kvíz o tatrách

Uhádnete typické tatranské povolania? Súťažte o tričká!

Ste pripravení zistiť, čo všetko viete o inšpiratívnych povolaniach v Tatrách? Tento kvíz preverí vaše vedomosti o horských vodcoch, strážcoch a nosičoch, ktorí dennodenne čelia náročným podmienkam našich veľhôr. Nechajte sa prekvapiť zaujímavosťami a detailmi, ktoré možno ešte nepoznáte. Zvládnete odpovedať správne na všetky otázky? Urobte si kvíz a zistite, ako dobre poznáte tatranský svet!

Chcete získať originálne tatranské tričko? Hlasujte za náš podcast S BATOHOM CEZ HORY v ankete podcast roka 2024 a desiatich z vás odmeníme nádhernými detskými tričkami s tatranskou tematikou. Podcast sa venuje v novej sérii špeciálnym tatranským povolaniam, ktoré sú inšpirujúce a veľmi si ich vážime. Hlasujte a vyhrávajte!

tričká cezhory

AKO SA ZAPOJIŤ DO SÚŤAŽE O TATRANSKÉ TRIČKO?
1. Navštívite stránku https://bit.ly/podcast_roka_hlasovanie

2. V kategórii MILÁČIK hlasujte za podcast S batohom cez hory

3. Na e-mail gabika@cezhory.sk zašlite screenshot potvrdzujúceho e-mailu o hlasovaní v ankete

10 výhercov (po splnení podmienok) budeme kontaktovať po skončení hlasovania v ankete podcast roka 2024 tj. 17.6.2024

Ani netušíte, aké máme profesie v Tatrách. Tento kvíz vás prekvapí!

Trúfnete si ?

1.

Aké špecifické úlohy má strážca prírody v Tatranskom národnom parku, okrem udržiavania chodníkov a dohliadania na dodržiavanie pravidiel návštevného poriadku?

2.

Ktoré z nasledujúcich povolaní vyžaduje špecifickú kvalifikáciu a licenciu na vedenie skupín po náročných tatranských terénoch, vrátane lezeckých ciest a vysokohorských výstupov?

3.

Horskí nosiči v Tatrách sú známi svojou schopnosťou nosiť ťažké náklady na dlhé vzdialenosti. Aké historické a logistické dôvody stoja za týmto povolaním, ktoré sa zachovalo dodnes?

Vaše skóre je

Priemerné skóre je 77%

Koniec

Autor titulnej fotografie: Roman Šimko

Vyšné Sesterské pleso

Turista sa poranil na snehovom poli, rovnaké nehody v Tatrách stále hrozia

Viac dažďa ako slnka, varovanie pred búrkami s prudkými lejakmi a ak sa vyberiete vyššie do hôr, treba rátať so súvislými snehovými plochami.

Výhľad počasia na tento víkend nie je pre Tatry optimistický. Dnes zamračené, v sobotu trochu slnka a v nedeľu dážď. Naviac, platia výstrahy 1. stupňa pred búrkami a dažďom. Horská záchranná služba upozorňuje na výskyt búrok  s prudkým lejakom s intenzitou 20 – 30 mm/30 min s nárazmi vetra 65 – 85 km/h s krúpami. Naviac, vo vysokých polohách, ako uvádza portál horských záchranárov, sú miesta so súvislou snehovou pokrývkou, kde hrozí riziko pošmyknutia. Preto odporúčajú kompletnú zimnú výstroj.

Pošmyknutie na snehovom poli je veľmi nebezpečné
Pošmyknutie na snehovom poli je veľmi nebezpečné. Autor fotografie: archív HZS

Minulú nedeľu riešili prípad 25-ročného turistku, ktorý sa počas zostupu z Bystrej lávky smerom do Mlynickej doliny pošmykol na snehovom poli a po približne 100-metrovom páde exponovaným terénom pociťoval bolesti v oblasti chrbtice.

„Na miesto vyštartoval vrtuľník záchrannej zdravotnej služby aj s dvoma záchranármi a spoločne  smerovali do Mlynickej doliny.  Pre hmlu na mieste nehody, nebolo možné vysadenie záchranárov HZS a lekára VZZS priamo pri zranenom turistovi,“ uvádza portál Horskej záchrannej služby.

Preto boli horskí záchranári vysadení na najbližšom možnom mieste a pokračovali k pacientovi po zemi. Po poskytnutí pomoci a jeho transportovaní na nosidlách k miestu, kde ho už mohol vyzdvihnúť vrtuľník, bol evakuovaný s podozrením na poranenia hrudníka a panvy do popradskej nemocnice.

Aj tento prípad je príkladom toho, že varovania horských záchranárov pred nástrahami terénu v Tatrách treba brať vážne a pri túrach vyššie v horách ešte stále používať mačky, paličky poprípade čakan.

Autor titulnej fotografie: Janka Ďurajková

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Hlasujte za podcast roka

Hlasujte za náš podcast S BATOHOM CEZ HORY v ankete podcast roka 2024. Podcast sa venuje Tatrám a všetkým témam s nimi spojenými. Učíme mladších, ale i starších láske k horám, ktorá je dnes veľmi dôležitá. Podporte nás v tejto významnej ankete a ukážte spoločne celému Slovensku, že na Tatrách záleží. 

Ako môžete hlasovať?

  1. Navštívte stránku https://bit.ly/podcast_roka_hlasovanie
  2. V kategórii Miláčik hlasujte za podcast S batohom cez hory
  3. V ostatných kategóriách môžete/nemusíte hlasovať
  4. Vyplňte meno a e-mailovú adresu
  5. Potvrďte svoj hlas cez e-mail

Ďakujeme veľmi pekne!

Víkendovú túru aj k Téryho chate môže poznačiť výdatný dážď a búrky

Víkend v Tatrách môžu poznačiť aj búrky s výdatnými zrážkami

Dnes sa nad Tatrami zbiehajú ťažké mračná, Horská záchranná služba vydala výstrahu prvého stupňa pred búrkami. Podobné počasie sa predpovedá aj na víkend.

Záver zimnej uzávery chodníkov v Tatranskom národnom parku a štart do letnej sezóny v závere tohto týždňa poznačí v celej oblasti Tatier výdatný dážď. V popoludňajších hodinách sa môžu tvoriť búrky s bohatou nádielkou vody. Vo vysokých polohách hôr sú ešte stále miesta so súvislou snehovou pokrývkou. Horskí záchranári upozorňujú na riziko pošmyknutia a odporúčajú, že so sebou na túry si treba zobrať kompletnú zimnú výstroj. 

Napriek končiacej zimnej uzávere je červeno značený turistický chodník medzi Hrebienkom a Rainerovou chatou pre zosuv a hrozby padajúcich skál uzavretý, rizikové miesto je možné obísť po zeleno značenom turistickom chodníku okolo Bilíkovej chaty a Vodopádov Studeného potoka.

Podobné výstrahy orientujúce na možnosť búrok a riziko pošmyknutia vo vyšších polohách na snehu platí aj pre Západné a Nízke Tatry.  Zelený TZCH Svorad – Špania – Lomnô (Lomné) je zle značený, s obmedzenou priechodnosťou. strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

Pre Nízke Tatry platí upozornenie horských záchranárov, že niektoré turistické trasy boli pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi.

Autor titulnej fotografie: Alexandra Holúbková

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Hlasujte za podcast roka

Hlasujte za náš podcast S BATOHOM CEZ HORY v ankete podcast roka 2024. Podcast sa venuje Tatrám a všetkým témam s nimi spojenými. Učíme mladších, ale i starších láske k horám, ktorá je dnes veľmi dôležitá. Podporte nás v tejto významnej ankete a ukážte spoločne celému Slovensku, že na Tatrách záleží. 

Ako môžete hlasovať?

  1. Navštívte stránku https://bit.ly/podcast_roka_hlasovanie
  2. V kategórii Miláčik hlasujte za podcast S batohom cez hory
  3. V ostatných kategóriách môžete/nemusíte hlasovať
  4. Vyplňte meno a e-mailovú adresu
  5. Potvrďte svoj hlas cez e-mail

Ďakujeme veľmi pekne!

Rozhodli sme sa navštíviť Bachledovu dolinu

Z tohto miesta v Tatrách sa vám roztrasú kolená

Rozhodli sme sa navštíviť Bachledovu dolinu a známy Chodník korunami stromov, o ktorom sme už veľa počuli. Skutočným zážitkom bola aj vyhliadková veža so sieťou vo výške sídliskového paneláku.

Hore sme sa vyviezli kabínkovou lanovkou. Už počas jazdy sme mali výhľady na scenériu Belianskych Tatier. Bolo ešte ráno, nestretli sme skoro žiadnych ľudí. Je to príjemný pocit, mať celú Bachledku akoby len pre seba. 

Neváhame a rovno ideme hore na Chodník korunami stromov. Sme 24 metrov nad zemou, pozeráme sa zhora na vrcholce ihličnanov, hlavne smrekov. Z lesa sa ozýva spev vtákov, je to akoby sme sa stali súčasťou tohto spoločenstva. Po ceste sa často zastavujeme, vdychujeme čerstvý vzduch a neopakovateľnú atmosféru.

Z chodníka 24 metrov nad zemou vidíme vrcholce stromov. Foto: Gabriela Kinčoková.
Z chodníka 24 metrov nad zemou vidíme vrcholce stromov. Foto: Gabriela Kinčoková.

Zastávky robíme aj pri tabuliach, kde sú informácie o zvieratách, rastlinách a živote v lesoch pod nami, ale aj o ich ochrane a sile počasia, ktorá sa v Tatrách už veľakrát prejavila. Tam hore sme si urobili aj malé občerstvenie. Sadli sme si a vytiahli tyčinky Corny Big, chutia dokonale, či už slaný karamel, čokoláda s banánom alebo čistá čokoláda.

Na ďalšej ceste zdolávame lanové prekážky. Treba si dávať pozor, aby človek nezakopol a nespadol, ale je to veľká zábava, samozrejme, riadne zabezpečená. Neopakovateľný je aj výhľad na Belianske Tatry, v peknom počasí, aké sme mali, je to nádhera. Scenériu štítov vidíme z opačnej strany, veď nie sme ďaleko od hranice s Poľskom.

Výhľady na Belianske Tatry sú neopakovateľné. Foto: Gabriela Kinčoková.
Výhľady na Belianske Tatry sú neopakovateľné. Foto: Gabriela Kinčoková.

Na konci cesty ponad koruny stromov čaká odmena v podobe vyhliadkovej veže vysokej 32 metrov. Neváhame a kráčame točiacim sa chodníkom na jej vrch. O výhľadoch sme už v tomto článku párkrát písali, takže sa nebudeme opakovať. Sieť, ktorá sa nachádza nad otvoreným stredom vyhliadkovej veže, je však veľkou výzvou. Nie každý sa odváži vstúpiť akoby do prázdna, aj keď vie, že táto sieť je úplne bezpečná. Niektorým z nás sa roztriasli kolená, iným sa to po chvíli podarilo, aj keď to trochu hojdá. Michal si dokonca vychutnával tyčinku Corny Big poležiačky rovno v jej strede.

Na konci cesty ponad koruny stromov čaká odmena v podobe vyhliadkovej veže. Foto: Gabriela Kinčoková.
Na konci cesty ponad koruny stromov čaká odmena v podobe vyhliadkovej veže. Foto: Gabriela Kinčoková.

Ak by ste mali po návšteve tejto atrakcie chuť spoznať ešte niečo v okolí, dobrým tipom môže byť návšteva obce Ždiar s typickou ľudovou architektúrou a múzeom, kde sa dozviete veľa o tradíciách a folklóre tejto podtatranskej oblasti. V Belianskych Tatrách je aj známa Monkova dolina medzi Ždiarskou vidlou a Hlúpym vrchom. Počkajte však do júna, pretože v máji tu ešte platí zimná uzávera. Zo Ždiaru sa dá ísť aj na Kopské sedlo a odtiaľ do doliny Zeleného plesa.

Autork titulnej koláže: Roman Lončík.

Tento text do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Máte radi Tatry? Pomôžte nám o nich povedať aj ľuďom v zahraničí. Prispejte na zbierku knihy o Tatrách v angličtine. Vyberte si jednu z atraktívnych odmien.

Malý Slavkov

Tatry sa zasekli, namiesto slnka ponúkajú súvislý dážď

Zamračené, prehánky a možno aj búrky. Taká je prognóza počasia na najbližšie dni v Tatrách. Vo vysokých polohách sú ešte miesta so súvislou snehovou pokrývkou.

Aktuálna predpoveď počasia neveští pre Tatry pohodový víkend. Bude zamračené, očakávajú sa búrky, vo Vysokých Tatrách, ak sa niekto odváži na náročnejšiu túru, možno nájsť súvislé snehové pokrývky, preto je pre túto oblasť vyhlásená výstraha prvého stupňa pred snehom a ľadom, keďže hrozí pošmyknutie. Vyžaduje sa aj zimná výstroj.

Ak by sa návštevníci Vysokých Tatier predsa len rozhodli pre nenáročnú túru z Hrebienka na Rainerovu chatu, treba zobrať do úvahy, že úsek červeno značeného turistického chodníka je pre zosuv a hrozbu padajúcich skál uzavretý.

„Obchádzka vedie po zeleno značenom turistickom chodníku z Hrebienka okolo Bilíkovej chaty, Vodopádov Studeného potoka a Rainerovej chaty,“ odporúča webová stránka horských záchranárov.

Ešte stále platí, že Chata Plesnivec je do júna 2024 čiastočne uzavretá, no počas víkendov poskytuje základné služby.

Upozornenie na nepriaznivé počasie platí aj pre Západné a Nízke Tatry. Aj na chodníkoch, ktoré vyzerajú zdanlivo bezpečné, sa môže pri daždivom počasí stať úraz. Horská záchranná služby vyzýva na opatrnosť.

Prielom Dunajca. Horskí záchranári odporúčajú turistom i cyklistom neriskovať
Prielom Dunajca. Horskí záchranári odporúčajú turistom i cyklistom neriskovať. Autor fotografie: archív HZS

Dôsledok rizika napríklad pomáhali riešiť aj vo štvrtok v oblasti Prielomu Dunajca. Cyklista si po páde privodil drobné zranenia v oblasti hlavy a ruky. O pomoc pre turistu požiadali našich záchranárov ich poľskí kolegovia. Zraneného cyklistu ošetrili, a ten potom do cieľa svojej cesty mohol pokračovať na vlastnú žiadosť samostatne. 

Autor titulnej fotografie: Vladimír Šterbák

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Máte radi Tatry? Pomôžte nám o nich povedať aj ľuďom v zahraničí. Prispejte na zbierku knihy o Tatrách v angličtine. Vyberte si jednu z atraktívnych odmien.

kvíz o horských chatách

Uhádnete názvy obľúbených tatranských chát?

Ako dobre poznáte tatranské horské chaty? Vybrali sme pre vás tie najobľúbenejšie, ktoré sú počas celého roka plné šťastných a spokojných turistov. 

Stlačte "začať kvíz" a uhádnite názvy horských chát

Trúfnete si ?

1. Ktorá horská chata sa nachádza na fotografii?

Autor fotografie: Kristína Drugová

2. Ktorá horská chata sa nachádza na fotografii?

Autor fotografie: Silvia Masarová

3.

Ktoré z nasledujúcich povolaní vyžaduje špecifickú kvalifikáciu a licenciu na vedenie skupín po náročných tatranských terénoch, vrátane lezeckých ciest a vysokohorských výstupov?

4.

Aké špecifické úlohy má strážca prírody v Tatranskom národnom parku, okrem udržiavania chodníkov a dohliadania na dodržiavanie pravidiel návštevného poriadku?

5.

Horskí nosiči v Tatrách sú známi svojou schopnosťou nosiť ťažké náklady na dlhé vzdialenosti. Aké historické a logistické dôvody stoja za týmto povolaním, ktoré sa zachovalo dodnes?

Vaše skóre je

Priemerné skóre je 68%

Koniec

Autor titulnej fotografie: Vladimír Šterbák

Autori fotografií v kvíze: Kristína Drugová, Pavol Karaba, Silvia Masárová, Peter Čimbora

Počas víkendu bude v Tatrách pršať, náhradným program môže byť Noc múzeí a galérií

Cez víkend má v Tatrách pršať, poďte s nami na Noc múzeí a galérií

Ak budete v sobotu v blízkosti ktoréhokoľvek múzea či galérie, vedzte, že majú aj pre vás pripravený bohatý program. Noc múzeí a galérií otvorí dvere týchto inštitúcií aj inak ako bežne. Platí to aj o tatranských kultúrnych stánkoch.

Do tohto medzinárodného podujatia, ktoré prepojí s návštevníkmi viac ako 37 tisíc múzeí v 158 krajinách sveta, sa zapojí aj Podtatranské múzeum v Poprade. Ak nebudete mať lepší program, lebo má pršať, zájdite do tohto podtatranského mesta a nasajte atmosféru umenia, prepojenej s bohatým kultúrnom programom.

V Podtatranskom múzeu vás čakajú mnohé prekvapenia
V Podtatranskom múzeu vás čakajú mnohé prekvapenia. Autor fotografie: Jaroslav Kizek

V čase od 17. do 21. h sa v ňom prestriedajú nielen umelci, ale na prednáškach aj vedci, budú tu ukážky tradičných remesiel, tvorivé dielne pre deti či prehliadky expozícií a výstav s rozšíreným lektorským výkladom a atraktívna nočná prehliadka múzea. Plánujú tu vyhodnotiť aj súťaž o najautentickejšie havranie hniezdo. Návštevníkom bude k dispozícií nielen interiér, ale aj vonkajší areál múzea, remeselnícke dielne a amfiteáter.

Na návštevníkov je 18. mája pripravená aj Tatranská galéria v popradskej Elektrárni. Sprístupnia tu za dobrovoľné vstupné všetky výstavy, medzi nimi výstavu poľského súčasného umelca Marcina Berdyszaka, ale aj nášho Jana Hálu, ktorý časť svojho tvorivého života strávil vo Važci. Galéria ponúkne aj výstavu z vlastných zbierok, v ktorej predstavuje tvorbu osemdesiatky autorov. To všetko medzi 13. a 19. h.

V Tatranskej galérii pripravujú koncert
V Tatranskej galérii pripravujú koncert. Autor fotografie: archív Prešovský samosprávny kraj

Okrem toho od 15. h sa galéria na poldruha hodinu stane priestorom na tvorivé dielne príznačne nazvané Ekotvorivky a medzi 17. a 19. h je pripravený koncert s prekvapením.

Bohatý program pre malých aj veľkých má na sobotu pripravené aj Múzeum TANAP-u v Tatranskej Lomnici. Otvorené tu budú mať od 17. do 21. h. 

A isteže, počas dňa, ak vám to počasie dovolí, sa môžete prejsť po tatranských chodníkoch. No pozor, nad pásmom lesa bude ešte stále chladno, okolo nuly, a môže mrznúť. Nachádza sa tam súvislá snehová prikrývka, hrozí riziko pošmyknutia. Ešte stále treba so sebou zobrať zimnú výstroj. Platí to rovnako o Vysokých, ako aj Západných či Nízkych Tatrách. A ak nebude „iba“ zamračené, má pršať. Na výhľady zabudnite.

Autor titulnej fotografie: Ada Balúchová

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Máte radi Tatry? Pomôžte nám o nich povedať aj ľuďom v zahraničí. Prispejte na zbierku knihy o Tatrách v angličtine. Vyberte si jednu z atraktívnych odmien.

Kniha, ktorú tvorila láska k Tatrám

S knihou CEZ HORY chceme prekročiť hranice Slovenska

Autorka titulnej fotografie: Gabriela Kinčoková.

S radosťou oznamujeme, že sa nám podarilo naplniť prvý míľnik v rámci našej kampane na podporu knihy CEZ HORY na platforme donio.sk. Teraz sa vydávame za naplnením druhého dôležitého míľnika. Kniha CEZ HORY je plná inšpiratívnych rozhovorov so známymi osobnosťami Tatier a ponúka hlboký pohľad do života a príbehov tých, ktorí sú s nimi úzko spätí.

Kniha „Cez Hory“ nie je len zbierkou rozhovorov, ale aj bohatým zdrojom informácií o tatranských štítoch, dolinách či chatách. Nahliadnuť môžete do podrobných opisov týchto krás, ktoré robia Tatry jedinečnými. Vydanie tejto knihy v anglickom jazyku nám umožní zdieľať tieto inšpiratívne príbehy a fascinujúce informácie s medzinárodným publikom, čím zvýšime povedomie o krásach a význame Tatier vo svete.

V knihe je všetko, čo robí Tatry jedinečnými
V knihe je všetko, čo robí Tatry jedinečnými. Autor fotografie: archív M Kreo

Príspevkom na našu zbierku na DONIO pomôžete pokryť náklady spojené s prekladom, tlačou a distribúciou knihy. Veríme, že s vašou pomocou dokážeme priniesť Tatry aj čitateľom za hranicami Slovenska.

Ďakujeme za vašu štedrosť a podporu! Odmenou za podporu Vám budú produkty ako sú tričká, ponožky či kniha CEZ HORY v slovenskom jazyku. Navštívte našu zbierku na DONIO a prispievajte k vydaniu anglickej verzie knihy CEZ HORY. Prispieť môžete tu: https://donio.sk/preklad-cezhory 

Autor titulnej fotografie: archív M Kreo

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

V Podtatranskom múzeu je 54 tisíc zbierkových predmetov

Poďte zažiť príbehy dobrodružnejšie ako Harry Potter

Chcete vedieť, prečo sú v Podtatranskom múzeu v Poprade radi, keď prší? A prečo musí byť drevo z hrobky kniežaťa staré 1 600 rokov uložené v klimatizovaných vitrínach? Zaujíma vás, či môžete hodnotné veci z vašich domácností múzeu darovať a ako sa stanovuje ich cena?  

Ak chcete poznať odpovede na tieto otázky, máme pre vás odporúčanie. Naklikajte si na stránke cezhory.sk najnovší diel podcastu S batohom cez hory a dozviete sa ešte oveľa viac.

Lebo múzeá dnes už nie sú iba kamenné stavby, ale priestory s príbehmi, ktoré sú mnohokrát zaujímavejšie ako dobrodružstvá Harryho Pottera. Vladko a Tánička sa v ňom zhovárajú o povolaní kurátorky historických zbierok.

Magdaléna Bekessová, kurátorka historických zbierok v Podtatranskom múzeu
Magdaléna Bekessová, kurátorka historických zbierok v Podtatranskom múzeu

Inšpiráciu našli v profesijnom príbehu Magdalény Bekessovej, ktorá pracuje v Podtatranskom múzeu v Poprade. O zbierkach musí vedieť všetko, odkiaľ sú, čo „prežili“, kto ich našiel, ako pasujú do doby, v ktorej boli vyrobené, kto je ich autorom a ako môžu obohatiť vedomosti návštevníkov, keď sa v nejakom kontexte vystavia.

V múzeu je ich viac ako 54 tisíc z geológie, mineralógie, paleontológie, botaniky či zoológie, ale aj archeológie, etnografie, umenia a z mnohých ďalších odborov ľudskej činnosti.  Napríklad aj z numizmatiky.

Vladko a Tánička pri prehliadke výstav múzea
Vladko a Tánička pri prehliadke výstav múzea. Autor fotografie: Jaroslav Kizek

Vladko a Tánička vo svojom dialógu pripomínajú, že o jeho vznik sa pričinil prvý turistický spolok na území Uhorska, čo je rarita, ktorou sa Slovensko môže pýšiť. No spomínajú aj to, že jednotliví jeho členovia sa nevedeli dohodnúť, kde múzeum bude, tak časť zbierok uložili v Kežmarku. Aj to je typické slovenské.  A upozorňujú aj na unikátnu expozíciu Knieža z Popradu, ktorého hrobku našli počas stavebných prác v Matejovciach a v múzeu jeho príbeh prezentujú v piatich miestnostiach.

Do múzea chodia návštevníci Tatier najčastejšie vtedy, keď prší. Uplakané počasie na tatranských chodníkoch radi zamenia za zážitky, ktoré im sprostredkujú predmety z minulosti. Kurátorka ich mnohokrát nachádza na povalách či v pivniciach starých dreveníc a o poklady, ktoré majú vysokú kultúrnu hodnotu, a ktoré často pochádzajú aj od darcov, sa svedomito stará

 Témami podcastov, ktoré sa začali nahrávať v júli 2021, boli doposiaľ tatranské chaty, doliny, štíty, plesá, udalosti, záhady, patróni, zaujímavosti, jaskyne, špeciality, pravidlá a bezpečnosť návštevníkov v Tatrách, ale Vladko a Tánička nahrali aj niekoľko špeciálov. Všetky si môžete vypočuť, keď kliknete na stránku www.cezhory.sk/podcasty. V archíve je viac ako polstovka dielov.  

Autor titulnej fotografie: Jaroslav Kizek

Tento text do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Máte radi Tatry? Pomôžte nám o nich povedať aj ľuďom v zahraničí. Prispejte na zbierku knihy o Tatrách v angličtine. Vyberte si jednu z atraktívnych odmien.

Kniha Tatry zbierka Donio.
Výstup na Ihlu môžete začať v obci Ihľany

Zažite výstup na Ihlu, Tatry budete mať ako na dlani

Máme pre vás turistický tip. Výstup na Ihlu. Nie na tú v Ostrve vo Vysokých Tatrách, ale na tretí najvyšší vrchol Levočských vrchov nad obcou Ihľany. Organizuje sa už túto sobotu (18. mája). A ak budete mať šťastie na počasie, otvorí sa vám z neho krásny výhľad na naše veľhory.

Hviezdicový výstup na Ihlu a Čiernu horu organizuje Regionálna rada Klubu slovenských turistov Levočské vrchy – Branisko spolu s obcou Ihľany a s miestnou spoločnosťou lesomajiteľov už túto sobotu (18.mája). No výstup na Ihlu si môžete urobiť aj kedykoľvek inokedy.

Vrch dal obci meno, je najvyšším vrcholom Kežmarského okresu (1 283 m) a z jeho vrcholovej časti, ktorá je odlesnená, sú zaujímavé výhľady nielen na Nízke a Vysoké Tatry, ale aj na okolité Levočské vrchy, Branisko, Ľubovniansku vrchovinu, Stolické a Volovské vrchy, Spišskú Maguru a dokonca aj na viaceré pohoria v Poľsku. Ostatné vrcholy v okolí sú o 250 i viac metrov nižšie, preto je záruka výhľadov garantovaná.

Na Ihlu sa môžete vydať aj skoro na jar, odvážnejší aj v zime
Na Ihlu sa môžete vydať aj skoro na jar, odvážnejší aj v zime. Autor fotografie: archív Prešovský samosprávny kraj

Aj kvôli nim známe, neznáme Levočské vrchy objavuje čoraz viac turistov, ktorým sa už „prejedli“ notoricky známe pohoria a chcú do svojho kalendára zapísať aj vrcholové zážitky z menej navštevovaných, no tiež krásnych miest našej krajiny. Záujem o okolie Ihlian začal narastať po zrušení Vojenského obvodu  Javorina (2010). V minulom roku bol preto na vrchol Ihly vyznačený nový, zelený turistický chodník.

A hoci sobotný výstup je určený predovšetkým pre domácich a ľudí z okolitých obcí, pokojne sa k nim môžete pridať, a to aj s celou rodinou. Zažijete družnú atmosféru, spolupatričnosť a budete mať radosť z pohybu na čerstvom vzduchu.

Organizátori odporúčajú trasu z Ihlian, a to po zelenom turistickom chodníku. No keďže ide o časovo dlhší výstup, na ktorý by ste sa museli vydať skoro ráno, odporúčajú po dohode s obcou a vlastníkmi pozemkov skrátiť si cestu autom. Je možné tak urobiť po lokalitu Nad lesným mlynom, a potom pokračovať peši po žltej značke na Ihlu, no čaká vás asi dvojhodinový pochod určený pre kondične dobre pripravených turistov.

Alebo je možné autom zakerovať po lokalitu Peklo a odtiaľ sa vydať pešky po zelenej značke na vrchol Ihly, trvať to bude niečo málo nad dve hodiny. Výstup touto trasou zvládnu aj menej zdatní turisti. Je tu aj možnosť prísť autom po lokalitu Malý Václavák a pokračovať na vrchol po červenej značke. Miestni tento výstup označujú za menej náročný, trvá asi poldruha hodinu.

Keďže výstup na Ihlu má prívlastok hviezdicový, núkajú sa aj trasy z Nižných Ružbách po červenej značke, ale ide o päťhodinový náročný výstup. A na vrchol sa dá dostať aj z obcí Jakubany a Kolačkov podľa vlastného zváženie po neznačených cestách a chodníkoch.

Na Ihlu sa môžete vydať aj obce Kolačkov
Na Ihlu sa môžete vydať aj obce Kolačkov. Autor fotografie: Jerzy Opiola

Ešte je tu aj ponuka pre turistov starších ako 70 rokov. Pre nich organizátori umožnili výjazd autom k útulni a odtiaľ je Ihla pešky na dosah za takú trištvrtehodinku. K útulni sa dá dôjsť aj na bicykloch a je tu aj prameň pitnej vody a prístrešok.

Dôležitá je informácia pre účastníkov výstupu, že zraz všetkých, ktorí sa ho chcú zúčastniť, je na poludnie a čakať na nich bude aj chutný guľáš. A ak vám nebudú stačiť metre, ktoré budete mať v nohách, môžete sa od Ihly za približne polhodinu po hrebeni dostať na Čiernu horu, čo je najvyšší vrchol (1 289 m) Levočských vrchov.

Autor titulnej fotografie: archív obce Ihľany

Tento text do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Máte radi Tatry? Pomôžte nám o nich povedať aj ľuďom v zahraničí. Prispejte na zbierku knihy o Tatrách v angličtine. Vyberte si jednu z atraktívnych odmien.

Kniha Tatry zbierka Donio.