Pri Štrbskom plese

V sobotu dážď, v nedeľu nový sneh a bude citeľne chladnejšie

Pre celú oblasť Tatier vyhlásila Horská záchranná služba mierne lavínové nebezpečenstvo. Počasie sa cez víkend prudko zmení. Kým dnes sa v strediskách teploty pohybujú v plusových hodnotách, v nedeľu udrú mrazy.

Dnes je v Tatrách vcelku príjemné počasie, ktoré pri túrach ovplyvňuje iba výstraha mierneho lavínového nebezpečenstva. Zajtra sa ale rozprší, ak plánujete výlet, musíte rátať s dažďom, rozmočeným, miestami zľadovateným terénom na turistických chodníkoch. Takže si to vyžaduje zimnú výbavu. V nedeľu sa zase rozsneží a poriadne prituhne. Vo Vysokých Tatrách v pásme okolo 2 500 m nad morom bude mínus 14 až mínus 15 stupňov Celzia, v strediskách sa teploty budú pohybovať okolo mínus 4 stupne Celzia.  

Ilustračné foto: Eva Danišová

V Tatrách hrozia lavíny, turistika je riskantná

V Tatrách hrozia lavíny, chodníky sú pod snehom

V celej oblasti Tatier dnes sneží a nový sneh sa bude sypať z oblohy aj v stredu a vo štvrtok. Výnimkou sú Západné Tatry, kde má byť v stredu polooblačno, no práve tam bude platiť zvýšené lavínové nebezpečenstvo.

Horská záchranná služba v upozorneniach na dnešný deň vystriedala tri z možných piatich stupňov lavínového nebezpečenstva. Vo Vysokých Tatrách je vyhlásené mierne, v Západných Tatrách zvýšené a v Nízkych Tatrách malé lavínové nebezpečenstvo. Na všetkých chodníkoch veľhôr sa nachádza súvislá vrstva nového snehu a bude ho v najbližších dňoch iba pribúdať. Ako upozorňujú horskí záchranári, hrozí riziko pošmyknutia, preto treba pri návšteve hôr nezabúdať na zimnú turistickú výstroj.

Stále platí, že za Hrebienkom je strhnutá časť chodníka, na Rainerovu chatu sa preto vyberte obchádzkou spodným chodníkom okolo Bilíkovej chaty. Rovnako horskí záchranári upozorňujú na zvýšenú hrozbu lavín v severných žľaboch centrálneho hrebeňa Nízkych Tatier, kde sa nachádza veľké množstvo nafúkaného nestabilného snehu a hrozí tu zvýšené nebezpečenstvo lavín.

Ilustračné foto: Ivan Navihh

Foto: Darina Sloviaková

Veľhory sa prikryjú novou bielou perinou, na túrach zbytočne neriskujte

Podľa predpovede počasia nás tento víkend v Tatrách čaká ozajstná zima. S výnimkou Nízkych Tatier bude od dnešného dňa v celej oblasti snežiť a v nedeľu dosiahnu teploty v pásme nad 2 500 m až mínus 19 stupňov Celzia.

Vysoké a Západné Tatry sa začnú od dnešného dňa zaobaľovať do novej snehovej periny, v Nízkych Tatrách zasneží v sobotu. Pre celú oblasť Tatier je vyhlásené mierne lavínové nebezpečenstvo a výstraha prvého stupňa pred silným vetrom. Na hrebeňoch bude podľa informácie Horskej záchrannej služby fúkať silný severozápadný vietor, ktorý v nárazoch presiahne rýchlosť 20 m/s. Ak sa predsa len rozhodnete pre túru, rátajte s tým, že približne od 1 200 metrov nad morom je na chodníkoch súvislá vrstva zľadovatelého snehu, kde hrozí riziko pošmyknutia. Pevná obuv, turistické mačky, paličky alebo cepín sú nevyhnutnosťou.

Horská záchranná služba ďalej upozorňuje, že chodník z Hrebienka na Rainerovu chatu je pre zosuv uzavretý, obísť toto miesto je možné chodníkom na Bílikovu chatu. Zelený TZCH Svorad – Špania – Lomnô (Lomné) v Západných Tatrách je zle značený, s obmedzenou priechodnosťou pre popadané stromy, strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

Nebezpečné sú aj severné žľaby centrálneho hrebeňa Nízkych Tatier, kde sa nachádza veľké množstvo nafúkaného nestabilného snehu a podľa horských záchranárov hrozí zvýšené nebezpečenstvo lavín.

Prvý októbrový mráz pod Rysmi

Zima je skvelá výtvarníčka. Tatry to potvrdzujú

Už je to tak. Tatry ovládla zima. Okrem toho, že omŕzajú prsty, štípu líca a tuhne tvár i reč, vyčarila aj niekoľko pozvánok na skvelé podujatia, skrášlila svojou „tvorbou“ vaše fotoarchívy a priniesla obdiv nad tým, ako skvelo vie čarovať.

 Už sa to nedá zvrátiť, do Tatier prišla zima. A takto ju privítali na poľskej strane Tatier v Doline Piatich poľských plies. Ešteže až tak nemrzlo a muzikanti rezko hrali. A nemohli im  primrznúť prsty k nástrojom. Pozrite si videjko Pawela Kummera.

Kto je najlepší maliar? Na túto otázku nevedia odpovedať ani najlepší kurátori sveta. My áno. Predsa príroda!. Pozrite si, aké krásne ľadové kytice vyčarila na Zelenom plese. Šťastie, že nablízku bol Filip Hrebenda a jeho vnímavé fotooko.

Pohľad zhora na Tatry. Čo poviete? Vysoké Tatry ako by ich asi videli kozmonauti, keby ich tadeto navádzali na pristávanie. Na túto možnosť si „zašpásovali“ aj viaceré komentáre.

Autor fotografie Jozef Mak uvádza, že… „… vpravo dolu sú Belianky. Trochu vyššie tmavé lesy v Doline Bielej vody (Kežmarskej) a Doline Zeleného plesa. Uprostred skupina Kežmarských štítov. Pekne vidíme zjazdovky zo Skalnatého plesa do Lomnice. Trochu vyššie Lomnický hrebeň zakončený Lomničákom. Smerom hore Prostredný hrebeň zakončený masívom Ľadových štítov. Ešte vyššie Slavkovský, Gerlach, Končistá,… Kúsoček pod horným okrajom je uprostred Kriváň a kúsok doprava Svinica. Nad horným okrajom (nevidíme) Západné Tatry. Vysoké Tatry sú „ako na dlani“. Najvyšší úsek Karpatského oblúka prehnutý južným smerom… ako z učebnice zemepisu pre 7. triedu ZDŠ-ky.“

Tak si to pozrite. „Prekrásna je tá naša matička Zem,“ povzdychla si Martina Lepe.

No, prosím…? Láska do každého počasia a v každej ríši. Kvetoslav Slávka bol so svojím fotoaparátom na správnom mieste, čo ocenili aj komentáre Renáty Orieškovej, Olinky Bučekovej, Gabriely Lócziovej, Róberta, Kurica, Vladimíra Dulu či Heleny Krkoškovej.

Na výročie víchrice v Tatrách bola v Tatrách víchrica. Minulý víkend teda fujačilo ako v naozajstnej zime. Turisti zažívali skúšku vetrom, snehom, dažďom. Ako napríklad na záberoch Kataríny Kuzmovej, Estery Lukáčovej (Štrbské Pleso) alebo Filipa Hrebendu, ktorému sa podarilo pod Rysmi už v októbri zachytiť prvý mráz. Vyslúžil si za to pochvalu viacerých komentárov. 

Ľadová krása ožije na Hrebienku. Fotografia Imre Szilágyiho je pozvánkou na Tatry Ice Master. Uskutoční sa 26. – 28. januára 2024 na Hrebienku. Počas dvoch dní  ľadoví sochári z desiatich krajín vdýchnu život 50 tonám ľadu a premenia ich na 35 ľadových sôch. Podujatie bude doplnené bohatým sprievodným programom. Takže, ak nemáte iný plán, píšte si do diára – smer Hrebienok.    

Tatranský ľadový dóm je otvorený. A kým príde január, je tu aktuálna fotopozvánka – tiež na Hrebienok. Zverejnila ju Mária Badavská, ktorá si už bola pozrieť krásu Tatranského ľadového dómu. A Lucia Luci Grigláková, Marta Prelcová, Viera Sýkorová a Tatiana Merčáková sa pridali. Svojimi obdivnými komentármi.

Štrbské pleso

Zimná výbava je na túrach v našich veľhorách už nevyhnutná

V Tatrách sa počasie upokojilo, miestami bude poletovať sneh, v stredu – 22. novembra – zasneženú krásu veľhôr ukáže aj slniečko. Turistika ale má svoje riziká. Zasnežené chodníky hrozia pošmyknutím, treba zimnú výbavu.

V Tatrách je približne od 1 200 metrov nadmorskej výšky súvislá vrstva snehu, čo zvyšuje riziko pošmyknutia. Horskí záchranári odporúčajú turistom používať zimnú turistickú výstroj, teda pevnú obuv, turistické mačky, paličky alebo cepín. Pri plánovaní túr treba vziať do úvahy, že Chata Plesnivec je do júna čiastočne uzatvorená, občerstviť sa v nej môžete iba počas víkendov. Obľúbený chodník z Hrebienka na Rainerovu chatu je pre zosuv uzatvorený, obísť ho môžete okolo Bilíkovej chaty.

V Západných Tatrách sneží už dnes, chodníky v polohách nad 1 200 metrov pokrýva sneh, aj tu platí výstraha prvého stupňa, rovnako ako aj v Nízkych Tatrách. Tie ešte viac zabieli sneženie v stredu. Zimná výstroj je na tamojších túrach tiež nevyhnutná. Ako upozorňuje Horská záchranná služba, v severných žľaboch centrálneho hrebeňa Nízkych Tatier sa nachádza veľké množstvo nafúkaného nestabilného snehu, hrozí zvýšené nebezpečenstvo lavín.

Marta Slivenská

Veľké plány na túry si nerobte, nielen v Nízkych Tatrách hrozia lavíny

Veľké plány na turistiku v Tatrách si na nasledujúci predĺžený víkend robiť netreba. V celej oblasti veľhôr bude snežiť a Horská záchranná služba dnes vyhlásila aj mierne, v Nízkych Tatrách až zvýšené lavínové nebezpečenstvo.

Zdá sa, že počas nadchádzajúceho víkendu sa charakter turistiky a rekreačných športov v Tatrách definitívne zmení z jesennej na zimnú. Tomu by mala zodpovedať aj výbava návštevníkov hôr. Okrem teplého oblečenia a dostatku tekutín si treba obuť pevnú obuv a pribaliť aj turistické mačky, paličky alebo cepín. Ako uvádza Horská záchranná služba na svojej webovej stránke, od približne 1 200 m nadmorskej výšky treba rátať na chodníkoch so súvislou vrstvou snehu a hrozí pošmyknutie.

Plesnivec má čiastočnú prevádzku, na chodníku z Hrebienka hrozí zosuv

Stránka ďalej pripomína, že Chata Plesnivec je až do júna čiastočne uzavretá a jej prevádzka sa obmedzí iba na víkendy. Horskí záchranári upozorňujú aj na strhnutú časť chodníka z Hrebienka smerom na Rainerovu chatu, hrozí tam ďalší zosuv. Odporúčajú preto obísť nebezpečný úsek spodným chodníkom okolo Bílikovej chaty.  

Nebezpečenstvo lavín číha najmä v žľaboch Nízkych Tatier

Výstraha prvého stupňa pred snehom a ľadom sa vzťahuje aj na Západné Tatry. Naďalej platí, že zelený TZCH Svorad – Špania – Lomnô (Lomné) je zle značený, s obmedzenou priechodnosťou pre množstvo popadaných stromov a kríkov. Horská záchranná služba upozorňuje, že strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

V severných žľaboch centrálneho hrebeňa Nízkych Tatier sa nachádza veľké množstvo nafúkaného a nestabilného snehu, Horská záchranná služba v tejto oblasti vystríha pred zvýšeným lavínovým nebezpečenstvom.  Dodávame, že pre popadané stromy sú ťažko priechodné červený TZCH z Ludrovej na Salatín. Platí aj upozornenie, že niektoré turistické trasy boli pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi.

V Tatrách sa čaká bohatá nádielka snehu

Počas predĺženého víkendu má v celej oblasti Tatier snežiť, meteorológovia predpovedajú nielen intenzívne snehové zrážky, ale aj silný nárazový vietor. Tatry sa zabelejú už nielen na končiaroch a horských priesmykoch, ale aj v nižšie položených oblastiach. Výrazne sa ochladí, v nadmorskej výške nad 2 500 metrov má byť mínus desať až mínus jedenásť stupňov Celzia. 

Kriváň z Podbanského

Máme ich v srdci. Hory, ktoré neprestávajú prekvapovať

Nedá sa inak. Hory sú naša najlepšia modelka. V každej minúte iné, vždy čarovné a prekvapujúce. Je dobre, že sa o momenty, ktoré nadchli vás, delíte aj s ostatnými. Len tak ďalej. Príroda je čarodejka, ktorá nepatrí iba do rozprávok

Tatry sú srdce Slovenska. Milujeme ich a netreba k tomu ani veľa slov. Stačí táto fotografia Kriváňa z Podbanského od HorsanaŠpacír. Ktovie, možno nás nabudúce upozorníte na iné zasnežené krásavice.

Momentka zo sčítavania kamzíkov od Jána Hlavču. Sčítavanie sa robí dvakrát do roka – počas jesene a na jar, to jesenné sa sústreďuje na početnosť kmeňových stavov pred zimou. Viem, že si ma dobrovoľníci všimli. Takže teraz sa poobzerám, zapózujem, aby si ma dobre zaznamenali. Lebo moja populácia tak trochu stagnuje a je ma menej ako napríklad v rokoch 2014 až 2017.

Tatry sú krásne zo všetkých uhlov. Aj vtedy, keď sa z nich tešíme počas jazdy vlakom. Panoráma je to úchvatná. Čo myslíte? Jacek Wolfgang si to už nemusí dokazovať. Spúšť stlačil z vlaku na trase Praha – Košice.

Začínajú mrznúť plesá. Filip Hrebenda na to upozornil unikátnym záberom na Zelené pleso a pýta sa, kedy ste tam boli naposledy? Lebo ono sa bude meniť s každým dňom a s každým stupňom do mínusu na teplomeri.

Príroda je mocná čarodejka. A žiť sa dá kdekoľvek a za akýchkoľvek okolností. Aj z mála, ako dokazuje záber Lilie Grynenko. Ako tento strom. Tak nejako nám kedysi zobrazovali zázračný koreň žeň šeň.

Inokedy sa zasa príroda sama nevie rozhodnúť, čomu práve v danej chvíli dá prednosť. Či zasneženej panoráme hôr, alebo dúhe nad nimi. Záber Matúša Tekelyho návštevníkov našej facebookovej skupiny nadchod. Wow…, komentoval Jan Johan Spillberk.

Trochu nostalgie nezaškodí. Anka Záhorčáková si takto zaspomínala na výstup na Slavkovský štít. No fotky Petra Arpáša sú ešte nostalgickejšie. Páni v kravate pod Lomnickým štítom a Vidlovým hrebeňom. Asi si odskočili do Enciánu na kávu, poznamenal Kazimír Štubňa. Tatry a výlety pod končiare asi mali radi, lebo zapózovali ešte raz. A možno nechtiac, ako komenoval Kamil Sobotovič, vzdali hold aj inej osobnosti našich dejín. Pozrite sa na to.

Strážia dom i záhradu. Prečo by nemohli brigádničiť aj pri Chate pri Zelenom plese? Elánu majú dosť. Aspoň to tak vyzerá na fotke Jána Husára. 

Ilustračné foto: .Ada Baluchová

V Tatrách pribudne nový sneh, Chata Plesnivec je čiastočne uzatvorená

Dnes má byť v Tatrách víchrica spojená so snežením, vo vysokých polohách bude poriadne mrznúť a ani počas víkendových dní nebudú veľhory ukazovať príliš vľúdnu tvár.

Zdá sa, že počas najbližších dní pribudne hlavne vo Vysokých Tatrách výdatnejšia snehová prikrývka. Predpovedajú ju meteorológovia s tým, že v polohách nad 2 500 metrov nad morom sa aj poriadne ochladí – na mínus deväť stupňov. Novinkou, o ktorej informovala Horská záchranná služba, je čiastočne uzavretie Chaty Plesnivec v Belianskych Tatrách, a to až do júna budúceho roka. V prevádzke bude chata iba počas víkendov.

Dnes má popoludní a v noci v celej oblasti Tatier fúkať silný vietor, ktorý dosiahne v nárazoch rýchlosť od 110 do 135 km/h, čiže silu víchrice. Preto Horská záchranná služba vydala výstrahu pred silným vetrom. Horskí záchranári upozorňujú aj na to, že turistické chodníky sú blatisté a vyžaduje sa pevná turistická obuv.  V Západných Tatrách je v polohách nad 1 250 metrov nový sneh. Trochu vľúdnejšie voči turistom majú byť počas víkendu Nízke Tatry. Dnes síce aj tu prší, no sobota bude už iba zamračená a nedeľa slnečná, no na hrebeňoch aj poriadne studená.

Ilustračné foto: Ada Balúchová

Jan Marko

Chodník k Rainerovej útulni poškodil zosuv, situáciu riešia

Blato na chodníkoch, vo vysokých polohách ľadová glazúra, poškodená časť chodníka medzi Hrebienkom a Rainerovou útulňou – to sú najnovšie upozornenia pre turistov v Tatrách.

Horská záchranná služba upozorňuje v celej oblasti Tatier na stav turistických chodníkov, ktoré premočil dážď v minulých dňoch a miestami sú blatisté. Preto záchranári odporúčajú používať pevnú turistickú obuv. V Západných Tatrách vo vysokých polohách nad 1 850 m môže byť ľadová glazúra a v najvyšších polohách nový sneh. Opatrnosť je namieste.

Výzva na opatrnosť prišla aj zo Správy Tatranského národného parku. Týka sa strhnutia značnej časti veľmi navštevovaného turistického chodníka z Hrebienka na Rainerovu chatu, ktorý patrí aj k bezbariérovým.  Spôsobili ho intenzívne dažde, TANAP situáciu rieši. No kým dôjde k úplnej oprave, správa žiada turistickú verejnosť o maximálnu opatrnosť pri prechádzaní v časti poškodeného chodníka. 

Ilustračné foto: Ján Marko

Zuzana Grešová

Víkend horskej turistike nebude priať, čakajte blato a dážď

Víkend tatranskej turistike nebude priať. V sobotu sa síce cez oblaky niekde prederú lúče slnka, no nedeľný dážď nad športovými plánmi zlomí palicu. Horskí záchranári vyhlásili výstrahy pred silným vetrom a dažďom.

Tatranskej turistike počasie nepraje. Ako uvádza stránka Horskej záchrannej služby, na horách sa nad pásmom lesa očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo, v nárazoch rýchlosť 110 – 135 km/h, resp. priemernú rýchlosť 70 – 85 km/h, teda až silu víchrice. Dnes k večeru sa očakáva výskyt dažďa s úhrnom zrážok 35 – 50 mm. Turistické chodníky sú miestami blatisté, ak sa predsa len vyberiete na túru, používajte pevnú turistickú obuv.

Ilustračné foto: Zuzana Grešová