Sánkovanie v Tatrách

Ilustračné foto: Pixabay

Tatry a sánkovanie? Prečo nie, veď nie každý je lyžiar a pobyt vo veľhorách si treba spestriť. No pravdou je, že terénov na sánkovačku nie veľa a treba ich hľadať.

Jedinou oficiálnou sánkarskou dráhou je trať z Hrebienka do Starého Smokovca. Sánkovačku si na nej môžete užiť už od dnes – prvého decembra, keď sa začína sánkarská sezóna. Jazdu na nej ovplyvňujú poveternostné podmienky, takže sánkarské plány si treba overiť na internetovej stránke (Vysoké Tatry Hory zážitkov), ale momentálne je vo Vysokých Tatrách snehu dosť. Jazdu na 2,5 kilometra dlhej trati si môžete vychutnávať denne od 8. do 16.30 h.

Na sánkovanie z Hrebienka mnohí nedajú dopustiť. Spustili ho prvého decembra, na Vianoce pribudne aj nočné sánkovanie. Ilustračné foto: Peter Medveď 

Je vhodná aj pre menej skúsených sánkarov, jej sklon je mierny. Na štart sa môžete vybrať dvojako – buď po vlastných zo Starého Smokovca na Hrebienok, k dispozícii je chodník pre chodcov i chodník pre sánky. V takomto prípade máte atrakciu zadarmo, ale nachodíte sa. Alebo sa na Hrebienok vyveziete lanovkou.

Na výber je niekoľko typov lístkov

„V takomto prípade máte na výber viaceré lístky, ktorých cena je odstupňovaná podľa toho, koľko času chcete pri sánkovaní stráviť,“ informuje Miroslava Stašáková, ktorá má na starosti obchod so športovými potrebami Tatry Motion v Starom Smokovci. V ňom je možné si sánky aj požičať. Výhodnejšie sú podľa nej lístky, ktoré kombinujú požičanie sánok a jazdu na lanovke.

Nočné sánkovanie sa začne na Vianoce

Mnohí návštevníci sa tešia aj na legendárne nočné sánkovanie z Hrebienka. Otvoriť by sa malo 26. decembra a až do Silvestra bude možné túto atrakciu zažiť každý večer. Od nového roku, ako informuje M. Stašáková, bude možné si večerné sánkovanie na osvetlenej dráhe užiť v utorky, piatky a soboty, a to od 19. do 21. h.

„Dôležité je, aby záujemcovia prišli do požičovne sánok už okolo pol siedmej, aby sme ich vedeli v pohode obslúžiť a aby stihli aj odchod prvej jazdy pozemnej lanovky,“ pripomína M. Stašáková. Na sánkovačku sú vypravované štyri jazdy, posledná o 20.30 h.

Návštevný poriadok TANAP-u sánkovanie nespomína

„V iných strediskách Vysokých Tatier oficiálne kopce na sánkovanie nie sú. Nespomína ich ani nový návštevný poriadok Tatranského národného parku, ktorý začne platiť od polovice decembra,“ hovorí  odborný referent pre šport mesta Vysoké Tatry Peter Végh.

Niektorí si vyberú sánkovanie po túre. Aj to sa vo Vysokých Tatrách dá. Ilustračné foto: Pixabay

Návštevníci si informácie o sánkovaní posúvajú aj  na sociálnych sieťach

Na sociálnych sieťach si návštevníci Tatier posúvajú informácie o sánkovačke zo Sliezskeho domu do Tatranskej Polianky dlhej 7 km. Ale ide o cestu, ktorú bežne využívajú aj turisti, záchranárske i zásobovacie vozidlá, zjazd je na vlastné riziko. Na sánkovanie môžete využiť aj kopce v stredisku Podbanské či Tatranská Lomnica, Jakubkovu lúku v Starom Smokovci, znalci odporúčajú aj túru k chatám pri Zelenom plese či Plesnivec a tamojšiu sánkovačku. Dokonca vám v blízkych strediskách či hoteloch požičajú sánky, aby ste si sneh mohli užiť, ale ide o neoficiálne trate.

Deťom môžete sánkovačkou urobiť radosť v hociktorom stredisku, kde nájdete vhodný kopec. No nenechajte ich bez dozoru, a hlavne, nekrižujte pri sánkovaní či prístupe na kopec bežecké či zjazdárske trate.

O sánkovačke v Nízkych Tatrách s hovoria legendy

Platí to aj pre Nízke Tatry. Rodiny majú v Jasnej až tri detské parky – Lúčky, Biela Púť a Krupcova, kde sa dá aj sánkovať. Veľmi obľúbená je aj prírodná sánkarská dráha v rezorte Hilton Jasná. Má dĺžku 80 m, je osvetlená, sánkovať sa na nej dá až do 22. h. Podmienkou sú, samozrejme, dobré snehové podmienky. Aj v Jasnej nájdete mnoho možností na požičanie sánok.  

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

4.2 / 5. 35

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu