Baranec v Západných Tatrách od Mária Badíka

Výstup na Baranec

Dĺžka trasy:

12,8 km

Trvanie:

7:25 hod

Prevýšenie:

↑↓ 1324 m

Bicykle/ kočíky:

nie / nie

Terén:

kamenistý chodník, lúky

Žilinský kraj, lokalita Žiarska dolina, okres Liptovský Mikuláš

Výstup na Baranec zo Žiarskej doliny

Vrch Baranec, často nazývaný „Štít Liptova“, predstavuje tretí najvyšší vrch Západných Tatier. Ponúka možnosti turistiky po celý rok. Výstup na Baranec patrí medzi náročné vysokohorské trasy, ale nie je potrebné využitie služieb horského vodcu. Trasa je charakteristická strmým stúpaním do nadmorskej výšky až 2184 m n. m. Celý výstup je sprevádzaný úchvatnými prírodnými scenériami a vrcholmi pokrytými kosodrevinou, ktorá postupne prechádza do alpínskych lúk.

Výstup na Baranec

Žiarska dolina, ústie –> Stará Stávka –> Holý vrch –> Kečka –> Baranec a späť

Túru začínate na platenom parkovisku v ústí Žiarskej doliny. Z tohto miesta pokračujte lesom po žltej značke až na rázcestie Holý vrch. Ďalej budete prechádzať cez alpské lúky, kde sa postupne otvárajú výhľady na celý Liptov. Chodník v týchto úsekoch je kamenistý a kosodrevinu nahradzujú trávnaté lúky.

Po pravej strane sa pred vami rozprestiera nádherná panoráma Tatier, pričom dominantou je Kriváň. Aj v letných dňoch sa pripravte na chladné a veterné podmienky v týchto výšinách. Na vrchole Baranca nájdete betónový pilier so slovenským znakom, žltú turistickú tabuľku s nadmorskou výškou a smerovými trasami. Naspäť sa vraciate tou istou trasou.

Začiatok:

Ústie Žiarskej doliny

Koniec:

Ústie Žiarskej doliny

Zaujímavosti:

Tieto vrchy sú vyhľadávanými miestami pre vzácnu vysokohorskú flóru a tiež pre svište a kamzíky, ktoré môžete pozorovať. Na zostup si môžete zvoliť aj inú menej náročnejšiu trasu: smerom do Žiarskeho sedla a ďalej pokračovať o niečo strmším zostupom po zelenej a modrej značke Žiarskou dolinou až k Žiarskej chate. Tu máte možnosť osviežiť sa počas celého roka a prípadne aj prespať.

Doprava:

Auto:

Auto: spoplatnené parkovisko – Ústie Žiarskej doliny  

Autobus:

autobusová zástavka – Žiar, Žiarska dolina Inšpirácia na výlet:

Autori fotografií: Daniel Goldbach, Jakub Habran I Foto & Video, Ján Hlavčo, Mário Badík, 

Diskutuj s ostatnými turistami na túto tému v skupine Vysoké Tatry

O tejto túre sme už písali v článkoch

Tričká s feši dizajnom, ktoré sa neskutočne dobre nosia

Limitovaná edícia tatranských tričiek
Žiarska chata

Túra na Žiarsku chatu

Túra na Žiarsku chatu

zo Starého Smokovca

Dĺžka trasy:

10 km

Trvanie:

4 hod

Prevýšenie:

↑↓ 405 m

Bicykle/ kočíky:

áno / áno

Terén:

asfaltová cesta

Prešovský kraj, okres Poprad (Vysoké Tatry)

Typ výletu: Tam a späť

Žiarska chata sa nachádza v strednej časti Žiarskej doliny a je jedinou vysokohorskou chatou v Západných Tatrách. Vďaka svojej vynikajúcej polohy je navštevovaná turistami, ktorí ju využívajú ako východiskový bod pre rôzne túry do oblasti Baníkova a Baranca. Je to ideálna možnosť pre krátku túru v Tatrách, ktorú si môžu užiť rodiny s deťmi, seniori a dokonca aj cyklisti. Pokojne ju možno absolvovať aj počas večerných hodín so svetlom čelovky.

Trasa na Žiarsku chatu

Žiarska dolina –> Žiarska chata a späť

Začiatočným bodom nášho výletu je platené parkovisko v ústí Žiarskej doliny. Cesta na Žiarsku chatu je asfaltová a vedie cez samotnú Žiarsku dolinu. Turistický chodník má modré značenie. Príjemné stúpanie je doplnené prítomnosťou jaskyne, Medvedia štôlňa, z ktorej sa tešia hlavne mladší návštevníci.

Cieľom je Žiarska chata, kde si počas pekného počasia môžeme posedieť na terase a vychutnajte slnečné lúče. Niektorí pokračujú v túre na okolité kopce, napríklad na Žiarske sedlo. Táto trasa je tiež vhodná pre menej skúsených turistov.

Začiatok:

Starý Smokovec

Koniec:

Starý Smokovec

Zaujímavosti:

Žiarska chata (1,325 m n. m.) je jedinou vysokohorskou chatou v Západných Tatrách. Chata ponúka možnosť vypožičania kolobežky na pohodlný zostup asfaltovou cestou do doliny. Nachádza sa tu aj nabíjacia stanica na e-bike. V blízkosti chaty sa nachádzajú detské ihrisko aj stanovisko Horskej služby. Keď pôjdete od chaty po zelenej turistickej značke 15 minút chôdze môžete vidieť Šarafiový vodopád.

Doprava:

Auto:

platené parkovisko – Ústie Žiarskej doliny 

Autobus:

autobusová zástavka – Ústie Žiarskej doliny 

O Žiarskej chate si môžete vypočuť aj v podcaste S batohom cez hory

Autori fotografií: Radomír Bednár, Roman Šimko, Tatiana Platana Krásová, Martin Krystýnek

Diskutuj s ostatnými turistami na túto tému v skupine Vysoké Tatry

O tejto túre sme už písali v článkoch

Tričká s feši dizajnom, ktoré sa neskutočne dobre nosia

Limitovaná edícia tatranských tričiek