S príchodom jari sa aj v našich veľhorách prebúdzajú spod snehu rôzne druhy tráv a kvetov. S viacerými z nich sa určite stretnete už počas marcových túr. S pribúdajúcimi týždňami a mesiacmi budú Tatry čoraz farebnejšie a voňavejšie. Vo vysokohorskom prostredí sa museli rastliny prispôsobiť chladnému, veternému počasiu, v lete aj vysokým teplotám a priamemu slnku. Niektoré začínajú rásť už pod snehom, ďalšie majú podľa podkladu špeciálne prispôsobené korene. Kvety majú v Tatrách výrazné farby, čo spôsobuje nižšia teplota, ale aj ultrafialové žiarenie.

Foto: Depositphotos

K prvým poslom jari patrí prvosienka vyššia so svojimi typickými žltými kvetmi. Je odolná voči chladu a snehu. Jej menovkyňa prvosienka najmenšia má fialové kvety, ktoré akoby vyrastali rovno zo zeme alebo skaly. Môžete sa s ňou stretnúť aj vo vysokohorských polohách. Ak budete mať šťastie, natrafíte na horec jarný s modrými kvetmi. Pozor však, je veľmi ohrozený a chránený. V minulosti ho ľudia využívali v liečiteľstve pri zažívacích problémoch. V Tatrách rastie viacero druhov horcov. Medzi rozšírené byliny patrí aj hrachor jarný, ten si všimnite hlavne v nižších tatranských polohách.

K ohrozeným a chráneným druhom patrí aj nádherný poniklec biely, soldanelka karpatská, ktorá sa vyskytuje len v Západných Karpatoch, ľudovo zvaná ľadový zvonček, chránenou je aj hmyzožravá tučnica alpínska či veternica narcisokvetá, na tú natrafíte okrem Tatier aj v iných slovenských pohoriach. Sú rastliny, ktoré sa v našich veľhorách vyskytujú už od doby ľadovej, konkrétne dryádka osemlupienková, medvedík alpínsky a iskerník zakoreňujúci.

Z územia Tatier je popísaných viac ako 1 400 druhov rastlín, k tomu okolo 720 druhov machov a 1 200 druhov lišajníkov. To je vzhľadom na rozlohu územia obrovské množstvo. Veľa tatranských rastlín na jednom mieste môžete vidieť v Botanickej záhrade – expozícii tatranskej prírody v Tatranskej Lomnici.

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

0 / 5. 0

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu