Boľavé nohy, chrbát, otlaky, často aj menšie odreniny – stojí to za to? A čo tak čerstvý vzduch, bzučanie hmyzu na lúke, nádherné prírodné scenérie, únik od každodenných starostí a moderných technológií – áno, stojí to za to.

Foto: Boris Michaliček

Nemusí ísť o celodennú náročnú túru, stačí vychádzka na niekoľko hodín a naše telo i duša budú na tom oveľa lepšie. Pravidelný pohyb je pre nás veľmi dôležitý, nehovoriac o tom, že turistika je vhodným druhom aktivity asi pre každého bez rozdielu veku a životného štýlu. Pomáhate napríklad svojim pľúcam. Chôdza zlepšuje dychovú kapacitu a postupne i využívanie vydychovaného kyslíka. Telo môže mať viac energie na fyzické a psychické aktivity. Turistika je prospešná aj pri úprave krvného tlaku. Pravidelné výlety do prírody posilňujú naše srdce a podporujú jeho správnu činnosť.

Okrem fyzickej stránky pobyt v prírode priaznivo vplýva aj na našu psychiku. Zmierňuje stres, pocit nervozity, napätie, negatívne myšlienky. Ak máte problémy s nespavosťou, tak práve toto je cesta, ako s ňou niečo urobiť. Mozog môže tiež trochu vypnúť, čo nám zlepšuje pamäť, schopnosť sústrediť sa i kreativitu. Ruch mesta a technológie nás vyrušujú od premýšľania, pretože sa neustále sústredíme na rôzne nové podnety. Ak si neviete rady s nejakým problémom, možno práve počas turistického pochodu nájdete správne riešenie.

Hovorí sa, že z túry sa vraciame ako úplne iný človek, a je na tom kus pravdy. Aktívny pobyt v prírode prináša veľa pozitívnych vplyvov, ktoré ocenia hlavne ľudia so zdravotnými problémami či syndrómom vyhorenia. Zásluhou turistiky sa dajú potom lepšie zvládať stresové situácie, imunita je silnejšia, predísť môžeme dokonca aj výpadkom pamäte a pocitom úzkosti. Verili by ste, že pohybom v prírode sa dá zvýšiť aj sebavedomie?

Tak, kam sa najbližšie vyberiete za zážitkami a načerpaním toľko potrebnej pozitívnej energie?

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

0 / 5. 0

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu