Veľká Studená dolina

Túra Veľkou Studenou dolinou

Dĺžka trasy:

18 km

Trvanie:

4 h

Prevýšenie:

↑↓ 415 m

Bicykle/ kočíky:

nie/nie

Terén:

pohodlné chodníky

(Prešovský kraj, lokalita Tatranská Lesná, okres Poprad)

Túra Veľkou Studenou dolinou

Veľká Studená dolina sa doslova kúpe v plesách a potokoch. Turisti hľadajú najmä Vodopády Studeného potoka.  Tešia sa z nich najmä deti. Dá sa k nim dostať z viacerých východiskových bodov. My sme vybrali Starý Smokovec s cieľom v Tatranskej Lesnej.

Túra Veľkou Studenou dolinou

Na jej prieskum sa vyberajú začiatočníci a opakovane aj tí, ktorí v nej už boli. Je jednou z najobľúbenejších v našich veľhorách a spomínajú ju všetky vysokotatranské bedekre. Dolina meria  iba 5,5 km, ale je krásna na každom metri. Na jej hornom konci nájdete až 26 plies. Najväčším je Zbojnícke Ľadové pleso.

 Dolinu ohraničuje rázsocha Slavkovského štítu a hlavný hrebeň Vysokých Tatier od Východnej Vysokej, Širokú a Prostredný hrebeň. Už tento výpočet napovedá, že obdivovať sa dá všeličo – od rána do večera, od zimy do jesene. Navyše, v ústí tejto doliny nájdete legendu – Rainerovu útulňu a vaším cieľom môže byť ďalšia legenda – Zbojnícka chata.

Odporúčame trasu: Starý Smokovec – Hrebienok – Rainerova chata – Obrovský vodopád – Rainerova chata – Veľký vodopád – Dlhý vodopád – Tatranská Lesná.

Do Veľkej Studenej doliny vezmite aj deti, zvládnu prechod v pohode, hoci v strmých častiach môže ich odvaha nadobúdať drobné trhliny. Začnite v Starom Smokovci, resp. na Hrebienku, potom pokračujte po Tatranskej magistrále a ponad Rainerovu útulňu po modrej prejdite do doliny. Pre náročnejších turistov to bude malina, tí môžu nájsť ďalšie vyžitie napríklad v náročnejšom teréne okolo Zbojníckej chaty, no pre ne platí zimná uzávera.

 Ale vráťme sa do Veľkej Studenej doliny. Nájdete v nej niekoľko menších dolín, doliniek a žľabov. Aj výpočet potokov, ktoré ňou pretekajú, je úctyhodný. Spolu nakoniec vytvoria Studený potok a Vodopády Studeného potoka. A tie tiež stoja za zastavenie. Uznávame, mohli sme vás unaviť. No vás určite neunaví bádanie vo Veľkej Studenej doline, ktorá je na niektorých miestach až dva kilometre široká. Výhľady a scenérie stoja za viac ako niekoľko rodinných fotiek. Stoja za opakované návraty do tejto doliny.

Začiatok:

Starý Smokovec

Koniec:

Tatranská Lesná

Zaujímavosti:

V doline sa nachádza – v jej hornom konci – až 26 plies. Najväčšie je Zbojnícke Ľadové pleso. Návštevníkov lákajú najmä Vodopády Studeného potoka.

Doprava:

Auto:

platené parkovisko Starý Smokovec 

Vlak:

Autori fotografií:

Diskutuj s ostatnými turistami na túto tému v skupine Vysoké Tatry

O tejto túre sme už písali v článkoch

Tričká s feši dizajnom, ktoré sa neskutočne dobre nosia

Limitovaná edícia tatranských tričiek
Tichá dolina

Túra Tichou dolinou

Dĺžka trasy:

17 km

Trvanie:

3-4 h

Prevýšenie:

↑↓ 420 m

Bicykle/ kočíky:

áno/áno

Terén:

turistický asfaltový chodník

(Prešovský kraj, lokalita Podbanské, okres Poprad)

Túra Tichou dolinou

Najväčšou hodnotou Tichej doliny je autentická príroda. Turistické príručky uvádzajú, že sa do nej môžete vydať v zime na bežkách, v lete peši, hoci aj s detským kočiarikom, ale aj na horskom bicykli.

Túra Tichou dolinou

Je najdlhšou dolinou Vysokých Tatier. Na západe ju tvorí hrebeň Liptovských Tatier, na východe Liptovské Kopy, a na severe a severozápade štátna hranica s Poľskom. Darí sa v nej vzácnym druhom živočíchov. Doma je tu tetrov hlucháň či orol skalný, kamzíky a svište a žije v nej najväčšia populácia medveďov na Slovensku.

Turistické príručky uvádzajú, že sa do nej môžete vydať v zime na bežkách, v lete peši, hoci aj s detským kočiarikom, ale aj na horskom bicykli. Vedie tadiaľ oficiálna cyklotrasa (zelená značka), prevýšenie (420 m) zvládnu aj menej zdatní cyklisti. Cyklotrasa má dĺžku niečo vyše 24 km (tam aj späť) a otočiť sa treba pri cyklistickom Rázcestníku Vysoké Tatry.

Najlepším východiskom pre pešiu či cyklonávštevu Tichej doliny je osada Podbanské. Dolina je precízne značená (žltá značka), nemusíte mať obavy, že sa v nej stratíte. Kedykoľvek počas trasy sa môžete otočiť a vrátiť späť. No ak ste si jej návštevu naplánovali, treba čas využiť a prejsť sa aj bočnou Tomanovou dolinou (červená značka), kde nájdete vodopád a plieska rovnakého mena. No treba tiež pripomenúť, že Tichá dolina patrí medzi ochranársky najvýznamnejšie územia Tatier. Počas druhej svetovej vojny tu havarovalo nemecké lietadlo, ktorého trosky sú tam dodnes.

No väčšou atrakciou doliny je jej divokosť, nedotknutosť a výhľad na dominantu – Kriváň. Je to miesto, kde po spore ochranárov a lesníkov ostalo kalamitné drevo nevyťažené, jeho ťažba je tu zakázaná. Víchrica v roku 2004 zničila v Tichej a Kôprovej doline na ploche takmer 300 hektárov približne 185-tisíc stromov. Keďže v oboch dolinách sa podarilo presadiť bezzásahovosť, žijú životom, akým žili po tisícročia.

Začiatok:

Podbanské

Koniec:

Podbanské

Zaujímavosti:

Počas druhej svetovej vojny tu havarovalo nemecké lietadlo, ktorého trosky sú tam dodnes.

Doprava:

Auto:

parkovisko Podbanské, 

Autori fotografií: Judo Kukol, Lenka Vrbičanová

Diskutuj s ostatnými turistami na túto tému v skupine Vysoké Tatry

O tejto túre sme už písali v článkoch

Tričká s feši dizajnom, ktoré sa neskutočne dobre nosia

Limitovaná edícia tatranských tričiek
Kriváň

Výstup na Kriváň

Dĺžka trasy:

18,4 km

Trvanie:

8 h

Prevýšenie:

↑↓ 1290 m

Bicykle/ kočíky:

nie / nie

Terén:

kamenný a lesný chodník, sutina, kamenné schody

(Prešovský kraj, lokalita Štrbské pleso, okres Poprad)

Výstup na Kriváň zo Štrbského plesa

Podľa jeho charakteristického tvaru ho spozná asi každý. Je to jeden z najvyšších vrchov Slovenska, od roku 2005 je aj na našich eurominciach. Jeho meno vychádza z tvaru vrchnej časti, ktorá sa nakláňa k severovýchodu. Kriváň sa spomína v mnohých ľudových povestiach a piesňach. Pri výstupe na Kriváň platí to isté ako pri výstupe na Slavkovský štít – po ceste nie je žiadna horská chata, takže občerstvenie, pitie a jedlo na celú cestu musíte mať so sebou.

Trasa na Kriváň

Štrbské pleso –> Liečebný dom Solisko –> Rázcestie pod Furkotskou dolinou –> Jamské pleso –> Rázcestie v Krivánskom žľabe –> Daxnerovo sedlo –> Kriváň

Obľúbeným východiskovým bodom celodennej stredne náročnej túry je Štrbské pleso. Okrem už spomínaného pitia a jedla počítajte aj so zmenami počasia typickými pre Vysoké Tatry. Ďalším dôležitým faktorom je zimná uzávera na modrej značke od rázcestia pri Jamskom plese cez rázcestie Krivánsky žľab na vrchol Kriváňa a na zelenej značke od horárne Tri studničky po rázcestie Krivánsky žľab.

V letnom a jesennom období vyrážame po červenej značke lesným chodníkom smerom na Jamské pleso, dostaneme sa k nemu za niečo viac ako hodinu. Táto časť túry je príjemná, nie je tu veľkú stúpanie. Napojíme sa na chodník na vrchol Kriváňa, z červenej prejdeme na modrú značku, postupne vyjdeme z lesa na otvorený priestor. Otvoria sa pred nami výhľady, hlavne na Západné Tatry. Chodník sa zmení na kamenný, občas s kamennou sutinou. Tu začína najnáročnejší úsek, počas ktorého treba zdolať 1 000 výškových metrov. Prejdeme cez Daxnerovo sedlo a na vrchol ideme po hrebeni. Tesne pred cieľom treba dať pozor na kamenných platniach. Hore na nás čakajú neskutočné výhľady na masívy Západných, Vysokých (slovenských aj poľských) i Nízkych Tatier.

Začiatok:

Štrbské pleso

Koniec:

Štrbské pleso

Zaujímavosti:

Na južných a juhozápadných svahoch Kriváňa sú aj dnes vidieť stopy po práci baníkov v 15. až 18. storočí. Sú to štôlne a základy múrov ich obydlí. Neznámi baníci boli pravdepodobne prvými, kto vystúpil na vrchol tohto štítu.

Doprava:

Auto:

centrálne parkovisko Štrbské pleso, cena: 10e na celý deň

Autobus:

Štrbské pleso, 

Autori fotografií: Borievky Photogallery, Katka Polygym, Marek Šurina, Štefan Peterka

Diskutuj s ostatnými turistami na túto tému v skupine Vysoké Tatry

O tejto túre sme už písali v článkoch

Tričká s feši dizajnom, ktoré sa neskutočne dobre nosia

Limitovaná edícia tatranských tričiek
Výstup na Ďumbier

Výstup na Ďumbier

Dĺžka trasy:

13,4 km

Trvanie:

5:30 h

Prevýšenie:

↑↓ 914 m

Bicykle/ kočíky:

nie / nie

Terén:

lesný chodník, kamenistý chodník

(Žilinský/Banskobystrický kraj, lokalita Brezno)

Výstup na Ďumbier z Trangošky

Najvyšší vrch v Nízkych Tatrách, dosahujúci nadmorskú výšku 2 043 metrov, predstavuje výzvu pre všetkých nadšencov vysokohorskej turistiky. Pre tých, ktorí preferujú jednoduchšiu trasu, odporúčame výlet z Trangošky cez Štefánikovu chatu. Táto trasa patrí do kategórie stredne náročných, avšak vďaka blízkosti už spomenutej chaty, môžete využiť príležitosť na oddych, občerstvenie alebo ubytovanie, čo spríjemňuje výstup a robí ho prístupnejším pre turistov.

Trasa na Ďumbier

Trangoška –> K Jaskyni mŕtvych netopierov –> Chata generála M. R. Štefánika –> Rázcestie na Krúpovo sedlo –> Krúpovo sedlo –> Ďumbier a späť

Priamo na Trangoške nájdete smerovník, ktorý ukazuje cestu po zelenej značke vedúcej popri malebnom potôčiku Bystrianka. Samotná túra nie je náročná, avšak stúpanie začína už skoro od začiatku a postupne sa zvyšuje. Pokračujete k smerovníku k Jaskyni mŕtvych netopierov, kde si môžete urobiť prestávku, pretože začína najťažšia časť trasy. Po takmer dvoch hodinách stúpania dorazíš k Chate M.R. Štefánika. Tu si môžete oddýchnuť, občerstviť sa a užiť si krásne výhľady. Z chaty vykročíš po červenej značke po Ceste hrdinov SNP smerom na Krúpové sedlo. Zelené prostredie vystrieda kamenná krajina s množstvom balvanov. Môžete zazrieť kamzíka alebo svišťa. Z Krúpového sedla je to už len pol hodiny hore. Z vrcholu Ďumbiera sa naskytá jedinečný kruhový výhľad, ktorý ponúka pohľad na významné pohoria stredného Slovenska. V prípade jasného počasia môžeš obdivovať hrebeň Nízkych Tatier, pohoria Malá a Veľká Fatra, Chočské vrchy a tiež Západné a Vysoké Tatry. Pri návrate sa môžeš vydať rovnakou trasou.

Začiatok:

Trangoška

Koniec:

Trangoška

Zaujímavosti:

V priebehu druhej svetovej vojny dochádzalo v okolí Ďumbiera k bojom medzi partizánmi a nemeckými vojakmi. O tomto historickom období svedčí majestátny drevený dvojkríž umiestnený na vrchole a pamätná tabuľa na Štefánikovej chate. Tieto symboly slúžia ako pripomienka udalostí, ktoré sa odohrávali v týchto horských končinách počas obdobia vojny.

Doprava:

Auto:

parkovisko – Trangoška  

Autobus:

zástavka – Trangoška   

Autori fotografií: Lubos Pipo Lalik, Matuś Peták, Miroslav Konfál, Patrik Resovsky

Diskutuj s ostatnými turistami na túto tému v skupine Vysoké Tatry

O tejto túre sme už písali v článkoch

Tričká s feši dizajnom, ktoré sa neskutočne dobre nosia

Limitovaná edícia tatranských tričiek
Rysy

Výstup na Rysy

Dĺžka trasy:

20,4 km

Trvanie:

9 hod

Prevýšenie:

↑↓ 1300 m

Bicykle/ kočíky:

nie / nie

Terén:

asfalt, kamene, terén so sutinami, reťaze

(Prešovský kraj, lokalita Štrbské pleso, okres Poprad)

Výstup na Rysy zo Štrbského plesa

Rysy predstavujú najvyšší vrchol Tatier, ku ktorému vedie označený turistický chodník. S prevýšením viac ako 1000 metrov je tento vrchol prístupný len v období od 15. júna do 31. októbra. Výstup na Rysy je náročnou celodennou túrou, vhodnou pre turistov so silnou fyzickou kondíciou. Možnosť výstupu na Rysy existuje zo slovenskej strany od Štrbského plesa alebo z Poľska od Morskieho oka.

Trasa na Rysy

Štrbské Pleso –> Liečebný dom Solisko –> Rázcestie nad Popradským plesom –> Rázcestie pri Žabom potoku –> Chata pod Rysmi –> sedlo Váha –> Rysy a späť

Výlet začína na Štrbskom plese, kde vykročíte po asfaltovanej ceste smerom k smerovníku Liečebný dom Solisko. Nasledujete červenú turistickú značku najskôr po asfaltovej ceste potom po lesnej ceste, kde začína mierne stúpanie. Postupujete stále po červenej značke, ktorá vás dovedie až k smerovníku nad Popradským plesom. Tu odbočíte na modrú značku doľava a pokračujete vo výstupe. Postupne sa terén mení na kosodrevinu, stáva sa kamenitým a okolité vrcholy sa vám viac odkrývajú.

Po hodine chôdze prídete na Rázcestie pri žabom potoku, kde odbočíte doprava na červenú značku smerom na Chatu pod Rysmi. Tu sa terén stáva náročnejším s väčším množstvom skál a kameňov. Na ľavej strane sa objavujú Žabie plesá, čo značí, že chata je už blízko. Avšak, pripravte sa na rebríky a úseky s reťazami, ktoré budú nasledovať. Po zvládnutí tejto časti je už len pár krokov k chate, kde si môžete oddýchnuť a osviežiť sa pred cieľom. Na chate nájdete aj zastávku SAD a miestnu požičovňu bicyklov. Od chaty vás čaká ďalšia hodina cesty. Pokračujete smerom ku sedlu Váha, kde vás čaká náročnejší a trochu nebezpečnejší terén. Pred samotným vrcholom máte možnosť vybrať si cestu – buď po pravej alebo ľavej strane hory, no výhľad z každej z nich je úchvatný. Pre návrat môžete zvoliť rovnakú trasu.

Začiatok:

Štrbské pleso

Koniec:

Štrbské pleso

Zaujímavosti:

Rysy majú tromi vrcholmi: prostredný (2 503,0 m n. m.), severozápadný (2 498,7 m n. m.) a juhovýchodný (2 473 m n. m., najnižší). Severozápadný vrchol je v letnej turistickej sezóne využívaný ako hraničný peší prechod do Poľska po červenej značke. Na úbočí sa nachádza najvyššie položená horská chata v Tatrách i na Slovensku, Chata pod Rysmi (2 250 m n. m.).

Doprava:

Auto:

centrálne parkovisko Štrbské pleso, cena: 10€ na celý deň,

Autobus:

autobusová zástavka – Štrbské pleso 

Vlak:

Stanica Štrbské pleso

Autori fotografií: Martin Vyparina, Marek Šurina, Žanka Milovaná, Peter Januch

O tejto túre sme už písali v článkoch

Tričká s feši dizajnom, ktoré sa neskutočne dobre nosia

Limitovaná edícia tatranských tričiek
Veľké Hincovo pleso

Túra na Veľké Hincovo pleso

Túra na Veľké Hincovo pleso

zo Štrbského plesa

Dĺžka trasy:

16,6 km

Trvanie:

6 hod

Prevýšenie:

↑↓ 755 m

Bicykle/ kočíky:

nie / nie

Terén:

asfaltová a lesná cesta kamenné serpentíny

Prešovský kraj, okres Poprad (Vysoké Tatry)

Výlet: Tam a späť

Túra na Veľké Hincovo pleso vo Vysokých Tatrách začína zo Štrbského Plesa a vedie cez Popradské pleso. Je to stredne náročná poldenná trasa. Od 1.11. do 14.6. je však turistický chodník od rozcestníka nad Žabím potokom až na Hincovo pleso uzatvorený, kvôli zimnej uzávere. Hincové plesá sa nachádzajú v Mengusovskej doline medzi Kôprovským a Mengusovským štítom. Veľké Hincovo pleso je najväčšie a najhlbšie jazero v Tatrách, má maximálnu hĺbku 53 metrov a je zamrznuté približne 270 dní v roku.

Trasa na Veľké Hincovo pleso

Štrbské Pleso –> Rázcestie pred Heliosom –> Trigan –> Rázcestie nad Popradským plesom –> Rázcestie pri Žabom potoku –> Veľké Hincovo pleso a späť

Na svojej túre od železničnej stanice Štrbské pleso budete pokračovať smerom k rázcestiu pred Heliosom. Odtiaľ budete nasledovať červenú turistickú značku po Tatranskej Magistrále. Postupne sa vyšplháte miernym stúpaním cez les a dorazíte ku križovatke letnej a zimnej trasy na Trigane. Asi po pol hodine chôdze prídete k Rázcestiu nad Popradským plesom.

Následne budete pokračovať po modrej značke až k rázcestiu nad Žabím potokom. V prostredí kosodreviny prechádzame cez Hincov potok a strmé, no krátke serpentíny, ktorými sa dostanete do Mengusovskej doliny, kde sa nachádza Hincova kotlina. Odtiaľ vás čaká cesta vlnitým terénom, ktorá vás zavedie až k Velkému Hincovmu plesu. Naspäť sa vraciame tou istou trasou.

Začiatok:

Štrbské pleso

Koniec:

Štrbské pleso

Zaujímavosti:

Jeho názov môže pochádzať od osoby Hinco (Ignác), ktorý tu pásol ovce, alebo od tajomného trpaslíka, ktorý pomáhal baníkom pri hľadaní zlata. Pleso nemá žiadny povrchový prítok, ale z neho vytiekajúci Hincov potok sa po zlúčení s Krupou stáva riekou Poprad. Toto pleso je tiež známe ako najvyššie zarybnená lokalita na Slovensku. V jeho hĺbkach pod 20 metrov možno pozorovať zvláštne kanáliky vyryté v sedimente, ktorých pôvod zatiaľ nie je dostatočne vysvetlený.

Doprava:

Auto:

parkovisko – Štrbské pleso, cena: 10€ na celý deň 

Autobus:

autobusová zástavka – Štrbské pleso 

Vlak:

Stanica Štrbské pleso

Autori fotografií: Alexander Nemec, Beáta Čechová, Drahomíra Oleníková Třesohlavá, Ivana Iva Samuelová, Katka Polygym, Lili Vrbenská, Vicktor Belicak

Diskutuj s ostatnými turistami na túto tému v skupine Vysoké Tatry

O tejto túre sme už písali v článkoch

Tričká s feši dizajnom, ktoré sa neskutočne dobre nosia

Limitovaná edícia tatranských tričiek
Popradské pleso

Túra na Popradské pleso

Túra na Popradské pleso

zo Štrbského plesa

Dĺžka trasy:

10 km

Trvanie:

4 hod

Prevýšenie:

↑270 ↓30 m

Bicykle/ kočíky:

áno / áno

Terén:

lesný a kamenistý chodník, asfaltová cesta

Prešovský kraj, okres Poprad (Vysoké Tatry)

Typ výletu: Tam a späť

Túra zo Štrbského na Popradské pleso patrí medzi najobľúbenejšie v Tatrách a môžeme ju označiť za jednu z tatranských klasík. Ide o nenáročnú trasu s prevýšením 270 metrov, ktorá je súčasťou Tatranskej magistrály a náučného chodníka Štrbské pleso – Popradské pleso – Hincovo pleso. Zvládnu ju aj menej skúsení turisti a deti.

Trasa na Starolesnianske pleso

parkovisko Štrbské pleso –> odbočka pri Heliose –> Trigan –> rázcestie nad Popradským plesom –> Popradské pleso a späť

Začínate na parkovisku pri Štrbskom plese a vyberáte sa smerom od hotela Patria po červenej značke. Postupne stúpate lesom až k smerovníku Trigan, pokračujúc ďalej po červenej. V zimnom období, si budete musieť zvoliť druhú trasu na Popradské pleso, a to po zelenej značke (kvôli možnému lavínovému nebezpečenstvu). Chvíľku idete lesom, stále po červenej značke, následne sa začínajú otvárať výhľady na okolité štíty a Mengusovskú dolinu. Po prechode cez Hincov potok dorazíte na rázcestie nad Popradským plesom, odkiaľ je už len krátky kúsok k Popradskému plesu. Tu si môžeme vychutnať pohľady na vodnú hladinu a okolité vrcholy. Pri návrate sa vraciame tou istou trasou.

Od zastávky TEŽ (tatranskej elektrickej železnice) vedie až k Popradskému plesu asfaltová cesta, označená modrou turistickou značkou s trvaním do 1:30 hodiny. Je dostupná počas celého roku a mimo obdobia so snehovou prikrývkou je bezbariérová. Táto možnosť je vhodná pre cyklistov a pre rodiny s deťmi aj s kočíkom.

Začiatok:

Štrbské pleso

Koniec:

Štrbské pleso

Zaujímavosti:

Popradské pleso patrí medzi štvrté najväčšie pleso v Tatrách. Nachádza sa tu tiež chata pri Popradskom Plese a tiež odporúčame návštevu Symbolického cintorína, ktorý je neďaleko plesa po žltej značke.

Doprava:

Auto:

parkovisko – Štrbské pleso 

Autobus:

autobusová zástavka – Štrbské pleso 

Vlak:

Stanica Štrbské pleso

Autori fotografii: Kasia Schwenk, Luboš Olevič, Peter Keruľ, Santo Tsiratiug, Yveta Iva Ivett

Diskutuj s ostatnými turistami na túto tému v skupine Vysoké Tatry

O tejto túre sme už písali v článkoch

Tričká s feši dizajnom, ktoré sa neskutočne dobre nosia

Limitovaná edícia tatranských tričiek
Chata Pod Soliskom

Túra na chatu Pod Soliskom

Túra na Chatu pod Soliskom

zo Štrbského plesa

Dĺžka trasy:

7,6 km

Trvanie:

2 hod 50 min.

Prevýšenie:

↑↓ 738 m

Bicykle/ kočíky:

nie / nie

Terén:

skalnatý chodník

Prešovský kraj, okres Poprad (Vysoké Tatry)

Typ výletu: Tam a späť

Cesta k chate Pod Soliskom je mierne náročná, vhodná aj pre rodiny s deťmi. Pre tých, čo preferujú pohodlie, je možnosť využiť sedačkovú lanovku zo Štrbského plesa. Táto chata patrí medzi najnovšie horské chaty vo Vysokých Tatrách. Na Chatke Pod Soliskom sa môžete občerstviť, ubytovať a vychutnať si krásny výhľad na Kriváň a Nízke Tatry zo slnečnej terasy.

Trasa na Chatu pod Soliskom

Štrbské pleso –> Chata pod Soliskom a späť

Zo železničnej stanice na Štrbskom plese, nasledujete chodník značený modrou značkou, ktorý vás dovedie až k chate. Celá trasa mierne stúpa. Túto trasu prejdete približne za 1,30 hodiny, ale môžete si to užiť aj v pomalšom tempe. Počas výstupu budete mať na pravej strane možnosť pozorovať sedačkovú lanovku, ktorá vedie až na vrchol.

Po príchode na Chatu Pod Soliskom si môžete oddýchnuť, občerstviť sa a vychutnať si krásny výhľad na Kriváň a Nízke Tatry zo slnečnej terasy. Naspäť sa vraciate tak, ako ste prišli. Aktívnejší turisti si môžu spríjemniť cestu odbočkou do Furkotskej doliny a potom sa pripojiť na Tatranskú magistrálu, ktorá vás dovedie späť na Štrbské pleso.

Začiatok:

Štrbské pleso

Koniec:

Štrbské pleso

Zaujímavosti:

Chata s občerstvením a ubytovaním.

Doprava:

Auto: 

platené parkovisko Štrbské pleso, cena: 10 € na celý deň 

Autobus:

autobusová zastávka  Štrbské pleso 

Vlak:

Stanica Štrbské pleso

O Chate pod Soliskom si môžete vypočuť aj v podcaste S batohom cez hory

Autori fotografií: Jaroslav Dovala, Lussía Skowy, Sylva Pechancová, Peter Hollý

Diskutuj s ostatnými turistami na túto tému v skupine Vysoké Tatry

O tejto túre sme už písali v článkoch

Tričká s feši dizajnom, ktoré sa neskutočne dobre nosia

Limitovaná edícia tatranských tričiek
Štrbské pleso

Okruh okolo Štrbského plesa

Okruh okolo Štrbského plesa

Dĺžka trasy:

3,8 km

Trvanie:

1 hod 6 min

Prevýšenie:

↑↓ 33 m

Bicykle/ kočíky:

áno / áno

Terén:

spevnený chodník (bezbariérový)

Prešovský kraj, okres Poprad (Vysoké Tatry)

Typ výletu: Tam a späť

Štrbské pleso je druhé najväčšie pleso vo  Vysokých Tatrách.  Je ideálnym výletom pre vaše deti aj starších turistov. Okolo jazera vedie náučný chodník s približne 40 informačnými tabuľami, kde sa deti môžu dozvedieť mnoho zaujímavých faktov o histórii Štrbského plesa, miestnych zvieratách a rastlinách, ako aj o osobnostiach, športových udalostiach a ďalších fascinujúcich témach.

Okruh okolo Štrbského plesa

Štrbské Pleso –> Liečebný dom Solisko –> Hotel Patria –>  Liečebný dom –> Štrbské Pleso

Začínate na Štrbskom plese po modrej turistickej značke smerom k Liečebnému domu Solisko. Pokračujete stále po modrej značke okolo Štrbského plesa, kde vás budú sprevádzať výhľady na okolitú prírodu a vodnú hladinu plesa. Neskôr sa pripojíte na červenú turistickú značku. Nakoniec sa vrátite k Liečebnému domu Solisko. Môžete si dopriať oddych v príjemnom prostredí okolo Štrbského plesa.

Začiatok:

Štrbské pleso

Koniec:

Štrbské pleso

Zaujímavosti:

V roku 1900 Štrbské pleso hostilo majstrovstvá Európy v rýchlokorčuľovaní na svojej zmrznutej hladine. O 25 rokov neskôr sa tu konali aj ďalšie majstrovstvá Európy, v ľadovom hokeji, ktoré však kvôli počasiu museli byť dokončené v Starom Smokovci. Výrazným športovým momentom pre Štrbské Pleso boli aj Majstrovstvá sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v roku 1970, ktoré boli prvýkrát vysielané v farebnom prenose u nás. O tomto historickom okamihu dodnes svedčia skokanské mostíky.

Doprava:

Auto:

centrálne parkovisko – Štrbské pleso, cena: 10€ na celý deň 

Autobus:

autobusová zástavka – Štrbské pleso 

Vlak:

Stanica Štrbské pleso

O Štrbskom plese si môžete vypočuť aj v podcaste S batohom cez hory

Autori fotografii: Tomáš Michl, Vicktor Belicak, Petr Zoha, Martina Strasil, Lenka Vršatová

Diskutuj s ostatnými turistami na túto tému v skupine Vysoké Tatry

O tejto túre sme už písali v článkoch

Tričká s feši dizajnom, ktoré sa neskutočne dobre nosia

Limitovaná edícia tatranských tričiek