsek chodníka – magistrály rázcestie Trigan – Popradské pleso, turistov navádzajú na alternatívu – zelený turisticky značený chodník. Je to preto, lebo miestami sú chodníky vyfúkané do tvrdých ľadových úsekov.

Podobné upozornenia platia aj pre Západné Tatry a Nízke Tatry. Hrebeň horstiev je sfúkaný do tvrdého až ľadového podkladu, preto sa odporúča pri akomkoľvek pohybe v horskom teréne mať vo výbave turistické mačky a cepín.

Zima ešte nepovedala posledné slovo. V Tatrách je vyhlásený tretí stupeň lavínového nebezpečenstva a fúka veľmi silný vietor, ktorý v nárazoch krátkodobo dosahuje rýchlosť 110 až 135 km/h, čo je silná až mohutná víchrica. Ako varujú horskí záchranári, vo vyšších polohách aj pre sneženie bude orientácia v teréne veľmi náročná. Turistické chodníky budú vplyvom výrazného ochladenia zmrznuté až ľadové, preto odporúčajú kompletnú zimnú výstroj. Na hrebeňoch sa vytvorili preveje a chodníky sú miestami vyfúkané do tvrdých ľadových úsekov.

V Tatrách čakajte silnú až mohutnú víchricu

V Tatrách čakajte silnú až mohutnú víchricu

V celej oblasti Tatier je zvýšené lavínové nebezpečenstvo, o stupeň vyššie ako vyhlásila Horská záchranná služba pre minulé dni. Krátkodobo v nárazoch bude v horách silná až mohutná víchrica.

Foto: Aneta Motak Fotografia

Zima ešte nepovedala posledné slovo. V Tatrách je vyhlásený tretí stupeň lavínového nebezpečenstva a fúka veľmi silný vietor, ktorý v nárazoch krátkodobo dosahuje rýchlosť 110 až 135 km/h, čo je silná až mohutná víchrica. Ako varujú horskí záchranári, vo vyšších polohách aj pre sneženie bude orientácia v teréne veľmi náročná. Turistické chodníky budú vplyvom výrazného ochladenia zmrznuté až ľadové, preto odporúčajú kompletnú zimnú výstroj. Na hrebeňoch sa vytvorili preveje a chodníky sú miestami vyfúkané do tvrdých ľadových úsekov.

Nízke teploty a k tomu víchrica – také sú Tatry dnes

Nízke teploty a k tomu víchrica – také sú Tatry dnes

K miernemu lavínovému nebezpečenstvu a silnému vetru sa teraz v celej oblasti Tatier pridali nízke teploty. Varovania v súvislosti s nimi vydala aj Horská záchranná služba.

Upozornila, že vo vysokohorských polohách sú nízke teploty – v 1500 – 2500 m je to mínu 8 až mínus 15° Celzia. K tomu sa pridáva veľmi silný vietor, ktorý dosiahne krátkodobo v nárazoch rýchlosť až 110 – 135 km/, čo je už víchrica.  Rovnaké varovania platia pre Vysoké a Západné Tatry, ako aj pre Nízke Tatry.

Najmä turisti či lyžiari alebo skialpinisti, ktorí nemajú veľké skúsenosti s pohybom vo voľnom horskom teréne, by mali zvážiť svoje športové aktivity a prispôsobiť ich aktuálnemu počasiu. Keďže vo Vysokých Tatrách platí uzávera chodníkov, mnohí  turisti využívajú terény v Nízkych Tatrách. Ale aj tam, ako upozorňuje Horská záchranná služba, treba zvážiť pohyb na niektorých chodníkoch pre popadané stromy a tiež treba byť opatrní v orientácii. Niektoré turistické trasy boli pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi.

Tretí prázdninový týždeň bude chladnejší

Tretí prázdninový týždeň bude chladnejší

Posledný týždeň jarných prázdnin sa aj v našich veľhorách  začína upozornením na mierne lavínové nebezpečenstvo a chladný severozápadný vietor, ktorý  ovplyvní všetky športové aktivity v strediskách i mimo nich.

Pre Vysoké Tatry hlási Horská záchranná služba pretrvávanie prevejov na hrebeňoch hôr, čo súvisí aj s upozornením na mierne lavínové nebezpečenstvo a chladný severozápadný vietor. Pretrváva aj odporúčanie nepoužívať úsek chodníka – magistrály rázcestie Trigan – Popradské pleso červená značka. Bezpečnou alternatíva je zelený turisticky značený chodník (TZCH). Výška nového snehu vo Vysokých Tatrách predstavuje od 30 do 60 cm, na peší pohyb je fyzicky veľmi náročný. Spomínaný chodník je miestami vyfúkaný do tvrdých ľadových úsekov.

V Západných Tatrách okrem už spomínaného chladného vetra upozorňuje Horská záchranná služba na mierne lavínové nebezpečenstvo a turisti by si mali obzvlášť všimnúť upozornenie, že zelený TZCH Svorad – Špania – Lomnô (Lomné) a zelený TZCH Prosečné – Dol. Borovianky je zle značený, s obmedzenou priechodnosťou. Strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

V Nízkych Tatrách platí naďalej upozornenie, že pre množstvo popadaných stromov sú ťažko priechodné: červený TZCH od Širokej doliny smerom na Peknú vyhliadku, červený TZCH z Ludrovej na Salatín. Navyše, niektoré turistické trasy boli pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi.

Športovať treba tak, ako to dovolí počasie

Športovať treba tak, ako to dovolí počasie

V Tatrách sa dnes očakáva silný vietor. V nárazoch má dosiahnuť rýchlosť do 70 km/h. Vysoké Tatry majú od 30 do 60 cm nového snehu. Športové aktivity treba plánovať aj s ohľadom na počasie.

V celej oblasti Tatier platí druhý stupeň lavínového nebezpečenstva, teda dvojka z päťmiestnej medzinárodnej stupnice. Na hrebeňoch sa vytvorili preveje. Športové aktivity by návštevníci veľhôr mali plánovať aj s ohľadom na túto situáciu. Odporúča to Horská záchranná služba. Na svojej stránke informuje, ktoré chodníky nie sú prístupné, ktoré sú viac nebezpečné či bezpečné. Najmä v súvislosti s jarnými prázdninami, na ktoré nastúpili žiaci zo škôl stredného Slovenska, sa odporúča iba pohyb v strediskách a na bezpečných chodníkoch.  

Záchranári upozorňujú na riziko pohybu na niektorých chodníkoch

Záchranári upozorňujú na riziko pohybu na niektorých chodníkoch

V celej oblasti Tatier sa znížil stupeň lavínového nebezpečenstva na mierne, teda dvojku. Horskí záchranári upozorňujú na nebezpečenstvo pohybu na niektorých chodníkoch. Túry treba plánovať s ohľadom na aktuálne počasie.

Vo Vysokých Tatrách je takýmto úsek chodníka – magistrály rázcestie Trigan – Popradské pleso červená značka, platí dôrazný zákaz jeho používania v zime. Bezpečnou alternatívou je zelený turisticky značený chodník (TZCH). Výška nového snehu v našich veľhorách predstavuje od 30 do 60 cm, na peší pohyb je fyzicky veľmi náročný.

V Západných Tatrách upozorňuje Horská záchranná služba na zelený TZCH Svorad – Špania – Lomnô (Lomné) a zelený TZCH Prosečné – Dol. Borovianky, ktoré sú zle značené, s obmedzenou priechodnosťou pre množstvo popadaných stromov a zarastanie krami. Strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

Pre Nízke Tatry platí varovanie, že pre množstvo popadaných stromov sú ťažko priechodné: červený TZCH od Širokej doliny smerom na Peknú vyhliadku, červený TZCH z Ludrovej na Salatín. Platí, že niektoré turistické trasy boli pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi.

Počas dňa budú v celej oblasti Tatier veľmi nízke teploty vzduchu. Na hrebeňoch sú preveje a hrozí zvýšené lavínové nebezpečenstvo.

Veľmi nízke teploty a nový sneh – toto sú Tatry dnes

Počas dňa budú v celej oblasti Tatier veľmi nízke teploty vzduchu. Na hrebeňoch sú preveje a hrozí zvýšené lavínové nebezpečenstvo.

Horská záchranná služba preklasifikovala vysoké lavínové nebezpečenstvo z minulých dní na zvýšené. V oblasti Tatier teda platí tretí stupeň lavínového nebezpečenstva. Vo Vysokých a Západných Tatrách výška nového snehu predstavuje od 30 do 50 cm, ktorý je pre peší pohyb veľmi náročný. Na hrebeňoch sú preveje, hrozí pád lavín.

V Nízkych Tatrách pribudlo od 20 do 50 cm nového snehu, aj tam platia výstrahy o zvýšenom lavínovom nebezpečenstve. Niektoré doliny sú pre popadané stromy iba veľmi ťažko priechodné. Pohyb v horách treba podriadiť vývoju počasia a riadiť sa odporučeniami Horskej záchrannej služby.

Na horách hrozí veľké lavínové nebezpečenstvo. Žiarska dolina spolu so Žiarskou chatou sú uzatvorené. Hlásia silné sneženie a víchrice.

Tatry dnes – mohutná víchrica až orkán

Horská záchranná služba upozorňuje na mimoriadne silný vietor a sneženie. Dnes – v sobotu 4. februára – až do 18. h sa najmä v Západných, Vysokých a Nízkych Tatrách očakáva mimoriadne silný vietor, ktorý miestami  dosiahne silu mohutnej víchrice až orkánu.

Sila vetra doplnená snežením predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, vrátane športovania. Navyše, v pohorí Vysokých a Západných Tatier bude aj počas soboty pretrvávať veľké lavínové nebezpečenstvo – teda 4. stupeň. Vo Vysokých Tatrách predstavuje výška nového snehu od 30 do 60 cm, ktorý je na peší pohyb fyzicky veľmi náročný. Pohyb vo vysokohorskom teréne sa neodporúča. Podobné varovanie platí aj pre Západné Tatry.

V Nízkych Tatrách horskí záchranári vyhlásili trojku, teda zvýšené lavínové nebezpečenstvo. Nového snehu tu napadlo od 20 do 50 cm, turistika sa neodporúča a aj v tomto horstve platí varovanie pred pohybom v vysokohorskom teréne. Na hrebeňoch sú preveje, hrozí pád lavín.  

Žiarska chata je uzavretá, hrozia lavíny a silné víchrice

Žiarska chata je uzavretá, hrozia lavíny a silné víchrice

V Tatrách napadlo od 30 do 70 cm nového snehu. Horská záchranná služba upozorňuje na veľké lavínové nebezpečenstvo vo Vysokých a Západných Tatrách. Návštevníci musia pri športových aktivitách rátať aj so silným vetrom.

Vo Vysokých a Západných Tatrách sa vytvorilo veľké lavínové nebezpečenstvo ohodnotené štvrtým stupňom z päťstupňovej medzinárodnej stupnice. V tejto oblasti napadlo od 30 do 70 cm nového snehu, ktorý vietor zanáša. Ako uvádza Horská záchranná služba, veľké nebezpečenstvo hrozí najmä na záveterných stranách hrebeňov pod sedlami, skalnými stenami a na mnohých strmých svahoch.

Podľa horských záchranárov je uvoľnenie lavín vysoko pravdepodobné už pri malom dodatočnom zaťažení. Upozorňujú, že na týchto miestach sa tvoria nestabilné krehké dosky, vankúše a preveje z vetrom ubitého snehu. Výskyt stredných aj veľkých spontánnych, prevažne prachových, lavín je vysoko očakávaný.  V  Nízkych Tatrách pretrváva zvýšené lavínové nebezpečenstvo – vyhlásený je tretí stupeň.

Horská záchranná služba upozorňuje, že počas piatku a soboty sa v celej oblasti Tatier očakáva silný vietor, ktorý v nárazoch bude dosahovať až silu víchrice, na hrebeňoch hôr až silnej a mohutnej víchrice. Riziko pádu lavín a silného vetra je dôvodom toho, že nielen vo vysokohorskom teréne, ale ani v podhorí sa neodporúča pohyb

Ako HZS dodáva, v Západných Tatrách je predbežne do nedele 5. februára  pre  vysoké riziko pádu lavín dočasne uzavretá Žiarská chata.