Správa TANAP-u bude čerpať prostriedky z programu Podpora udržateľného cestovného ruchu a ochrany biodiverzity v chránených územiach.
Program je súčasťou už druhého švajčiarskeho príspevku Slovensku a ako uvádza Správa TANAP-u, jeho cieľom je ochrana životného prostredia a klímy, a to cez podporu udržateľného cestovného ruchu v chránených územiach a ich okolí a ochrany ekosystémov a biodiverzity v týchto územiach.
„Vďaka čerpaniu prostriedkov z programu švajčiarsko-slovenskej spolupráce sa nám podarí zrealizovať viaceré aktivity v národnom parku, na ktoré by sme ťažko hľadali zdroje,“ vysvetlil vedúci odboru koordinácie projektov Správy TANAP-u Slavomír Celer.
O čo ide predovšetkým ide? „Zrekonštruujeme terénne stanice v Zadnej Tichej doline a stanice Zverienec na Štrbskom Plese, aplikujeme manažmentové opatrenia na rašeliniskách, vybudujeme náučný chodník v NPR Javorová dolina. A budeme sa venovať ekologickej únosnosti územia TANAP-u. Časť financií pôjde aj na environmentálnu výchovu,“ dodal Celer.

Druhý program švajčiarsko-slovenskej spolupráce nadväzuje na úspešný cyklus v rokoch 2007 až 2017 a prináša na Slovensko finančné prostriedky vo viacerých oblastiach.
Program s alokáciou viac ako dvadsať miliónov eur, ako informuje Správa TANAP-u, sa nielenže zameriava na ochranu ekosystémov a biodiverzity v chránených územiach, inkluzívne envirovzdelávanie, zvyšovanie povedomia verejnosti o ochrane prírody, podporu stratégie udržateľného turizmu v národných parkoch, sieťovanie a budovanie kapacít správ národných parkov a zlepšenú infraštruktúru v národných parkoch.
„Jedným z významných benefitov, ktorý vďaka programu získa Správa TANAP-u, sú prostriedky na rozvoj nášho vlastného výskumu, ktorý by mal byť neoddeliteľnou súčasťou fungovania národných parkov. Poznatky, ktoré prináša nám okrem iného umožnia plánovať budúcnosť,“ povedal riaditeľ Správy TANAP-u Peter Olexa.
Autor titulnej fotografie: zdroj ZAGURAMI
Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas