S davovou psychózou sa môžete stretnúť aj v prírode. Nemyslíme teraz na pretlak turistov na niektorých trasách počas sviatkov či víkendov, ale na kamene poukladané na sebe, ktoré vytvárajú akoby sošky. Určite ste sa s nimi už na svojich cestách prírodou stretli.

Foto: Zdenka Kajanová

Väčšinou je to tak, že ak sa niekde jedna takáto soška objaví, turisti k nej postavia ďalšiu, potom ďalšiu a tak ďalej. Viacerí si myslia, že tým skrášlia prírodné prostredie a potešia ostatných turistov, ale nie je to tak. Kamene by mali ostať na tom mieste, kde ležia. Neživá príroda má tiež svoju dôležitú funkciu a tým, že kamene premiestňujeme z miesta na miesto, narúšame charakter krajiny, čo citlivo vnímajú hlavne divo žijúce zvieratá.

Iné je to v Himalájach, kde slúžia títo „kamenní mužíci“ ako značenie ciest pre horolezcov. Natrafiť na nich však môžete prakticky kdekoľvek na svete, veľmi populárne sú napríklad v susednej Českej republike. Ako sme písali v predchádzajúcom článku venovanom turistickým značkám – Slovensko patrí medzi krajiny s najlepším značením turistických trás na svete, takže stavanie kamenných sošiek u nás nemá v tomto smere zmysel.

Správcovia národných parkov ho označujú za zlozvyk, ktorý môže prírode rôznym spôsobom škodiť. Napríklad v blízkosti vodných tokov sa pod skalami ukrývajú larvy hmyzu a iné živočíchy, ktoré po vybratí z vody uhynú. Ak sú tieto sošky vysoké alebo umiestnené na vyšších miestach, napríklad na skalách, môžu počas silného vetra spadnúť a ohroziť ľudí pod nimi.

Nemali by sme zabúdať, že v horách sme len návštevníkmi a mali by sme ich zanechať v takom stave, v akom sa nachádzali predtým, ako sme tam prišli.

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

0 / 5. 0

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu