Stan si možno rozložiť aj pri útulni Ďurková

Stanovanie, bivakovanie či spanie „pod širákom“. Leto láka na vandrovku, plány na ňu kuje pri pivečku nejeden Slovák. Relax s relatívne bezcieľnym putovaním bez prísneho plánovania je topkou pre nejedného stresom unaveného človeka. A hoci sa môže zdať, že na takej vandrovke je všetko dovolené, nie je to tak. Najmä nie v národných parkoch.

Ako stvorené na bezcieľne, viacdenné dovolenkové putovanie sú najmä Nízke Tatry. Park s pestrým zastúpením rastlinstva, chránených zvierat, s nádhernými, dychberúcimi výhľadmi z končiarov je počas letnej sezóny hodne navštevovaným miestom. A prechod hrebeňom Nízkych Tatier je vytúženým predsavzatím nejedného turistu.

Aj takéto výhľady sa vám ponúknu počas potuliek hrebeňom Nízkych Tatier
Aj takéto výhľady sa vám ponúknu počas potuliek hrebeňom Nízkych Tatier. Autor fotografie: Jano Krchnavý

Čaká ho asi stovka kilometrov v nohách, asi 5 400 výškových metrov a medzitým niekoľko nocí bez ohľadu, či sa na hrebeňovku vydá z Telgártu alebo od Chopku, alebo či si vyberie výstup na hrebeň z inej lokality národného parku.

Koľko tých nocí bude, záleží od voľna, kondície, momentálneho rozhodnutia. To v prípade, že sa na hrebeňovku, ktorá je súčasťou červeno značenej Cesty SNP, vydáte s batohom a stanom na chrbte a bez rezervácie nocľahu na niektorej z chát či útulni. A keďže ľahšie sa kráča pripraveným, povedzme si, kde môžete počas nízkotatranskej hrebeňovky v stane prenocovať tak, aby ste neporušili návštevný poriadok národného parku.

 1. Predné sedlo – modrá turisticky značená trasa (TZT), 2610
 2. V sedle Andrejcová pri útulni – červená TZT 0801
 3. Sedlo Priehyba – červená TZT 0801
 4. Sedlo Ramža pri útulni – červená TZT 0801
 5. Sedlo Čertovica (pod chatou HZS alebo za objektom motorestu Čertovica)
 6. Ďurková v prípade naplnenia kapacity útulne – modrá TZT 2639, zelená TZT 5609
 7. Osada Magurka pri turistickej chate na Panskej lúke

8. Hriadeľské sedlo – červená TZT 0801

V Hriadeľskom sedle
V Hriadeľskom sedle. Autor fotografie: Linda Ondrejková

Isteže, na prenocovanie možno využiť aj služby ubytovacích zariadení na Čertovici, Chaty M. R. Štefánika a Kamennej chaty na Chopku. No jednorazové prenocovanie má svoje čaro, ale aj obmedzenia. Najmä v národnom parku, kde má táborenie prísne pravidlá a kde sa oheň môže rozložiť iba na vyhradených miestach.

Ak by ste potrebovali viac informácií, čo na hrebeňovke môžete, a čo už nie, informujte sa na Správach Národného parku Nízke Tatry v Banskej Bystrici, Liptovskom Hrádku či Brezne.

Možno padne otázka: A čo Vysoké Tatry. V návštevnom poriadku tohto národného parku sa iné možnosti vo vysokohorskom teréne ako oficiálne prenocovania na chatách či iných ubytovacích zariadeniach pre turistov nespomínajú.

Autor titulnej fotografie: Jano Krchnavý

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Hlasujte za podcast roka

Hlasujte za náš podcast S BATOHOM CEZ HORY v ankete podcast roka 2024. Podcast sa venuje Tatrám a všetkým témam s nimi spojenými. Učíme mladších, ale i starších láske k horám, ktorá je dnes veľmi dôležitá. Podporte nás v tejto významnej ankete a ukážte spoločne celému Slovensku, že na Tatrách záleží. 

Ako môžete hlasovať?

 1. Navštívte stránku https://bit.ly/podcast_roka_hlasovanie
 2. V kategórii Miláčik hlasujte za podcast S batohom cez hory
 3. V ostatných kategóriách môžete/nemusíte hlasovať
 4. Vyplňte meno a e-mailovú adresu
 5. Potvrďte svoj hlas cez e-mail

Ďakujeme veľmi pekne!

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

4.3 / 5. 34

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu