Aj v Tatrách sa zhoršilo počasie, treba rátať s víchricou

Dnes je na veľkej časti Slovenska chladno a veterno. Obzvlášť to platí pre celú oblasť Tatier, kde sa má  v polohách na 1500 m vyskytovať ojedinele aj víchrica. Horská záchranná služba odporúča turistom mať vo výbave turistické mačky a paličky.

Oproti víkendu sa na celom Slovensku ochladzuje a v jeho severnej polovici sa teplota bude pohybovať v rozmedzí mínus jeden až plus päť stupňov. K tomu sa pridáva severný vietor a na severe aj prehánky. To nie je dobrá správa pre turistov, ktorým nepriaznivé počasie bude sťažovať pohyb v horskom teréne. Horská záchranná služba preto dôrazne odporúča mať vo výbave turistické mačky, paličky alebo cepín. Navyše v celej oblasti Tatier sa v polohách približne nad 1500 m miestami očakáva výskyt vetra rýchlosti 70 – 85 km/h, čo je už víchrica. Platí mierne lavínové nebezpečenstvo.

Horskí záchranári preto zdôrazňujú opatrnosť pri plánovaní túr, rešpektovanie odporučení o uzáveroch či obtiažnej priechodnosti niektorých turisticky značených chodníkov. V Nízkych Tatrách boli niektoré turistické trasy pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia ich GPS súradnice zhodovať s mapovými podkladmi.

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

0 / 5. 0

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu