Barion Pixel
Objednávky zrealizované po 19.12.2024 budú odoslané až 7.1.2025.
0
Košík 0.00 
Cart is empty

Život na lane

Ich život visí na lane, v Tatrách sú zakázaní

autor článku:

 Na Slovensku je niekoľko stoviek nadšencov slackliningu, highlinerov je iba niekoľko desiatok. No tvrdia, že za športom chodia aj do Tatier.

Ľudstvo už dokázalo akceptovať mnohé napohľad aj životunebezpečné aktivity a časom sa z nich stali aj oficiálne olympijské športy. Ktovie, čo čaká slackline alebo slacklining, ktorý sa udomácňuje aj na Slovensku.

Nadšenci chodia po popruhu bez balančnej tyče

Je to moderný, atraktívny šport, ktorý sa pozvoľne teší stále väčšej obľube. Jeho kolískou je Amerika a tamojší Yosemitský národný park a má množstvo zaujímavých i náročných trikov rôznej obtiažnosti.

Ide o chodenie a balansovanie na plochom dynamickom popruhu, hovorovo lajne, ktorý je napnutý medzi dvoma pevnými kotviacimi bodmi. Najčastejšie sú to stromy, no môže ísť aj o stĺpy, skaly či múry. Nadšenci tejto aktivity po popruhu chodia bez balančnej tyče. Ich kráľovstvom sú veľké mestské parky, kam chodia trénovať.

Priaznivcov slackliningu na Slovensku, hoci sa mu venuje iba niekoľko stoviek nadšencov, združuje Slovenská slacklinová asociácia. Vznikla v roku 2021 a odvtedy sa už zviditeľnila viacerými projektmi a podujatiami, a to aj pre deti.

Verejnosť sa s touto aktivitou môže stretnúť počas rôznych predvádzačiek na verejných kultúrno-spoločenských a športových podujatiach.

Povoľuje slackline návštevný poriadok?

Napriek tomu slackline doteraz u nás neprerazil medzi širokú verejnosť. Tento šport sa delí na niekoľko odvetví, kráľovskou medzi nimi je highline a midline. Vtedy je lajna natiahnutá medzi skalnými vrcholmi alebo stromami vo výške do 15 alebo nad 15 metrov. Highlinerov je iba niekoľko desiatok. Na stránke svojej asociácie tvrdia, že chodievajú športovať do Súľova, Manína, Demänovskej doliny alebo aj do Tatier. To spomínajú na portáli asociácie.

A hoci k hodnotám združenia patrí aj ochrana prírody, na Správe Tatranského národného parku v Tatranskej Lomnici kladieme otázky: Zaregistrovali ste už túto novú športovú aktivitu vo Vysokých Tatrách? Povoľuje ju návštevný poriadok?

„Nezaznamenali sme ju,“ odpovedá Nina Obžutová z komunikačného oddelenia a redakcie časopisusu TATRY. „Návštevný poriadok národného parku sa riadi princípom, že na chránenom území je všetko zakázané. Tie, aktivity, ktoré sú povolené, podliehajú presne určeným pravidlám. Znamená to, že ak by niekto chcel vykonávať slackline, musí sa riadiť existujúcimi všeobecnými pravidlami,“ dodáva.

Značkovaný chodník nemožno opustiť

K nim napríklad patrí, že takýto športovec nesmie opustiť značkovaný chodník, alebo nemôže vstúpiť do lokalít, v ktorých platí sezónna uzávera. A musí sa správať tak, aby nepoškodil rastliny a nevyrušil živočíchov. A keďže aktuálne nie sú pre slacklining v národnom parku vyhradené lokality, jeho priaznivcom neostáva iné, ako rešpektovať všeobecne platné ustanovenia návštevného poriadku.

„Ak by stráž prírody zistila porušenie návštevného poriadku v teréne, môže na mieste uložiť pokutu do výšky 300 eur, v správnom konaní až do výšky 3 000 eur,“ pokračuje N. Obžutová. „Národný park nie je telocvičňa a ani aktualizácia návštevného poriadku, ktorá by smerovala k legalizácii nových športových odvetví, s nimi neráta.“

Pripomína tiež, že Správa TANAP-u nemá ambíciu vytvárať právne normy pre každú aktivitu. A už vôbec nie takú, ktorá je záujmom len úzkej skupiny ľudí. Zelenú majú tie športové aktivity, ktoré vychádzajú z tradície.

„Na slackline a iné nové športové aktivity je dostatok možností aj v podhorí, mimo chránených území,“ uzatvára N. Obžutová. 

Autor titulnej fotografie: zdroj Slovenská slacklinová asociácia

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
X
LinkedIn
Páči sa vám článok?

4.4 / 5. 59

Ďalšie zaujímavé články pre vás

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu

Shopping Basket