Nemajú strach z ľudí, ich blízkosť im ponúka potrebu i bezpečie

Správa Tatranského národného parku v Tatranskej Lomnici sa rozhodla pre nevšedný projekt. Chce presťahovať čo najviac jeleníc, ktoré sa zvykli potulovať po tatranských osadách.

Odchyt a sťahovanie jeleníc sa začalo pred niekoľkými týždňami a Správa TANAP-u doposiaľ do Zvernice v Tatranskej Javorine doviezla šesť synantropných jeleníc a jedno jelienča. Do 15. januára, keďže do tohto termínu má správa národného parku povolený odchyt zvierat z tatranských osád, má prísť do zvernice podľa odhadu asi 18 zvierat.

Čo sa s nimi vo zvernici deje? „Karanténa trvá minimálne jeden mesiac od odchytu a presunu zvierat do zvernice,“ hovorí Nina Obžutová z komunikačného oddelenia Správy TANAP-u.

„Následne, po posúdení, ako zver reaguje na prítomnosť človeka, ju vypúšťame do veľkej zvernice s výmenou 710 hektárov. V malej zvernici, pre porovnanie – rozprestiera sa na ploche asi 1,5 hektára, sa môžu pásť a raz za dva tri dni ich prikrmujeme ovsom tak, aby sa minimalizoval ich kontakt s človekom,“ pokračuje.

Karanténna zvernica má kapacitu desať zvierat. Po ich vypustení do areálu veľkej zvernice je možné odchytiť ďalšie jedince. Aj potom majú odborníci  dohľad nad zvieratami, ktorým opätovne dali slobodu. Pred vypustením ich označia náušnicou. „Podľa našich pozorovaní sa najbližšie mesiace zdržiavajú neďaleko miesta, kde sme ich vypustili,“ približuje N. Obžutová.

Dodáva, že na bežný život v prírode nemajú problém si zvyknúť, lebo potravu si nájdu. Problémom je skôr ich návyk na prítomnosť človeka. Vylúčený nie je ani opätovný únik zo zvernice a „návrat“ do blízkostí ľudí.

„Je to individuálne a s každým jedincom to prebieha inak. Niektoré jelenice môžu byť už tak zvyknuté na človeka, že budú jeho prítomnosť vyhľadávať. Okrem toho zvyk na pohyb v intravilánoch osád nenastáva iba preto, že tu zvieratá majú ľahší prístup k potrave. Ale aj preto, že jej tu nehrozí nebezpečenstvo predátorov a túto výhodu využívajú,“ dopĺňa N. Obžutová.

Správa TANAP-u a Mesto Vysoké Tatry majú pre svoj zámer pádne dôvody. Jelenice, ktoré sa za roky popásania v parkoch tatranských osád, stali ich typickou súčasťou a turisti sa s nimi radi fotografujú, niekedy sa ich snažia pohladkať či prikŕmiť.

Stretnutia s divokými zvieratami ale môžu mať nepríjemné dôsledky, kopance, útoky na psov, dochádza ku kolíziám s motorovými vozidlami, čo má za následok nielen zranenia, ale aj ohrozenie života samotných zvierat.  Jelienča, ktoré už bolo so svojou matkou do zvernice premiestnené, napríklad prišlo na svet priamo v centre najväčšej časti Mesta Vysoké Tatry. Naďalej platí výzva, aby ľudia voľne žijúce zvieratá neprikrmovali a nepribližovali sa k nim.

Synantropné jelenice sa postupne odchytávajú a premiestňujú nielen do Zvernice Javorina v Tatranskej Javorine, ale aj k iným záujemcom na celom Slovensku.

Autor titulnej fotografie: Silvie Ovadová Salajová

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

4.2 / 5. 71

Ďalšie zaujímavé články pre vás

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu