Mimoriadne správy z Tatier.

Ak sa počas Silvestra a na Nový rok rozhodnete vyraziť do hôr, treba na turistických chodníkoch rátať s tvrdou, miestami ľadovou snehovou prikrývkou. Hrozí pošmyknutie, horskí záchranári odporúčajú mať so sebou zimnú výstroj. Ani prelom roka nie je v horách bez výstrah.

Titulná fotografia: Stanislav Kavulič

Výstrahy platia v celej oblasti Tatier, vo Vysokých a Západných Tatrách k tomu vyhlásili aj druhý stupeň lavínového nebezpečenstva. V Nízkych Tatrách si treba dávať pozor hlavne na hrebeni. Pripomíname ďalej, že pre popadané stromy sú ťažko priechodné: červený turisticky značený chodník (TZCH) od Širokej doliny smerom na Peknú vyhliadku, červený TZCH z Ludrovej na Salatín. Niektoré turistické trasy sú pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi. Kvôli bujnej vegetácii sú ťažko priechodné Dolina Zelenská Mlynná (žltý TZCH od rázcestia s Pošovou Mlynnou až po hornú hranicu lesa) a Kumštova dolina (zelený TZCH od hornej hranice lesa až po napojenie na lesnú cestu – cca 1200 m n. m.). Modro značený TZCH sedlo pod Kúpeľom – Poludnica je spriechodnený. Na trase Šuňava – Pred Soľankou (žltý TZCH) je cez Čierny Váh zrušený mostík a brodenie cez rieku je problematické.

Horská záchranná služba ďalej upozorňuje, že v Západných Tatrách je v podhorí a v stredných polohách vplyvom dažda a topenia snehu poľadovica. Odporúča preto retiazkové mačky! Zelený TZCH Svorad – Špania – Lomnô (Lomné) a zelený TZCH Prosečné – Dol. Borovianky je zle značený, s obmedzenou priechodnosťou pre množstvo popadaných stromov a zarastenie krízkmi. Strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

0 / 5. 0

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu