Snehové polia v Západných Tatrách

Dnes v Tatrách rýchlo doznieva zamračené počasie, no víkend by už mal byť slnečný. Horskí záchranári varujú pred vstupom na snehové polia bez potrebnej výbavy a zanedbaním pitného režimu.

Vo Vysokých Tatrách dnes treba rátať aj s trochou zamračenej oblohy. No už zajtra sa v celej oblasti Tatier rozjasní, meteorológovia predpovedajú slnečný víkend, ktorý využije množstvo návštevníkov veľhôr na túry.

Podľa horských záchranárov treba rátať vo vysokých polohách – nad 2000 metrov n. m. s výskytom snehových polí, ktoré sú najmä zrána a v miestach v tieni zamrznuté a nebezpečné, preto sa odporúča mať vo výbave turistické mačky, paličky alebo cepín a zvýšiť opatrnosť pri pohybe. 

V Západných Tatrách v Jamníckej doline, v žľabe pod Smrekom, sú ešte stále po spadnutej lavíne popadané stromy, úsek je horšie priechodný. Zelený TZCH Svorad – Špania – Lomnô (Lomné) je zle značený s obmedzenou priechodnosťou pre množstvo popadaných stromov a zarastenie kríkmi.  Strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

Pre množstvo popadaných stromov sú v Nízkych Tatrách ťažko priechodné červený TZCH od Širokej doliny smerom na Peknú vyhliadku, červený TZCH z Ludrovej na Salatín. Niektoré turistické trasy, ako upozorňuje Horská záchranná služba, boli pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi.

Dlhé túry v slnečnom počasí sa neobídu bez potrebného množstva tekutín, preto by turisti nemali zabúdať na pitný režim a opatrnosť pri pohybe.

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

0 / 5. 0

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu