Leto je čas prázdnin, dovoleniek a výletov za hranice všedných dní. Tie posledné slová z predchádzajúcej vety sa môžu naplniť, ak sa vyberiete na najvyšší vrch Kráľovohoľských Tatier. Určite ten názov každý z vás počul, nebudeme teda znova pripomínať, že Kráľova hoľa je legendárna a opradená povesťami.

Foto: Richard Benc

Nemôžete si ju pomýliť, pretože na jej vrchole je neprehliadnuteľný televízny vysielač. Vrch má doslova strategickú polohu, ak budete mať veľké šťastie, môžete z neho vidieť až do Rumunska na vrchy vzdialené viac ako 300 kilometrov. O bližších výhľadoch na slovenskú krajinu tiež netreba veľa rozprávať, na to nestačia slová, treba to vidieť na vlastné oči – Spiš, Horehronie, Liptov, Vysoké i Západné Tatry ako na dlani. Pod Kráľovou hoľou pramenia štyri rieky – Čierny Váh, Hron, Hornád a Hnilec.

Ak sa chcete dostať hore, nemusíte byť až tak skúseným turistom. Z obce Šumiac v okrese Brezno vedie až hore k vysielaču horská asfaltová cesta. Samozrejme, pre autá je uzavretá, takže treba ísť peši, do troch hodín by ste ju mali zvládnuť. Treba počítať s tým, že je tu skoro stále veterno a počasie sa dokáže veľmi rýchlo zmeniť.

Hore sa dostanete aj z obce Telgárt po zelenej alebo červenej značke. Z Liptovskej Tepličky po zelenej, zo Spišského Bystrého cez Smrečínske sedlo po modrej alebo po červenej značke zo západu po hlavnom hrebeni zo Strednej hole.

Vrch Kráľovej hole je východiskovým bodom na nízkotatranskú hrebeňovú turistiku smerom na Čertovicu. Hrebeňovka Nízkych Tatier patrí medzi populárne a najkrajšie trasy u nás.

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

0 / 5. 0

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu