Čo by to bolo za leto bez poriadneho zážitku? Výstup na Gerlachovský štít by ním určite mohol byť. Je to jeden z najobľúbenejších výstupov v našich veľhorách, ponúka neskutočné výhľady, ale pozor – nie je to žiadna prechádzka po žltej značke. Práve naopak, na náš najvyšší štít žiadna turistická značka nevedie, dostať sa naň môžete len s certifikovaným horským vodcom.

Foto: Boris Strákoš

Ide o celodennú túru, na ktorú treba vyraziť skoro ráno, už o 5.00. Väčšinou sa chodí zo Sliezskeho domu a túra trvá 8 až 10 hodín, podľa cesty, ktorú vyberie horský vodca, kondície a počasia, to má v Tatrách hlavné slovo. Tu je aj odpoveď na otázku, prečo treba vyraziť tak skoro. Aby ste sa vrátili ešte za svetla a hlavne, aby ste sa vyhli prípadným búrkam, ktoré sa objavujú v popoludňajších hodinách.

Ak nemáte s vysokohorskou turistikou zatiaľ žiadne skúsenosti, tak tento zážitok odložte na neskôr. Ak však zvládnete Rysy alebo Kriváň v časoch, ktoré sú na rozcestníkoch, tak sa na Gerlach môžete vydať. Podľa stránky sliezskydom.sk by ste mali mať na sebe nepremokavé goretexové oblečenie, strednú vrstvu najlepšie z materiálu softshell, teplé ponožky, vysokú turistickú obuv s tvrdou podrážkou, so sebou pršiplášť, tenké rukavice a čiapku, ale aj dostatočné množstvo tekutín, jedlo a cukry, opaľovací krém a dobrú náladu.

ský vodca zabezpečí sedací úväz (horolezeckú sedačku), prilbu a zámkovú karabínu. Mali by ste ho oboznámiť so svojím zdravotným stavom a kondíciou. Ak to neviete v takomto prípade odhadnúť, vodca by vám mal vedieť poradiť. Na vrchol sa dá dostať viacerými cestami, tá klasická vedie od Sliezskeho domu cez Velickú dolinu, potom popod Velickú próbu. Odtiaľ už naviazaní na lano pokračujeme do Sedielka nad Kotlom a traverzom Gerlachovského kotla do štrbiny pod Kotlovým. Tu by ste mali prvýkrát vidieť vrchol Gerlachu, pokračujete traverzom cez Okno, Počúvajov žľab a krátkym hrebeňom na vrchol.

Z najvyššieho miesta na Slovensku budete vidieť nádhernú scenériu Tatier, ďalších pohorí a krajinu okolo. Fotka pri železnom kríži bude mať na sociálnych sieťach určite veľa lajkov a komentov. O zážitkoch budete ešte dlho hovoriť medzi známymi a v rodine. Ale teraz sa vydáme na cestu späť Batizovským žľabom a próbou do Batizovskej doliny, okolo Batizovského plesa magistrálou k Sliezskemu domu.

Počas cesty absolvujete výškové prevýšenie 1 100 metrov. Ako sme už spomínali, veľkú úlohou pri tejto náročnej túre hrá počasie. Môže sa stať, že horský vodca počas cesty rozhodne, že sa vrátite späť, pretože sa, napríklad, blíži búrka. V takýchto situáciách je to najlepšie riešenie. Riskovať v Tatrách sa naozaj neoplatí, pretože tu ide často o život. Výstup na Gerlach sa dá zopakovať, ale niektoré zo zlých rozhodnutí už nie.

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

0 / 5. 0

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu