Snehové polia v Tatrách

Každý deň horskí záchranári varujú pred snehovými poľami, ktoré sa nachádzajú vo vyšších polohách Tatier aj napriek tomu, že kalendár hlási leto. Na ich zradnosť doplatil aj mladý bieloruský turista. Pád neprežil.

Mladý 22-ročný bieloruský turista sa ešte v pondelok vybral na túru z poľskej strany Tatier. Plánoval vystúpiť z Morského Oka na Rysy. Keď nepodal o sebe správu, poľskí záchranári začali prepátravať vytipovanú oblasť, no neúspešne. Preto vo večerných hodinách v utorok požiadali Horskú záchrannú službu na slovenskej strane o pomoc. Rovnako bolo o lokalizáciu telefónu nezvestného požiadané Ústredné operačné stredisko Prezídia PZ SR. To potvrdilo, že telefón turistu bol v pondelok prihlásený v slovenskej sieti.

Ako uvádza stránka Horskej záchrannej služby, v stredu skoro ráno odišli do oblasti Mengusovskej a Ťažkej doliny dvaja príslušníci Strediska lavínovej prevencie a prepátravali oblasť Rysov s dronmi.  Horskí záchranári o súčinnosť požiadali aj Letku MV SR, ktorá v Tatranskej Lomnici zobrala na palubu piatich záchranárov a dvoch psovodov. Boli vysadení nad Sedlom Váha a zo zeme sa snažili strateného turistu dohľadať. Ďalší zo záchranárov zostal vo vrtuľníku a prehľadával vytipované územie zo vzduchu.

Krátko pred poludním prišla od záchranárov z poľskej horskej služby správa, že nezvestného našli na poľskej strane Tatier pod Rysmi, no už bez známok života. Podľa nich osudným sa mu pravdepodobne stal pád v exponovanom teréne po pošmyknutí na snehovom poli.

Nadchádzajúci víkend má byť slnečný a určite vyláka do Tatier mnohých turistov. Horskí záchranári upozorňujú, že na snehové polia, ktoré sa ešte stále nachádzajú vo výške nad 2000 metrov nad morom, sa neoplatí vchádzať bez potrebnej výbavy vo forme turistických mačiek, paličiek alebo cepínov.  Pády na snehových poliach bývajú nebezpečné, opatrnosti nikdy nie je dosť.    

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

0 / 5. 0

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu