Najvyššie položená a zároveň najmladšia vysokohorská chata v Tatrách je počas zimnej uzávery turistických chodníkov zatvorená. Od 15. júna však už budeme môcť pozorovať vrchol Rysov a rozmanitú prírodnú scenériu aj priamo z jej terasy.

Foto: Eduard Kuro Lipták

Uzávera vybraných tatranských chodníkov trvá od začiatku novembra do 14. júna. Príroda a zvieratá sú v tomto období najzraniteľnejšie, preto je dôležité nechať ich v prirodzenom prostredí bez rušivých vplyvov. Je to obdobie kamzíčej ruje, ale aj hniezdenia a vyvádzania mláďat viacerých chránených druhov. Podľa Verejnej vyhlášky Okresného úradu v Prešove z roku 2017 sa Chata pod Rysmi nachádza na chodníku od Rázcestia nad Žabím potokom cez sedlo Váha na vrchol Rysov, a tento je v zimnom období pre turistov uzavretý.

O potrebe chaty na tomto úseku hovorili turistickí nadšenci už koncom 19. storočia. Postaviť sa ju podarilo v roku 1932. Smutnou kapitolou jej histórie je, že chatu niekoľkokrát vážne poškodila lavína, prvý raz už v roku 1947. Pamätný je rok 2000, kedy príval snehu odtrhnutý z Českého štítu chatu zničil. Chatár Viktor Beránek sa spolu s ďalšími nadšencami hneď pustili do rekonštrukcie, aby mohli zabezpečiť letnú prevádzku. Ďalšie lavíny prišli v rokoch 2001 a 2003, ale to už boli pripravené návrhy na umiestnenie novej chaty tak, aby ju lavíny ohrozovali čo najmenej.

Chata pod Rysmi je jednou zo štyroch vysokohorských chát v Tatrách, ktoré zásobujú nosiči. Musia zvládnuť trasu dlhú 4,5 kilometra s prevýšením 750 metrov. Na chrbte majú väčšinou 60 až 90 kilogramov. Rekord drží súčasný chatár Viktor Beránek, ktorý v roku 2003 vyniesol na chatu náklad vážiaci 122,5 kilogramu.

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

0 / 5. 0

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu