Ak ste si skúsili niektorú z hrebeňoviek v Nízkych Tatrách určite ste aspoň išli okolo. Prípadne uvažovali o občerstvení v tejto legendárnej vysokohorskej chate, ktorej už veľa nechýba k okrúhlej storočnici. Bola základom, od ktorého sa postupne budoval turistický ruch v tejto oblasti. Dnes tu prespáva veľa turistov, ktorí prechádzajú hlavným hrebeňom Nízkych Tatier.

Medzi zaujímavosti patrí aj fakt, že tovar a materiál na prevádzku chaty stále vynášajú nosiči. Konalo sa tu aj niekoľko pretekov horských nosičov Šerpa Rallye. Najrýchlejší vyšiel z Trangošky so 60-kilogramovým nákladom za 55 minút, pričom podľa turistického smerovníka by to malo trvať dve hodiny.

Ak by sme išli z Trangošky, tak ide o nenáročnú túru po hrebeni Nízkych Tatier. Od začiatku na nás čaká stúpanie popri potoku Bystrianka po zelenej turistickej značke. Z lesa sa dostaneme na rozľahlé lúky s krásnym výhľadom do Trangošskej doliny. Pri Hornom Salaši je odbočka k Jaskyni mŕtvych netopierov. Je to jediná vysokohorská jaskyňa prístupná verejnosti. Pokračujeme ďalej po zelenej po hrebeni vrchu Veľký Gápeľ.

Ako sme už v článku spomínali, približne po dvoch hodinách by sme mali doraziť na Štefáničku. Ak máte radi čapované pivo, tak podľa stránky chatamrs.sk práve tu dostanete najvyššie čapované nosičské pivo na strednom Slovensku.

Chata je prístupná celoročne, v zime sa tu okrem turistov často ohrejú aj skialpinisti. Je tu rozcestník ukazujúci na viaceré turistické trasy. Ak máte chuť pokračovať na Ďumbier, tak po červenej značke. Výstup by ste mali zvládnuť približne za hodinu a späť z Ďumbiera k Trangoške za dve a pol hodiny.

K Chate Milana Rastislava Štefánika pod Ďumbierom, to je jej celý názov, sa dá dostať okrem Trangošky aj z ďalších smerov. Modro značeným traverzom od chaty Kosodrevina pri vrcholovej stanici lanovky na Srdiečko, po žltej značke z Vyšnej Boce cez Starobociansku dolinu a Bocianske sedlo, ale aj z Mýta pod Ďumbierom cez Mlynnú dolinu po žltej značke či z východu od sedla Čertovica červeno značenou hrebeňovkou, prípadne zo západu od Chopka. Štefánička je najdlhšie prevádzkovaná vysokohorská chata v Nízkych Tatrách, v súčasnosti je majetkom Klubu slovenských turistov.

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

1.5 / 5. 2

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu