Popradské pleso

Ilustračné foto:  Mário Badík

Babie leto cyklotúram stále praje, hoci zrána treba rátať s prízemnými mrazíkmi. Preto sme dnes vybrali príjemnú trasu, nie dlhú, ani nie náročnú, ale takú, ktorá vám poskytne okrem športového vyžitia aj trochu romantiky. Tatranská Štrba – Štrbské Pleso – Popradské pleso.

Cyklotúra má dĺžku 31 km, začína sa v Tatranskej Štrbe, vedie po frekventovaných asfaltových a lesných cestách až k Štrbskému Plesu, no keď si ju chcete trochu skrátiť – asi o 12 km, môžete si urobiť štart až na železničnej stanici v tomto centre turistického ruchu vo Vysokých Tatrách. Ani v jednom, ani v druhom prípade neprídete o krásne výhľady a budete môcť obdivovať nádherné prírodné scenérie.

Spomienka na zakladateľa Štrbského Plesa. Jozef Szentiványi  má pamätnú tabuľu osadenú pri plese. Foto: Ľuboš Herda

  • Na Štrbskom Plese sa môžete napojiť na Tatranskú magistrálu, alebo odbočiť doľava na parkovisko pri zastávke električky, značená cesta vás dovedie potom až na Popradské pleso. Celý výlet vedie známou Mengusovskou dolinou, je značená modrou turistickou značkou, ktorou je zároveň značkou aj pre cyklotrasu. Na trase vás čaká zdolanie prevýšenia asi 690 m, čo je slušný výkon. Stúpanie a zákruty vás potrápia najmä potom, čo necháte za sebou Štrbské Pleso, no ide iba o pár sto metrov, potom pokračujete v miernom stúpaní.

    Trasu môžete zdolať na jeden šup, alebo aj s odpočinkom, lemuje ju viacero miest s lavičkami, pri ktorých  sa môžete zastaviť. Platí to aj o Popradskom plese, pri tamojšej chate nájdete aj priestor na uzamknutie bicyklov. Ak by ste sa totiž chceli prejsť okolo plesa, čo odporúčame, chodník je určený iba pre peších. Pochopiteľne, je to jedno z najfotogenickejších miest Vysokých Tatier, príležitosť urobiť unikátne zábery si netreba nechať ujsť.

Blízko pri Popradskom plese je aj Symbolický cintorín obetiam Vysokých Tatier. Nájdete ho v Limbovom háji a stojí za chvíľu ticha spomienok. Foto: Mario Babík

A možno bude pritom priestor naplánovať aj  nejaké túry. Od Popradského plesa sa dá dostať napríklad na Rysy, Kôprovský štít, lebo hoci aj Sedlo pod Ostrvou. Blízko je aj Symbolický cintorín obetiam Vysokých Tatier. Nájdete ho v Limbovom háji a stojí za chvíľu ticha spomienok.

Späť na Štrbské Pleso – to je paráda. Zjazd si vychutnajte, ale opatrne. Cesta je určená aj pre turistov a je veľmi frekventovaná.

Deň môžete zakončiť pri Jazierkach lásky. Nachádzajú sa v blízkosti Štrbského plesa, ktoré je dominantou tejto tatranskej obce. Nie sú určené iba pre zaľúbených, hoci práve preto sa považujú za jedno z najromantickejších miest v Tatrách. A pritom vznikli z čisto praktických dôvodov – zakladateľ osady Jozef Szentiványi ich založil ako rybníky na chov pstruhov. Preto sa aj kedysi volali Štrbské rybníky.  Ilustračné foto: Ján Sekely

Dnes k týmto vodným pokladom vedie cestička lemovaná informačnými tabuľami, z nich sa dozviete všetko, čo s Jazierkami lásky súvisí – o osobnostiach, flóre, faune, ale aj o tom, že na dne väčšieho z jazierok sa nachádza slovenský dvojkríž, ktorý tu umiestnili v roku 1940.

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

4.5 / 5. 27

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu