0
Košík 0.00 
Cart is empty

Expozície v Ľubovnianskom hrade. Foto: Gabriela Kinčoková.

Kam s deťmi na Deň detí?

autor článku:

Vypočuť článok

Menej ako minúta

00:00
00:00
00:00

Ak chcete spojiť dobrodružstvo so spoznávaním minulosti a krajiny, skúste Ľubovniansky hrad.

Týči sa nad mestom Stará Ľubovňa a ponúka nádherné výhľady na okolitú krajinu. To samozrejme nie je všetko, historické expozície vás prevedú minulosťou hradu a regiónu a je sa na čo pozerať. Medzi najväčšie ťaháky patrí replika poľských korunovačných klenotov, ale aj sála zobrazujúca šľachtickú svadbu v roku 1923, ktorá sa tu konala. Kedysi tu väznili aj slávneho cestovateľa a kráľa Madagaskaru Mórica Beňovského.

Hrad sa nachádza v mestskej časti Podsek za obcou Pasterník. Pod ním je veľké parkovisko, z ktorého je to hore peši niekoľko minút. My sme cestovali vlakom do Popradu, potom osobákom do Starej Ľubovne. Zo železničnej stanice je to niečo cez dva kilometre. Stúpanie k hradu bolo v pohode, chalani skonštatovali, že hrad je v skutočnosti oveľa väčší, ako si podľa obrázkov predstavovali.

Je čiastočne zachovaný a zrekonštruovaný, stojí na vápencovom kopci. V zachovanej časti je múzeum s historickou expozíciou. V niektorých miestnostiach sa zachovali valené a pruské klenby, v podzemí je zachovaná mučiareň. Času odolala aj hradná kaplnka. My sme chodili po hrade bez sprievodcu, ale dá sa ísť aj so sprievodom, ktorý priblíži históriu tejto pamiatky. Z veže vidieť pekne na mesto, okolité pohoria, pri dobrej viditeľnosti aj Belianske Tatry.

Samostatnou kapitolou, aj pre deti, je Ľubovniansky skanzen pod hradom. Akoby sa tu zastavil čas. Pozrieť si môžete 25 tradičných zrubových stavieb z Veľkého Lipníka, Litmanovej, Veľkej Lesnej, Údola, Jakubian, Kremnej, Kamienky a Jarabiny, hospodárske objekty ako maštale, sýpky či stodoly,

Veľkým lákadlom je drevený gréckokatolícky kostolík z Matysovej s ikonostasom, kde sa dodnes konajú liturgie v staroslovienskom jazyku. Ako pracovali naši predkovia môžete vidieť v technických stavbách – je tu kováčska vyhňa, stolárska dielňa alebo mlyn zo Sulína. Konajú sa tu aj rôzne podujatia pod holým nebom – vystúpenia ľudovej hudby, remeselné trhy a iné akcie.

Autorka titulnej fotografie: Gabriela Kinčoková.

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
X
LinkedIn
Páči sa vám článok?

4.1 / 5. 108

Ďalšie zaujímavé články pre vás

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu