Julo Kukol

Víkendové plány vo veľhorách môže ešte stále poznačiť sneh

Víkendové plány v našich veľhorách ešte stále môže poznačiť sneh. Snehová pokrývka krásne ilustruje všetky fotografie, ktoré si na túrach urobíme, no môže znamenať aj riziko pošmyknutia.

Práve pred týmto rizikom varuje Horská záchranná služba. Vo vysokých polohách nad 2000 m n. m. je v celej oblasti Tatier ešte stále snehová pokrývka. Treba pamätať na opatrnosť a mať pri sebe turistické mačky, paličky alebo cepín. Pri pohybe na rozmočených a zasnežených chodníkoch horskí záchranári varujú, že pády na takomto teréne bývajú veľmi nebezpečné.

Stále platí, že v Západných Tatrách v Jamníckej doline je po páde lavíny množstvo popadaných stromov, tento úsek je horšie priechodný.  Strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

Aj v Nízkych Tatrách Horská záchranná služba upozorňuje, že pre popadané stromy sú ťažko priechodné: červený TZCH od Širokej doliny smerom na Peknú vyhliadku a červený TZCH z Ludrovej na Salatín.

Jarná panoráma Tatier

Po lavíne je Jamnícka dolina ešte stále ťažšie priechodná

Horská záchranná služba upozorňuje, že riziko pošmyknutia na turistických chodníkoch trvá aj v týchto dňoch. V žľabe Pod Smrekom v Jamníckej doline sú po lavíne popadané stromy, úsek je ťažšie priechodný.

Do konca tohto týždňa má byť výborné počasie vhodné aj na turistické aktivity. Ak ich plánujete vo Vysokých, Západných i Nízkych Tatrách, pribaľte si do batohov turistické mačky, paličky alebo cepín a zvýšte opatrnosť pri pohybe. Horskí záchranári upozorňujú, že následkom predchádzajúcich veľmi daždivých dní sú chodníky rozmočené a potoky rozvodnené. Vo vysokých polohách – nad  1800 metrov n. m. je stále snehová pokrývka.

Vo Vysokých Tatrách stále platí zákaz používania chodníka – magistrály rázcestie Trigan – Popradské pleso. Do konca júna je pre rekonštrukciu chodníka uzavretý prielom Dunajca. Túru si plánujte až po tomto termíne. V Západných Tatrách v Jamníckej doline, žľab Pod Smrekom, sú popadané stromy po spadnutej lavíne, úsek je ťažšie priechodný. V Nízkych Tatrách stále platí upozornenie, že niektoré turistické trasy boli pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi.

Vyššie v horách sa môžu turisti stretnúť so snehom.

Bez výstrah, no túry pokropí dážď

V najbližších dňoch by malo v celej oblasti Tatier pršať, resp. obloha sa bude mračiť. Horská záchranná služba nevydala pre návštevníkov veľhôr žiadnu výstrahu.

Celé Slovensko dnes zatiahne zvýšená oblačnosť a ojedinele sa vyskytnú prehánky alebo búrky. Platí to aj pre Vysoké, Západné a Nízke Tatry. Ak plánujete túru, je dobre rátať s tým, že podobný vývoj počasia sa očakáva aj na utorok a sčasti aj v stredu, kedy ale má dážď ustať, no obloha bude zamračená. V ďalších dňoch sa bude otepľovať, a to aj v polohách nad 2 000 m nad morom – napríklad v Nízkych Tatrách až do 5 stupňov Celzia, vo výške okolo 700 m môže byť od 18 – 20 stupňov Celzia, vo Vysokých a Západných Tatrách bude chladnejšie.

Horská záchranná služba nevydala žiadne výstrahy, no chodníky sú premočené a vyššie v horách môže byť na nich aj sneh, preto netreba zabudnúť na potrebnú výbavu, aby sa predišlo pošmyknutiu.

Jarná nálada vo Vysokých Tatrách

Búrky, prudký lejak a krúpy. Dnes treba s nimi rátať

V celej oblasti Tatier sa dnes poobede očakáva výskyt búrok spojených s prudkým lejakom. Spadnúť má 20 – 30 mm zrážok.

Dnes popoludní budú v celej oblasti Tatier hroziť búrky s prudkým lejakom a krúpami. Odhaduje sa, že spadnúť môže 20 – 30 mm zrážok za 30 minút, nárazy vetra budú mať silu 65 až 85 km / hodinu.

Horská záchranná služba upozorňuje, že po predchádzajúcich veľmi daždivých dňoch sú chodníky rozmočené a potoky rozvodnené a vo vysokých polohách na 1 600 m n. m. je stále snehová prikrývka. Ak sa rozhodnete pre turistiku, tak turistické mačky, paličky alebo cepín by mal byť povinnou výbavou vo vašich batohoch. Horskí záchranári odporúčajú neriskovať a zvýšiť opatrnosť pri pohybe v horách.

Pod Lomnickým štítom

Rozmočené chodníky, rozvodnené potoky, toto je realita Tatier

Dažde rozmočili chodníky, potoky sú rozvodnené. Horská záchranná služba vyzýva k opatrnosti pri túrach v celej oblasti Tatier.

 Následkom predchádzajúcich veľmi daždivých dní sú chodníky rozmočené a potoky rozvodnené. Horskí záchranári upozorňujú na riziká pohybu pri túrach v celej oblasti Tatier. Vo vysokých polohách, nad 1 600 m n. m., je stále snehová pokrývka, preto nielen tam odporúčajú mať vo výbave turistické mačky, paličky alebo cepín a zvýšiť opatrnosť pri turistických aktivitách.

Koniec zimnej uzávery tatranských chodníkov sa blíži, no stále platí zákaz  pohybu na vyznačených chodníkoch. Porušuje sa to najmä v úseku chodníka – magistrály rázcestie Trigan – Popradské pleso (červená značka). Nie je to tam bezpečné, zdôrazňuje Horská záchranná služba.

V Nízkych Tatrách ešte stále platí upozornenie, že niektoré turistické trasy boli pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi.

Jar v Tatrách

Sneh vystriedal dážď, trvá mierne lavínové nebezpečenstvo

V celej oblasti Tatier silno prší. Očakáva sa úhrn zrážok 35 – 50 mm. Na turistických chodníkoch treba zvýšiť opatrnosť.

Horská záchranná služba upozorňuje na výskyt silného dažďa s úhrnom zrážok 35 – 50 mm, a to v celej oblasti Tatier. Odporúča mať vo výbave turistické mačky, paličky alebo cepín a zvýšiť opatrnosť pri pohybe. Na hrebeňoch sa vytvorili preveje. Od približne  1 400 m n. m. sa na turistických chodníkoch nachádza súvislá snehová pokrývka. Trvá mierne lavínové nebezpečenstvo.

Panoráma Vysokých Tatier

Na tatranských chodníkoch sa stále nachádza súvislý sneh

Na turistických chodníkoch vo výške nad 1400 m n. m. sa v celej oblasti Tatier nachádza ešte stále súvislá snehová prikrývka. Horskí záchranári znížili stupeň lavínového nebezpečenstva na malé.

Stále platí, že v celej oblasti Tatier treba na turistike mať vo výbave turistické mačky, paličky alebo cepín a zvýšiť opatrnosť pri pohybe. Vo výške nad 1400 m n. m. sa na turistických značených chodníkoch (TZCH) ešte stále nachádza súvislá snehová prikrývka.  Lavínové nebezpečenstvo sa znížilo na jednotku, teda malé.

 Vo Vysokých Tatrách platí zákaz používať úsek chodníka – magistrály rázcestie Trigan – Popradské pleso (červená značka). Prielom Dunajca v Pieninách je pre rekonštrukciu chodníka do 30. Júna uzavretý.  V Západných Tatrách je zelený TZCH Svorad – Špania – Lomnô (Lomné) a zelený TZCH Prosečné – Dolina Borovianky zle značený, s obmedzenou priechodnosťou. Strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

V Nízkych Tatrách sú pre množstvo popadaných stromov  ťažko priechodné: červený TZCH od Širokej doliny smerom na Peknú vyhliadku, červený TZCH z Ludrovej na Salatín. Horská záchranná služba upozorňuje turistov, že niektoré turistické trasy v Nízkych Tatrách boli pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi.

Belianske Tatry

Tatry budú cez víkend ešte stále patriť lyžiarom

V Tatrách plánujú počas nasledujúceho víkendu pobudnúť hlavne lyžiari. Bude to jedna z posledných možností v tejto sezóne využiť lanovky a zlyžovať svahy. Turistom Horská záchranná služba naďalej odporúča opatrnosť.

Na otvorených zjazdovkách v Jasnej aj vo Vysokých Tatrách je od 30 cm do 1,5 m snehu. Využiť to chcú počas nadchádzajúceho predĺženého víkendu hlavne lyžiari, pre ktorých to bude jedna z posledných lyžovačiek v tejto sezóne. Horskí záchranári hlásia vo Vysokých a Západných Tatrách druhý a v Nízkych Tatrách iba prvý stupeň lavínového nebezpečenstva.

Turisti, ktorí chcú zažiť Tatry na túrach po horských chodníkoch by mali v sobotu a nedeľu rátať s premenlivým počasím a dažďom. V pondelok bude polooblačno a po všetky víkendové dni pomerne teplo. Vo výške 2500 m n. m. hydrometeorológovia hlásia plusové teploty okolo troch stupňov nad nulou.

Horskí záchranári odporúčajú mať vo výbave turistické mačky, paličky alebo cepín a zvýšiť opatrnosť pri pohybe v horskom teréne. Ešte stále platí vo Vysokých Tatrách zákaz používať úsek chodníka – magistrály rázcestie Trigan – Popradské pleso. Pred túrami v Západných a Nízkych Tatrách je dôležité naštudovať si obmedzenia, keďže viacero chodníkov je ťažko priechodných pre popadané stromy.   

Starý Smokovec

V Nízkych Tatrách má už lavínové nebezpečenstvo prívlastok – malé

V časti tatranských stredísk a ešte stále lyžuje. Horská záchranná služba mierne upravila výstrahy pred lavínami. Vo Vysokých a Západných Tatrách platí mierne lavínové nebezpečenstvo, v Nízkych Tatrách ho znížili na jednotku, teda malé lavínové nebezpečenstvo.

Lyžovanie v Tatrách sa bude sústreďovať do najbližšieho predĺženého víkendu, inak na horských dopravných zariadeniach prebieha jarná údržba. Dnes sú v Tatrách plusové teploty, v osadách až do plus 14 stupňov Celzia. Dnešná oblačnosť sa zajtra zmení na súvislý dážď, teploty sa budú znižovať a hoci vo štvrtok prehánky ustanú a vykukne slnko, bude chladnejšie, vo výške 2000 m n. m. okolo nuly.

Horskí záchranári odporúčajú pri pohybe v horskom teréne mať k dispozícii turistické mačky, paličky alebo cepín a zvýšiť opatrnosť pri pohybe.  Na hrebeňoch Vysokých Tatier sú preveje. Pred túrami upozorňujú na nevyhnutnosť preštudovať si trasu a vyhnúť sa úsekom, ktoré nie sú pre popadané stromy priechodné. Také sú v Západných i Nízkych Tatrách.

Popradské pleso

Na predĺžený víkend treba ísť s mačkami a cepínom

Jarné a teplé počasie so sebou každoročne prináša riziko vzniku nátrží, mokrých a aj základových lavín. Hrozia v celej oblasti Tatier aj tentoraz. Horskí záchranári vyhlásili mierne lavínové nebezpečenstvo.

S touto informáciou sa do Tatier na predĺžený víkend zaiste vyberie množstvo turistov a lyžiarov. Počasie má byť príjemné, hoci na sobotu a nedeľu meteorológovia hlásia prehánky, v pondelok sa má oblačná obloha zmeniť na polooblačnú. Nočné teploty sa v nižších polohách už ustálili na plusových hodnotách, denné sa v osadách vytiahnu na 8 až 14 stupňov Celzia.

Horskí záchranári varujú pred lavínami, pre celú oblasť Tatier vyhlásili mierne lavínové nebezpečenstvo. Turistom odkazujú, aby si do batohov pribalili zimnú výbavu – turistické mačky, paličky alebo cepín a na chodníkoch nabádajú na opatrnosť. Na hrebeňoch Vysokých Tatier sú preveje. Nabádajú tiež na dôkladné plánovanie turistických trás, pretože viaceré v Západných a Nízkych Tatrách sú pre popadané stromy nepriechodné.