Mimoriadne správy z Tatier.

V celých Tatrách platí druhý stupeň lavínového nebezpečenstva a keďže na turisticky značených chodníkoch (TZCH) je súvislá vrstva snehu, Horská záchranná služba (HZS) odporúča používať turistické mačky a paličky.

Titulná fotografia: Pozsgai József Jocó

Ak v týchto dňoch plánujete návštevu Vysokých, Nízkych a Západných Tatier, treba vo vysokých polohách rátať s teplotou vzduchu minimálne -15 stupňov Celzia, vo Vysokých Tatrách môže byť až mínus dvadsať. Na turistických chodníkoch v celej oblasti Tatier sa nachádza súvislá snehová prikrývka, na ktorej hrozí riziko pošmyknutia, odporúča sa preto pribaliť do batožiny aj turistické mačky a paličky.

Vo Vysokých Tatrách od 1. novembra platí sezónna uzávera vybraných turistických chodníkov. Uzavreté sú najmä vyššie položené chodníky, sedlá a štíty. K vysokohorských chatám, s výnimkou Chaty pod Rysmi, sa ale môžete vybrať.  

V Nízkych Tatrách sú pre množstvo popadaných stromov ťažko priechodné červený TZCH od Širokej doliny smerom na Peknú vyhliadku a červený TZCH z Ludrovej na Salatín. Kvôli bujnej vegetácii sú ťažko priechodné Dolina Zelenská Mlynná (žltý TZCH od rázcestia s Pošovou Mlynnou až po hranicu lesa) a Kumštova dolina (zelený TZCH od hornej hranice lesa až po napojenie na lesnú cesta – cca 1200 m. n. m).

Modro značený TZCH sedlo pod Kúpeľom – Poludnica je spriechodnený. Na trase Šuňava – Pred Soľankou (žltý TZCH) je cez Čierny Váh zrušený mostík a brodenie cez rieku je problematické.

HZS tiež upozorňuje, že niektoré turistické trasy boli pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi.

V Západných Tatrách je tiež niekoľko noviniek, na ktoré turistov upozorňuje HZS.  Zelený TZCH Svorad –Špania – Lomnô (Lomné) a zelený TZCH Prosečné – Dol. Borovianky sú zle značené a pre množstvo popadaných stromov a husté kríky iba obmedzene priechodné. Strhnuté a v zlom technickom stave sú aj mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

0 / 5. 0

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu