Otvorenie chodníka medzi Hrebienkom a Rainerovou útulňou zdržujú zákonné lehoty verejného obstarávania.
Poďme si zopakovať základné fakty. Obľúbený chodník prepájajúci Hrebienok a Rainerovu útulňu zatvorili potom, čo jeho časť strhli padajúce skaly a hrozil ich ďalší zosuv. Bolo to v novembri roku 2023 a zákaz platí dodnes. K Rainerovej útulni sa dá dôjsť, ale obchádzkou okolo Bilíkovej chaty, ktorá je ale dlhšia.
Treba povedať, že turisti zákaz nerešpektujú, chodník využívajú a pýtajú sa, prečo jeho sprístupnenie tak dlho trvá. Tí, ktorí po ňom prešli, podľa spravodajstva TV Markíza, nepociťovali diskomfort. Dokonca v kritickom úseku je natiahnuté lano, aby sa chodci mohli pridŕžať a nepošmyknúť sa, lebo sú tam ľadové úseky.
Je to pravda, Horská záchranná služba spolu s príslušníkmi Kriminalistického a expertízneho ústavu PZ SR riadeným odstrelom ešte v závere roku 2023 uvoľnila niekoľko skalných blokov, aby neprekážali na chodníku. Potrebovala totiž trasu chodníka núdzovo sprístupniť pre potreby záchranárskych zásahov a kvôli nim sú tu namontované aj držiace laná.
Na chodníku, ktorý patril k malému počtu trás prístupných v našich veľhorách aj pre vozičkárov, a ktorého bezbariérovosť otvorila počas návštevy Hrebienka v roku 2008 niekdajšia britská panovníčka Alžbeta II., stále platí zákaz vstupu.
Ako pre TV Markízu uviedla Správa Tatranského národného parku v Tatranskej Lomnici, dôvody, pre ktoré bol chodník uzavretý trvajú. Stále hrozí nebezpečenstvo zosuvu skál a pre bezpečnosť návštevníkov tejto časti Tatier je zákaz vstupu nevyhnutnosťou.
Finálne opravy chodníka podľa TANAP-u zdržujú zákonné lehoty pri verejnom obstarávajú. „Na základe projektu a predpokladanej hodnoty zákazky bude vyhlásené verejné obstarávanie na zhotoviteľa stavby,“ uviedla pre televízne spravodajstvo Martina Petránová zo Správy TANAP-u.
Autor titulnej fotografie: zdroj TV Markíza
Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas