Roháče

V Tatrách sa pripravte na vietor, ale aj mínusové teploty

Do začiatku zimnej uzávery už neostáva veľa víkendov. A aj ten nadchádzajúci turistom priať nebude. Vyhlásená je výstraha 1. stupňa pred silným vetrom.

V celej oblasti Tatier je na dnes, piatok 11. októbra, vyhlásená výstraha 1. stupňa pred silným vetrom Horská záchranná služba aj týmto vyhlásením upozorňuje návštevníkov horstva, že musia rátať so silným juhozápadným vetrom, ktorého rýchlosť bude v nárazoch presahovať 15 metrov za sekundu. Žiada turistov, aby boli opatrní, lebo väčšina turistických chodníkov je podmočená a blatistá.

Pre Vysoké a Západné Tatry na dnes meteorológovia predpovedajú dážď, v Nízkych Tatrách má byť zamračené. V sobotu bude počasie turistom priať, najmä vo Vysokých a Západných Tatrách bude viac menej slnečno, modrú oblohu iba občas prekryjú oblaky. V sobotu sa ale nad celú oblasť Tatier vráti oblačnosť, v Nízkych Tatrách má dokonca pršať.

Turisti by si mali preto do batohov pribaliť nepremokavé oblečenie a ak plánujú vyšliapať najmä vo Vysokých Tatrách do výšky okolo 2 500 m nadmorskej výšky, mali by hlavne v sobotu rátať s mínusovými teplotami.

Autor titulnej fotografie: Jana Vlková

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Na vrchole Rysov

V Tatrách vydali výstrahu prvého stupňa pred snehom a ľadom

Pre Vysoké Tatry vydala Horská záchranná služba na tento víkend výstrahu prvého stupňa pred snehom a ľadom. Nesúvislá vrstva snehu sa nachádza v nadmorskej výške od 2 100 metrov.

Minulý víkend zima jemne zaklopala na štíty našich veľhôr, tentoraz ukazuje, že sa začína vo vyššej nadmorskej výške udomácňovať. Aj počas nadchádzajúceho víkendu sa tam bude teplota pohybovať okolo nuly, ak sa vyberiete na náročnejšiu túru, mali byť ste počasiu a zasneženým chodníkom prispôsobiť nielen výber túry, ale aj výbavu.  Platí výstraha horských záchranárov pred snehom a ľadom od nadmorskej výšky 2 100 metrov.

V celej oblasti Tatier dnes prší, v sobotu bude zamračené a v nedeľu s výnimkou Nízkych Tatier opäť zaprší. Turistické chodníky sú na väčšine miest podmočené a blatisté, turisti by mali pri pohybe zvýšiť opatrnosť. Monkova dolina je už schodná po obchádzkovej trase, rovnako otvorená je aj Dolina Bieleho potoka. Chodník ňou je priechodný pre peších turistov aj ako súčasť cyklotrasy. 

V Západných Tatrách treba zvýšiť opatrnosť na zelenom TZCH Svorad – Špania – Lomnô (Lomné), ktorý má pre popadané stromy obmedzenú priechodnosť. Strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline. V Nízkych Tatrách boli niektoré turistické trasy pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi.

Autor titulnej fotografie: Samii R. Mitický

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Meteorológovia predpovedajú na víkend pre Tatry veľa oblačnosti

Horská záchranná služba vydala výstrahu pred silným vetrom

Víkend športovým aktivitám v Tatrách priať nebude. Môžete zmoknúť a zápasiť so silným vetrom. Horská záchranná služba vydala výstrahu druhého stupňa pred ním.

Už dnes sa v Tatrách očakáva výskyt silného vetra, ktorý krátkodobo v nárazoch dosiahne rýchlosť 90 až 105 km/h, teda silu silnej až mohutnej víchrice. Dnes má pršať, turistické chodníky sú podmočené a blatisté.

Tatranská sobota a nedeľa má byť zamračená, v Západných Tatrách má v nedeľu pršať. Počas posledného dňa víkendu sa veľmi ochladí a v nadmorskej výške od 2 000 metrov nad morom treba očakávať mínusové teploty. Tomuto výhľadu treba podriadiť návštevu veľhôr a dobre sa obuť, obliecť a netestovať zbytočne kondíciu.

Vo Vysokých Tatrách naďalej platí informácia, že Monkova dolina je sprístupnená obchádzkovou trasou, využiť môžete aj prechod Dolinou Bieleho potoka. Tento chodník je priechodný pre peších turistov, a ako súčasť cyklotrasy aj prejazdný na bicykli bez obmedzení.

V Západných Tatrách zostáva v platnosti upozornenie, že zelený TZCH Svorad – Špania – Lomnô (Lomné) je zle značený, s obmedzenou priechodnosťou, strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

V Nízkych Tatrách by turisti mali zobrať na vedomie, že niektoré turistické trasy boli pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi.

Autor titulnej fotografie: Monika Vričanová Katreniaková

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Kamenná chata pod Chopkom

Hory zaleje slnko, no tatranské chodníky sú podmočené a plné blata

Do Tatier prišlo babie leto. Hory zaleje počas víkendu slnko, Horská záchranná služba ale upozorňuje, že väčšina turistických chodníkov je podmočená a blatistá.

Po daždi, hmle, dokonca i miernom snežení z minulého víkendu prichádza príjemné slnečné počasie, a tak všetci, ktorí sa dnes i v najbližších dňoch chystajú na tatranské turistické chodníky, môžu zajasať. Meteorológovia predpovedajú, že Tatry budú zaliate slnkom a budú priať všetkým športovým aktivitám.

Zdvihnutý prst Horskej záchrannej služby ale smeruje k informácii, že turistické chodníky sú podmočené a blatisté, a tak sa bude treba do hôr vybaviť najmä vhodnou obuvou a oblečením. Ak sa chcete po júlovej vodnej lavíne, ktorá zničila Monkovu dolinu, pozrieť do týchto končín, môžete. Sprístupnená je obchádzková trasa, síce dlhšia a vedie jedným z menších bočných hrebeňov doliny, aby sa potom napojil na pôvodný nezničený chodník dolinou.

Západné Tatry - Roháče
Západné Tatry - Roháče. Autor fotografie: Gabo Gabika

Rovnako je otvorená aj Dolina Bieleho potoka, trasa vedie zo Ždiaru cez Rázcestie pod Ptošovskými turňami – Ždiar Strednica a späť. Horská záchranná služba informuje, že tento chodník je priechodný pre peších turistov, a ako súčasť cyklotrasy aj prejazdný na bicykli bez obmedzení.

Opatrnosť pri pohybe treba zvýšiť aj v Západných či Nízkych Tatrách. Aj tu sú chodníky po dažďoch podmočené a zablatené. Zelený TZCH Svorad – Špania – Lomnô (Lomné) v Západných Tatrách je zle značený, s obmedzenou priechodnosťou. Strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

Pre Nízke Tatry platí upozornenie, že niektoré turistické trasy boli pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi.

Autor titulnej fotografie: Ján Marko

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Tri tipy na miesta s najkrajším výhľadom na Tatry

Tri tipy na miesta s najkrajším výhľadom na Tatry

Mnohí turisti považujú práve výhľady na krajinu a okolité štíty za najkrajšiu časť túry či výletu. Viaceré miesta pôsobia až magicky, to potvrdí nejeden návštevník hôr. Samozrejme, každý má svoje miesta, na ktoré nedá dopustiť. My vám ponúkame tri tipy, odkiaľ pohľad na Tatry stojí za to.

Baranec
Začneme v Západných Tatrách, konkrétne výstupom na Baranec. Nie je to ľahká túra, ale kruhové výhľady, ktoré ponúka zo svojho vrchu, stoja za to. Mohutný štít je dostupný z viacerých smerov, podľa mnohých patrí k najpríťažlivejším tatranským kopcom. Na rozdiel od Rysov alebo Kriváňa na tejto dvojtisícovke takzvanú „masovú turistiku“ nezažijete.

Na Baranec sa dostanete Žiarskou dolinou cez Žiarske sedlo, táto trasa je najviac využívaná. Je najdlhšia s najväčším prevýšením, po ceste však máte Žiarsku chatu, kde sa dá odpočinúť, občerstviť, aj prenocovať. Ďalšou trasou je výstup z ústia Žiarskej doliny cez Holý vrch, je opustenejšia, takisto strmá. Výhľady na Žiarsku a Trnovskú dolinu už počas výstupu sú však nádherné.

Tretím spôsobom je výstup z ústia Račkovej doliny cez Malý Baranec. Po príchode na oblý vrchol Baranca sa otvoria výhľady na všetky svetové strany. Okrem Žiarskej a Jamníckej doliny vidíte Plačlivé, Tri kopy, hrebeň Roháčov, ale aj Liptov, Nízke Tatry a časť Vysokých Tatier.

Kráľova hoľa
Zo Západných Tatier zamierime do Nízkych. Legendárna Kráľova hoľa má doslova strategickú polohu, patrí k najnavštevovanejším vrchom Nízkych Tatier. Vyjsť na ňu môžete z obce Šumiac, z Liptovskej Tepličky alebo od útulne Andrejcová. Na vrchol vedie aj obľúbená cyklotrasa.

Ak je dobrá viditeľnosť, výhľady z Kráľovej hole ťažko hľadajú konkurenciu. Nízke, Vysoké, Západné Tatry, Kremnické vrchy, Malú Fatru, Volovské vrchy či Branisko máte ako na dlani. Podľa Wikipedie možno z tohto vrchu vidieť aj kopce v severnom Maďarsku, dokonca niekedy aj 300 kilometrov vzdialené Apusenské vrchy v Rumunsku.

Nová Lesná
Na tabuli pri vstupe do tejto obce sa dočítate, že je z nej najkrajší výhľad na Vysoké Tatry, čo aj mnohí potvrdia. Toto miesto si návštevníci fotografujú, hlavne za pekného počasia je to veľké lákadlo. Cez rám vidno Lomnický štít, Prostredný hrot, Slavkovský štít a ďalšie vrcholy. Nová Lesná v podhorí Vysokých Tatier je súčasťou rezervácie Tatranského národného parku. Možno sa tu ubytovať a vybrať sa na túru Velickou a Veľkou Studenou dolinou alebo vystúpiť na Slavkovský štít.

Autor titulnej koláže: Jaroslav Kizek.
Foto: Inka Thern, Patrik Ilavský, Yuliia Lavryk.

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Pri Zelenom plese

Na slniečko zabudnite. Je pravdepodobné, že aj nasneží

Základným prívlastkom nadchádzajúceho tatranského víkendu je slovíčko – dážď. Pršať má od dnešného dňa až do nedele, čo zásadne poznačí akékoľvek športové plány vo veľhorách.

Okrem predpovede daždivého počasia majú Tatry na najbližšie dni aj inú výstrahu. Výrazne sa ochladí a vo Vysokých Tatrách vo výške 2 500 metrov nad morom sa predpokladá teplota okolo nuly, čo môže znamenať aj sneženie. Ak by ste sa predsa chceli vybrať na turistické chodníky, rátajte s touto predpoveďou a primerane sa vystrojte.

Pre tých návštevníkov našich veľhôr, ku ktorým sa nedostala informácia o obchádzkovej trase v Monkovej doline Horská záchranná služba opakuje, že je otvorená, no obchádzková trasa je dlhšia ako pôvodný chodník a vedie jedným z menších bočných hrebeňov v Monkovej doline. Aj Dolina Bieleho potoka je otvorená, chodník je priechodný pre peších turistov, ale ako súčasť cyklotrasy aj pre bicykle.

Pre oblasť Západných Tatier platí, že zelený turisticky chodník Lomnô (Lomné) je zle značený, s obmedzenou priechodnosťou a strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

Horská záchranná služba upozorňuje, že v Nízkych Tatrách boli niektoré trasy pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi.

Autor titulnej fotografie: Martina Marešová

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Zberači lesných plodov v národných parkoch riskujú vysoké pokuty

Hrozí im veľká pokuta, aj tak riskujú

V blokovom konaní pokuta do 300 eur, v správnom konaní to môže byť viac ako 3 300 eur. Toto hrozí zberačom, ktorí na chránených územiach zbierajú lesné plody.

Blížiaca sa jeseň je pre mnohých z nás signálom, že si treba naplniť komoru. Zaváraniny, sušené huby, džemy a iné pochúťky vyháňajú do lesov nejedného Slováka. A hoci sa vie, že v chránených územiach je zber lesných plodov zakázaný, často pokúšajú osud. Ba nájdu sa aj takí, ktorým neprekáža predaj takto nadobudnutých plodov.

Zopakujme si, že v blokovom konaní môže takýto zberač od lesnej stráže dostať pokutu do 300 eur, ak sa jeho priestupok dostane na správne konanie, načrie do peňaženky hlbšie a musí v nej vydolovať možno aj 3 319 eur. Samozrejme, príde o nazbierané lesné plody a aj o náradie.

Dozrievanie lesných plodov, v tomto ročnom období hlavne húb, niekde aj čučoriedok, brusníc a jarabín, by sme mali nechať v oblastiach od tretieho do piateho stupňa ochrany nepovšimnuté. 

Brusnice v národných parkoch patria zvieratám
Brusnice v národných parkoch patria zvieratám. Autor fotografie: TANAP

„Tieto plody sú prirodzenou potravou pre zvieratá, či už vtáky alebo cicavce, plnohodnotne ich zasýti. A ak chceme mať v národných parkoch a na iných chránených územiach zvieratá, mali by sme im ju nechať,“ prízvukuje Erika Feriancová, zoologička Správy Tatranského národného parku v Tatranskej Lomnici.

„Park je ich domovom, nie našim, plody, ktoré v ňom nájdu, patria im,“ dodala.

Nielen v Tatrách je zber lesných plodov zakázaný. Vzťahuje sa na väčšinu národných parkov Slovenska. Upozorňuje na to Ministerstvo životného prostredia SR na svojom webovom portáli. Vyzýva návštevníkov, aby svojím konaním neohrozovali prírodu a správali sa v nej zodpovedne.

Výnimkou zo zákazu sú iba národné parky Slovenský raj, Slovenský kras a Veľká Fatra, no aj tam je zber povolený iba na vyhradených miestach a pre vlastnú potrebu. Bez obmedzenia môžu lesné plody zberať len vlastníci, správcovia a nájomcovia pozemkov.

Lesné plody, ktoré chýbajú zvieratám v prírode, nie sú jediným dôvodom zákazu zberu lesných plodov. Druhým je správanie sa zberačov. V snahe nazbierať v čo najkratšom čase čo najviac lesných plodov, používajú aj pomôcky, ktoré poškodzujú prírodu, v hustom poraste, ako zdôvodňuje ministerstvo životného prostredia vyšliapavajú chodníky, ktoré sa môžu stať zdrojom erózie.

Nehovoriac o tom, že nechávajú odpad, rušia zvieratá a v odľahlých zónach sa pohybujú od skorého rána do zotmenia. Aj následkom takéhoto správania sú potom zvieratá nútené hľadať si potravu mimo ich prirodzeného prostredia, prízvukuje rezort.

Ak máte podozrenie na pohyb nelegálnych zberačov v chránených územiach, treba ich nahlásiť na telefónne čísla správ národných parkov či chránených krajinných oblastí, alebo aj na zelenú linku ministerstva životného prostredia (0800 144 440, e-mail: linka@enviro.gov.sk). Riešením je aj upozornenie polície na takéto konanie.  

Autor titulnej fotografie: TANAP

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Roháče sú láskou mnohých návštevníkov Tatier

Návštevnosť v Tatrách sa pohla. Ktorým smerom? (TEST)

 

 

Popradské pleso je neodškriepiteľne jednou z najnavštevovanejších lokalít Tatier
Popradské pleso je neodškriepiteľne jednou z najnavštevovanejších lokalít Tatier. Autor fotografie: Gabriela Škurlová

A ako to dopadlo v tomto roku? Na chodníky vykročilo v druhý augustový pondelok menej turistov ako v minulom roku – 19 810. Na Hrebienok mierilo  3 173 návštevníkov, o takmer dvetisíc menej ako pri minuloročnom sčítaní, pričom pozemnú lanovku si vybralo 2 200 ľudí.

Poďme porovnať iné lokality. Ako uverejňuje magazín Tatry, k Popradskému plesu mierilo 3 075 turistov, rok predtým ich bolo o 1 700 viac. Skalnaté pleso je tiež obľúbeným cieľom turistov, 12. augusta sa k nemu vybralo 2 753 turistov, 2 400 využilo lanovku. Sedačkou na Solisko sa  v ten deň vyviezlo 931 pasažierov, turistickým chodníkom na neho vyšlo 193 turistov.

Na Rysoch si zvyknite na "čakačku"
Na Rysoch si zvyknite na "čakačku". Autor fotografie: Milka Jozef Mitošinka

Zaujímavý je aj pohľad na vrcholy a ich turistických dobyvateľov. Magazín uvádza, že prvenstvo si už tradične držia Rysy. V ten deň na ich vrchol vystúpilo 1 815 turistov, 1 365 zo slovenskej a 450 z poľskej strany. Kriváň si v ten deň zaevidoval 311 dobyvateľov.

Psov bolo na chodníkoch menej – 129. Je to preto, lebo podľa návštevného poriadku TANAP-u majú v mnohých lokalitách stopku. No paradoxne, ako uvádzajú Tatry, najviac ich dobrovoľníci videli na chodníku medzi Štrbským a Popradským plesom, kde nemali čo robiť.

Ako pre agentúru SITA povedala Nina Obžutová z komunikačného odboru Správy TANAP-u, v tejto súvislosti bolo zaznamenaných viac ako 50 porušení. Psi boli aj na Chate Plesnivec a Chate pri Zelenom plese, kde nie je sprievod psov povolený.

Psa si možno do Tatier zobrať iba na vybrané lokality
Psa si možno do Tatier zobrať iba na vybrané lokality. Autor fotografie: Anna Faglicová

Cyklisti – v ten augustový deň ich v tatranskej štatistike bolo 638, 288 z tohto čísla uprednostnilo e-biky. Obľúbenou cyklolokalitou v ten deň bolo Popradské pleso a Tichá dolina. Magazín Tatry dodáva, že na bicykloch prevažovali Poliaci pred Slovákmi a Čechmi.

Poďme do okrajových časti Tatier. Oravský región má už tradične top lokalitu, ktorou je Roháčska dolina – tentoraz skončila s bilanciou 958 peších turistov, 30 cyklistov a 9 psov. Ako uvádza SITA, aj tu boli vlani čísla vyššie. Turisti si podľa agentúry vyberali aj trasu z Habovky na Sivý vrch, navštevovaná bola aj Brestová.

Cestou na Skalnaté pleso.
Cestou na Skalnaté pleso. Autor fotografie: Petra Pastyříková

Spomedzi liptovských dolín vedie obľúbená Žiarska dolina. Vybralo sa do nej 316 návštevníkov, z nich 57 na bicykli. Najdlhšia dolina Vysokých Tatier – Bielovodská dolina mala v ten deň 197 turistov a 30 cyklistov.

O trende nižšej návštevnosti Tatier oproti minulému roku sa vedelo už v júli. „Dala sa predpokladať podľa štatistík obsadenosti lôžok, ktoré hlásili subjekty v cestovnom ruchu,“ skonštatovala pre SITU N. Obžutová. 

Autor titulnej fotografie: Daniel Goldbach

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Roháče sú láskou mnohých návštevníkov Tatier

Návštevnosť v Tatrách sa pohla. Ktorým smerom?

Tatry navštevuje menej turistov. Konštatovali to aj sumáre ich sčítavania, ktoré bolo v auguste. Topkami v návštevnosti naďalej ostáva Hrebienok, Popradské pleso, Žiarska dolina a oravské Roháče.

Vo Vysokých Tatrách 12. augusta sčítavali turistov. Dobrovoľníci zhromažďovali údaje na 39 stanovištiach od Oravy až po Belianske Tatry, no v pozornosti mali až polstovku trás značených turistických chodníkov. Okrem turistov sa do ich tabuliek dostali aj cyklisti a tiež počet elektrobicyklov a psov. Na jedenástich lokalitách sledovali aj národnosť návštevníkov.

„Takéto sčítavanie sa robí od roku 1972,“ informovala Správa Tatranského národného parku v Tatranskej Lomnici. „Údaje potom slúžia na rozhodnutia týkajúce sa budovania turistickej infraštruktúry, vrátane starostlivosti o informačné miesta.“   

Popradské pleso je neodškriepiteľne jednou z najnavštevovanejších lokalít Tatier
Popradské pleso je neodškriepiteľne jednou z najnavštevovanejších lokalít Tatier. Autor fotografie: Gabriela Škurlová

Zo štatistík vyplýva, že návštevníckym rekordom v TANAP-e bola rok 2020, keď v našom najstaršom národnom parku napočítali 30 232 ľudí, v minulom roku to bolo 27 200 návštevníkov. Informoval o tom portál teraz.sk. Dopĺňa, že jednoznačne najvyťaženejšími lokalitami sú Hrebienok, Popradské pleso, Žiarska dolina a na Orave Roháčska dolina.

A ako to dopadlo v tomto roku? Na chodníky vykročilo v druhý augustový pondelok menej turistov ako v minulom roku – 19 810. Na Hrebienok mierilo  3 173 návštevníkov, o takmer dvetisíc menej ako pri minuloročnom sčítaní, pričom pozemnú lanovku si vybralo 2 200 ľudí.

Poďme porovnať iné lokality. Ako uverejňuje magazín Tatry, k Popradskému plesu mierilo 3 075 turistov, rok predtým ich bolo o 1 700 viac. Skalnaté pleso je tiež obľúbeným cieľom turistov, 12. augusta sa k nemu vybralo 2 753 turistov, 2 400 využilo lanovku. Sedačkou na Solisko sa  v ten deň vyviezlo 931 pasažierov, turistickým chodníkom na neho vyšlo 193 turistov.

Na Rysoch si zvyknite na "čakačku"
Na Rysoch si zvyknite na "čakačku". Autor fotografie: Milka Jozef Mitošinka

Zaujímavý je aj pohľad na vrcholy a ich turistických dobyvateľov. Magazín uvádza, že prvenstvo si už tradične držia Rysy. V ten deň na ich vrchol vystúpilo 1 815 turistov, 1 365 zo slovenskej a 450 z poľskej strany. Kriváň si v ten deň zaevidoval 311 dobyvateľov.

Psov bolo na chodníkoch menej – 129. Je to preto, lebo podľa návštevného poriadku TANAP-u majú v mnohých lokalitách stopku. No paradoxne, ako uvádzajú Tatry, najviac ich dobrovoľníci videli na chodníku medzi Štrbským a Popradským plesom, kde nemali čo robiť.

Ako pre agentúru SITA povedala Nina Obžutová z komunikačného odboru Správy TANAP-u, v tejto súvislosti bolo zaznamenaných viac ako 50 porušení. Psi boli aj na Chate Plesnivec a Chate pri Zelenom plese, kde nie je sprievod psov povolený.

Psa si možno do Tatier zobrať iba na vybrané lokality
Psa si možno do Tatier zobrať iba na vybrané lokality. Autor fotografie: Anna Faglicová

Cyklisti – v ten augustový deň ich v tatranskej štatistike bolo 638, 288 z tohto čísla uprednostnilo e-biky. Obľúbenou cyklolokalitou v ten deň bolo Popradské pleso a Tichá dolina. Magazín Tatry dodáva, že na bicykloch prevažovali Poliaci pred Slovákmi a Čechmi.

Poďme do okrajových časti Tatier. Oravský región má už tradične top lokalitu, ktorou je Roháčska dolina – tentoraz skončila s bilanciou 958 peších turistov, 30 cyklistov a 9 psov. Ako uvádza SITA, aj tu boli vlani čísla vyššie. Turisti si podľa agentúry vyberali aj trasu z Habovky na Sivý vrch, navštevovaná bola aj Brestová.

Cestou na Skalnaté pleso.
Cestou na Skalnaté pleso. Autor fotografie: Petra Pastyříková

Spomedzi liptovských dolín vedie obľúbená Žiarska dolina. Vybralo sa do nej 316 návštevníkov, z nich 57 na bicykli. Najdlhšia dolina Vysokých Tatier – Bielovodská dolina mala v ten deň 197 turistov a 30 cyklistov.

O trende nižšej návštevnosti Tatier oproti minulému roku sa vedelo už v júli. „Dala sa predpokladať podľa štatistík obsadenosti lôžok, ktoré hlásili subjekty v cestovnom ruchu,“ skonštatovala pre SITU N. Obžutová. 

Autor titulnej fotografie: Daniel Goldbach

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Zia má Tatry rád, bude ich odporúčať

Aké miesta v Tatrách odporúča scestovaný Škót?

Čistý, nefalšovaný obdiv. Naše Tatry si vyslúžili uznanlivé slová mladého Škóta, ktorý tri dni strávil v našich veľhorách a okrem fotografií, ktoré urobil, nakrútil o nich krátky film.

Zia pricestoval na Slovensko so svojím kamarátom Matejom, ktorý mu chcel ukázať rodnú krajinu.

Matej Lalík sa narodil v Žiline a do svojich piatich rokov vyrastal v Stránskom pri Rajeckých Tepliciach. Potom sa s rodinou presťahovali do Škótska, ku Glasgowu. V tejto krajine navštevoval základnú i strednú školu, a potom úspešne skončil štúdium matematiky na Univerzite v Edinburghu.

Zia je jeho škótsky kamarát, vyštudovaný lekár, ktorý pracuje na záchranke. Veľa cestuje, hlavne po Európe. V jeho cestovateľskom zápisníku by sme našli mnohé krajiny, ale aj hory v nich, lebo ich nikdy nevynechá. Pozvanie na Slovensko mu prišlo vhod. A Tatry oboch mladých priateľov očarili.

Zia, Škót, ktorý na naše Tatry nezabudne
Zia, Škót, ktorý na naše Tatry nezabudne. Autor fotografie: archív Zia

Svoj týždenný poznávací plán ale nesústredili iba na hory. Slovensko prešli krížom krážom, od Bratislavy až po Košice. Pozreli si Trnavu, Trenčín, Žilinu i Rajecké Teplice a boli aj v Liptovskom Mikuláši. Tatrám venovali tri dni.

„Prvý deň sme boli pri Štrbskom plese, a potom sme išli hore k Vodopádu Skok,“ spomína na základné miesta ich tatranskej anabázy Matej a pokračuje: „Druhý deň sa z Hrebienka vydali k Rázcestiu pod Slavkovským štítom, ďalej k Vodopádom Studeného potoka a k Rainerovej chate a späť. Mali sme v pláne aj výstup na Slavkovský štít, ale začalo pršať,“ dodáva s tým, že na tretí bola ich cieľom Kôprová dolina, konkrétne Kmeťov vodopád.

Zia obdivoval, ako dobre sú značené naše turistické chodníky
Zia obdivoval, ako dobre sú značené naše turistické chodníky. Autor fotografie: Zia

Keďže Škótsko a tamojšiu krajinu pozná teraz lepšie ako Slovensko, aj on bol úprimne nadšený tým, čo videl v našich veľhorách. „Čistá príroda, výhľady, veľmi dobre značené chodníky, veľa možností na túry, plus počasie lepšie ako v Škótsku,“ stručne zhrnul.

Jeho priateľ Zia bol výrečnejší. „Som fanúšikom turistky a pobytu v prírode, preto pre mňa boli Tatry mojou najobľúbenejšou časťou cesty po Slovensku,“ komentuje.

Nad Vodopádom Skok
Nad Vodopádom Skok. Autor fotografie: Zia

„A čo obdivujem? To, čo každý – výhľady na končiare, vodopády, horské potoky. Taká nádhera, niečo úžasné, čo som kedy v Európe videl. Napriek tomu, že trasy sú obľúbené a chodí po nich množstvo ľudí, zachovávajú si autentickú vidiecku, ale aj dobrodružnú atmosféru. Tatry majú to, čo sa v iných národných parkoch nevyskytuje, a to prístup aj bez auta. Až celkom do blízkosti trás sa možno dostať verejnou dopravou – po železnici či autobusom. To je niečo mimoriadne,“ uzavrel s tým, že Tatry bude vo svojej krajine propagovať a odporúčať ich návštevu svojim známym.

Ako spomienku na Tatry Zia nakrútil a zostrihal toto video. Pozrite si ho. Takto vidí naše Tatry nadšený Škót.   

Autor titulnej fotografie: archív Zia

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.