Vypočuť článok
Ak hľadáte tichú a málo navštevovanú lokalitu, ktorá vás očarí prírodnými krásami, vyberte sa do Hybickej tiesňavy.
Tento malý klenot prírody sa nachádza severne od obce Východná, v chránenom pásme Tatranského národného parku. Počas prvého júlového týždňa sme absolvovali cyklotúru z Nadbanského do obce Hybe cez Hybickú tiesňavu a potom späť cez Liptovskú Kokavu. Bolo horúco, teplota vzduchu presahovala cez deň 30 stupňov.
Zaparkovali sme v Podbanskom na veľkom parkovisku pod hotelom Permon. Bolo takmer prázdne, za parkovanie sme neplatili. Vystúpali sme do Nadbanského, je to kúsok od Podbanského, ani nie kilometer. Sú tam krásne domčeky – dreveničky, žilo to tam, ľudia prali, vešali veci.

Stále dole kopcom
Vyrazili sme smerom k Hybickej tiesňave. Išli sme vlastne stále rovno a dole kopcom. Bol to dobrý tip na teplý letný deň. Tiesňava sa vyznačuje vysokou vlhkosťou vzduchu evokujúcou skoro až dažďový prales, a tiež príjemným chládkom, ktorý sa nevytráca ani v najhorúcejšom lete.
Ide o jedinečný kaňonovitý útvar, vznikol zarezaním potoka Hybica do mäkkého vápencového podložia. Práve výnimočnosť ho zaradila medzi chránené prírodné pamiatky už v roku 1984. V Hybickej tiesňave nájdete aj prístrešky na oddych, v budúcnosti tu plánujú vytvoriť náučný chodník. Keď sme prešli tiesňavou, dostali sme sa na polia s dozrievajúcou pšenicou. Nestretli sme žiadnych turistov, len poľnohospodárov.
Naspäť inou cestou
Pekná architektúra domčekov nás zaujala aj v obci Hybe, kam sme dorazili. Sú tu aj možnosti na občerstvenie, stojan na bicykle, dokonca aj nabíjacia stanica pre elektrobicykle. Cez dedinu vedie cesta, ktorú môžu využiť aj cyklisti. Z Hybe sme vyrazili späť cez Liptovskú Kokavu a Pribylinu do Podbanského. Je to značený cykloturistický okruh.
Celá trasa, ktorú sme prešli, je veľmi príjemná. Dá sa absolvovať aj so staršími deťmi či tínedžermi.
Autorka titulnej fotografie: Monika Janigová.
Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas